تاریخ 1393/09/19 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3807 برو جستجو جستجوی پیشرفته    طرز فکر انسان هاي موفق 

همه چيز از فکرتان شروع مي شود. اين سيستم اعتقادي شما و طرز تفکرتان است که زندگي امروزتان را شکل مي دهد. اگر زندگي متوسط الحالي را مي گذرانيد به خاطر تصميمات بدي است که اتخاذ کرده ايد و تصميمي که گرفتيد هم از طرز تفکر و باورهايتان سرچشمه مي گيرد.  
در نتيجه، اگر مي خواهيد به موفقيت دست پيدا کنيد، بايد اول از فکرتان شروع کنيد. طرز تفکر افراد موفق را الگوي خود قرار دهيد و مطمئن باشيد که شما هم مثل آنها نتيجه عالي به دست خواهيد آورد.

طرز فکر 1:
همه انسان هاي موفق مسئوليت پذير هستند. مهم نيست چه اتفاقي بيفتد، افراد موفق مسئوليت آن را به گردن مي گيرند. هيچ وقت اقتصاد يا کس ديگري را در کسادي کارشان مقصر نمي کنند. در عوض، با قبول اشتباه خود مسئوليت آن را پذيرفته و به فکر بهبود وضعيت مي افتند. افراد موفق مي دانند که اگر ديگران را مقصر بدانند يا مسئوليت را گردن اين و آن بيندازند، قدرت کنترل موقعيت را از دست خواهند داد.

طرز فکر 2:
همه انسان هاي موفق به کار خود متعهدند. موفقيت اتوماتيک وار به دست نمي آيد; از آسمان به زمين نمي افتد. بايد براي به دست آوردن چيزهايي که در زندگي مي خواهيد، 100% به کارتان تعهد داشته باشيد. خيلي ها فقط روياي موفق شدن را در سر مي پرورانند، اميدوارند که موفق شوند، آروزيشان موفقيت است اما هيچ وقت به کارشان متعهد نمي شوند. لحظه اي که تصميم مي گيريد و 100% به کاري متعهد مي شويد، ديگر هر کاري که لازم باشد براي رسيدن به آن انجام مي دهيد.

طرز فکر 3:
همه انسان هاي موفق جرات تصميم گيري براي موفقيت در زندگي را دارند. مي دانيد، موفق شدن جرات و جسارت مي خواهد. اگر فرصتي پيش رويتان است، براي استفاده از آن نياز به جرات و شهامت داريد. اين مسئله مخصوصا در موفقيت هاي مالي بسيار مهم است. قبل از اينکه کار و تجارتي را شروع کنيد، بايد جرات بله گفتن به آن و شروع آن را داشته باشيد.
با دنبال کردن اين سه طرزفکر افراد موفق، اميدواريم که بتوانيد به هرچه در زندگي مي خواهيد برسيد.

موفقيت تصادفي نيست
موفقيت هيچ وقت تصادفي اتفاق نمي افتد. البته ممکن است که در طول مسير کمي شانس با شما همراه شود و در يک موقعيت خوب قرارتان دهد اما بادوام نيست. موفقيت از آن کساني مي شود که روي شانسشان سرمايه گذاري مي کنند و احتمال شکست خود را پايين مي آورند.
اگر به بعضي از موفق ترين افراد دنيا نگاه کنيد مي فهميد که اکثر آنها از هيچ به آنجا رسيده اند. خيلي از آنها بچه يتيم هايي بوده اند که حتي نمي توانستند سالي يک حمام درست و حسابي بگيرند. اما چطور ممکن است کسي که چنين شانس بدي در زندگي خود داشته است، به چنان موفقيتي دست پيدا کند؟
ساده است، چون موفقيت هيچوقت تصادفي اتفاق نمي افتد. خيلي از اين افراد با تلاش بي وقفه به موفقيت دست پيدا کرده اند چون انتخاب ديگري نداشته اند. اين سخت کوشي برايشان به شکل عادت در آمده و هيچوقت حتي وقتي زندگي مرفهي براي خود تهيه کردند هم دست از تلاش برنداشته اند. کار سخت، هوشمندانه و داشتن دوستان زياد آنها را به اين پله رسانيده است.
اينها عناصر موفقيت هستند که در اختيار همه است، حتي اگر خيلي افراد نخواهند که اين اصول را بپذيرند. از اين گذشته همه ما در انتخابمان آزاديم. مي توانيم تصميم بگيريم که موفق شويم يا شکست بخوريم، انتخاب با ماست.
موفقيت تصادفي نيست. هيچکس نيست که بدون تلاش و ذکاوت توانسته باشد به موفقيت دست پيدا کند. اين خودتان هستيد که مي توانيد تصميم بگيريد که در زندگيتان موفق باشيد يا ناموفق. انتخاب با شماست.


 اگر کودک حرف گوش کن مي خواهيد... 

کودکان امروزي، ديگر مانند گذشته رفتار نمي کنند; به همين دليل والدين ناچارند بارها و بارها يک درخواست يا دستور را تکرار کنند و باز هم هيچ تضميني وجود ندارد که آنان کار خواسته شده را انجام دهند. شايد بتوان گفت که امروزه، والدين بيشتر به حرف هاي فرزندشان گوش مي دهند.
کودکان بيشتر اوقات درخواست هاي والدين شان را ناديده مي گيرند و تنها زماني که خودشان بخواهند، کاري را انجام مي دهند. همين مسئله در اغلب اوقات، مشکل ساز مي شود و حتي اختلافات متعدد و فراواني را ميان پدر و مادر به وجود مي آورد.
اگر شما هم فرزندي داريد، شايد بگوييد هر راهي را که به ذهنم مي رسيد امتحان کرده ام. مثلا بارها روش هايي مانند تنبيه، هديه، تکرار فراوان درخواست ها، قهر و ناديده گرفتن کودک، مقايسه او با ديگر کودکان و بسياري روش هاي ديگر را به کار برده ام اما براي کودکان امروزي، هيچ روشي جواب نمي دهد و براي کودک من هيچ کدام اثربخش نبوده است.
براي والدين بسيار دشوار است که بتوانند فرزندشان را مسئوليت پذير و مودب تربيت کنند.در اين مقاله توصيه هايي ارائه شده است که به شما کمک مي کند ارتباط بهتري با کودکتان داشته باشيد و با او به گونه اي رفتار کنيد که خواسته هايتان را عملي کند.

داد نزنيد
فرياد زدن در هيچ موقعيتي و هنگام مواجه شدن با هيچ فردي، نتيجه مطلوبي به بار نمي آورد; به خصوص زماني که مخاطب شما يک کودک يا حتي يک نوجوان باشد. تنها تاثير فرياد کشيدن اين است که در آن لحظه کودک مي ترسد و شايد سکوت کند يا به اجبار خواسته شما را انجام دهد اما اندکي بعد کودک همه چيز را فراموش مي کند به غير از فريادي که مي شنود و مي آموزد که خودش هم در مواقع ضروري مي تواند فرياد بکشد و به اين ترتيب به خواسته اش برسد.

کودکم به حرفم گوش نمي دهد
به ياد داشته باشيد بايد به گونه اي رفتار کنيد که دوست داريد فرزندتان آنگونه باشد. همواره با کودکتان آرام و با احترام صحبت کنيد و رفتار عصبي و تند نداشته باشيد. شوخي و خنده و حتي لحن طنز در مورد کودکان و نوجوانان بسيار اثرگذار است و موجب مي شود تا فرزندتان کاري را که از او خواسته ايد، انجام دهد.

برايش دليل بياوريد
اگر کودکتان کمي بزرگتر است، از احساساتتان برايش توضيح دهيد و بگوييد به چه دليل انتظار داريد تا او خواسته تان را عملي کند. اگر کودک حاضر نمي شود کاري را که از او خواسته ايد انجام دهد، با او از در منطق وارد شويد و دليلش را با مهرباني و ملايمت برايش توضيح دهيد. او بايد بداند چرا کار خاصي را که دوست ندارد، بايد انجام دهد.

هرگز کودکتان را با ديگر کودکان مقايسه نکنيد
اين کار نتيجه عکس مي دهد و موجب مي شود کودکان احساس خجالت و سرخوردگي کند. کوکان از اينکه با همسالانشان مقايسه شوند، متنفرند. به ياد داشته باشيد انسان ها در هر سني که باشند، با يکديگر متفاوتندو هر کدام ويژگي هاي خاص خود را دارند; پس مقايسه کردن، هيچ تاثير مثبتي در روابط ميان شما و فرزندتان ندارد و تنها موجب مي شود تا ميان شما فاصله بيشتري به وجود آيد. مي توانيد کمي بيشتر با علايق فرزندتان آشنا شويد و با استفاده از آنها فرزندتان را به انجام کارهاي مختلف تشويق کنيد.

خواسته هايتان را با لحن کودکانه مطرح کنيد
يعني مانند کودکان صحبت کنيد. اين تفاوت در رفتار و گفتار شما موجب مي شود توجه فرزندتان بيشتر جلب شود و چون از اينگونه لحن صحبت لذت مي برد و تکرار آن را دوست دارد،کاري را که از او خواسته ايد قطعا انجام مي دهد.
کودکان از گروه همسالان و هر فردي که بيشتر شبيه آنها باشد، بيشتر الگوبرداري مي کنند و حرف شنوي دارند. شما با نظرات کودکتان آشنا هستيد و زماني که کاري از او مي خواهيد، مي توانيد با توجه به نظرات و عقايد او برايش دليل بياوريد و او را قانع کنيد.
زماني که کودک نقاط مشترکي ميان خود و والدينش مي بيند، بيشتر به حرف هاي آنها گوش مي دهد و حتي سعي مي کند به والدين خود نزديک تر شود.

خودتان حرف گوش دهيد و آرام باشيد
فرزندتان از شما الگوبرداري مي کند و زماني که مي بيند شما با همسرتان يا خود او آرام و مودب صحبت مي کنيد و وقتي کاري از شما خواسته شود آن را انجام مي دهيد، مي آموزد که مانند شما رفتار کند.

کمتر «نه» بگوييد
نه گفتن هاي مکرر به کودک ميان شما و فرزندتان فاصله ايجاد مي کند; شايد شما مي خواهيد فرزند بسيار مودب و نمونه اي تربيت کنيد اما هر چه بيشتر با او مخالفت مي کنيد، اين کار را بهتر به او آموزش مي دهيد و در نتيجه بيشتر شاهد مخالفت و بدرفتاري هاي فرزندتان خواهيد بود.
سعي کنيد پاسخ هاي مثبت را با پاسخ هاي منفي جايگزين کنيد; البته اين نکته به هيچ وجه به اين معني نيست که شما بايد تمام خواسته هاي فرزندتان را عملي کنيد. در رفتارتان متعادل باشيد، نه هميشه مثبت و نه هميشه منفي.
اگر صبح فرزندتان از شما درخواست کرد که با دوستانش بازي کند و شما صلاح نمي دانستيد، مي توانيد به او بگوييد الان نمي تواني با دوستانت بازي کني اما بعدازظهر و بعد از انجام تکاليفت مي تواني اين کار را انجام دهي.

با او ارتباط برقرار کنيد
راه هايي را بررسي کنيد که منجر به برقراري ارتباط با فرزندتان مي شود; لحن صحبت، نوع کلمات و حتي زبان بدن شما تاثير مهمي در روابط شما با فرزندتان دارد; پس بايد با لحن ملايم و صدايي آرام صحبت کنيد، لبخند بزنيد و مهربان باشيد.
زماني که کاري از فرزندتان مي خواهيد، از فاصله دور با او صحبت نکنيد، نزديک او برويد و در حالي که او را نوازش مي کنيد، درخواست تان را مطرح کنيدو از کلمات و جملات ساده و کوتاه استفاده کنيد و با کنايه و پيچيده صحبت نکنيد. زيرا کودک شما جملات ساده را متوجه مي شود نه جملات پيچيده و کنايه آميز را. اگر فرزندتان کاري را که از او خواسته ايد انجام نداد، غر نزنيد; بلکه طوري وانمود کنيد که احساس مي کنيد او انجام آن کار را فراموش کرده است; پس بار ديگر با لحن خوب و آرام درخواستتان را مطرح کنيد. بدون شک رعايت نکات ذکر شده، ارتباط شما با کودکتان را بهبود مي بخشد و موجب مي شود او بيشتر به حرف هاي شما گوش دهد و خواسته شما را عملي کند.


 براي خدايي شدن  

دل خانه خداست، به شيطان اجاره اش ندهيد.
شرط زيارت آسمان، وداع با زمين است.
وقتي با خدا شروع نکنيم، با شيطان پايان مي يابيم.
عاشق خدا باش، تا معشوق خلق باشي. فرشي، عرشي نمي شود.
سجده، قله عبادت ها است.
نمازگزاري که از دنيا دل نکنده است، مانند، خلباني است که هميشه روي زمين زندگي مي کند.
توپ دلت را به هر کس پاس نده.
عرفان، بلوغ روح است.
مزرعه دلتان را وجين کنيد.
در دستور زبان عرفان، فعل اين گونه صرف شود: من نيستم، تو نيستي، او هست.
وقتي پاها رفتن بشناسند، دستها نيازمند التماس نيستند.
تنها در يک معامله است که بازماندگان برنده اند: معامله با خدا.
دل هاي شعله ور، گلستان خدا در زمين اند.
دل معبد فرشتگان است، به شيطان اجاره اش ندهيد.
زمستان را تحقير نکنيد، بهار هر چه دارد از زمستان است.
بهشتي ها، بدي هاي خود را در همين دنيا به جهنم مي افکنند.
کارها را سخت نگيريد، سرسخت تر از اراده انسان چيزي نيست.
چقدر بيچاره اند آنها که چاره دردهاي خويش را در خاک مي جويند.
کسي که لياقت درک آسمان را ندارد، زمين نيز تحويلش نمي گيرد.
خداوند قرآن را بر قلب پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم فرو فرستاد، ما نيز آيات قرآن را بر صفحه قلبمان بنويسيم.
از روزنه معنويت، چشم انداز ابديت تماشايي تر است.
دامن دل عاشقان، سرشار از مرواريد اشک است.
اگر وقت کرديد، به خودتان هم سري بزنيد.
در کارگاه آفرينش، آن که بيشتر خراشيده مي شود، قيمتي تر است.
آرمان ها ذکر دل ماست، اگر آسماني باشد ما را آسماني مي کند و اگر زميني باشد، ما را زميني مي کند.
اگر شب ها همه اش قدر بودي، شب قدر بي قدر بودي.
شب قدر، زمين بوي آسمان مي گيرد.

منبع : برگرفته از کتاب جنگ جوان، اثر حجت الاسلام محمود اکبري

 


 بيشتر بدانيم ؛ خواص خرمالو  

خرمالو از جمله ميوه هايي است که اگرچه در حالت نارس گس و سفت است ولي اگر آن را در دماي معمولي اتاق قرار دهيد، به مرور خواهد رسيد و نرم و شيرين مي شود.
البته طعم و مزه آن به نوع خرمالو بستگي دارد; به اين معنا که حتي بعضي از انواع رسيده نيز همچنان حالت گسي را دارند. خرمالو علاوه بر اينکه به صورت خام و تازه مصرف مي شود، در آجيل ميوه هاي خشک نيز يافت مي شود. در ضمن از پخته آن نيز به صورت مربا، مارمالاد و همچنين در انواع شيريني ها و کيک ها استفاده مي کنند.

   خواص غذايي
خرمالو سرشار از ويتامين A ، بتاکاروتن و همچنين مقدار قابل توجهي ويتامين هاي B1 ، B2 ،  B3 و ويتامين  C است. اين ميوه همچنين مواد معدني مختلف مورد نياز بدن را مانند کلسيم، گوگرد، آهن، فسفر، منيزيم و پتاسيم دارد; به همين جهت براي رشد و نمو کودکان بسيار مفيد شناخته شده است.

  خواص درماني
خوردن خرمالوي رسيده براي افرادي که از سينه درد در رنج هستند، توصيه مي شود.
مي گويند اگر خرمالو را به صورت ناشتا ميل کنيد، براي درمان اسهال خوني بسيار مفيد خواهد بود.
خرمالو براي بيماران کبدي، کليوي و نقرسي نيز مفيد است.
خرمالو حاوي مقدار زيادي پکتين است. پکتين يکي از فيبرهاي محلول در آب است که باعث کاهش چربي خون مي شود.
خرمالو سرشار از ويتامين  A و بتاکاروتن است. همچنين داراي مقدار قابل توجهي ويتامين هاي   B1 ،   B2 ،   B3 و  C  مي باشد. در ضمن اين ميوه خوش رنگ و خوش طعم داراي مواد معدني ضروري براي بدن مانند کلسيم، گوگرد، آهن، فسفر، منيزيم  و پتاسيم است.
  هر يک از مواد معدني فوق نقش موثري در سلامتي و تندرستي بدن ما دارند. اگر خرمالو به خوبي رسيده باشد، براي کودکان  نيز ميوه اي مفيد محسوب مي شود و در رشد و نمو آنها موثر است. در ضمن خرمالو ميوه اشتها آوري است.
کلسيم در رشد کودکان و حفظ انرژي براي بزرگسالان موثر است. آهن عنصر اصلي خون سازي، و پتاسيم اشتها آور و شستشو دهنده کليه و کبد مي باشد. اين ميوه در افراد مبتلا به نقرس و بيماري هاي کبدي و کليوي بسيار موثر است.
موادقندي خرمالو شامل لوولز و گلوکز است و با آن که مقدار آن 20 درصد است، براي مبتلايان به بيماري قند، زيان بخش نيست. خرمالو حاوي مقدار زيادي پکتين است. پکتين يکي از انواع فيبرهاي محلول در آب است که باعث کاهش چربي هاي خون مي شود.
اسيدهاي موجود در خرمالو عبارتند از: اسيد ماليک، اسيد سيتريک و اسيد تارتاريک. سلولز موجود در خرمالو به طور نسبي کم است و از اين نظر هضم آن آسان تر مي باشد.
خرمالو داراي مقدار کمي تانن مي باشد که گاهي ممکن است موجب يبوست شود.
همان طور که ذکر شد، خرمالو سرشار از ويتامين A  است. چنانچه اين ويتامين به مقدار کافي به بدن نرسد، نه تنها قدرت بينايي را کم مي کند، بلکه باعث شکننده شدن پوست، ناخن و موها مي شود. همچنين در ميزان هوش و سلامت بدن نيز اختلال ايجاد مي شود.
مي توان از آب خرمالو براي درمان زخم ها استفاده کرد. همچنين اين ميوه براي آفت دهان  و گلودرد بسيار مفيد است. مصرف اين ميوه با ارزش به همه شما توصيه مي شود.


 عشق و زندگي  

-  هر لحظه را به گونه اي زندگي کن که گويي واپسين لحظه است و کسي چه مي داند؟ شايد آخرين لحظه باشد.
عشق، نخستين گام به سوي ملکوت است و تسليم، آخرين آن; آري تمام سفر دو گام بيش نيست.
-  زندگي را تنها زماني مي شناسي که آماده سفر به ناشناخته شوي.
اگر به شناخته چنگ بزني، به ذهن چنگ زده اي و ذهن زندگي نيست.
- بيشتر عشق بورز تا بيشتر شوي.. کمتر عشق بورزي، کمتر خواهي بود.
توان عشق ورزيدن تو، ترازوي سنجش توست و ميزان عشق تو، ترازوي وجود تو.
 -  تلاش نکن که زندگي را بفهمي، زندگي را زندگي کن! تلاش نکن که عشق را بفهمي، عاشق شو!
و چنين است که خواهي دانست; اين دانستن حاصل تجربه توست، اين دانستن هرگز ويرانگر آن راز نيست.
هر چه بيشتر بداني در مي يابي که هنوز چيزهاي بيشتر و بيشتري باقي است تا بداني.
 -  عشق والاترين هديه خداست اين هنر را بياموز، ترانه عشق و جشن آن را بياموز.
-  عشق نيازي بي چون و چراست، روح بي عشق قادر به حيات نيست.  
-  عشق خوراک روح و سرآغاز هر آن چيزي است که بزرگ است; عشق دروازه ملکوت است.

سميرا رحيميان