تاریخ 1390/09/17 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 2964 برو جستجو جستجوی پیشرفته   علي شاهيني رييس دانشگاه پيام نور شاهرود
 16 آذر نماد استقلال خواهي و حق خواهي ملت ايران است 

سمنان- روزنامه پيام استان سمنان
رييس دانشگاه پيام نور شاهرود در گفت وگو با خبرنگاران ضمن برشمردن دلايل وقوع حادثه 16 آذر به عنوان نقطه عطف در تاريخ جنبش دانشجويي گفت: بازگشايي سفارت انگلستان و سفر نيکسون معاون رئيس جمهور وقت امريکا به ايران که در پي کودتاي ننگين آمريکايي انگليسي 28 مرداد صورت گرفته بود، اصلي ترين دلايل اعتراضات دانشجويان در آن مقطع مي باشد.  
اين استاد دانشگاه افزود: در اين روز شهيدان قندچي، شريعت رضوي و بزرگ نيا در خون غلتيدند تا ادعاي دروغين  آمريکا در دموکراسي خواهي و حقوق بشر طلبي عيان شود.
اين مدرس  حقوق دانشگاه همچنين گفت: عدالت خواهي، آرمان طلبي، مبارزه با استکبار واستعمار، حمايت از مظلومين و دفاع از آرمان هاي همه آزاديخواهان و استقلال طلبان و توجه به دانش و ايمان از جمله خصوصيات لاينفک جنبش دانشجويي ايران اسلامي است.
رييس دانشگاه پيام نور شاهرود با اشاره به کلام گهربار حضرت امام خميني (ره) در خصوص دانشگاه و دانشجو گفت : امام خميني يکي از راه هاي استمرار هر انقلاب، جامعه علمي و دانشگاهي مي داند و حتي سرنوشت حکومت ها با آن رقم مي خورد. پيامبران الهي و بزرگان ديني همواره بر دانش اندوزي تاکيد فراوان کرده اند.
وي افزود: حضرت امام راحل در جمع دانشجويان به نقش دانشگاه و دانشجو در سعادت و سلامت ملت ها فرموده اند، دانشگاه مرکز سعادت و در مقابل، شقاوت يک ملت است از دانشگاه بايد سرنوشت يک ملت تعيين شود دانشگاه خوب، ملت را سعادتمند مي کند و دانشگاه غيراسلامي و دانشگاه بد، يک ملت را عقب مي راند.
استاد حقوق دانشگاه گفت: رسالت  اصلي دانشگاه اسلامي انسان سازي و هدف اصلي دانشجو بايد رسيدن به کمالات والاي اخلاقي باشد و با بهره گيري از علم، آموزش و پژوهش وارد جامعه شده و در قبال موضوعات و مناسبات اجتماعي و سياسي با کوله باري از علم و ايمان به نقادي و اصلاح بپردازد.


 19 آذر آخرين مهلت ارسال آثار به مسابقه عکس «مهر محرم» 

سمنان- روزنامه پيام استان سمنان
آخرين مهلت ارسال آثار به مسابقه عکس "مهر محرم" 19 آذر ماه مي باشد.
به گزارش روابط عمومي موسسه موج فرهنگ، آخرين مهلت ارسال آثار عکاسان به مسابقه عکس «مهر محرم» شنبه 19 آذر ماه مي باشد و کليه علاقه مندان و عکاسان از سراسر ايران اسلامي مي توانند آثار خود با موضوع ماه محرم و قيام عاشورا  که در محرم امسال و در سطح استان سمنان عکسبرداري نموده اند را به آدرس دبيرخانه: سمنان، شهرک گلستان، بلوار نگارستان غربي، مجتمع فرهنگي جوانان، دفتر موسسه موج فرهنگ کدپستي: 93635-35197، تلفن: 3-4437521  و يا پست الکترونيکي  MehreMoharram@gmail.com ارسال نمايند.
ميثم قدس پور دبير موسسه موج فرهنگ نيز از برپايي نمايشگاه آثار برگزيده در دهه سوم محرم سال جاري در نگارخانه سيمرغ فرهنگسراي کومش خبر داد و اظهار داشت: علاقه مندان مي توانند جهت کسب اطلاعات بيشتر در خصوص شرايط و جوايز اين مسابقه به سايت اينترنتي   www.mojefarhang.com  مراجعه نمايند.  
شايان ذکر است که مسابقه عکس «مهر محرم» با هدف ترويج فرهنگ و هنر عاشورايي به همت موسسه موج فرهنگ و با همکاري اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان سمنان، باشگاه فرهنگي ورزشي استيلآذين سمنان،  اداره کل ورزش و جوانان استان سمنان و سازمان فرهنگي ورزشي شهرداري سمنان در حال برگزاري است.


 ويژه
 عراق آغازگر جنگ 
نويسنده : نرگسي

جنگ تباه کننده دستاوردهاي بشر و آرزوهاي آن است جنگ از حربه هاي موثر قدرت هاي بيگانه براي عقب مانده نگهداشتن ملت ها به ويژه ملت هاي در حال رشد است قدرت هاي بيگانه از رشد ملت هاي جهان سوم به ويژه از رشد سياسي آنها مي هراسند و با هر نيرنگي مي کوشند که ملت هاي جهان سوم را از رشد بازدارند اگر ملتي به آن درجه از رشد سياسي برسد که با ايستادگي در برابر انبوه نيرنگ هاي آنها به راه رشد خويش ادامه دهد آن گاه به عنوان آخرين و موثرترين حربه جنگ را به آن ملت تحميل مي نمايند تا با تهي شدن از بسياري از سرمايه هاي انساني و مادي به عقب برگردد و درمانده تر و ناتوان تر از گذشته با انبوه دشواري ها   روبه رو شود مبارزه با جنگ در داخل هر کشور با مردم آن کشور است مردم بايد بکوشند  که دانايي درک اهميت صلح و شجاعت دفاع از آن را به دست آورند مبارزه با جنگ در خارج از کشور علاوه بر همه کساني که به خاطر انسان ها به صلح مي انديشند بايد از طرف سازمان ملل متحد که مرجع قانوني حفظ صلح و امنيت بين المللي است سازمان يابد و به سامان برسد. وزارت خارجه عراق که به برقراري تماس با سازمان هاي بين المللي و منطقه اي توجه خاص داشت براي بدنام کردن دولت جمهوري اسلامي ايران در افکارعمومي دولت ها و ملت ها فعاليت شاياني به عمل مي آورد. دولت عراق بيان کرده بود که ايران سه جزيره عربي تنب بزرگ و تنب کوچک و ابوموسي را که شاه با زور و با تخلف از قوانين و عرف بين المللي اشغال کرده هنوز در تصرف خود دارد و حاضر نيست که آنها را به عراق بازگرداند و اين بهانه اي بود براي بدنام کردن دولت جمهوري اسلامي ايران توسط  عراق. 
دولت بعثي عراق يک روز بعد از نامه اي که در30 شهريور 1359 به 8  شخصيت و سازمان جهاني نوشت به ايران حمله کرد و جنگي را آغاز نمود که 8 سال مردم دو کشور ايران و عراق را با بمب ها و موشک هاي خود دچار غم ها و آسيب هاي ناگفتني نمود.
در تمام ماههاي خرداد، تير و مرداد 1359 زد و خوردهاي مرزي در نقاط مختلف مرز   دو کشور ادامه داشت و هر دو طرف يکديگر را به تجاوزات مکرر زميني و هوايي متهم کردند اما در شهريور 1359 روند شدت يافتن زد و خوردهاي مرزي اوج گرفت و عراق با اعمال زور و با حمله نظامي به خاک ايران که برخلاف منشور سازمان ملل متحد  مي باشد قسمتي از خاک ايران را اشغال مي نمايد. حملات عراق به ايران صدمات زيادي به ايران وارد ساخت. استفاده وسيع عراق از سلاح هاي شيميايي موجب کشته و مجروح شدن تعداد کثيري از افراد نيروهاي مسلح ايران شد و با وجود نامه هاي فراواني که ايران به دبيرکل در رابطه با استفاده صدام از سلاح هاي شيميايي نوشته بود اما هيچ اقدامي از سوي شوراي امنيت صورت نگرفت و شوراي امنيت هيچ قطعنامه اي درباره ناگزير ساختن عراق به خودداري از به کاربردن سلاح هاي شيميايي صادر نکرد. جنگ هشت ساله عراق و ايران از سنگين ترين ضربه هاي تاريخي است که بر ملت و کشور ايران وارد آمده است.
سازمان ملل متحد که براي نجات بشريت از بليه جنگ تاسيس يافته است هنوز زير فشار مداوم دولت هاي زورمند فشرده مي شود و توان اجراي مقاصد منشور ملل متحد را آن طور که مي بايست ندارد.
تجاوز عراق به ايران و رفتاري که سازمان ملل متحد به ويژه شوراي امنيت در قبال آن نمود نمونه ننگ آوري از تحميل دولت هاي زورمند و گواه دردآوري از ناتواني سازمان ملل متحد است.

منبع: نقش عراق در شروع جنگ- نوشته: منوچهر پارسادوست


 نمايش تعزيه به مناسبت ايام محرم در شهرستان سمنان 

سمنان- روزنامه پيام استان سمنان
محمدرضا خطيبي رئيس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان سمنان از اجراي نمايش تعزيه خواني به  مناسبت ايام محرم در اين شهرستان خبر داد.
به گزارش روابط عمومي اداره ارشاد شهرستان سمنان، محمد رضا خطيبي رئيس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان  سمنان  گفت: به مناسبت ماه محرم و ايام سوگواري سرور و سالار شهيدان حضرت امام حسين (ع) شش  گروه  نمايشي جهت اجراي تعزيه در مساجد سمنان و يک گروه در سرخه   به اين مکان ها اعزام شدند.
وي اظهار داشت: همه ساله  باتوجه نزديک شدن ايام محرم و صفر جهت بازخواني وقايع کربلا چندين مجوز تعزيه بعد از نظر شوراي نظارت بر نمايش دفتر هنرهاي نمايشي شهرستان صادر مي شود که مورد  استقبال عموم مردم اين شهرستان  قرار مي گيرد.
خطيبي در ادامه افزود: تعزيه خواني سال ها است که در اين شهرستان برگزار مي شود و بايد در جهت اعتلاي اين هنر ناب ايراني اسلامي کوشش کنيم.
در پايان رييس اداره ارشاد شهرستان سمنان اظهار داشت: يگ گروه  تعزيه  از اصفهان  به مدت 3 شب از 11 محرم  در مهديه سمنان به اجرا خواهد پرداخت که تعدادي از بازيگران اين تعزيه در سريال شب دهم نقشآفرين بوده اند.


 جلسه شوراي آموزشي منطقه ده دانشگاه آزاداسلامي در واحد گرمسار برگزار شد 

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان
رئيس شوراي آموزشي منطقه ده  در جلسه شوراي آموزشي منطقه ده دانشگاه آزاد اسلامي در واحد گرمساربر ضرورت توجه و نگاه به برنامه توسعه سند آموزشي تاکيد کرد.   
رضا علي محسني در اين جلسه با معرفي برخي از اعضاي جديد شوراي آموزشي منطقه  بر ضرورت توجه و نگاه به برنامه توسعه سند آموزشي  و تعيين يک و يا دو جلسه جهت نقد و بررسي برنامه آموزشي در سطح منطقه تاکيد کرد.
وي برنامه اول را برنامه واقع بينانه مطرح کرد که يک بار بازنگري شده و اختصاص يک و يا دوجلسه جهت نقد و بررسي برنامه و رفع انحرافات برنامه به خصوص در بحث جذب دانشجو اشاره کرد.
محسني تصريح کرد: کاستي هاي برنامه اول توسعه بايد بر تعهدات ما در برنامه دوم بيافزايد و نبايد از برنامه کاسته شود در غير اين صورت نشان مي دهد که برنامه در مسير درست قرار نگرفته و مدير برنامه مدار نيست.
در اين جلسه مقررگرديد کنترل برنامه توسعه آموزشي پيوسته و مداوم صورت گيرد و بازنگري و تحليل برنامه سند توسعه آموزشي در دستور کار جاري معاونين باشد.
هم چنين مقرر گرديد هماهنگي لازم با معاونت عمراني جهت دستيابي و تحقق شاخص ها در اين خصوص انجام شود و ارتباط با ساير نهادهاي استاني (دفتر جذب هيئت علمي در استان ها) پيوسته و مداوم  برقرار شود و گزارشات لازم از اين دفاتر کسب شود و از طريق مکاتبات اداري پرونده هاي ارتقا و جذب اعضاي هيئت علمي را پيوسته دنبال نمايند.
در ادامه اين جلسه مقرر گرديد بحث اهتمام جدي در جذب هيئت علمي تمام وقت در دستور کار قرار گيرد و استفاده از اساتيد حق التدريس در واحد ها کاهش يابد.
هم چنين در خصوص فعال سازي دفاتر خدمات آموزشي، رعايت و کنترل نمودن سقف تدريس اساتيد، تعداد حق التدريس، بحث کيفيت کلاس هاي درس، بحث غيبت هيئت علمي تمام وقت ، بحث حضور و غياب اساتيد  در دانشگاه و کلاس درس، ساعت حضور در کلاس،   بررسي  نارضايتي دانشجويان، رعايت منابع درسي و سرفصل ها، توزيع درس به لحاظ اختصاصي بودن دروس، معرفي استادها با توجه به تخصص مربوطه، رعايت نمودن سقف تدريس اساتيد هيئت علمي، مديران گروه ، هيئت رئيسه ، جلوگيري از تدريس در ساعت اداري براي اعضاي هيت رئيسه و مديران قسمت ها مد نظر قرار گيرد.