تاریخ 1393/09/19 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3807 برو جستجو جستجوی پیشرفته   فرماندار شهرستان شاهرود:
 آب و هواي شاهرود مديون جنگل ابراست 

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان
معاون استاندار و فرماندار شهرستان شاهرود اولويت سمن هاي فعال در زمينه محيط زيست را حفظ منابع کنوني دانست و گفت: دغدغه کنوني براي محيط هايي مثل جنگل ابر، حفظ منابع موجود است.
سيد محمد رضا هاشمي در جلسه کارگروه صيانت از منابع طبيعي شهرستان شاهرود، با اشاره به اين که همه انسان ها نياز به طبيعت دارند، اظهار داشت: اقداماتي نظير طرح ارائه شده دوستداران محيط زيست براي کاشت نهال هاي درختان بومي جنگل ابر در اين منطقه بسيار در خور توجه است.
معاون استاندار سمنان، در ادامه خواستار تعامل همه دستگاه هاي اجرايي در طرح احيا» جنگل ابر شد و تصريح کرد: بايد از پتانسيل همه قسمت هاي شهرستان از جمله تشکل هاي مذهبي، بنياد شهيد، آموزش و پرورش، دانشگاه ها، مراکز تحقيقاتي و ادارات و نهادهاي اجرايي در پيشبرد اهداف حفاظت از منابع ملي استفاده کرد.
وي ادامه داد: در رابطه با طرح نهال کاري قسمت هايي از جنگل ابر مي توان گفت، همه امکانات شهرستان در حد توان و مقدورات در اختيار سمن ها و ادارات اجرايي است.
فرماندار ويژه شهرستان شاهرود، با بيان اين مطلب که منابع طبيعي براي ما اهميت خاصي دارد، تاکيد کرد: آب و هواي دلچسب و مناسب شهرستان مديون وجود جنگل ابر است و اگر اين منبع خدادادي مديريت نشود، براي آيندگان نشانه اي از آن نيز نخواهد ماند.
مدير عامل گروه ديدبان طبيعت شهرستان شاهرود نيز در اين کارگروه، در ارائه گزارشي از وضعيت کنوني منابع طبيعي کشور و منطقه، گفت: در شرايطي که کشور روز به روز دچار بحران هاي زيست محيطي مي شوند، احداث جاده مواصلاتي از ميان جنگل ابر آخرين تير خلاص بر پيکره محيط زيست بکر شاهرود است.
امير حسين وليان، افزود: شايد هرگز نتوانيم بسياري از آسيب هاي وارد شده به جنگل ابر را جبران کنيم و اگر روال تخريب جنگل ابر از چهار دهه پيش با دفن لوله هاي نفت و دکل هاي برق و مخابرات تا کنون ادامه يابد از باريکه جنگلي ابر چيزي جز کوير باقي نمي ماند.

 


 ديدار با هنرمندان معلول شهرستان ميامي 

ميامي- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان
همزمان با روز جهاني معلولان،با حضور تعدادي از مسئولان شهرستان ميامي، از عبدالله شکاري، هنرمند معلول شهرستان ميامي تجليل شد.
به گزارش روابط عمومي نمايندگي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي ميامي، در اين ديدار که در منزل اين هنرمند برگزار شد، بخشدار مرکزي، رئيس شوراي شهرستان، مسئولين ادارات فرهنگ و ارشاد، ورزش و جوانان، کميته امداد امام خميني(ره) و کانون پرورش فکري کودکان ميامي حضور داشتند.
رضا مهديان، مجري برنامه هاي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان ميامي در اين نشست به جايگاه هنر و تئاتر اشاره نموده و گفت: هنرمندان بسيار خوبي درسطح شهرستان هستند که بايد قدردان هنرآنها باشيم. وي گفت: گروه هنري که عبدالله شکاري، در آن فعاليت کرده و مسئوليت اين گروه را بر عهده دارند يکي از گروه هاي فعال و علاقه مند در اين شهرستان مي باشد.
قاسم آقايي، رئيس شوراي شهرستان ميامي در ادامه از تلاش هاي هنرمندان به ويژه عبدالله شکاري در عرصه تئاتر قدرداني کرد.
در ادامه عبدالله شکاري، به گوشه اي از برنامه و خواسته هاي خود درعرصه هنر و... اشاره نمود.

 


 ثبت انبار تاريخي نمک شاهرود در فهرست آثار ملي 

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان
رييس اداره ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي شهرستان شاهرود از ثبت ' انبار تاريخي نمک شاهرود'  به شماره 31142 در فهرست آثار ملي ايران خبر داد.
حميدرضا حسني افزود: بناي تاريخي انبار نمک در نزديکي ميدان مرکزي شاهرود در ابتداي خيابان شهدا در مساحتي حدود 550 متر مربع مربوط به دور قاجار است. وي خاطرنشان کرد: اين بنا حدود 60 سال به عنوان انبار نمک و نيز بارانداز بازار تاريخي شاهرود مورد استفاده قرار مي گرفته است به عنوان انبار تاريخي نمک مشهور شده است.
حسني اضافه کرد: اين بنا داراي 23 گنبد به ارتفاع پنج متر و با مصالح خشت و گل ساخته شده است.
 وي گفت: انبار نمک از جمله بناهاي در معرض تخريب است که حفظ آن، مي تواند با تغيير کاربري، مکاني گردشگري در مرکز شهر شاهرود ايجاد کند. وي اظهار داشت: وجود پارکينگ مرکزي در کنار اين بناي تاريخي امکان مناسبي براي بازديد و استفاده بهتر از آن را مهيا کرده است.
حسني تاکيد کرد: بر اساس ماده 560 قانون مجازات اسلامي هر کس بدون اجازه از سازمان ميراث فرهنگي کشور يا با تخلف از ضوابط مصوب و اعلام شده از سوي اين سازمان در حريم آثار فرهنگي، تاريخي در اين ماده مبادرت به عملياتي کند که سبب تزلزل بنيان آنها شود، يا در نتيجه آن عمليات به آثار و بناهاي آن خرابي يا لطمه وارد شود، علاوه بر رفع آثار تخلف و پرداخت خسارات وارده به حبس از يک تا سه سال محکوم مي شود.

 


 کشف بزرگترين محوطه پارينه سنگي در جنوب شهرستان دامغان 

دامغان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان
يک باستان شناس از کشف بزرگترين محوطه پارينه سنگي در ايران در جنوب شهرستان دامغان خبر داد.
حامد وحدتي نسب اظهار داشت: باستان شناسان در بررسي هاي خود در جنوب شهرستان دامغان به يکي از بزرگترين محوطه پارينه سنگي ايران دست يافتند.
وي خاطر نشان ساخت: اين محوطه در حاشيه کوير چاه جم در منطقه حاج علي قلي قرار گرفته و بيش از 9 کيلومتر وسعت دارد. وي تصريح کرد: اين محوطه پارينه سنگي در ايران پراکنش وسيعي از دست افزارهاي سنگي منتسب به دوران پارينه سنگي مياني که 250تا 40هزار سال پيش را در بر دارد در خود جاي داده است.
اين باستان شناس اضافه کرد: در اين محوطه وجود عناصر فرهنگي شاخص دوران پارينه سنگي مياني مانند سر پيکان و قطعات ساخته شده و با فناوري لوآلوا بسيار چشمگير است.
وي خاطر نشان ساخت: لوآلوا محوطه اي در حومه شهر پاريس است که نخستين بار اين فناوري از آن گزارش شده است. وحدتي نسب يادآور شد : يافته هايي که از محوطه جديد پارينه سنگي ايران به دست آمده بيانگر آن است که نمکزار چاه جم بخشي از يک درياچه بزرگ بوده که در ادوار يخبندان خشک و تبديل به نمکزار شده است.
وي گفت: حاشيه نمکزار چاه جم ، زماني پوشيده از گياهان بوده و از سوي اجتماعات انساني که احتمال مي رود از نسل نئاندرتال ها بوده اند براي شکار مورد استفاده قرار مي گرفت.

 


 با مشارکت مجريان و بهره برداران;
 مديريت چراي دام در 127 هزار هکتار از مراتع شهرستان مهديشهر 

مهديشهر- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان
عبدوس از اجراي کامل مديريت چراي دام در 127 هزار هکتار از مراتع شهرستان مهديشهرخبر داد.
به گزارش روابط عمومي اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان، رئيس اداره ي منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان مهديشهر از استقبال بهره برداران از طرح تبديل ديم زارهاي کم بازده بمنظور توليد علوفه در اراضي اين شهرستان خبر داد.  
حميد رضا عبدوس، رئيس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان مهدي شهر با اعلام اين خبر افزود: در دو سال گذشته طرح مشارکتي تبديل ديم زارهاي کم بازده به علوفه کاري در بيش از 150 هکتار اراضي مستثنيات اشخاص در قالب طرح هاي مرتع داري در مراتع شهرستان مهديشهر با مشارکت مجريان و بهره برداران مراتع اجرايي شد که در اين راستا اداره  بذرهاي يونجه و اسپرس بصورت رايگان در اختيار متقاضيان قرار داده است.
عبدوس گفت: اجراي اين گونه طرح ها مي تواند گام مثبتي در جهت افزايش توليد علوفه در راستاي تعادل دام و مرتع باشدو بتواند به نحوي از فشار چراي دام در مراتع جلوگيري نمايد و از سير قهقرايي مراتع جلوگيري خواهد شد.  
عبدوس ادامه داد: هدف از اجراي پروژه هاي تبديل ديمزارهاي کم بازده، پوشاندن اين گونه زمين ها با گياهان چند ساله علوفه اي مانند يونجه، اسپرس و ماشک است به طوري که در اثر اجراي آن:
زمين از گياهان چند ساله اي که موجب حفاظت خاک و آب خواهد شد، پوشيده مي شود،  از زمين هايي که به دليل رها شدن، هيچ گونه بهره اي از آن ها به دست نميآيد، علوفه توليد مي شود، حاصلخيزي زمين به دليل وجود گره هاي پايدار کننده ازت در خاک در ريشه گياهان خانواده پروانه آسايان افزايش خواهد يافت، تامين علوفه مورد نياز دام و کاهش وابستگي و فشار دام به مرتع، کاهش واردات علوفه از خارج،  اشتغالزايي و افزايش درآمد کشاورزان، جلوگيري از شخم شيار همه ساله در اراضي شيبدار و جلوگيري از فرسايش خاک.
وي با بيان اينکه در اين طرح از زمين هايي که پيشتر براي توليد گندم يا جو ديم مورد استفاده قرار مي گرفتند که به دليل شيوه کشت، در گذر زمان از حاصلخيزي آنها کاسته شده، به گونه اي که ديگر هزينه هاي کاشت، داشت و برداشت، بيشتر از درآمد يا توليدمورد انتظارشان شده و در نتيجه کشاورزان، آنها را بدون بهره گيري به حال خود رها نموده اند.
که به علت رها شدن، هيچ بهره اي از آنها به دست نمي آيد، علوفه توليد مي شود، تصريح کرد: با اجراي اين طرح حاصلخيزي زمين به علت وجود گره هاي پايدارکننده ي ازت در خاک و در ريشه ي گياهان خانواده ي پروانه آسايان، افزايش چشمگيري مي يابد از سوي ديگر چون اين زمين ها بيشتر در بخش هاي پرشيب قرار دارند، بکارگيري ماشين آلات کشاورزي در آنها به آساني امکان پذير نيست.

 


 مدير جهاد کشاورزي شهرستان سرخه:
 سه سايت الگويي کشت گندم در سرخه اجرا شد  

سرخه- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان
مدير جهاد کشاورزي شهرستان سرخه از اجراي سه سايت الگويي کشت دو رقم جديد گندم در سرخه خبر داد.
محمد رضا صابريان گفت: در اين سايت ها دو رقم سيوند و پارسي در مقايسه با رقم کوير که به عنوان شاهد در نظر گرفته شده است، در سطح 1/5 هکتار کشت شد.  
  وي افزود: هدف از اجراي طرح فوق مقايسه عملکرد دو رقم جديد در مقايسه با رقم  شاهد است که در صورت برتري عملکردي و ديگر فاکتورهاي مد نظر نسبت به رقم شاهد، براي کشت سال بعد اين ارقام جديد قابل ترويج است.
صابريان بيان کرد: اجراي تغذيه گياهي با کود ميکرو، مبارزه با علف هاي هرز، آفات و بيماري ها، آبياري و... در هر سه سايت به صورت يکنواخت انجام خواهد شد تا عملکرد سايت ها در شرايط يکسان با هم مقايسه و نتيجه لازم به دست آيد.
مدير جهاد کشاورزي شهرستان سرخه همچنين از برگزاري دو دوره آموزشي بيمه محصولات با هدف ارتقاي آگاهي بهره برداران و بهداشت فراورده هاي خام دامي، واگذاري 4 مورد عرصه براي فعاليت هاي کشاورزي و ساير طرح ها و تحويل موقت  19/2 هکتار آبياري تحت فشار نيز خبر داد.  

 


 دانشگاه شاهرود نماد ارتباط بين دانشگاه و صنعت است  

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان
محمدمهدي فاتح رييس دانشگاه شاهرود در گفت وگو با خبرنگاران با بيان اينکه بايد فضا و شرايط نقدپذيري و انتقاد سازنده در همه فضاها فراهم شود تصريح کرد: دانشجويان اگر در دانشگاه حرف هاي خودشان را مطرح نکنند پس انتظار داريم در کجا رشد اجتماعي و سياسي خودشان را نشان دهند.
وي  که به همراه علي دستفان معاونت پژوهشي و فناوري دانشگاه شاهرود در اين گفتگو شرکت داشت با بيان اينکه بدون ترديد ماموريت اصلي دانشگاه آموزش، پژوهش و حرکت در جهت حل مشکلات کشور است با تبريک روز دانشجو افزود: اگر بخواهيم دانشجويان ما در آينده کارشناسان خبره با بلوغ سياسي و اجتماعي مناسب سکان دار هدايت کشور  را عهده دار شوند بايد فضاي دانشگاه اين فرصت را براي آنان فراهم نمايند که به اين رشد برسند. فاتح افزود: اگر دانشگاه شاهرود مي خواست در حد فعاليت در محدوده  شهرستان باقي بماند جاي رشد نداشت ما به تعاملات شهرستاني توجه کرده ولي به اين حد اکتفا نکرديم، ما قدم هاي بزرگي براي توسعه علمي و پژوهشي در سطح ملي برداشته ايم و نتايج ارزشمندي نصيب دانشگاه شده است، همکاري هاي گسترده با سازمان صنايع هوايي ايران، شرکت عمليات و اکتشاف و استخراج، پژوهشگاه صنعت نفت، سازمان زمين شناسي و اکتشافات معدني مواردي است که در اين خصوص در جهت توسعه همکاري در سطح ملي انجام پذيرفته است. رييس دانشگاه شاهرود افزود: دانشجويان ما فقط در موضوعات صرف نظري کار نمي کنند و موضوع و پايان نامه دکتري که مرتبط با حل يک معضل در کشور باشد مورد تشويق دانشگاه قرار مي گيرد وبا جهت گيري خوبي که به پايان نامه هاي ارشد و دکترا داده شده و فضايي که آمده شد اميدواريم در آينده نتايج خوبي را در پي داشته باشيم.  در ادامه اين گفت وگو علي دستفان معاونت پژوهشي و فناوري دانشگاه شاهرود با اشاره به ايجاد ارتباط مناسب بين دانشگاه و صنعت گفت: يکي از اهداف اصلي استفاده از يافته هاي پژوهشي  اين است که از خروجي پايان نامه هاي ارشد و دکترا در جهت هدفمندسازي پروژه هاي خود اساتيد در زمينه تعامل با بخش صنعت مورد استفاده قرار گيرد. دستفان با بيان اينکه در هر سال 1300 دانشجو ارشد و دکترا ورودي  به دانشگاه شاهرود، داريم افزود: براي جهت گيري درست بخشي از پايان نامه به سمت کمک به رشد صنعت سوق داده مي شود و بجاي اينکه پروژه پژوهشي تنها از بودجه هاي دانشگاه استفاده نمايند و تنها در غالب يک گزارش باشد ما پژوهش ها را به سمت صنعت سوق مي دهيم.
وي افزود: در سال پژوهشي امسال دانشگاه شاهرود حدود 57 طرح داخلي و 25 طرح بيروني داشته ايم که به عنوان خروجي فعاليت هاي پژوهشي مطرح مي باشد و حدود 20 عنوان کتاب چاپ شده است و 1398 مقاله دانشگاه داشته است و در بررسي آمارها وضعيت ما از نظر مقاله و خروجي به صورت نسبي در مقايسه با دانشگاه هاي کشور وضعيت قابل قبولي و مناسبي است.