تاریخ 1393/11/11 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3847 برو جستجو جستجوی پیشرفته   رييس جمهور:
 با فساد در ورزش مبارزه مي‌کنيم 

رييس‌جمهور کشورمان لزوم مبارزه با فساد در ورزش را از گام‌هاي مورد نياز در عرصه ورزش دانست و گفت: در مساله ورزش همانند بسياري از کشورها در گوشه و کناري فساد ديده مي‌شود در همين راستا بايد تلاش کنيم که در همه صحنه‌ها با فساد مبارزه کنيم. به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام حسن روحاني، در آيين تجليل از مدال‌آوران بازي‌هاي آسيايي و پاراآسيايي اينچئون کره جنوبي 2014 که در سالن اجلاس سران برگزار شد، با تاکيد بر اين که جهان امروز جهان مسابقه است، گفت: امروز همه بايد در ميدان رقابت نشان دهيم که چند مردِ حلاجيم. روحاني خاطرنشان کرد: امروز مساله مسابقه تنها در ميدان ورزش مطرح نيست بلکه ما در ميدان‌هاي مختلف از جمله ميدان‌هاي اقتصاد، سياست، فرهنگ و مسائل اجتماعي در رقابت هستيم و براي ما رقابتي ارزشمند است که در آن پيروزي باشد.

روحاني با طرح اين پرسش که آيا در ميدان ورزش کسي با طرفداران حريف هم‌صدا شود براي کسي قابل قبول است؟ خاطرنشان کرد: در ميدان‌هاي ورزشي همه ما مشوق ورزشکاران خود هستيم و هيچ کس نمي‌پذيرد که فردي به نام اين حزب و آن حزب، يا اين جناح و آن جناح تحت پوشش انتقاد براي حريف حرف بزند و براي قهرماني کشور خود در هر صحنه‌اي مشوق قهرمانان ما نباشد.

رييس‌جمهور در ادامه با اشاره به حضور بانوان ايراني در صحنه مسابقات جهاني، تصريح کرد: بانوان ما راه ورزش و حضور در صحنه مسابقات جهاني را به همه زنان مسلمان سراسر جهان آموختند به همين دليل ما بايد خود را براي پله‌هاي بعدي صعود آماده کنيم. وي با تاکيد بر لزوم توجه به ورزش همگاني، گفت: دولت يازدهم ضمن حمايت از ورزش قهرماني، ورزش همگاني را به عنوان اولويت خود مي‌داند و معتقد است که بايد ورزش قهرماني نيز از دامن ورزش همگاني متولد شود.

در ورزش همگاني مي‌توانيم زمينه را براي قهرماني‌ها، تلاش‌ها و پيروزي‌هاي همه ورزشکاران در همه صحنه‌ها آماده کنيم. روحاني در بخش ديگري از صحبت‌هايش با بيان اين که ورزشکاران در صحنه ورزش براي ملت هم اميد و هم نشاط مي‌آفرينند، اظهار کرد: ما براي توسعه و پيشرفت در همه زمينه‌ها به اميد و نشاط نيازمند هستيم به همين دليل نيز نبايد بگذاريم عده‌اي در کشور خداي نکرده نااميدي را تزريق کنند و عده‌اي نشاط و خوشحالي مردم و هم‌چنين شادابي آن‌ها را مورد ترديد قرار دهند. او گفت: ما در تمام صحنه‌ها در صورتي موفق هستيم که به آينده اميد داشته باشيم و در جامعه ما نشاط، هيجانات مثبت و همت لازم وجود داشته باشد.

رييس‌جمهور با اشاره به کسب مدال و مقام توسط ورزشکاران و طنين‌انداز شدن صداي سرود ملي و اهتزاز پرچم کشورمان در عرصه‌ رقابت‌هاي بين‌المللي، اظهار کرد: زماني که مدال بر گردن ورزشکاران آويخته مي‌شود و سرود ملي طنين‌انداز مي‌شود ملت ايران احساس قهرماني و پيروزي مي‌کنند به همين دليل ورزشکاران در صحنه‌هاي ورزش براي ملت قهرماني مي‌آفرينند و در واقع در کنار ساير نخبگان و فرهيختگان، مددکار اميد مردم هستند. روحاني در ادامه به گام‌ها و اقداماتي که مسوولان ورزش و وزارت ورزش و جوانان بايد در راستاي پيشرفت و توسعه ورزش در کشور بردارند، اشاره کرد و گفت: نخستين گامي که در صحنه ورزش مسوولان ورزشي و وزارت ورزش بايد بردارند متوازن کردن ورزش در سراسر کشور است. دولت تلاش خواهد کرد تا امکانات ورزشي عادلانه، متعادل و متوازن را براي همه انسان‌ها در سراسر کشورمان فراهم کند.

رييس‌جمهور فراهم کردن شرايط براي حضور بانوان در تمامي عرصه‌هاي ورزشي را از ديگر گام‌هاي مربوطه دانست و گفت: امروز به لطف خدا مدال‌آوران کشورمان هم از مردان و هم از بانوان هستند اما هنوز هم ميان مردان و زنان تبعيض وجود دارد به همين دليل از مسوولان ورزش و وزير ورزش مي‌خواهم که تبعيض را بردارند و شرايط لازم را براي حضور بيش‌تر بانوان در تمام عرصه‌هاي ورزش آماده کنند. وي با تاکيد بر اين که ورزش به معناي سلامت جامعه است، گفت: سلامت بايد از آن همه ايرانيان چه مرد و چه زن باشد.

روحاني واگذاري ورزش به مردم را از ديگر گام‌هاي مورد نظر دولت در حوزه ورزش دانست و افزود: مسوولان مربوطه بايد تلاش کنند که امر ورزش را به مردم واگذار کنند. دولت نيز بايد تصدي‌گري در صحنه ورزش را کنار بگذارد و امور ورزش بايد از بخش دولتي به بخش غيردولتي منتقل شود.


 رييس مجلس شوراي اسلامي:
 در تفکر اسلامي‌هم آزادي بيان مهم است 

رئيس مجلس با بيان اينکه بهترين راه براي تهذيب نفس راه مجاهدت است گفت: در تفکر اسلامي‌علم آموزي و اخلاق محورهاي بسيار مهمي‌هستند که بايد مبناي سبک زندگي اسلامي‌قرار گيرند.

به گزارش خانه ملت، علي لاريجاني با حضور در کنگره سراسري شهداي طلاب و دانشجو در شهرستان ملاير گفت: جهاد و شهادت در سبک زندگي اسلامي‌ جايگاه بسيار مهمي‌ دارد که مقام معظم رهبري نيز چندي پيش بر ارائه چنين الگويي تأکيد داشتند نکته مهمي‌ که بايد به آن توجه کرد اين است که هر مسلماني يک گمشده دارد که همانا اين گمشده سعادتمند زيستن است. رئيس مجلس ادامه داد: در سفر به يکي از کشورهاي اروپايي با رئيس مجلس سناي آن کشور ديدار داشتم که ‌از من در مورد پيشرفت کشور و مسيري که در اين راستا طي مي‌شود سوال کردند که بنده در پاسخ گفتم در کشور ما مبناي زندگي فردي واجتماعي سعادت است که شامل مجموعه اي از خصوصيات رشد مادي و معنوي مي‌شود بر اين اساس کسي سعادتمند است که همزمان هم مولفه‌هاي معنوي را داشته و هم از لحاظ مادي رشد کند.

وي تصريح کرد: لذا کشورهاي اروپايي به علت اينکه از موضوع سعادت غافل هستند و فقط رشد اقتصادي را بر مبناي آزادي بيان دنبال مي‌کنند از اين نظر موفق هستند اما در ساير زمينه‌ها با چالش مواجهند و به گفته خود آنها مردم اروپا امروز دچار يک نوع سردرگمي‌شده‌اند. دکتر لاريجاني با يادآوري اينکه درتفکر اسلامي ‌علم‌آموزي و تکامل اخلاقي از محورهاي بسيار مهم هستند گفت: بهترين راه براي تهذيب نفس راه مجاهدت است که انسان را با حقيقت اسلام آشنا مي‌سازد و بر اين اساس يک مجاهد في‌سبيل‌الله با افراد عادي تفاوت دارد و نگاه مجاهدان به زندگي يک نگاه تکامل يافته است. رئيس مجلس افزود: راهي که انقلاب اسلامي‌به ما نشان داده است گام برداشتن در راه مجاهدت است که شهداي طلاب و دانشجو بر همين مبنا بهترين سبک زندگي را انتخاب کردند. وي ادامه داد: امروزه توسعه تک بعدي مشکلاتي را در دنياي غرب به وجود آورده که به گفته بسياري از منتقدان دنياي غرب در دهه‌هاي اخير تک بعدي جلو رفته و در زمينه‌هاي ديگر رشد نکردند بر اين اساس است که رهبر معظم انقلاب بر انتخاب الگوي بومي‌به لحاظ استفاده از تجربه گذشتگان تأکيد دارند.

دکتر لاريجاني با اشاره به اتفاقات اخير رخ داده در کشور فرانسه گفت: آنها افتخار مي‌کنند که يک نشريه فرانسوي به ساحت مقدس پيامبر(ص) توهين کرده و از اين اقدام نادرست به عنوان آزادي بيان ياد مي‌کنند اما بايد توجه داشت چه کسي اين حق را به آنها داده است. در تفکر اسلامي‌حق آزادي بيان حقي است که خداوند به بشر داده اما اين نکته هم که در چه مسيرهايي بايد ازاين حق استفاده شود مشخص شده که متأسفانه غربي‌ها اين مبدأ را حذف کردند وچالش‌ها ومشکلاتي را به وجود آورده‌اند. رئيس مجلس تصريح کرد: در تفکر اسلامي‌دموکراسي براي رشد انسانيت تلاش دارد اما در غرب رشد حيوانيت دنبال مي‌شود که مبناي آن لذت‌گرايي است و سعادت انسان را در بهره مادي بيشتر و لذت‌گرايي تعريف مي‌کند به همين علت دچار خلاء‌هاي بسياري مي‌شوند.

دکتر لاريجاني با تاکيد بر اينکه در تفکر اسلامي‌هم آزادي بيان مهم است گفت: اما متفکران اسلامي‌به مبدأ اين حق توجه مي‌کنند تا انسان را به پيشرفت و سعادت برسانند لذا در سبک زندگي بايد به موضوع گرايش معنوي توجه ويژه‌اي داشت. وي با اشاره به اينکه جهاد و شهادت از ارکان مهم ديگر سبک زندگي اسلامي‌است ادامه داد: مسيري هم که درانقلاب اسلامي‌طي شد اين بود که جهاد و جهادگري به عنوان سبک زندگي برگزيدگان معرفي شود و بر همين اساس است که امروز دراين کنگره از شهدا به عنوان افراد تأثيرگذار تجليل مي‌کنيم و چه خوب است که چنين همايش‌هايي در هر شهري برگزار شود.

رئيس مجلس با تأکيد بر اينکه روحانيت نبايد دولتي باشد افزود: روحانيون بايد در توده مردم زندگي کنند و دغدغه مردم را داشته باشند که اين شاخص ويژگي مهم روحانيت شيعه است به تعبير ديگر روحانيت شيعه مستقل هستند و دولتي نيست و علي‌رغم شرايط سخت مستقل عمل مي‌کنند. وي با اشاره به اينکه براي وزارت آموزش‌و‌پرورش 30 هزار ميليارد تومان بودجه پرداخت مي‌شود اضافه کرد: چنين بودجه‌اي براي روحانيت وجود ندارد که البته اين يک اشکال است و بايد نحوه بودجه‌ريزي در حوزه فرهنگ اصلاح شود.


 معاون وزير راه‌ و ‌شهرسازي هشدار داد:
  ساخت کمتر از يک ميليون مسکن در سال، زنگ خطر است 

معاون وزير راه‌و‌شهرسازي گفت: طبق آمار مرکز ايران در سال 90 تعداد يک ميليون و 600 هزار خانه خالي در کشور وجود دارد، اين در حالي است که وجود يک ميليون و 200 هزار واحد مسکوني کسري داريم. حامد مظاهريان در گفت وگو با مهر در مورد وضعيت کمبود مسکن در کشور بيان داشت: يکي از دلايلي که سبب اين مسئله شده عدم تطابق سطح واحدهاي ساخته شده با استطاعت نيازمندان است زيرا تسهيلات جهت ساخت خانه‌هاي لوکس صادر شد که خريد آنها از استطاعت افراد نيازمند خارج است. وي با بيان اينکه طبق تحقيقات به عمل آمده در سال 92/645 هزار واحد مسکوني در نقاط شهري و 517 هزار واحد مسکوني در نقاط روستايي کمبود وجود دارد تصريح کرد: اين در حالي است که موجودي مسکن نقاط شهري 55/15ميليون واحد و موجودي نقاط روستايي 38/5 ميليون واحد است. مظاهريان تعداد خانوارهاي موجود در نقاط شهري را 2/16 ميليون خانواده و نقاط روستايي را9/5 ميليون خانوار اعلام کرد و گفت: سهم مسکن از بودجه خانوار 33 درصد است بدين معني که يک سوم درآمد خانوار ايراني به خريد مسکن اختصاص مي‌يابد.

اين استاد برجسته دانشگاه تهران با اشاره به مهمترين وقايع بخش مسکن در دولت يازدهم گفت: اين اقدامات شامل ادامه روند تسهيل پروژه‌هاي مسکن مهر، بافت‌هاي فرسوده و اسکان غيررسمي، ابزارهاي نوين مالي و صندوق زمين و ساختمان است. مظاهريان با بيان اينکه يکي از اولويت‌هاي راه‌و‌شهرسازي در دولت يازدهم طرح جامع مسکن و بازنگري در آن است گفت: در حال حاضر به دليل کاهش جمعيت در روستاها ديگر شاهد مهاجرت به شهرها نيستيم.

معاون وزير راه و شهرسازي و مدير قطب علمي و فناوري معماري خاطرنشان کرد: با وجود کاهش جمعيت در کشور با افزايش 175 درصدي خانوارها مواجه هستيم که حدود 20 درصد اين افزايش به دليل افزايش طلاق و نياز به مسکن زنان است.

مظاهري در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اينکه مسکن يکي از بخش‌هاي مهم زندگي انسان و به عنوان يکي از با ارزش‌ترين دارايي‌هاي انسان محسوب مي‌شود گفت: سهم مسکن از سرمايه ثابت در کشور 30 درصد، سهم اشتغال مستقيم 12 درصد، سهم تسهيلات بانکي 25 درصد، سهم گردش نقدينگي کشور 20 تا 30 دصد و سهم دولت در تامين مسکن نيم درصد است که نشان دهنده تامين مسکن توسط خود مردم است.وي ادامه داد: با هدفگذاري کاهش شاخص دسترسي مسکن به هشت سال 5 درصد افزايش موجودي مسکن را خواهيم داشت که در اين صورت مسکن از سفته‌بازي و کسب سود غيرمتعارف خارج خواهد شد. دکتر مظاهريان با بيان اينکه اگر هر ساله کمتر از يک ميليون واحد مسکوني توليد شود، زنگ خطر محسوب مي‌شود گفت: هر ساله حدود 760 هزار واحد مسکوني در ايران ساخته مي‌شود.


 وزارت اطلاعات با اشاره به شايعه ‌پراکني در فضاي مجازي تاکيد کرد:
 برخورد شديد با توليد و منتشرکنندگان شايعات 

وزارت اطلاعات با انتشار اطلاعيه‌اي با بيان اينکه به تازگي برخي در فضاي مجازي با انتشار مطالب کذب به نقل از وزير اطلاعات، درصدد تشويش اذهان عمومي‌هستند، اعلام کرد که بيانيه‌ها و اظهارنظر سيدمحمود علوي فقط از طريق سايت اين وزارتخانه و رسانه‌هاي رسمي‌کشور منتشر مي‌شود.

به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني وزارت اطلاعات، متن اطلاعيه اين وزارتخانه به اين شرح است:

به آگاهي ملت شريف ايران مي‌رساند، بيانيه‌ و اظهارات وزير اطلاعات فقط از طريق سايت اين وزارتخانه و رسانه‌هاي رسمي‌کشور منتشر مي‌گردد و ساير اظهار نظرها و بيانيه‌هايي که به نقل از ايشان در خارج از اين مجاري اعلام و يا منتشر مي‌شود مورد تاييد اين وزارتخانه نيست. همچنين وزارت اطلاعات همواره پيگيري قانوني انتشار اخبار نادرست و خلاف واقع را که موجب تشويش اذهان عمومي‌ مي‌شود، براي خود محفوظ مي‌داند. متاسفانه به تازگي برخي افراد در فضاي مجازي و شبکه‌هاي اجتماعي با اهدافي که وزارت اطلاعات اشراف کافي بر آنها دارد، درصدد تشويش اذهان عمومي‌هستند.

به طور مثال در برخي از اين شبکه‌ها، نقل قول‌هايي ازحجت‌الاسلام و‌المسلمين سيد‌محمود علوي وزير اطلاعات مبني بر «خروج مديرعامل يکي از بانک‌هاي خصوصي از کشور» منتشر شده که از اساس کذب محض است. وزارت اطلاعات وظيفه دارد با اقدامات اطلاعاتي و شناسايي، با توليد و منتشرکنندگان اين شايعات که قصد برهم زدن فضاي عمومي‌و امنيت کشور را دارند، به شدت برخورد کند و نتايج آن را به اطلاع مردم برساند.


 پيگيري کنوانسيون مبارزه با فساد 

وزير دادگستري با اشاره به عضويت ايران در لايحه کنوانسيون ‌بين‌المللي مبارزه با فساد گفت: ايران در کنوانسيون ‌بين‌المللي مبارزه با فساد عضويت فعالي دارد که به موجب آن گزارش‌هاي ‌بين‌المللي ارائه مي‌دهد. مصطفي پورمحمدي در گفت‌و‌گو با خانه‌ملت، افزود: در کنار ارائه گزارش‌هاي مستمر، به سوالاتي که در اين کنوانسيون درباره ايران مطرح مي‌شود نيز پاسخگو هستيم. وي در خصوص ساير اقدام‌هاي ايران به عنوان عضو اين کنوانسيون تاکيد کرد: ضمن اينکه ايران در بازرسي از کشورهاي ديگر شرکت مي‌کند نسبت به حضور بازرس‌هاي اين کنوانسيون در کشور طي سال‌جاري و سال آينده همراهي‌هاي لازم را صورت داده و به سوالات آنها پاسخ مي‌دهد. پورمحمدي ادامه داد: ايران طبق مفاد کنوانسيون ‌بين‌المللي مبارزه با فساد در مقام بازرسي شونده و بازرسي کننده به عنوان مرجع ملي مسئول است و در موضوعات مختلف نظرات کارشناسي ارائه مي‌دهد. وزير دادگستري يادآور شد: در داخل کشور نيز به صورت مداوم پيگير اجرايي شدن مفاد کنوانسيون در دستگاه‌ها هستيم.


 انتشار اسامي‌ نمايندگاني که از رحيمي‌ پول گرفته‌اند  

عضو فراکسيون اصولگرايان رهروان ولايت مجلس گفت: در مجلس با همراهي برخي همکاران به طور جدي براي انتشار حتمي ‌اسامي ‌نمايندگاني که در مجلس قبل از رحيمي‌پول گرفته‌اند تلاش مي‌کنيم و اعلام اسامي‌ اين افراد را از رؤساي قواي مقننه و قضائيه جهت تنوير افکار عمومي ‌پيگيري مي‌کنيم.

کمال‌الدين پيرمؤذن در گفت‌و‌گو با خانه‌ملت، ضمن تکذيب خبر برخي رسانه ها درباره پاره کردن نامه درخواست افشاي اسامي‌170 تن از نمايندگان مجلس هشتم که از محمدرضا رحيمي‌پول گرفته اند و موارد مطرح شده از ناحيه وي درمورد حواشي تهيه اين نامه، گفت: به جهت آنکه به اشتباه در متن نامه به جاي مجلس هشتم، مجلس نهم قيد کرده بوديم، نامه جديدي تنظيم کرديم.

نماينده اردبيل تصريح کرد‌: در مجلس با همراهي برخي همکاران به طور جدي براي انتشار حتمي‌ اسامي ‌نمايندگاني که در مجلس قبل از رحيمي‌پول گرفته‌اند تلاش مي‌کنيم و اعلام اسامي‌اين افراد را از رؤساي قواي مقننه و قضائيه جهت تنوير افکار عمومي ‌پيگيري مي‌کنيم.


 عزم جدي مبارزه با مفسدان اقتصادي  

دبير ستاد حقوق بشر قوه قضاييه گفت: عزم قوه قضاييه براي مبارزه با مفسدان اقتصادي جدي است. به گزارش ميزان ، محمدجواد لاريجاني در نشست مجمع علماي سمنان تاکيد کرد: وظيفه روحانيت اعتمادسازي در جامعه و در کنار اين قوه بودن براي مبارزه قاطع با مفسدان اقتصادي است. وي با تاکيد بر اينکه اعتمادسازي در بين مردم، ايجاد ساز و کارهاي نظارتي مناسب در کشور براي مقابله با مفسدان اقتصادي ضروري است، تصريح کرد: اين تمهيدات کشور را در برابر اين مفسدان بيمه مي‌کند. لاريجاني ضمن گراميداشت دهه فجر تصريح کرد: يکي از نعمت‌هاي مغفول مانده پيروزي انقلاب اسلامي، تشکيل حکومت اسلامي‌و بيداري اسلامي‌در جهان است. دبير ستاد حقوق بشر قوه قضاييه با گسترده خواندن دست‌آوردهاي انقلاب اسلامي، رشد علوم و فنون، نفوذ سياسي، تشکيل نظام مدني مبتني بر احکام اسلامي‌را از جمله اين دست آوردها عنوان کرد. لاريجاني خاطرنشان کرد: جمهوري اسلامي‌امروز يکي از قدرت‌هاي منطقه و جهان است.


 افزايش همکاري‌هاي ايران و ترکيه در توسعه صنايع کوچک 

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت در ديدار با مقامات ترکيه اي از توسعه همکاري‌هاي بين دو کشور در چارچوپ توافقات اجلاس «دي هشت» خبرداد و گفت: ايران و ترکيه موتور محرک اجلاس «دي هشت» هستند.به گزارش ايسنا، سيد ‌محمد علي سيد ابريشمي‌در ديدار با قائم مقام ريس سازمان صنايع کوچک ترکيه، حجم مبادلات تجاري بين دو کشور را مناسب توصيف و اظهار کرد: تعاملات خوبي بين سياستگذاران و فعالان بخش خصوصي دو کشور وجود داشته که اميدواريم اين همکاري‌ها در جهت توسعه و حمايت از صنايع کوچک افزايش يابد. معاون وزير صنعت،معدن و تجارت گسترش همکاري بين سازمان صنايع کوچک و شهرک‌هاي صنعتي ايران و سازمان صنايع کوچک ترکيه را در انتقال تجربيات و تکنولوژي موثر برشمرد.


 توزيع بسته امنيت غذايي شب عيد 

وزير تعاون ، کار و رفاه اجتماعي اعلام کرد: کارت‌هاي ويژه بسته سوم امنيت غذايي در هفته آينده شارژ و اعلام عمومي‌خواهند شد. به گزارش ايسنا، علي ربيعي در حاشيه آيين مراسم واگذاري 20 هزار و 40 واحد مسکوني به مددجويان سازمان بهزيستي کشور و در جمع خبرنگاران افزود: 144 ميليارد تومان به اعتبارات بسته سوم امنيت غذايي در قالب «گوشت مرغ» افزوده شده است و اين بسته به حدود 10 ميليون نفر ارائه خواهد شد.وي همچنين در ارتباط با زمان ارائه بسته چهارم امنيت غذايي عنوان کرد: بسته چهارم امنيت غذايي نيز «شب عيد»‌ به مردم ارائه خواهد شد. وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي در پايان در ارتباط با پرداخت عيدي به مددجويان تحت پوشش کميته امداد امام‌خميني(ره) گفت: اين موضوع در حال بررسي است.


 سهميه‌بندي برداشت آب از ذخاير زيرزميني  

معاون وزير نيرو در امور آب و آبفا با تاکيد بر اينکه ايران 15 سال است که در نقطه شکست در آمار آب قرار گرفته است، گفت: بر اساس طرح تعادل بخشي سهم آب شرب، کشاورزي و صنعت از ذخاير زيرزميني مشخص شده و برداشت آب سالانه 10 ميليارد مترمکعب کاهش مي‌يابد. رحيم ميداني در گفت‌و‌گو با خبرگزاري فارس در پاسخ به اين سئوال که گفته مي‌شود يکي از دلايل اصلي بحران آب در کشور مديريت‌هاي غلط در گذشته بوده است، گفت: بايد روش مديريت آب اصلاح شود چرا که مشکل کم‌آبي کشور، معضلي است که تمام کشور با آن دست به گريبان است و دغدغه اصلي وزارت نيرو نيز حل اين موضوع است.


 بلوکه 77 هزار ميلياردي دارايي بانک‌ها در بانک مرکزي 

حدود 77 هزار ميليارد تومان از کل دارايي بانکها در حالي به عنوان سپرده نزد بانک مرکزي قرار دارد که از سويي ديگر برخي مديران بانکي، وزرا و حتي کارشناسان معتقدند که بايد با کاهش نرخ سپرده‌هاي قانوني بخشي از اين منابع آزاد شود تا توان تسهيلات‌دهي بانک‌ها افزايش يابد.

به گزارش ايسنا، ترازنامه بانک‌ها و موسسات اعتباري در پايان سه ماهه سوم امسال نشان داد که مجموع سپرده‌هاي قانوني بانک‌ها در بانک مرکزي با رشد 5/1 درصدي نسبت به پايان سال گذشته از 75 هزار و 754 ميليارد تومان به 76 هزار و 898 ميليارد تومان افزايش يافته است.

همچنين تغيير سپرده‌هاي بانکي در بانک مرکزي در پايان آذرماه به سمتي رفته که در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته 20 درصد صعود کرده است. اين در حالي است که از مجموع سپرده‌هاي بانک‌ها نزد بانک مرکزي بخش اعظمي‌در حدود 74 هزار و 400 ميليارد تومان به سپرده‌هاي قانوني تعلق دارد که نسبت به سال گذشته 14.8 و نسبت به پايان سه ماهه سال قبل حدود 27 درصد افزايش دارد. در عين حال که حدود 2400 ميليارد تومان از مجموع اين سپرده‌هاي از سپرده‌هاي ديداري (قابل برداشت) هستند. اما با توجه به اينکه بانک‌ها موظفند همواره نسبتي از بدهي‌هاي ايجاد شده و خاصه سپرده‌هاي اشخاص نزد خود را تحت عنوان سپرده قانوني در بانک مرکزي قرار دهند اين امر تا حدي از منابع آنها را کاهش مي‌دهد و اين در حالي است که در شرايط فعلي با توجه به کاهش قدرت بانک‌ها در تسهيلات‌دهي در مواردي مديران ارشد اقتصادي و يا حتي مديران بانکي از بانک مرکزي خواستار بازنگري در نرخ سپرده‌هاي قانوني و کاهش آن شدند تا با آزاد شدن بخشي از منابع، قدرت وام‌دهي آنها افزايش يابد.با اين وجود بانک مرکزي نه تنها تاييدي براي ورود به کاهش نرخ سپرده‌هاي قانوني نداشت بلکه رييس کل بانک مرکزي با اعلام اينکه هنوز در اين رابطه تصميم‌گيري نشده است توضيح داد که کاهش هر يک درصد از نرخ سپرده قانوني بانکها 5/4 درصد نقدينگي را افزايش مي‌دهد؛ بنابراين نتايج تورمي ‌ناشي از اين موضوع مي‌تواند دستاوردهاي کنترل تورم در ماه‌هاي اخير را خدشه‌دار کند.


 معاون پارلماني رييس جمهور:
 مذاکرات هسته‌اي با قدرت به کار خود ادامه مي‌دهد 

معاون پارلماني رئيس‌جمهور با اشاره به اقدامات مثبت دولت در زمينه مهار تورم44 درصدي، ايجاد تحرک براي خروج از رکود، آغاز رونق و تبديل رشد منفي اقتصادي به رشد مثبت اظهار داشت:‌ اين موارد با وجود تحريم‌ها، کاهش قيمت نفت به نصف قيمت واقعي خود رسيده است و مذاکرات نيز با قدرت به کار خود ادامه مي‌دهد و دولت در تلاش است تا بتواند به راه خود ادامه دهد.

به گزارش فارس، حجت‌الاسلام مجيد انصاري با حضور در برنامه شب آفتابي در زمينه اصلاح مرحله اول هدفمندي يارانه‌ها گفت: موضوع اصلاح هدفمندي يارانه‌ها و اشکالاتي که بر اين موضوع گرفته شد بحث‌هاي کارشناسي بسياري صورت گرفت که تصميم بر اين شد تا زماني که شناسايي درستي از همه اقشار به وجود نيايد هدفمندي ادامه داشته باشد.

وي با بيان اينکه پرداخت يارانه نقدي به همه اقشار اشتباه است، تصريح کرد: مسئله‌اي که بايد به آن توجه کنيم آن است که درباره اصلاح مرحله اول هدفمندي يارانه‌ها پيشنهادات مختلفي در دولت و مجلس مطرح شده اما هيچکدام از اين پيشنهادات به نقطه نهايي نرسيده است و در صورتي که به نتيجه برسيم در اين زمينه تصميم‌گيري خواهد شد.

معاون پارلماني رئيس‌جمهور با بيان اينکه در زمينه هدفمندي يارانه‌ها اراده جدي در دولت و مجلس وجود دارد، خاطرنشان کرد: جلسات مختلفي بين دولت و مجلس در زمينه هدفمندي يارانه‌ها برگزار شده است و بايد بگوييم که نگاه دولت و مجلس به بحث هدفمندي يارانه‌ها سياسي نيست اما بايد به اين امر توجه کنيم که پيشنهاد‌هاي مختلفي که در زمينه هدفمندي يارانه‌ها در دست بررسي است تاکنون به مرحله نهايي نرسيده است.

وي با انتقاد از اينکه در گذشته برخي از مصوبات دولت به مجلس فرستاده نمي‌شد، خاطرنشان کرد: دولت گام‌هاي بلندي را در زمينه موارد مختلف برداشته است که براي نمونه مي‌توان به يکي از موارد آن به لايحه خروج از رکود اشاره کرد. انصاري با بيان اينکه تاکنون در دولت يازدهم 1588 سؤال مطرح شده است، خاطرنشان کرد: حجم اين سؤالات بسيار زياد است که از اين تعداد تاکنون 9 سؤال به جلسه علني مجلس کشيده شده است که بايد بگوييم بسياري از اين سؤالات در کميسيون‌ها حل شده و اين نشانگر تعامل مثبت دولت و مجلس است. وي افزود: برخي از وزارتخانه‌ها مانند وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي، صنعت، معدن و تجارت و راه و ارتباطات به دليل حجم بالا کاري خود با مراجعات بيشتري روبه‌رو هستند هرچند سؤال کردن حق قانوني نمايندگان است.

معاون پارلماني رئيس‌جمهور با بيان اينکه دولت يازدهم با پروژه‌ها و طرح‌هاي نيمه‌کاره دولت‌هاي گذشته روبه‌رو شده است، تصريح کرد: دولت در تلاش است تا به بررسي طرح‌هاي نيمه‌تمام بپردازد و بتواند اين مصوبات را به سرانجام برساند.

انصاري در ادامه سخنان خود تصريح کرد: يکي از مشکلاتي که با سؤالات نمايندگان براي وزراي دولت ايجاد مي‌شود کثرت آنان است که مي‌توان با شيوه‌اي اين امر را حل کرد چراکه فرصت بسياري را از وزرا مي‌گيرد و من فکر مي‌کنم اگر اين شيوه اصلاح شود از بسياري از اين کارت‌ زردها جلوگيري مي‌شود.

معاون پارلماني رئيس‌جمهور با اشاره به توطئه کاهش قيمت نفت تصريح کرد: جمهوري اسلامي ايران تجربه مقابله با اين امر را در کارنامه خود دارد و اميدوارم اين انقلاب و نظام در سايه مقام معظم رهبري و حضور مردم بتواند به راه خود ادامه دهد.


 تفحص از حمل‌و‌نقل جاده‌اي  

سخنگوي کميسيون عمران مجلس از تشکيل کميته‌ تحقيق و تفحص از عملکرد سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي در اين کميسيون خبر داد و گفت: نتايج بررسي‌هاي اين کميته تا نيمه اسفند مخشص مي‌شود. منصور آرامي‌در گفت‌وگو با تسنيم با اشاره به دستورکارهاي اين کميسيون، گفت: چندي پيش آقاي موسوي‌نژاد نماينده دشتستان در مجلس تقاضاي تحقيق و تفحص از عملکرد سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي را به کميسيون عمران ارائه کرده است. وي افزود: با توجه به اينکه تقاضاي تحقيق و تفحص از عملکرد سازمان راهداري و حمل‌و‌نقل جاده‌اي از سوي نماينده دشتستان در مجلس به کميسيون عمران ارائه شده است.


 قوه قضاييه با کسي تعارف ندارد  

عضو کميسيون اقتصادي مجلس با قدرداني از عملکرد قوه قضائيه در صدور حکم محمدرضا رحيمي، گفت: قوه قضائيه در پرونده رحيمي‌نشان داد که از هيچ مانعي ترسي ندارد و عدالت را بدون توجه به پست و مقام اجرا مي‌کند.

ابراهيم نکو در گفت‌و‌گو با تسنيم، افزود: البته طبيعي بود که پرونده رحيمي‌کمي‌زمان‌بر باشد، اما نهايت دقت در اين پرونده مورد توجه قرار گرفته بود. جاي اين انتقاد مطرح است که چرا در زماني که پرونده آقاي رحيمي‌محرز شده بود عده‌اي به دنبال پنهان‌کاري در پرونده او بودند؟ عضو کميسيون اقتصادي مجلس ادامه داد: معتقدم دست‌هاي افراد ديگري در موضوع پرونده تخلف رحيمي‌ديده مي‌شود که البته نياز به کنکاش بيشتري دارد و اين تنها حدس و گمان بنده است، چرا که يک نفر به تنهايي قادر به تخلفي بزرگ نخواهد بود. نکو خاطرنشان کرد: بي‌شک اين اقدام قوه‌قضائيه باعث لرزش و احساس ناامني ساير متخلفان اقتصادي خواهد شد.