تاریخ 1393/11/11 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3847 برو جستجو جستجوی پیشرفته   دکتر کواکبيان در سيزدهمين کنگره سراسري حزب مردم سالاري مطرح کرد:
 رفع نابساماني‌ها و اصلاحات؛ لازمه جامعه متعادل 
 روش و منش و تفکر احمدي‌نژادي مرد و ديگر بر نمي‌گردد

گروه سياسي-علامه عزيزي: سيزدهمين کنگره حزب مردم‌سالاري پنج‌شنبه در مجتمع فرهنگي آدينه با شعار «اصلاحات لازمه اعتدال» برگزار شد. در اين همايش آيت‌الله موسوي‌تبريزي دبيرکل مجمع محققين و مدرسين حوزه علميه قم،‌ حجت‌الاسلام والمسلمين موسوي‌لاري عضو شوراي مرکزي مجمع روحانيون مبارز، حجت‌الاسلام والمسلمين رهامي رئيس کميته انتخابات شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات، حجت‌الاسلام والمسلمين منتجب‌نيا قائم مقام حزب اعتمادملي،‌ علي مطهري نماينده مجلس شوراي اسلامي، دکتر مصطفي کواکبيان دبيرکل حزب مردم‌سالاري و محمدرضا عارف عضو مجمع تشخيص مصلحت سخنراني کردند.گفتني است رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام و رئيس دولت اصلاحات نيز به سيزدهمين کنگره حزب مردم‌سالاري پيام ارسال کردند که در ابتداي مراسم پيام آنها قرائت شد.همچنين در اين مراسم حجت‌الاسلام والمسلمين قدرت‌الله عليخاني مشاور پارلماني رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، مجيد نصيرپور معاونت نظارت بر قوانين معاونت پارلماني رياست جمهوري، حجت‌الاسلام والمسلمين آگاه مشاور و مسوول هماهنگي امور ايثارگران نهاد رياست جمهوري‌، عليرضا محجوب دبيرکل خانه کارگر و نماينده مردم تهران در مجلس، حسين کمالي دبيرکل حزب اسلامي کار، راه‌چمني دبيرکل حزب اتحاد و همکاري ملي، پيرموذن نماينده مردم اردبيل در مجلس شوراي اسلامي، خون چمن رئيس دوره‌اي شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات، محمد سالاري رئيس کميسيون شهرسازي و معماري شوراي شهر تهران، پروفسور سيد‌حسن امين، الياس حضرتي مديرمسوول روزنامه اعتماد، صادق نماينده مردم آستانه اشرفيه در مجلس شوراي اسلامي، رمضانعلي سلطاني نماينده مردم سبزوار در مجلس شوراي اسلامي، محمد سلامتي فعال سياسي اصلاح‌طلب، دکتر صابري عضو شوراي شهر تهران، علي محمد غريباني دبير کل انجمن اسلامي مهندسان ايران، تقي‌زاده نماينده سابق مردم خوي در مجلس شوراي اسلامي، رحمانقلي قليزاده نماينده ادوار مجلس شوراي اسلامي، نمازي قائم مقام انجمن نمايندگان ادوار مجلس، ترابي نماينده سابق شهرکرد در مجلس شوراي اسلامي، رحمت‌الله خسروي عضو سابق شوراي شهر تهران‌، اعضاي شوراي مرکزي حزب مردم‌سالاري، دبيران استاني و شهرستاني حزب مردم‌سالاري و دبيران و اعضاي شاخه‌هاي حزب مردم‌سالاري و تني چند از شخصيت‌هاي سياسي،اجتماعي و فرهنگي حضور داشتند.از نکات قابل توجه در اين مراسم حضور شخصيت‌هاي تاثيرگذار و شاخص جريان اصلاحات بود.لازم بذکر است در اين مراسم يکي از گروه‌هاي تواشيح تهران به اجراي چند برنامه به زبان‌هاي انگليسي، فرانسوي، عربي و فارسي پرداخت؛ همچنين کليپ حزب مردم‌سالاري که خلاصه‌اي از فعاليت‌هاي اين حزب از ابتدا تا به حال بود نيز در خلال مراسم پخش شد. در ابتداي مراسم ساعت 9:30 پس از قرائت آياتي چند از کلام‌الله مجيد اعضاي هيات رئيسه حزب آقايان محسني‌بندپي، محمدحسين روانبخش، اقبال محمدي و حجت‌الاسلام والمسلمين حسين قيومي و خانم فهيمه جهازيان در جايگاه هيات رئيسه مستقر شدند و مراسم راس ساعت اعلام شده با صحبت‌هاي رياست هيات رئيسه آغاز شد.

رئيس هيات رئيسه سيزدهمين کنگره حزب مردم سالاري:
حزب مردم سالاري از پيش قراولان جبهه اصلاحات است

در ابتداي مراسم رئيس هيأت رئيسه حزب مردم‌سالاري با بيان اينکه حزب متبوعش از پيش قراولان اصلاحات بوده است، گفت: ما در اجلاسيه بهمن ماه 91 جرقه حضور مردم در انتخابات 92 را زديم. انوشيروان محسني‌بندپي رئيس هيأت رئيسه حزب مردم‌سالاري در سيزدهمين کنگره حزب مردم‌سالاري که صبح روز پنجشنبه در مجتمع آدينه برگزار شد ضمن گراميداشت ايام‌الله دهه فجر اظهار داشت: حزب مردم‌سالاري سيزدهمين کنگره خود را امروز با شعار اصلاحات لازمه اعتدال برگزار مي‌کند و از اين رو با برنامه‌هاي مدون و مشخصي پيش قراول اصلاحات است.

محسني‌بندپي با اشاره به کنگره حزب مردم‌سالاري در بهمن ماه سال 91 يادآور شد: ما در آن کنگره فضا را براي شرکت مردم در انتخابات رياست جمهوري 92 ايجاد کرديم و جرقه حضور مردم زده شد.

اين فعال اصلاح‌طلب ادامه داد: ما از شرايط بي‌انضباطي مالي عبور کرديم و با خردورزي، انديشه، اعتدال و تدبير توانستيم شرايطي را فراهم کنيم که به توسعه امنيت پايدار در فضاي اقتصادي و نشاط و آرامش سياسي برسيم و شاهد تکامل آن باشيم.

وي به رشد مثبت اقتصادي علي‌رغم کاهش شديد قيمت نفت اشاره کرد و گفت: ما با اين وجود به برابري واردات و صادرات غيرنفتي رسيده‌ايم که اين از مؤلفه‌هاي مهم اقتصاد مقاومتي محسوب مي‌شود.

محسني‌بندپي در پايان با اشاره به اينکه ما در آذر 93 شاهد حضور همه جريانات سياسي بوديم اظهار اميدواري کرد که براي انتخابات مجلس دهم نيز شاهد حضور حداکثري مردم و همدلي و وفاق بين آنها باشيم.

علي مطهري:
ممکن است تصميم نظام درباره حوادث 88 اشتباه بوده باشد

علي مطهري نيز در ادامه کنگره با تبريک سالروز پيروزي انقلاب اسلامي در مورد شعار اين کنگره مبني بر اين‌که اصلاحات لازمه اعتدال است، گفت: من اين شعار را بدين شکل تکميل مي‌کنم که اصلاحات و پايبندي به اصول لازمه اعتدال است.علي مطهري نماينده محترم مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي افزود: براي اين‌که ما اعتدال انقلاب اسلامي را حفظ کنيم خوب است هر چند سال يک بار در سالروز پيروزي انقلاب اسلامي يک آسيب‌شناسي از انقلاب داشته باشيم و راه طي شده را ارزيابي کنيم و ببينيم چگونه اين راه طي شد و در کجا نقايص وجود داشت و همچنين در کجا موفق بوديم و در کجا عقب‌گرد داشته‌ايم.اين نماينده مجلس شوراي اسلامي با بيان اين‌که شهيد مطهري قبل از پيروزي انقلاب اسلامي هشدار دادند و گفتند که ممکن است نهضت اسلامي با آفاتي مواجه شود، که نفوذ انديشه‌هاي بيگانه، تجددگرايي افراطي، رخنه فرصت‌طلبان، ‌ناتمام گذاشتن نهضت و آفت معني هستند. در تبيين نفوذ انديشه‌هاي بيگانه که يکي از اين آفات است گفت: اين‌که انديشه غيراسلامي به نام اسلام وارد انديشه انقلاب شود يکي از آفات مورد توجه بود که البته اين موضوع شايد امروز مشکل اساسي ما نيست.

وي ادامه داد: همچنين مساله تجددگرايي افراطي و اين‌که بخواهيم اسلام را باب طبع زمان کنيم و برخي احکام را به بهانه مقتضيات زمان تغيير دهيم يکي ديگر از اين آفات است که البته امروز کمتر دچار اين آسيب هستيم. اما مسأله رخنه فرصت طلبان يکي ديگر از آفت‌ها است که امروز از مشکلات ما قلمداد مي‌شود. همچنين مسأله ابهام طرح‌هاي آينده از ديگر آفات است که ما از ابتداي انقلاب با اين مشکل مواجه بوديم و مخصوصاً در مسائل اقتصادي از ابتداي انقلاب خودمان هم درست نمي‌دانستيم که مي‌خواهيم چه کنيم.

نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي در ادامه گفت: آفت معني هم يکي ديگر از آفت‌هاست و به اين معناست که قدرت طلبي‌ها زياد، و اخلاص‌ ما کم شود. کم شدن اخلاص و حسن نيت و زياد شدن قدرت طلبي‌ها و هواهاي نفساني از ديگر آفت‌هايي است که امروز با آن مواجه‌ايم. وي افزود: اگر بخواهيم آسيب‌هاي امروز انقلاب را فهرست کنيم يکي از آنها که مخصوصا در چند سال اخير بر کشور ما حاکم بوده و افزايش پيدا کرده عدم تحمل منتقد و مخالف است.

علي مطهري يکي ديگر از آسيب‌ها را مسئله آزادي بيان دانست و گفت: متاسفانه در دولت جديد آزادي بيان کمتر شده است از آنجايي که اين دولت گرايش به اصلاح‌طلبي دارد فشار بيشتري روي آن وارد است و من که با مطبوعات و رسانه‌ها در ارتباط هستم و مطالبي را بيان مي‌کنم وقتي رسانه‌ها را بررسي مي‌کنم مي‌بينم که خودسانسوري بيشتر شده و مطبوعات امروز خيلي بيشتر از دولت گذشته از توقيف شدن و لغو امتيازشان مي‌ترسند و اين يک اشکال جدي است.

عضو سابق هيات نظارت در همين راستا روشن شدن تکليف هيأت نظارت بر مطبوعات را يک ضرورت دانست و اظهار کرد: من 4 سال عضو آن هيات بودم و از نهادهاي مختلف افرادي در آن عضويت داشتند، در هيات يک تصميم کار‌شناسي گرفته مي‌شود اما مي‌بينيم که از طرفي دادستاني اعلام جرم مي‌کند و رسانه‌اي را مي‌بندد. پس فلسفه اين هيات چيست؟ يا بايد اين هيات بسته شود و در اختيار دادستاني قرار گيرد يا ‌آنکه بدون مجوز اين هيات، روزنامه‌اي بسته نشود. وي در ادامه سخنان خود با مورد توجه قرار دادن موضوع آزادي تفکر و بيان، گفت: شهيد مطهري معتقد بودند که در جمهوري اسلامي حتي احزاب غيراسلامي حق فعاليت دارند منتهي مشروط بر اين‌که با نام اسلام فعاليت نکنند. خود امام هم مي‌فرمودند که حتي کمونيست‌ها در جمهوري اسلامي حق فعاليت دارند. حال شما اين موضوع را با وضع امروز ما مقايسه کنيد. ما نبايد برخي رفتارها و تصميمات دوره جنگ را به امروز سرايت دهيم. در آن زمان محدوديت‌هايي وجود داشت.

مطهري در ادامه گفت: به صرف انتقاد افرادي را بازداشت و زنداني مي‌کنيد در حالي که اين رويکرد با سيره ائمه اطهار (ع)، پيغمبر (ص) و اميرالمومنين (ع) سازگار نيست چرا که مي‌بينيم مخالفين حضرت علي (ع) در مقابل ايشان حتي فرياد مي‌زدند و اميرالمومنين حتي حقوق اينها را قطع نکرد. مادامي که دست به سلاح بردند که در اين صورت اين افراد محارب و قيامشان مسلحانه مي‌شود که تکليفشان روشن است بنابراين تا فرد و گروهي دست به سلاح نبرده نبايد به جرم مخالفت او را محدود کنيم.

وي در ادامه اظهار کرد: ما به غربي‌ها انتقاد مي‌کنيم که شما درباره هولوکاست اجازه اظهارنظر و بررسي به کسي نمي‌دهيد و فقط يک تحليل بايد مطرح شود. حالا همين کار را ما درباره حوادث 88 داريم و ميگوييم همه بايد يک حرف بزنيم. کسي حق ندارد حرف ديگري بزند.مطهري با بيان اينکه مگر اتفاقي که در مجلس افتاد چه بود؟گفت: برخي مي‌گويند شما حق نداريد درباره فتنه 88 صحبت کنيد و مي‌گويند اين تصميم نظام است و نبايد درباره آن حرف بزنيد. بالاخره ممکن است تصميم نظام هم اشتباه بوده باشد.

وي با مورد توجه قرار دادن موضوع ريزش‌ها و رويش‌هاي انقلاب اسلامي، گفت: هر انقلابي ريزش‌ها و رويش‌هايي دارد و رهبر معظم انقلاب نيز اين موضوع را مورد توجه قرار دادند. اما مقصود ايشان ريزش‌هاي طبيعي است نه اين‌که ما اصرار بر ريزش‌ها داشته باشيم و فکر کنيم هرچه اين ريزش‌ها بيشتر باشد بهتر است و در اين راستا فکر کنيم که مي‌توانيم افراد را هل دهيم تا از قطار انقلاب پياده شوند.

وي در ادامه گفت: چرا عده‌اي اصرار بر ريزش دارند. اين افراد معتقدند که هر چه ريزش بيشتر داشته باشيم، بهتر است. معتقدند ‌هاشمي، خاتمي، ناطق، کروبي و موسوي از قطار انقلاب پياده شوند و رسايي و کوچک‌زاده باقي بمانند، اين حرف‌ها باعث نگراني انقلاب است. نماينده مردم تهران در مجلس افزود: اين دوستان فکر مي‌کنند من دلبسته موسوي و کروبي‌ام اما بحث اين حرف‌ها مطرح نيست، چرا که اين آسيب است و همه بايد با هم باشيم. چرا مي‌خواهيم افراد را هل بدهيم و از قطار انقلاب پياده کنيم؟ متاسفانه به جاي وحدت به دنبال طرد افراد هستيم و دايره انقلاب را محدود مي‌خواهيم بکنيم.

وي در همين راستا اضافه کرد: آنچه مدنظر من است نوع برخورد با منتقدان و مخالفان است. ما بايد اين راه را تغيير دهيم. وقتي کسي خودش مي‌گويد من نظام را قبول دارم چرا هلش مي‌دهيد؟ هر وقت چنين شخصي سلاح به دست گرفت بحث ديگري است. اما مي‌خواهيم افراد را طرد و از دايره انقلاب بيرون کنيم.مطهري گفت: آيا دل ما بيشتر براي انقلاب مي‌سوزد يا دل اين تندروها که اين طرف و آن طرف هستند.وي در ادامه سخنان خود وقتي در حال گفتن اين جمله بود که مني که از شب 15 خرداد از بازداشت شهيد مطهري... اشک ريخت و اين جمله‌اش ناتمام ماند.وي در ادامه اظهار کرد: مسأله نفوذ فرصت‌طلبان بسيار مهم است. حتي وقتي زماني گفتند که انقلاب فرزندخور است شهيد مطهري مي‌گويند انقلاب فرزندخور نيست، کوتاهي رهبران نهضت و انقلابيون راستين است که باعث مي‌شود که انقلاب فرزندان خود را يکي يکي از بين ببرد. ولي اگر ما هوشيار باشيم و از رخنه فرصت‌طلبان جلوگيري کنيم، اين موضوع يک قاعده کلي نيست و زماني پيش مي‌آيد که ما غفلت مي‌کنيم و کساني وارد مي‌شوند تا انقلابيون راستين را به حاشيه برانند و شعارهاي تند سر دهند.

وي همچنين کم شدن خلوص و ايمان و معنويت را از آفت‌هاي مورد توجه انقلاب اسلامي برشمرد و گفت: شهيد مطهري مي‌فرمودند اگر يک انقلاب مذهبي خلوص نيت‌اش را از دست بدهد زودتر آسيب مي‌بيند چرا که ادعاي معنوي دارد و مخصوصاً اين موضوع درباره اصولگرايان بيشتر صدق مي‌کند. چرا که ادعاي اسلام و ولايت‌مداري بيشتر است. در حالي که بي‌تقوايي در اين ميان زياد است. مثلاً اين‌که خبر را ناقص و آن‌طور که دوست دارند منتشر مي‌کنند.

مطهري اظهار کرد: من در آن جلسه مجلس گفتم اگر روز 9 دي منشأ تفرقه در کشور باشد ديگر يوم‌ا‌لله نخواهد بود بلکه يوم‌الشيطان است اما اين رسانه‌ها نوشتند مطهري گفته که 9 دي يوم‌الشيطان است و اين موضوع از مواردي است که به انقلاب آسيب مي‌زند.وي در ادامه با بيان اينکه من معتقدم ديوار مصنوعي بين اصولگرايي و اصلاح‌طلبي بايد شکسته شود، گفت: براي خودمان دسته‌بندي‌هايي درست کرده‌ايم که بر اساس آن کسي که اصولگرا است نمي‌تواند اصلاح‌طلب باشد و برعکس. در اين راستا من معتقدم معتدل‌هاي اصولگرايي و اصلاح‌طلبي متحد شوند و در مقابل افراط‌ها و فرصت‌طلبي‌ها بايستند تا انشاءالله آينده بهتري داشته باشيم.وي در ادامه بازگشت به قانون اساسي را راه‌حل اساسي مشکلات دانست و افزود: ما يک قانون اساسي بسيار خوب و مترقي داريم اما خودمان با ايجاد شوراهايي يکي يکي اصول را نقض کرده‌ايم. يک شورايي درست کرديم که مي‌تواند در کار قوه قضائيه دخالت کند. شوراي ديگري هم مي‌تواند در آموزش عالي دخالت کند و اساساً اين شوراها در مقابل مجلس قانون‌گذاري مي‌کنند. اينها را بايد اصلاح کنيم و ملاک را قانون اساسي قرار دهيم.

دبيرکل حزب مردم‌سالاري در سيزدهمين کنگره سراسري اين حزب؛
روش و منش تفکر احمدي‌نژادي مرد و ديگر برنمي‌گردد

دکتر مصطفي کواکبيان در ادامه برنامه‌هاي کنگره سالانه و سراسري حزب مردم‌سالاري ضمن ارائه گزارشي از فعاليت‌هاي يکسال گذشته حزب نکاتي در زمينه ادعاي برخي مدعيان اصولگرايي و انتخابات مجلس دهم مطرح کرد که متن کامل سخنان وي به شرح زير مي‌باشد؛

بسم‌الله الرحمن الرحيم
الحمدلله الذي هدانا لهذا و ماکنا لنهتدي لولا ان هداناالله
قال الامام الحسن العسکري(ع):
جعلت الخبائث في بيت و جعل مفتاحها الکذب

خداوند سبحان را شاکرم که بار ديگر در قالب سيزدهمين کنگره حزب مردم‌سالاري با شما منتخبان حزبي از سراسر کشور و فعالان سياسي، فرهنگي، اجتماعي، مطبوعاتي، دانشگاهي، حوزوي مسوولان اجرايي و نمايندگان محترم ادوار مجلس شوراي اسلامي سخن مي‌گويم از حضور يکايک شما سروران حاضر در کنگره و همچنين سخنراني همه عزيزان کمال قدرداني و تشکر را دارم از هيات رئيسه محترم کنگره (آقايان دکتر محسني، حاج آقا قيومي، آقاي روانبخش، مهندس اقبال محمدي و خانم جهازيان) و آقايان موسوي تبريزي، موسوي لاري، محسن رهامي، رسول منتجب‌نيا، علي مطهري و دکتر عارف تشکر ويژه دارم از اجراي خوب گروه تواشيح و کليپ شاخه هنرمندان حزب سپاسگزارم به ويژه از پيام گرانسنگ حضرت آيت‌الله هاشمي رفسنجاني رياست محترم مجمع تشخيص مصلحت نظام (که حاج آقاي عليخاني به خوبي قرائت کرد) و همچنين پيام رئيس محترم دولت اصلاحات جناب آقاي سيدمحمد خاتمي کمال تشکر و امتنان را دارم. پيروزي قهرمانانه حزب‌الله لبنان در شبعا توسط گروه شهداي قنيطره را تبريک مي‌گويم و امروز هشتم ربيع‌الثاني سالروز فرخنده ولادت حضرت امام حسن عسکري (ع) را به همه ارادتمندان خاندان عصمت و طهارت و فرزند بزرگوار ايشان حضرت بقيه‌الله الاعظم ارواحنا لتراب مقدمه الفداه تبريک و شادباش مي‌گويم، پيشاپيش دهه مبارک فجر انقلاب اسلامي و سالروز ورود قهرمانانه امام راحل عظيم‌الشان(ره) را به مقام معظم رهبري و بيت‌ شريف امام و ملت سرافراز ايران اسلامي و مستضعفان جهان به ويژه شما حضار محترم تبريک و تهنيت عرض مي‌کنم.

عزيزان سخنانم را با روايتي از امام يازدهم امام حسن عسکري(ع) آغاز مي‌کنم سه سال پيش در چنين روزهايي هنگام سوال از رئيس دولت سابق پس از سخنان آقاي علي مطهري اين حديث را در صحن علني مجلس خواندم که تمام پليدي‌ها در خانه‌اي قرار گرفته است که کليد آن خانه، دروغگويي است.

راستي چه دروغ‌هايي که نه تنها آن روزها بلکه همين روزها در صحنه سياست با کمال بداخلاقي گفته مي‌شود خداوند گويا چنين تقدير کرده است که اين روزها رئيس دولت نهم و دهم و معاون اول ايشان اين چنين پشت يکديگر را خالي مي‌‌کنند و عليه يکديگر نامه منتشر مي‌کنند و برخي مدعيان اصولگرايي که آن روزها از آنان تبرک مي‌جستند اين روزها اعلام برائت مي‌کنند. آري اين‌ها همه ريشه در بداخلاقي دارد اينها همه ثمره جدايي سياست از اخلاق است اگر دو سال پيش در کنگره يازدهم نام کابينه پيشنهادي حزب مردم‌سالاري را دولت اخلاق نامگذاري کرديم مي‌خواستيم که ديگر اين بداخلاقي‌ها تکرار نشود و بي‌انضباطي‌هاي مالي و تخلفات عديده و دور زدن قانون تکرار نشود. راستي در همان موقعي که ما در مجلس فرياد مي‌کشيديم سردمداران محترم جناح اصولگرا لطفا نام ده‌ها نماينده مجلسي که از امثال آقايان رحيمي و سعيد مرتضوي پول گرفتند را افشا کنيد ديگر نيازي نبود که برخي از همان وامداران با کمال وقاحت بگويند و امروزه مدعي شوند ما از اول هم با امثال احمدي‌نژاد و آقايان مذکور فاصله داشتيم! البته اميدواريم دوست ما آقاي پيرموذن عقب‌نشيني نکنند و موضوع را حتما پيگيري نمايند.

آري برخي مدعيان دينداري و در عمل «سکولار» در عرصه سياست‌ «صادقانه» نقش ايفا نمي‌کنند. راستي چه کساني آن روزها در برابر جمله «به نام خدا و به نام احمدي‌نژاد» سکوت کردند؟ چه کساني وقتي گفته شد به قول يک نفر مسلمان سوري «اگر خداوند بخواهد يک پيامبر جديدي بفرستد نامش احمدي‌نژاد است» لب فرو بستند و امروزه همان‌ها مي‌گويند اساسا رحيمي اصلاح‌طلب بوده است!! يا للعجب!

راستي مگر غير از اين بود که امثال بنده طرح تحقيق و تفحص از عملکرد مالي معاون اول را به هيات رئيسه مجلس هشتم دادم اساسا اجازه طرح به آن داده نشد؟ مگر غير از اين است که طرح تحقيق و تفحص اينجانب از حساب ذخيره ارزي و عملکرد بانک مرکزي را علي‌‌رغم تصويب کميسيون برنامه و بودجه در صحن علني عقيم گذاشتيد؟ آري بي‌صداقتي در عرصه سياست را تا به آنجا مي‌کشانيد که گويا امثال بابک زنجاني‌ها، امير منصور آريا‌ها، رحيمي‌ها و سعيد مرتضوي‌ها گويا چنان پاک‌دست بودند که صرفا در اثر حشر و نشر با اصلاح‌طلبان آلوده شدند!!

بيائيم اخلاق مدارانه همگي به ويژه عناصر معتدل و متدين جناح‌هاي سياسي با مردم رو‌راست باشيم و تخم نفاق و دورويي و دروغگويي و فساد و تهمت و افترا و شايعه را از ساحت سياست ديني خودمان ريشه‌کن کنيم!

راستي چرا دغدغه قدرت‌طلبي در عده‌اي چنان رسوخ مي‌کند که همه چيز را از عينک جناحي مي‌بينند؟ براي تضعيف دستگاه ديپلماسي علي‌رغم تاکيدهاي مکرر و تائيدهاي هميشگي مقام معظم رهبري از تيم‌ مذاکره‌کننده هسته‌اي، اين روزها مذاکره در حال قدم زدن را ذلت مي‌پندارند اما يکسال مذاکره غيررسمي دولت احمدي‌نژاد با آمريکا (که ما خبر داشتيم) را اوج عزت مي‌ديدند؟ اين افراد از کنار فقر و بيکاري و تورم و تنگدستي و فشار اقتصادي بر مردم و افزايش طلاق و کاهش سن اعتياد و بالا رفتن سن ازدواج و افزايش سکته‌هاي مغزي، افزايش جرم و جنايت و اختلاس‌هاي کلان مالي و اقتصادي و سرقت و زورگيري و ناامني و اسيدپاشي و و و به راحتي مي‌گذرند و اساسا اين‌ها را ذلت نمي‌پندارند اما براي دستيابي به منافع ملي آن هم در چارچوب خطوط قرمز نظام و زير نظر شوراي‌عالي امنيت ملي و مقام معظم رهبري و تلاش براي لغو تحريم‌هاي ظالمانه بين‌المللي دائما دلواپس و برآشفته مي‌شوند فاين تذهبون؟

راستي آيا بهتر نيست که منافع ملي را منافع همه ملت پنداريم و به جاي عينک جناحي همگي با اتحاد و انسجام و اجماع ملي نه تنها به دنبال تضعيف، سوال و استيضاح و امثال آن نباشيم بلکه همگي زمينه‌اي فراهم کنيم که بتوانيم در سي‌وششمين سالگرد فجر انقلاب اسلامي با حضور پرشور و گسترده همه آحاد ملت مهمات اسلحه سربازان عرصه ديپلماسي را تضمين کنيم. آري ما مي‌توانيم اگر بخواهيم و روراستي با ملت را سرلوحه اعمالمان قرار دهيم به پيروزي‌هاي بزرگ براي ايران اسلامي دست يابيم.

در اينجا پنج نکته را به اختصار بيان مي‌کنم اول در مورد عملکرد يکساله حزب که ما در اين مدت يکي از پرمشغله‌ترين عملکردها را در تاريخ حزب مردم‌سالاري داشتيم.
14 نشست شوراي مرکزي و 22 جلسه دفتر سياسي داشتيم.
4 همايش فصلي و 5 همايش استاني بزرگ و عمومي را برگزار کرديم.
که همايش «ما دل‌ آراميم» در تهران، بسيار انعکاس رسانه‌اي داخلي و خارجي يافت و همچنين همايش‌هايي در استا‌ن‌هاي اصفهان، کرمانشاه، بوشهر و گيلان.

برگزاري اردوي تابستاني ماسال که بسيار موثر و در حقيقت پيش کنگره حزبي ما بود. اقداماتي همچون رياست شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات و رياست کميته احزاب وزارت کشور براي اصلاح قانون احزاب از ديگر فعاليت‌هاي حزب مردم‌سالاري بوده است.

کما اين که همايش اصلاح‌طلبان با پيشنهاد حزب مردم‌سالاري بود که ما براي برگزاري آن در کانون توحيد کمک کرديم که خوشبختانه مجموع گزارش‌ها در ويژه‌نامه‌اي از کنگره دوازدهم تا سيزدهم به تفصيل گفته شده است.

نکته دوم: شعار کنگره است چرا اصلاحات لازمه اعتدال است زيرا مفهوم اصلاحات

همان بسامان شدن نابساماني‌هاست و کاملا مشخص است که با وجود نابساماني‌ها هيچ اعتدال و تعادل حقيقي شکل نمي‌گيرد و اين نکته که با وجود نابساماني‌ها اعتدال شکل نمي‌گيرد امري کاملا بديهي است و به دليل ضيق وقت از آن مي‌گذرم خلاصه آن که اصلاحات و رفع نابساماني‌ها لازمه جامعه متعادل است.

نکته سوم راهبردهاي پيروزي اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس دهم است. البته اگر قرار باشد راي مردم «حق‌الناس» باشد و اگر قرار باشد «حتي کساني که نظام را هم قبول ندارند مشارکت داشته باشند» بايد همانند رياست‌‌جمهوري يازدهم، اصلاح‌طلبان با گذشت و فداکاري و انسجام عمل کنند. البته نهادهاي اجماعي همانند شوراي نگهبان، صداوسيما، نيروهاي نظامي و انتظامي، ائمه جمعه سراسر کشور همچون انتخابات 92 کاملا بي‌طرفانه عمل کنند البته حزب مردم‌سالاري فقط در قالب شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات عمل مي‌کند مگر اين که اين شورا نخواهد و يا نتواند ليست کامل و سراسري بدهد آن گاه اين حزب همچون مجلس نهم به صورت مستقل ليست خواهد داد البته ما بر اين باوريم که 30 درصد مجلس دهم را بايد جوانان بين 30 تا 40 سال و 10 درصد آنان را زنان شکل دهند ما براي تمام 290 کرسي ليست خواهيم داد ما طرح استاني شدن را به خاطر افزايش نقش احزاب و ملي‌تر فکر کردن نمايندگان بر وضعيت فعلي ترجيح مي‌دهيم. هر چند ما در نهايت به حزبي شدن کل انتخابات مي‌انديشيم. قانون احزاب، قانون انتخابات، قانون اجتماعات و قانون مطبوعات در شرايط فعلي ما را به مردم‌سالاري واقعي ديني به شکل کامل نمي‌رساند رسالت مجلس دهم علاوه بر معيشت مردم و رفع تورم و گراني و مطالبات فوري مردم اصلاح اين قوانين در چارچوب مردم‌سالاري ديني است. همين برخوردي که با برادر شجاع و مدرس گونه‌مان آقاي دکتر علي مطهري صورت گرفت بايد جرم‌انگاري شود. زيرا براساس اصول 84 و 88 نماينده کاملا در اظهارنظر خويش آزاد است اما اگر عده‌اي به ايشان حمله کردند چگونه بايد توبيخ شوند متاسفانه قانون در اين مورد ساکت است.

نکته چهارم در مورد عملکرد دولت يازدهم است
هر چند در وضعيت مطلوبي از بسياري از جهات در شرايط کنوني نيستيم اما صدها بار خداوند را شاکريم که روش و منش و تفکر امثال احمدي‌نژادي مرد و ديگر بر نمي‌گردد. به همين خاطر با قاطعيت عرض مي‌کنم که به ميزاني که دولت يازدهم در مسير دولت دهم حرکت کند به راي مردم خيانت کرده است نمونه آن حذف نکردن يارانه ثروتمندان حداقل همان 10 ميليوني که وزير اقتصاد در مجلس گفت ما آنان را شناسايي کرده‌ايم و ما رسما به دولت پيشنهاد مکتوب داديم.

نکته پنجم:
دو موضوع سياست خارجي و روابط بين‌المللي و عرصه ديپلماسي است که انشاءالله به تفصيل در قطعنامه اين کنگره در محورهاي مشخص بيان خواهيم کرد. من همين جا سخنانم را به پايان مي‌برم و از صبر و متانت همه شما به ويژه آقاي دکتر عارف متشکرم. والسلام عليکم و رحمه الله و برکاته

محمدرضا عارف:
سازوکار مناسب در مقوله احزاب در کشور نداريم

در ادامه رئيس بنياد اميد ايرانيان نيز با تبريک به مناسبت ولادت امام حسن عسگري و سي و هفتمين سالروز انقلاب اسلامي گفت: در ابتداي سخنانم ياد و خاطره شهداي انقلاب را گرامي مي‌دارم و به روح امام‌خميني(ره) درود مي‌فرستم. محمدرضا عارف معاون اول دولت اصلاحات با بيان اينکه نگاه ما از ابتدا حمايت از دولت بوده و به عهد خود با دولت يازدهم پايبند هستيم، گفت: روند عملکرد دولت يازدهم را مثبت ارزيابي مي‌کنيم و در اين زمينه از دولت يازدهم بايد تشکر کرد چراکه با مشکلات زيادي رو به رو است و آنچه وظيفه اصلاحات است، حمايت از دولت براي تحقق شعارهاي طرح شده آن است تا بتواند به مسائل عموم مردم به خصوص مسائل اقتصادي جامعه، جامه عمل بپوشاند و لازمه اين مهم همبستگي است.

وي در ادامه ويژگي مهم انقلاب اسلامي را باور ما به بزرگ‌ترين انقلاب فرهنگي دانست وابراز داشت: ويژگي مهم انقلاب به باور ما، توجه بر ارزش‌هاي اسلامي است که از روز اول که کليد رسمي انقلاب در 15 خرداد 42 زده شد اين موضوع را در حرکات و رفتار امام‌خميني(ره) ديديم. توجه به نقش مردم و حضور آنها به عنوان صاحبان انقلاب موضوع مهمي است که اوج آن را در 12 بهمن ديديم که امام‌خميني(ره) به عنوان رهبر معنوي جامعه ما و تمام جوامع غيرمسلمان محسوب مي‌شد. ويژگي دوم نقش مردم در اين انقلاب است که در 12 بهمن در بهشت زهرا آن را ديديم و لمس کرديم که حضرت امام در ‌آنجا خود را نماينده مردم خواندند.

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام در ادامه گفت: عظمت انقلاب ماست که نمود آن را در قانون اساسي مشاهده مي‌کنيم؛ ما اصول و احکام قانون اساسي را نتوانستيم اجرايي کنيم. هر مسوولي در نظام جمهوري اسلامي ايران به صورت مستقيم يا غيرمستقيم منتخب مردم است و اگر نهادي بخواهد از مردم جلو بيفتد، دِينش را نسبت به شهدا و انقلاب ادا نکرده، بنابراين مردم به عنوان يک اصل پذيرفته شده در دنيا محسوب مي‌شوند و اين نگاه را در نقش رهبري مردم مشاهده مي‌کنيم.

وي افزود: بعضي اصول قانون اساسي را نتوانسته‌ايم به خوبي اجرا و پياده کنيم؛ نقش مردم در تصميم‌سازي‌ها از همين فصول و اصول است و اگر کسي بخواهد با صفوف مردم مقابله کند، طبيعتا شکست خواهد خورد، لذا احزاب يکي از اصول پذيرفته شده در دنيايي است که مدعي دموکراسي است و بايد به نقش مردم در احزاب توجه ويژه‌اي شود به گونه‌اي که ساز و کارهاي حضور مردم در احزاب را متاسفانه هم اکنون در اختيار نداريم و تفکر، تفکر از بالا به پايين است که اين يک مشکل جدي و اساسي است و بايد تفکر از پايين به بالا باشد.

محمدرضا عارف با اشاره به تقويت تحزب، بيان کرد: آنچه که بايد در دستور کار قرار گيرد، تقويت تحزب است و مهمترين وظيفه احزاب به استناد قانون اساسي و به استناد دنياي مردم‌سالار، مشارکت مردم در تمامي صحنه‌هاست، به نوعي که سرمايه ما و احزاب، مردم هستند.

وي ادامه داد: ما سازوکار مناسب در مقوله احزاب در کشور نداريم که بخشي از اين مشکل به دليل تنگ نظري و بخش ديگر به دليل عدم سازوکار اجرايي مناسب و تفکر از بالا به پايين است و اگر حزب شکل بگيرد راهي جز رشد از پايين به بالا نداريم؛ بايد همه تشکل‌ها تقويت نظام تحزب در کشور را در چارچوب قانون اساسي مورد تأکيد قرار دهند.

عارف با بيان اينکه بايد اختلاف سليقه در جناح‌ها را بپذيريم، ادامه داد: احزاب اصلاح‌طلب بايد به موضوع کادرسازي توجه ويژه داشته باشند؛ فعاليت سياسي رويکرد مهم يک حزب است، اما فعاليت سياسي وسيله‌اي براي رسيدن به اهداف است. در راستاي وظيفه احزاب، کادرسازي مهمترين موضوع است و احزاب بايد آموزش را در دستور کار خود قرار دهند و براي جذب نيرو برنامه‌ريزي کنند؛ شکاف عميقي از گسست نسل بين نسل اول و سوم احساس مي‌شود و وظيفه احزاب کم کردن اين شکاف است.

وي ادامه داد: امروز متاسفانه با دسترس بودن فضاي مجازي، نمودي از کم و کاستي‌هاي دهه 50 در جامعه ملموس است و اين يعني اينکه در اين خصوص و در موضوع جوانان متاسفانه کم‌کاري کرده‌ايم که بايد ريشه‌هاي آن را در گذشته جستجو کنيم که بداخلاقي‌هايي صورت گرفت که با هيچ معيار انساني و ارزشي سازگاري ندارد و کساني که اين مشکلات را به وجود آوردند، در آينده ضربه آن را خواهند خورد.

عضو شورايعالي انقلاب فرهنگي خاطرنشان کرد: کساني که براي آنها در سال‌هاي گذشته جايگاهي به مانند پيامبران الهي درست شده بود امروز مي‌بينيم که به چه حال و روزي افتاده‌اند لذا خلا موجود بين احزاب از مهمترين مسائل در اين بين است که بايد به اسناد بالادستي رجوع کرد و بايد بگوييم که آيا نبايد احزاب در اين بين وجود و شرکت داشته باشند؟ به عبارتي آنچه که امروز براي فعاليت سال آينده نياز داريم يک فعاليت جبهه‌اي تمام عيار است و نمي‌توانيم گزينشي عمل کنيم و رويکرد جبهه اصلاحات بايد همگرايي و هم‌افزايي باشد.

عارف با بيان اين‌که شرايط به گونه‌اي نيست که يک حزب به نتيجه برسد، تأکيد کرد: ما هيچ راهي جز حرکت جبهه‌اي نداريم و براي پروژه کوتاه مدت سال آينده بايد جبهه‌اي حرکت کنيم. در جبهه اصلاحات بايد همه احزاب را در نظر بگيريم و نبايد گزينشي عمل کنيم. ما بايد همه احزاب را در جايگاه حقوقي خودشان بشناسيم. مهمترين وظيفه جبهه ما تقويت احزاب و تشکل‌هاست و نگاه حذفي يا کاهش قدرت در مشي اصلاح‌طلبي نمي‌گنجد. وي اضافه کرد: نبايد از الان بحث ليست جداگانه را مطرح کنيم. بلکه بايد با اجماع کامل حرکت کنيم و راهي جز همراهي و همدلي نداريم. بايد براي يک بار هم که شده از خودخواهي عبور کنيم و سهم‌خواهي را کنار بگذاريم. چرا که نتيجه سهم‌خواهي‌ها را پيش از اين ديده‌ايم و همه مشکلات و دعواها از سهم‌خواهي آغاز مي‌شود و سهم‌خواهي سرمنشا اختلاف مي‌شود.

وي با اشاره به در پيش بودن انتخابات آتي مجلس شوراي اسلامي، تصريح کرد: مهمترين مسئله براي ما انتخابات مجلس است، چرا که نتيجه انتخابات 94 در انتخابات 96 نيز اثرگذار است پس راهي جز همدلي و همراهي نداريم. من از آقاي کواکبيان که گفتند اگر به هدفشان در شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات نرسند، ليست جداگانه‌اي مي‌دهند خواهش مي‌کنم اين مسئله را ديگر مطرح نکنند چرا که بحث اصلي ما اجماع است و ما بايد اجماع را دنبال کنيم. آنچه بايد دنبال شود پيروزي تفکر اصلاح‌طلبي است و نه افراد خاص و نبايد ما به دنبال سهم‌خواهي باشيم. عارف با بيان اينکه انتخابات آتي، فرصتي براي احزاب و تقويت تشکل‌هاي مدني است، يادآور شد: نبايد به دنبال اين باشيم که نقش ما چه بود يا ما چه کرديم. خوشبختانه سرمايه اجتماعي خوبي پس از انتخابات سال 92 شکل گرفته و وظيفه ما حفظ اين سرمايه و ارتقاي آن است. ما بايد به دنبال آن باشيم تا آن 27درصدي هم که در انتخابات قبل پاي صندوق‌ها نيامدند، به اين انتخابات بيايند.

عضو شورايعالي انقلاب فرهنگي با بيان اينکه نگاه ما اين است که مردم بايد در تمامي عرصه‌ها نقش و حضور داشته باشند، اظهار داشت: البته اختلاف سليقه مي‌تواند يک ارزش براي کشور باشد و ما هم صفر و يکي نسبت به اين مسئله برخورد نمي‌کنيم، چرا که معتقديم اعداد زيادي ميان صفر و يک وجود دارد و اين اختلاف سلايق مي‌تواند فرصت باشد. البته يک شرط هم وجود دارد و آن اثبات برادري‌مان است و بايد هدفمان انقلاب اسلامي و تحقق آرمان‌هاي انقلاب باشد.

اين فعال سياسي اصلاح‌طلب با بيان اينکه وظيفه ما تلاش براي همگرايي کامل است و نه همگرايي حداکثري، عنوان کرد: اگر ما خلاف اين مسئله عمل کرديم بايد به اصلاح‌طلبي‌مان شک کنيم. يا نبايد شعار اصلاح‌طلبي بدهيم يا اگر هم داديم بايد اجماع کامل را در دستور کار خويش داشته باشيم و با يک ليست در کشور حاضر شويم.

عارف در پايان خاطرنشان کرد: البته من اين مسئله را هم به طرف مقابل گفته‌ام و چه خوب است که مردم در هنگام انتخابات با دو ليست روبرو باشند، هرچند که من بحث ائتلاف نسبي را هم مطرح کرده‌ام و آقاي دکتر مطهري نيز در سخنانش بيان کردند و چه خوب است مجلسي داشته باشيم که 40نفر از آنان مورد اجماع و قبول دو جناح باشند.

وي افزود: مهمترين مسأله امروز براي ما انتخابات آينده مجلس شوراي اسلامي و خبرگان است که نتيجه آن در انتخابات‌هاي 96، 98 و 1400 قطعاً تأثيرگذار خواهد بود. ما بايد بپذيريم که پيام انسجام و اجماع کامل اصلاح‌طلبان باعث پيروزي تفکر اصلاحات خواهد شد.


با راي کنگره سيزدهم اين حزب صورت گرفت:
انتخاب اعضاي شوراي مرکزي بازرسان و دبير کل حزب مردم‌سالاري
دکتر کواکبيان براي هفتمين بار دبيرکل حزب مردم‌سالاري شد

در نشست بعدازظهر کنگره سيزدهم حزب مردم‌سالاري با اضافه شدن تبصره جديدي به ماده 17 اساسنامه شرط سابقه يکسال عضويت جهت انتخاب شدن در شوراي مرکزي براي فعالان سياسي شناخته شده با تشخيص شوراي مرکزي منتفي شد.

در اين مراسم همچنين سياست‌هاي کلي انتخابات مجلس دهم به تصويب رسيد و پانزده نفر از اعضا ديدگاه‌هاي خود را بيان کردند و پس از معرفي حدود 70 نفر از داوطلبان، انتخابات شوراي مرکزي و هيات داوران با حضور ناظر وزارت کشور برگزار شد و پس از مشخص شدن نتايج انتخابات شوراي مرکزي، انتخاب دبيرکل با راي مستقيم سيزدهمين کنگره حزب مردم‌سالاري برگزار شد و دکتر مصطفي کواکبيان براي هفتمين بار دبيرکل اين حزب شد.

اسامي اعضاي اصلي و علي‌البدل شوراي مرکزي

با شمارش آرا 31 نفر به عنوان اعضاي اصلي و شش نفر اعضاي علي‌البدل به شرح زير انتخاب شدند:

اعضاي اصلي:

1- مصطفي کواکبيان 2- محمد پازوکي 3- ابوالقاسم کواکبيان 4- اقبال محمدي 5- داريوش قنبري 6- سيداحمد دستغيب 7- انوشيروان محسني‌بندپي 8- اميراحمد زندآور 9- شهباز علي‌زاده 10- رضا جلالي 11- فرهاد عبدالعلي‌پور 12- حميدرضا شکوهي13- مهرداد مسعودي 14- رضا حقي 15- علي‌اکبر فلاح 16- محمود شربتيان 17- حميدرضا ايلخاني 18- محبوبه يزدي‌فر 19- امير پويان رفيعي‌شاد 20- محمدحسين روانبخش 21- صفرعلي طاهري 22- جواد شرفخاني 23- کيومرث فرهادي 24- محمد آجرلو 25- ولي درويشي 26- آرش حبيبي 27- محي‌الدين مرادي 28- ميرزابابا مطهري‌نژاد 29- صلاح‌الدين کريمي 30- اردشير محمدي 31- ايرج رضايي

اعضاي علي‌البدل:

1- مسعودي ريحان 2- حسين قيومي 3- فضل‌‌الله سالاري 4- اميرطاهرخاني 5- خسرو رضايي 6- منصور فرزامي

اسامي بازرسان:‌

1- حسين سپهوند 2- سيدمجيد حسيني 3- مجتبي بيات 4- فائزه گيلزادکهن

به عنوان اعضاي اصلي و آقايان حسين قباديان و حسين اردلان به عنوان اعضاي علي‌البدل انتخاب شدند.