تاریخ 1393/11/01 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3839 برو جستجو جستجوی پیشرفته   7 راهکار براي تغذيه سالم در طول امتحانات 

زماني که شما در حال مطالعه کردن براي امتحانات نهايي ترم هستيد، يعني همان چيزي که اين روزها همه دانش آموزان و دانشجويان را به تکاپو انداخته است، تغذيه سالم هم بيش از پيش اهميت پيدا مي کند.  
همانطوري که در اطرافمان مي بينيم در اين دوران درگير شدن به عادات غذايي غلطي مانند مصرف مکرر قهوه، محدود کردن وعده هاي غذايي به ميان وعده ها و فست فودها، خيلي بيش تر از قبل مي شود. شايد به اين بهانه که بچه ها نمي خواهند وقت خود را از دست دهند و بيشتر و بيشتر درس بخوانند. اما ديگر زمان آن رسيده که دانش آموزان ما هم به اين باور برسند که تغذيه سلامت نه تنها وقت تلف کردن نيست بلکه بخش مهمي از موفقيت تحصيلي شما را فراهم مي آورد. هرچه مغز شما سوخت بهتري داشته باشد، بهتر شما را در دوران امتحانات ياري مي کند. پس بياييد با هم چند روش پرورش مغزمان را مرور کنيم:

1- باهوش و زيرکانه غذا بخوريد
مصرف روزانه ويتامين ها و مواد معدني لازمه عملکرد هرچه بهتر سيستم اعصاب مرکزي است. در اين ميان آهن و ويتامين هاي گروه  B  از اهميت ويژه اي برخوردارند. اين ريزمغذي ها نقش مهمي در تامين انرژي مورد نياز کل بدن بر عهده دارند. يعني همان چيزي که کيفيت درس خواندن و يادگيري را تعيين مي کند. از مواد غذايي حاوي آهن مي توان به گوشت ها، حبوبات و مغزها اشاره کرد. يکي از بهترين انتخاب ها براي اين منظورخوراک لوبيا است که هم گوشت چرخ کرده دارد و هم حبوبات. از مواد غذايي غني از ويتامين هاي  B  نيز مي توان به غلات کامل، تخم مرغ و مغزها اشاره کرد. ماهي و سويا نيز، ديگر مواد غذايي هستند که با تامين ريزمغذي هاي لازم براي عملکرد مغزي مي توانند سرعت عمل و توانايي مغز را افزايش دهند.

2- مکمل هاي رژيمي، وعده هاي غذايي شما نيستند!
بله درست است که مکمل هاي غذايي خوب هستند; اما غذاهاي طبيعي و واقعي خيلي خيلي بهترند و هرگز نمي توان آنها را با مکمل ها جايگزين کرد. براي مثال همه ما مي دانيم که پرتقال منبع خوبي از ويتامين  C  است; اما حقيقت اين است که پرتقال علاوه بر ويتامين  C حاوي فيبر، بتاکاروتن و انواع ديگري از ويتامين ها و مواد معدني است. بنابراين هرگز نمي توان آن را با يک قرص جوشان ويتامين  C  جايگزين کرد. کافي است يک بار امتحان کنيد تا ببينيد داشتن يک ظرف از ميوه هاي خرد شده مانند سيب، پرتقال، موز و سبزي هايي مثل خيارو هويچ در روي ميز تحرير چه لذت و قدرتي به درس خواندتان مي دهد.

3- در فواصل منظم غذا بخوريد
خوردن در فواصل منظم و به طور مکرر به بدن کمک مي کند تا سوخت و انرژي خود را متعادل تر دريافت کند. درست مثل ماشيني که براي حرکت احتياج دارد هميشه مقداري سوخت در باک خود داشته باشد. نه اينکه گاه کاملا پر باشد و گاه کاملا خالي. پس به طور منظم و روي برنامه سوخت گيري کنيد. فراموش نکنيد داشتن زمان برنامه ريزي شده براي مصرف مواد غذايي به نظم برنامه درسي شما هم کمک خواهد کرد.

4
- حجم هاي غذايي سنگين شما را از پا در مي آورد
نمي گوييم از اول اما به نيمه هاي فصل امتحانات که مي رسيم ديگر واقعا کتاب و دفتر حکم قرص هاي خواب آور و آرام بخش را دارند.
حالا فکرش را بکنيد اگر در اين شرايط وعده هاي غذايي سنگين و پر حجم را هم به برنامه اضافه کنيم چه مي شود. از طرفي لازم است بدانيد داشتن وعده هاي سنگين باعث کاهش سرعت عملکرد فيزيکي و ذهني مي شود. پس 5-6 وعده غذايي و ميان وعده را براي خود در نظر بگيريد و بهتر است اين وعده ها سبک و کم چرب باشند.

5
- با پروتئين ها دوستي کنيد
سروتونين، انتقال دهنده عصبي دوست داشتني که از اسيد آمينه تريپتوفان توليد مي شود، به ميزان زيادي در برنج قهوه اي، پنير، ماهي ها، گوشت قرمز، هويج، مغزها و دانه هاي روغني وجود دارد. سروتونين همچنين تاثير مهمي بر فعاليت ذهني، حافظه و خلق و خو خواهد داشت.
اسيد آمينه ديگري به نام تيروزين همچنين نقش مهمي در توليد انتقال دهنده عصبي نوراپي نفرين دارد; يعني همان کليدي که داده ها و اطلاعات را در حافظه طولاني مدت ما جاي مي دهد و همچنين انتقال دهنده عصبي دوپامين، که در خلاقيت و عملکرد ذهني و جسمي حائز اهميت است. از مواد غذايي غني از اسيد آمينه تيروزين مي توان به موارد زير اشاره کرد: آووکادو، گوشت بوقلمون، گوشت مرغ، گوشت قرمز، لبنيات، عدس، لوبيا و دانه کنجد.
بنابراين بديهي است که مصرف مواد غذايي اي که از جهت اين اسيدهاي امينه دچار کمبود هستند، يعني همان مواد غذايي کم پروتئين مانند فست فودها و ميان وعده هاي چرب و شيرين، منجر به کمبود انتقال دهنده هاي عصبي مانند سروتونين، نوراپي نفرين و دوپامين در بدن شده و طبيعتا اينگونه دانش آموزان دچار اختلالات بيشتري در خلق و خو، ضعف تمرکز و يادگيري ضعيف تري خواهند بود.

6 - رژيمتان را از کربوهيدرات غني کنيد
کربوهيدرات ها بهترين مواد غذايي براي ارائه دادن انرژي مداوم و پيوسته به بدن هستند. يعني همان چيزي که بدن براي هوشياري و تمرکز احتياج دارد. گلوکز، که همان سوخت ذخيره اي در کربوهيدرات ها است، اولين و بهترين منبع انرژي براي مغز مي باشد. اما براي اينکه اين انرژي به طور پيوسته در اختيار مغز قرار گيرد، بايد در انتخاب نوع کربوهيدرات مصرفي بيشتر دقت کنيد. دو نوع کربوهيدرات وجود دارد; کربوهيدارت هاي پيچيده و ساده. براي داشتن سوخت پيوسته انتخاب ما بايد از کربوهيدرات هاي پيچيده باشد. يعني همان غلات کامل، نان هاي سبوس دار، حبوبات، ميوه ها و سبزي ها. علت آن است که کربوهيدرات هاي پيچيده به مرور و آرام آرام جذب مي شوند. بنابراين براي مدت زمان طولاني انرژي را در اختيار فرد قرار مي دهند.

7 - سوخت گيري قبل امتحان چگونه بايد باشد؟
خيلي وقت ها آزمون ها و امتحانات ما در زمان صبح برگزار مي شوند متاسفانه خيلي از دانش آموزان به دلايل مختلفي مانند استرس براي امتحان يا تمايل به مطالعه بيشتر مصرف صبحانه را فراموش مي کنند و اين بدترين کاري است که بعد از چند روز تلاش بي وقفه يک دانش آموز مي تواند براي امتحان خود انجام دهد. براي تامين انرژي لازم براي عملکرد مناسب در آزمون لازم است يک وعده غذايي سبک که حاوي کربوهيدرات و همچنين پروتئين است يک تا دو ساعت قبل آزمون مصرف شود. يک ساندويچ کوچک مرغ يا تخم مرغ مي تواند انتخاب خوبي باشد. اما فراموش نکنيد قندهاي ساده هرگز انتخاب خوبي نيستند..!!
همانطور که گفتيم کربوهيدرات هاي پيچيده به آرامي جذب مي شوند و انرژي را به صورت پيوسته در اختيار بدن قرار مي دهند. اين در حالي است که قندهاي ساده مانند کيک ها، شکلات ها و ساير خوراکي هاي چرب و شيرين به سرعت جذب شده و قندخون را بالا مي برند. در اين زمان بدن براي کاهش اين غلظت قند خون، انسولين، ترشح کرده و سطح قند خون به يکباره افت مي کند. به طور کلي تعادل سوخت رساني بدن به مغز دچار اختلال شده و قطعا فعاليت ذهني و عملکرد شما در امتحان تاثير منفي جدي خواهد پذيرفت.

سرويس جوان

 


 آيا انسان در مورد معلم که خود به خاطر کارش حقوق مي گيرد حق و وظيفه اي بر گردن دارد ؟ 

حقوقي که معلم در مقابل کارش از دولت مي گيرد صرفا جنبه مادي دارد و تقديري است که دولت از معلم ميکند. بر شاگردان هم حقوقي هست که لازم است رعايت کنند. اين حقوق جنبه اخلاقي و معنوي دارد. به اين حقوق اشاره مي شود.

حقوق معلم بر شاگرد از ديدگاه امام سجاد(ع)
حضرت امام سجاد (عليه السلام) مي فرمايند: حق آموزگارت (بر تو) اين است که او را بزرگ شماري، و حرمت مجلس و محضر او را نگه داري و با دقت به سخنانش گوش بسپاري،و صداي خود را بر روي او بلند نکني، و هر گاه کسي از وي سوالي کرد تو جواب ندهي تا او خود جواب دهد، و در محضر او با کسي صحبت نکني، و در مجلس او زبان به غيبت کسي نگشايي، و...
پس، هرگاه اين حقوق را بجا آوري فرشتگان خداي عزو جل درباره ات گواهي دهند که تو بخاطر خداوند عز و جل نزد آن استاد رفته اي و دانش او را فراگرفته اي نه براي حرف مردم.

حقوق معلم:
حق کسي که با علم، تو را تربيت مي کند، اين است که: او را بزرگ بداري، وقار محضر او را نگاه داري. به کلامش خوب گوش بسپاري. به سوي او رو کني. صدايت را بر او بلند نگرداني. اگر کسي از معلم تو سوالي پرسيد، تو پاسخ ندهي، تا معلم، خود جواب گويد. در مجلس او، با ديگري سخن نگويي. نزد او از ديگران، غيبت نکني. اگر کسي از او، نزد تو بدگويي کرد، حريم او را پاس داري. زشتي هاي او را بپوشاني و نيکي هاي او را آشکار کني. با دشمن او همنشيني ننمايي و دوست او را دشمن نداري. چون چنين عمل کني، فرشتگان خداي عز و جل به نفع تو گواهي مي دهند، که تو او را براي خداي عز و جل خواستي و براي خدا از محضر او کسب علم کردي، نه براي مردم.
و اما حق کسي که در علم، زير دست تو است. اين است که: بداني- خداي عز و جل، در علمي که به تو بخشيده، تو را قيم بر آنان قرار داده است و از خزائن خود بر تو گشوده است. پس اگر در تعليم مردم بکوشي و با ايشان بدرفتاري ننمايي. و بر آنان دلتنگ نشوي; خداي از فضل خود، بر تو زياده مي کند و اما اگر علم خود را از مردم، دريغ داري، يا با مردم هنگامي که از تو کسب دانش مي کنند، مهربان نباشي، بر خداي عز و جل حق است که «علم» و «نور علم» را از تو سلب کند، و جايگاه تو را از دل ها پايين بياورد. گلچين صدوق، ج 1، ص:107 - 108

حقوق متقابل معلم و شاگرد
نبايد معلم با شاگردان خويش رفتاري شکوهمندانه و بزرگ مابانه اي را در پيش گيرد، بلکه بايد فروتني و نرمش را در برخورد با شاگردانش به کار برد، خداوند متعال به پيامبر خود مي فرمايد: «پروبال خويش را براي پيروان خود (که با پايمردي خويش در ايمان به تو اظهار علاقه مي کنند) فروهشته ساز و نسبت به آنها متواضع و فروتن باش. »(سوره شعرا» آيه 215)
رسول خدا(ص) فرمودند: «خداوند متعال به من وحي نمود که به شما اعلام کنم تا تواضع و فروتني را پيشه خود سازيد».
و باز فرمودند: «هيچ صدقه و انفاق مالي، از مال و ثروت انسان نمي کاهد. خداوند متعال به خاطر عفو و گذشت افراد بر عزت و سرافرازي آنان مي افزايد و هر فردي که تواضع و فروتني را پيشه خود سازد، در ظل مراحم پروردگار از مقام والا و شخصيتي ارجمند برخوردار مي گردد.»
تواضع و فروتني نسبت به تمام طبقات مردم در خور وظيفه اخلاقي هر انسان مومن و مسلمان است، عليهذا بايد در نظر گرفت که وظيفه معلم نسبت به شاگردان از اين ديدگاه چگونه است؟ شاگرداني که همواره در معيت معلم به سر مي برند، به منزله فرزندان او هستند، با توجه به اين حقيقت که ميان شاگردان و معلم ملازمت و همبستگي جالبي برقرار است و شاگردان در پي جويي از دانشها و معارف سودمند به او تکيه مي کنند. راي و نظر او را ملاک و معيار ارزيابي علوم و دانشها ميدانند و علاوه بر اين ميان معلم و شاگردان حقوق متقابل ديگري از قبيل: حق مصاحبت و همنشيني، صيانت و احترام در رفت و آمد و برخوردها، شرافت محبت، دوستي هاي راستين و عاري از هر شائبه کينه توزي و امثال آنها وجود دارد که اين حقوق و معيارها مي تواند رابطه معلم و شاگردانش را به طرز جالب و دلنشيني سازمان بخشد.
در حديثي پيامبر(ص) فرمودند: «نسبت به کسي که به وي علم را مي آموزيد و يا از او علم را فرا مي گيريد، نرم و ملايم باشيد.»
بنابراين لازم است معلم، خلق و خوي خود را فزونتر از آن چه بر ديگران ضروري و لازم است، نسبت به شاگردانش بهبود بخشيده و به هنگام برخورد با آنها رفتار خويش را براساس حسن سلوک و لطف و محبت تنظيم نمايد. با شاگردان خود در عين شادابي و گشاده رويي و اظهار شادماني و محبت خوش آيند و صميمانه و ابراز دلسوزي و احسان به آنها از طريق بذل علم و مقام و گرامي داشت آنها در حد امکانات برخورد و ملاقات کند.
شايسته و به جا ست که تمام شاگردان و به خصوص شاگردان فاضل و برجسته را که با کينه و نام فاميلي روي هم رفته با محبوبترين نامها و القاب مورد خطاب قرار دهد و به گونه اي از آنان و نام آنها ياد کند که حرمت شخصيت و وقار و ارزش مقام و منزلت آنان از گزند تحقير و توهين مصون بماند.
به طور کلي پيوند بين دانشمند و شاگرد، همچون پيوند بين طبيب و بيمار است، بنابراين بايد از هر دارو و عاملي که براي شفاي او اميدبخش به نظر مي رسد، استفاده کرد، زيرا بيماري جهل از هر نوع بيماري بدني سخت تر مي باشد.