تاریخ 1393/09/19 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3807 برو جستجو جستجوی پیشرفته   رييس جمهور:
 تقسيم کشورها به خودي و غير‌خودي زمينه ساز فرهنگ خشونت است 

به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام حسن روحاني در اولين کنفرانس بين‌المللي جهان عليه خشونت و افراطي گري گفت: استقبال جهاني از ايده‌ جهان عليه خشونت و افراطي گري و تشويق آن در مجمع عمومي‌سازمان ملل متحد با راي قاطع کشورهاي جهان ميزان ضرورت و اهميت پرداختن به مقوله خشونت در جهان را نشان مي‌دهد. روحاني در ادامه اظهارکرد: گرچه همکاري‌هاي گسترده‌ اقتصادي و تعامل سياسي در بخش‌هاي مهمي‌از نظام بين‌الملل خشونت و افراطي‌گري را کاهش داده است ولي در عين حال متاسفانه در بخش‌هاي ديگري من جمله در منطقه خاورميانه خشونت همچنان حضور دارد و بعضا به طور روزانه جان ده‌ها کودک و زن و مرد را مي‌گيرد. ‌رئيس‌جمهور تاکيد کرد: جهان عاري از خشونت در شرايطي محقق مي‌شود که دولت‌ها با هم همکاري کنند و در سياست‌گذاري‌ها هماهنگ باشند. وقتي دولت‌ها هماهنگ باشند جريان‌هاي افراطي در حاشيه‌ قرار خواهند گرفت. دولت‌هاي مقتدر اگر با همسايگان خود به سياست مشترکي دست يابند مي‌توانند در مدت زمان کوتاهي ريشه‌هاي خشونت را بخشکانند. اين نوع همکاري‌ها در منطقه آسيا و اروپا و آمريکاي لاتين به وضوح قابل مشاهده است و زمينه ساز کاهش افراطي‌گري شده است. ‌رئيس‌جمهور افزود: در صورتي که کشورهاي منطقه با يکديگر به تفاهم برسند مي‌توانند جريان‌هاي ضد اسلامي‌مانند داعش را در مدت زمان کوتاهي به حاشيه رانده و هزاران زن و مرد و کودک که به واسطه اعمال وحشيانه‌ اين جريان ضد انساني بي‌خانمان و اسير شده‌اند را آزاد کنند. در چنين شرايطي هيچ نيازي به حضور بيگانگان و نفوذ تدريجي آنها نيست. روحاني خاطر نشان کرد: اين واقعيتي تلخ وشرم‌آور است که تروريست‌ها انواع خشونت‌ها مانند کشتار انسان‌ها، تخريب اماکن مقدس و آثار باستاني و خريد و فروش زنان را به نام دين انجام مي‌دهند. بي‌ترديد قتل عام انسان‌ها جفاي آشکار در حد آموزه‌هاي صلح‌آميز همه اديان است که بر اساس آن کشتن يک انسان بيگناه همانند کشتن همه‌ انسان‌هاست.

وي با بيان اين که تفکرهاي غلط و افراطي فقط يکي از مسيرهاي منتهي به خشونت است، ادامه داد: توسعه نيافتگي و نيازهاي مادي پاسخ داده نشده بيکاري‌، فقر‌، نبودن امکانات زندگي و نا اميدي، از دست دادن اميد به آينده قابل تحمل و ارزشمند بسط خشونت‌طلبي است و اين همان بلايي است که خاورميانه و بخش مهمي‌از جهان گرفتار آن شده‌اند. وي گفت: خود برتر بيني‌، ظلم و بي‌عدالتي در مقياس ملي و بين‌المللي و تقسيم کشورها به خودي و غير‌خودي زمينه‌ساز فرهنگ خشونت و گسترش ناامني در ابعاد بين‌المللي است. ضمن اينکه ساير انواع خشونت‌هاي ساختاري همچون تحريم و تحديد، ناقض حقوق بشر و‌ آزادي‌هاي اساسي و نيز چالشي جدي براي امنيت در نظام بين‌الملل محسوب مي‌شود.

وي با بيان اين‌که جهان امروز ما دستخوش فرايندهايي است که به نابرابري‌ها دامن مي‌زنند به بيان برخي از اين فرايندها پرداخت و گفت: حکومت‌هاي مستبدي که حقوق شهروندان خويش را به رسميت نمي‌شناسند و حق مشارکت همگاني در سياست‌گذاري را محترم نمي‌شمارند موجبات افزايش فقر و توسعه نيافتگي را فراهم مي‌کنند. همچنين مداخلات خارجي و اشکالي از استعمار نو که سبب شده است جوامع توانايي‌هاي خود را براي کاهش فقر و حذف زمينه‌هاي خشونت از دست بدهند اين نيز از جمله‌ اين فرآيندهاست.

روحاني ادامه داد: گرچه تشکيل سازمان ملل متحد يکي از دستاوردهاي مهم جامعه‌ جهاني است و اين سازمان تاکنون نقش تاثيرگذاري در نظام بين‌الملل ايفا کرده است اما واقعيت ناخوشايند اين است که سازمان ملل متحد با همه‌ موفقيت‌هايش در برابر مسائل بزرگي که جهان ما با آن روبرو است کاستي‌هاي قابل توجهي دارد. روحاني گفت: با تاکيد بر اين واقعيت که «برآمدن خشونت، غروب انسانيت است» با اين پرسش مواجه مي‌شويم پس چه بايد کرد تا انسانيت نجات يابد و زندگي بر سياره زمين با کيفيت بهتري ادامه پيدا کند. تاکيد بر تقويت مداراي فرهنگي و مداراي ديني و به رسميت شناختن حقوق فرهنگي همه انسان‌ها راهي به سوي کاستن از ظرفيت‌هاي بروز خشونت برمبناي تمايزهاي فرهنگي است.

وي با بيان اين‌که سزاوار است در کنار يکديگر انديشه‌ورزي درباره‌ اشکال آشکار خشونت و صورت‌هاي بارز بي‌عدالتي و سازوکارهاي غلبه بر آنها را تقويت کنيم، اظهار کرد: ما توان آن را داريم که ده‌ها فيلسوف، هنرمند، جامعه‌شناس، سياست‌مدار، فعال جامعه مدني و شماري ديگر از شخصيت‌هاي جهان را براي انديشيدن درباره‌ رفع خشونت و بي‌عدالتي و استقرار عدالت گرد هم آوريم و جامعه بشري را به در پيش گرفتن راه و روشي مطابق خردورزي همگاني برآمده از انديشه عدالت و نفي افراطي‌گري فرا بخوانيم. وي در بخش پاياني سخنان خود به بيان پيشنهادهايي براي مبارزه فوري با تروريسم جهاني در منطقه و جهان پرداخت و اين پيشنهادها را به اين ترتيب برشمرد:

1- کشورهايي که از راه سازمان دهي و تامين مالي به شکل گرفتن تروريسم کمک کرده‌اند بايد به صراحت از آنها اعلام برائت نموده و تامين مالي مستقيم و غير‌مستقيم خود از آنها را قطع کنند و در جهت مبارزه عليه تروريسم با کشورهاي قرباني همکاري کرده و به آنها کمک‌هاي مالي، اطلاعاتي و نظامي‌کنند. عراق و سوريه متحمل تلفات و صدمات جاني بي‌سابقه‌اي شدند و کشورهايي که مسبب اين صدمات بي شمار بوده‌اند لازم است وظيفه‌ تامين مالي براي جبران خسارت وارده را بر عهده بگيرند.

2- کمک‌هاي بين‌المللي براي بازسازي خانه‌هاي ويران شده‌، اماکن مذهبي تخريب شده و تاسيسات زير بنايي نابود شده در اثر اقدامات تروريستي و خسارات ناشي از عمليات نظامي‌مقابله با آنان ضروري است.

3- تروريسم از فضاي فقر و بيکاري سربازگيري مي‌کند. با تاسيس صندوق بين‌المللي اشتغال زايي و توسعه براي کمک به رشد سرمايه‌گذاري در کشورهاي قرباني تروريسم بين‌المللي بايد زمينه اقتصادي رشد تروريسم را از ميان برداشت.

4- همکاري منطقه‌اي براي اصلاح نظام آموزش و پرورش عمومي‌و مدارس ديني جهت مقابله با تفسيرهاي افراطي، تکفيري و خشونت‌آميز از آموزه‌هاي مذهبي و روحي است. بايد حقيقت اسلام رحماني به جهانيان ارائه شود.

5- همه طرف‌هايي که در مبارزه با اين فتنه‌ تروريستي جدي هستند از طريق هماهنگي‌هاي منطقه‌اي، همکاري‌هاي لازم از جمله تبادل اطلاعاتي را سامان دهند.

6- لازم است رسانه‌هاي ملي و بين‌المللي نسبت به آگاه‌سازي افکار عمومي‌در مورد تهديد تروريست‌ها و جلوگيري از سوءاستفاده از خيل جوانان بيکار و به حاشيه رانده شده برنامه‌ريزي جدي داشته باشند.

7- همکاري جهاني براي مقابله با سوءاستفاده تروريست‌ها از فضاي مجازي و شبکه‌هاي اجتماعي ضروري است.

8- تروريست‌ها در تردد بين کشورها با مشکلات زيادي روبرو نيستند. کشورهاي در مسير ترانزيت تروريست‌ها بايد با تقويت اراده سياسي و مکانيزم‌هاي ضروري مسئوليت خود را در قبال بازگشت ثبات و امنيت به منطقه ايفا کنند.

9- تلاش جامعه بين‌المللي براي اصلاحات در سازمان ملل به ويژه شوراي امنيت و کاربرد حق وتو که در موارد جدي تهديد عليه صلح و امنيت بين‌المللي است و عملا سازمان ملل را فلج کرده است، تاکنون با موفقيت چنداني روبرو نبوده است. ناکارآمدي شوراي امنيت در موارد جدي موجب تهديد صلح و امنيت بين‌المللي و موجب تشويق متجاوز از يک طرف و سرخوردگي قربانيان و زمينه‌ساز اقدامات خشونت‌آميز آنها از طرف ديگر مي‌شود. شايسته است روند اين اصلاحات و بازپروري سازمان ملل از فلج‌هاي ادواري که گريبان‌گيرش مي‌شود با اراده و استدلال قوي‌تر از جانب جامعه بين‌المللي پيگيري شود.

10- ‌رئيس‌جمهور در بيان آخرين و دهمين پيشنهاد خود گفت که 18 دسامبر به عنوان روز جهاني عليه خشونت و افراطي‌گري نامگذاري شود.


 يادداشت
 معني و كاربرد بعضي از واژه‌ها 
نويسنده : فرهنگ شكوهي ‌

واژه‌ها معني و مفهوم و كاربرد خاصي دارند و مي‌توانيم بگوييم كه هر واژه‌اي داراي حيات و تاريخ مصرف خاص خود مي‌باشد و گاه واژگاني سال‌ها در قيد حيات و كاربرد و استفاده شهروندان و تشكيلات كشوري و اداري مي‌باشند كه در مكالمات و مكاتبات روزمره به كار مي‌روند. گاه برخي از واژگان آن معني و مفهوم وضع شده را ندارند و با معني و كاربرد تازه و جديد قابل استفاده قرار مي‌گيرند. مثلا شما كه تا به امروز از واژه تغير، در معني از حالي به حال ديگر برگردانيدن و دگرگون كردن استفاده مي‌كرديد بايد بدانيد كه اين واژه ديگر به آن معني نيست و معني تازه‌اي به معني گراني پيدا كرده است، فلذا بايد دقت كنيد و متوجه باشيد كه در به كارگيري آن اشتباه نكنيد و يا واژه‌اي به صورت ارزاني كه نه هنوز تعريف واضح و جامعي براي آن آمده است و نه كاربردي دارد كه شما آن را ديده و يا شنيده باشيد. البته بعضي از واژه‌ها با قدرت و گستره فراواني كه دارند هنوز از كاربرد نيفتاده و همچنان محكم و استوار خود را عرضه و به همراه بعضي از اجناس با قدرت تمام مي‌آيند مانند: گراني كه همچنان قدرتمند است و به همراه هر جنس و متاعي بيايد هيچكس حريف و جلودار آن نيست مثلا وقتي گوجه فرنگي ناگهان رقمي چند برابر پيدا كرد كمتر كسي توانست با آن مقابله كند و اما حالا كه تغيير را هم در معني گراني مي‌خواهيم به كار ببريم و ابتدا به ساكن اين كلمه را درباره نان به كار برده‌ايم كه قيمت نان تغيير مي‌كند بايد يادتان باشد كه منظور اين نيست كه وضع نان از حالت فعلي يعني پخت نامرغوب و كيفيت نامطلوب و كم بودن وزن نان و عرضه مناسب بدرآيد و مناسب به شما برسد بلكه منظور از تغيير يعني تغيير ريالي و ارزش نان است كه از همين روزها گران و بايد رقم بيشتري براي خريد آن بپردازيد كه اميد در كيفيت آن و پخت و عرضه بهتر آن هم تحولي ببينيم.

گراني و ارزاني دو مقوله‌اي است كه هرگز حريف هم نيستند و تا به حال گراني به ارزاني فائق آمده و ارزاني با تمام تلاش و حتي پشتوانه‌هاي مردمي‌خود هم نتوانسته است با ارزاني مقابله كند. شايد از ابتداي كار ارزاني قاطع و مصمم در برابر گراني خود را نشان نداده با ضعف و سستي خود را باخته است. وقتي ارزاني در مقطع و موردي به پيروزي و توانمندي مي‌رسد بايد با تمام قوا آن را حفظ كرد و در كنار او بود و از او حمايت كرد، همينطور در برابر گراني وقتي نمي‌توانيم تن به تن با او طرف شويم و به مقابله با او بپردازيم بايد از حوزه فعاليت او دور شويم و به او اعتنا نكنيم، ما تمثيلي داريم به صورت: تنبيه گرانفروشي نخريدن است و يا امروزه وقتي مي‌گوييم گراني و گران بودن بجاست كه خود را از حوزه گراني هر جنس و كالايي دور كنيم و با صرفه در مصرف و جلوگيري از دورريز زياد كالا گراني را تا حدي مهار كنيم. مقابله با گراني خود داري و بي‌اعتنايي در برابر اجناس گران و قيمت‌هاي بالاي آنهاست كه مي‌توانيم مقابله‌اي با آن داشته باشيم. وقتي اين برخورد و معارضه عموميت پيدا كند و مانند خيلي‌ها نباشيم كه اهميت به گراني به جهت صرف وقت و نداشتن حوصله و امثال چنين منطقي نباشيم، گراني قد خم مي‌كند و كمتر مي‌تازد. پس مقابله در برابر نابساماني بدون نتيجه نيست و بايد به اين امر مقيد و معتقد باشيم. ‌


 هاشمي رفسنجاني:
 جهل جامعه، بهترين وسيله سرکوب قيام‌هاست 

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با تاکيد بر اينکه جهل جامعه، بهترين وسيله حاکمان براي سرکوب قيام‌هاست، اظهار کرد: آگاهي، بهترين آينده را براي جوامع ترسيم مي‌کند و جوانان آگاه بهترين سرمايه در رسيدن به اين هدف هستند. به گزارش ايسنا، آيت‌الله اکبر هاشمي رفسنجاني، رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در ديدار اعضاي مرکز بازشناسي نهضت جنگل، قيام ميرزاکوچک خان را يک موضوع مهم تاريخي، اسلامي و ملي خواند و گفت: اسناد ذي‌قيمتي از اين قطعه تاريخي وجود دارد که بايد جوانان، دانشجويان و مردم با آن آشنا شوند. وي با تشريح اوضاع سياسي زمان نهضت جنگل، اظهار کرد: خيلي‌ها تلاش کردند با بدنام کردن ميرزاکوچک‌خان، نهضت او را خاموش و در تاريخ فراموش کنند و اين مانند کاري است که قاجاريه درباره اميرکبير کردند. رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با يادآوري علاقه‌ طلبه‌هاي مبارز به زندگي شخصيت‌هاي چون اميرکبير و ميرزاکوچک خان،خاطر نشان کرد: به خاطر کينه‌هاي سياسي پهلوي از قاجاريه، در خصوص تشريح کارهاي اميرکبير حساسيت نداشتند، اما ابا داشتند که نهضت جنگل به عنوان يک اقدام انقلابي و اسلامي بازگو شود. وي با ارائه تحليلي از چرايي ترس استعمار و استبداد نسبت به شناخته شدن ميرزاکوچک خان در جامعه، افزود: ترس از اقدامات روحانيون انقلابي، باعث شد که براي بيان زندگي اين سيد شهيد، به تحريف و سانسور روي آورند. هاشمي رفسنجاني با اشاره به فيلمي که درگذشته براي رئيسعلي دلواري ساخته شد، گفت: خوب است از قابليت‌هاي هنر براي نشان دادن اهداف، برنامه‌ها و اقدامات ميرزاکوچک خان بيشتر استفاده شود که مي‌تواند الهام بخش باشد. رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در ادامه جهل جامعه را بهترين وسيله حاکمان براي سرکوب قيام‌ها دانست و تصريح کرد: آگاهي، بهترين آينده را براي جوامع ترسيم مي‌کند و جوانان آگاه بهترين سرمايه در رسيدن به اين هدف هستند. وي همچنين افزايش رشد آگاهي را مرهون انفجار اطلاعات خواند و گفت: مردمي که آگاه شوند با زبان منطق مسايل خود و جامعه را حل مي‌کنند.

هاشمي رفسنجاني در ادامه به تلاش‌هاي استعمار و استبداد به عنوان دو لبه‌ قيچي در چپاول منابع ملت‌ها اشاره کرد و خاطر نشان کرد: اگر چه اين دو با اميدواري به حضور تندروها، براي دوام خويش اميدوارند، اما روزي که جوانان اسلامي مسلح به دانش و آگاهي شوند، هيچ دشمني توان مقابله با آنان را نخواهد داشت. رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام افزايش گروه‌هاي تروريستي را برنامه تنظيم شده استکبار و استعمار براي انحراف قيام‌هاي مردمي در جوامع انساني و بويژه کشورهاي اسلامي دانست و گفت: در منطقه ما تروريست‌ها زاييده‌ حضور استعمار و استبداد هستند.

وي مبارزه با گروه‌هاي تروريست را سخت، اما امکان‌پذير دانست و اضافه کرد: بايد عقلاي اسلام از بدنام کردن مسلمانان جلوگيري کنند که عده‌اي مردم را به نام دين آواره مي‌کنند و مي‌کشند. هاشمي رفسنجاني اتفاقات سال‌هاي اخير مصر را مصداق روشن همکاري مثلث شوم استکبار، استبداد و تندروها توصيف کرد و اظهار کرد: مردم مصر که سابقه‌اي بسيار درخشان در تمدن انساني و فرهنگ اسلامي دارند، برخاستند و انقلاب کردند، اما ديديد که چگونه تندروها قيام مردم را منحرف کردند که منجر به برگشت نظامي‌ها و تبرئه مستبدين شد. رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با يادآوري شرايط ايران در سال‌هاي اول پيروزي انقلاب اسلامي، گفت: حضور مردم و رهبري بي‌نظير امام(ره)، فرصت و ميدان را از دست تروريست‌ها گرفتند که به دنبال تجزيه کشور و شورش‌هاي کور بودند. وي با مقايسه مبارزات مردم افغانستان، عراق، ليبي و يمن با انقلاب اسلامي در ايران، اظهار کرد: دو ويژگي مردمي بودن و رهبري امام، مبارزه و پيروزي مردم ايران را با تشکيل انقلاب اسلامي از ديگر قيام‌ها متفاوت کرد.


 عدالت در جامعه‌ فقير عدالت فقيرانه خواهد بود 

وزير دادگستري با بيان اينکه در پايان برنامه پنجم توسعه و در آستانه اجراي برنامه ششم توسعه هستيم، گفت: در برنامه‌ ششم توسعه سعي کرده‌ايم برنامه‌اي واقع‌بينانه داشته و به طور تخيلي برنامه‌ريزي نکنيم و تا حد امکان ميان برنامه ريزي‌ها و اجرا‌ها فاصله‌ کمي داشته باشيم.

به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام مصطفي پورمحمدي در همايش ملي «رفاه اجتماعي در برنامه ششم توسعه»، اظهار کرد: نياز جدي جامعه ما در حوزه‌ رفاه اجتماعي يک ديدگاه روشن، فراگير، جامع و کاربردي و منطبق با نيازها و ارزش‌هاي ماست. پورمحمدي گفت: تمامي بشريت و جوامع انساني با هر نظامي نيازمند امنيت به عنوان اصلي‌ترين نياز هر جامعه، عدالت (به معني مناسبات عادلانه در جامعه نه فقط عدالت قضايي، بلکه عدالت سياسي و اجتماعي، اقتصادي در کنار عدالت قضايي) و رفاه است.

هيچ کدام از اين سه عنصر بدون ديگري تامين و محقق نمي‌شود. عدالت در جامعه‌ فقير عدالت فقيرانه خواهد بود و عمده محيط‌هاي هنجارشکن محيط‌هاي محروم هستند و جامعه غيربرخوردار جامعه‌اي است که امنيت آن به مخاطره افتاده و عدالت آن نيز متزلزل است.

وزير دادگستري ضمن اشاره به اين که زماني که از رفاه و برخورداري صحبت مي‌شود بيشتر تمرکز ها بر بعد مادي زندگي رفته و فرهنگ، اخلاق، کرامت و برجستگي‌هاي انساني به فراموشي سپرده مي‌شوند، گفت: در جامعه‌ غير برخوردار فرهنگ مناسب نيز سقوط خواهد کرد و جامعه‌اي که در فقر و محروميت دست و پا بزند از نظر فرهنگ ديني، اجتماعي و غيره نيز تزلزل مي‌يابد.

وي ادامه داد: هدف ما ايجاد قشر وسيعي از طبقه متوسط است که بتوان در آن فاصله‌ طبقاتي قشرهاي مختلف را کاهش داد. جامعه بايد برخوردار باشد و بايد طبقه متوسط برخوردار آن را تا حد ممکن وسعت ببخشيم و در اين راستا نيازمند سازمان تامين اجتماعي‌اي قدرتمند و تاثيرگذار هستيم. پورمحمدي گفت: درست است که در گذشته عملکرد خوبي نداشته‌ايم، اما نبايد به گذشته فکر کنيم و فقط بايد از آن عبرت بگيريم.


 معاون وزارت آموزش و پرورش:
 کلاس‌هاي درس روستايي سه پايه مي‌شوند 

معاون آموزش ابتدايي وزارت آموزش و پرورش با بيان اينکه بر اساس آيين‌نامه از سال آينده کلاس‌هاي چندپايه بايد حداکثر داراي سه پايه باشند، عنوان کرد: در صورت لزوم تشکيل کلاسي با بيش از سه پايه، تا شش ساعت حق‌التدريس به معلم پرداخت مي‌شود زيرا معلم بايد زمان بيشتري براي دانش‌آموزان صرف کند.

محمد ديمه‌ور در گفت‌وگو با خبرنگار(ايسنا)، با بيان اينکه به تازگي آيين‌نامه کلاس‌هاي چندپايه به عنوان مصوبه قطعي شوراي عالي آموزش و پرورش و با امضاي رئيس جمهور ابلاغ شد ، اظهار کرد: اکنون در حال تدوين شيوه‌نامه اجرايي اين آيين‌نامه هستيم. وي افزود: حدود 700 هزار دانش‌آموز در کشور مشغول تحصيل در 52 هزار کلاس چندپايه هستند. اما با توجه به روند مهاجرت از روستا به شهر و کاهش جمعيت روستايي پيش بيني مي‌شود آمار کلاس‌هاي چندپايه در آينده افزايش يابد. بنابراين ضرورت اداره مطلوب آموزشي و پرورشي اين کلاس‌ها اقتضا مي‌کرد تا آيين‌نامه‌اي براي آن تدوين شود.

معاون آموزش ابتدايي وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اينکه بر اساس اين آيين‌نامه از سال آينده کلاس‌هاي چندپايه بايد حداکثر داراي سه پايه باشند، عنوان کرد: ممکن است به هر دليل در مناطق خاصي از کشور نياز به تشکيل کلاس‌ها با بيش از سه پايه وجود داشته باشد. در اين صورت بنا به تشخيص شوراي برنامه‌ريزي استان، کلاس بيش از سه پايه در آن منطقه تشکيل خواهد شد.

ديمه‌ور افزود: به ازاي هر پايه اضافه و به نسبت دانش‌آموزاني که به کلاس اضافه مي‌شوند، تا شش ساعت حق‌التدريس به معلم پرداخت مي‌شود زيرا معلم بايد زمان بيشتري براي دانش‌آموزان صرف کند.

ديمه‌ور ادامه داد: هنوز آمار قطعي کشوري درباره تعداد کلاس‌هاي بيش از سه پايه در کشور نداريم ولي در آينده نزديک و پس از تکميل اطلاعات اعلام مي‌شود.


 اذعان آمريکا بر پايبندي ايران به تعهداتش 

سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا تاکيد کرد: ايران به تمام تعهداتش طبق برنامه اقدام مشترک عمل کرده است. به گزارش ايسنا، جن ساکي، سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا در نشست خبري هفتگي خود در پاسخ به گزارشي که در آن ادعا شده بود ايران به تعهداتش طبق توافق اوليه ژنو و محدوديت‌هاي سازمان ملل عمل نمي‌کند، گفت: اجازه دهيد کاملاً شفاف باشم، ايران به تمام تعهداتش طبق برنامه اقدام مشترک عمل کرده است و ما همچنان اين را باور داريم. سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا ادامه داد: من اين گزارش را که درباره تهيه قطعات رآکتور آب سينگين اراک توسط ايران است ديده‌ام، اما اين يک موضوع جديد نيست. ما رايزني‌هايي با سازمان ملل و سازمان‌هاي ديگر درباره نگراني‌هايمان داريم که به خاطر همين نگراني‌ها تحريم‌هايي را اعمال کرديم. اما من تأکيد مي‌کنم که ايران به تمام تعهداتش عمل کرده است و من نمي‌توانم جزئيات بيشتري درباره گفت‌وگوهايمان با سازمان ملل ارائه دهم. بر‌اساس گزارش پايگاه اينترنتي وزارت امور خارجه آمريکا جن ساکي تصريح کرد: ايراني‌ها بارها تکرار کرده‌اند که گام‌هايي را براي پيشبرد برنامه‌شان برداشته‌اند و اين دليل اهميت برنامه اقدام مشترک است چون موجب شده تا پيشرفت برنامه هسته‌اي آنها کند شده و بخش‌هايي از اين برنامه به حالت تعليق درآيد.


 هيئت پارلماني ايران به انگليس مي‌‌رود 

رئيس گروه دوستي پارلماني ايران و انگليس از موافقت با کليات دعوت انگليس از سفر هيئت پارلماني ايران به اين کشور خبر داد و گفت: در اولين فرصت به انگليس سفر خواهيم کرد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران؛عباسعلي منصوري‌آراني به تشريح سفر نايب رئيس گروه دوستي پارلماني انگليس و ايران به تهران اشاره کرد و گفت: آقاي ريچارد به منظور حضور در کنفرانس ضد خشونت به دعوت وزارت امورخارجه به ايران سفر کرده است.

وي افزود: هرچند آقاي ريچارد به دعوت وزير امورخارجه ايران سفر کرده اما به منظور دعوت مجدد هيئت پارلماني ايران براي سفر به انگليس به مجلس شوراي اسلامي‌ آمدند.

رئيس گروه دوستي پارلماني ايران و انگليس اظهار داشت: بيش‌از اين آقاي جک‌استراو رسما و کتبا از هيئت پارلماني ايران براي سفربه انگليس دعوت کرده بود و آقاي ريچارد مجددا از اين هيات دعوت کرد. وي در مورد اينکه آيا هيات پارلماني ايران به انگليس سفر خواهد کرد يا خير گفت: ما با کليات سفر موافقت کرديم و گفتيم انشاءالله در اولين فرصت به انگليس سفر خواهيم کرد.


 کاهش تشريفات در آزادسازي زندانيان  

رييس سازمان زندان‌ها در ديدار با اعضاي ستاد مردمي رسيدگي به امور ديه و زندانيان نيازمند استان تهران گفت: تلاش براي آزادسازي زندانيان اقدامي خداپسندانه است که ستادهاي ديه از ابتدا با اين چشم‌انداز مقدس شکل گرفتند.

به گزارش ايسنا، اصغر جهانگير با اشاره به رسالت معنوي ستادهاي ديه گفت: هدف اصلي ستادهاي ديه کمک به آزادسازي زندانيان نيازمند و رفع مشکلات آنان است؛ لذا ميزان تحقق اين هدف بايد معيار اصلي ما در برنامه‌ريزي‌ها باشد.

رئيس دفتر بازرسي ويژه قوه قضاييه گفت: ستاد ديه بر اساس مشارکت‌هاي مردم و استفاده از کمک‌هاي مادي و معنوي خيرين شکل گرفته و تجربه نشان داده است که هر جا مردم حضور داشته‌اند فعاليت‌ها با موفقيت صورت گرفته است و نبايد طوري عمل کنيم که خداي ناکرده از اين سرمايه عظيم فاصله بگيريم. مشاور رئيس دستگاه قضايي با اشاره به اساسنامه ستاد ديه گفت: بايد تلاش کنيم تا تشريفات اداري در روند آزادسازي زندانيان را کاهش دهيم و اميدوارم در بازبيني اساسنامه تسريع در روند آزادي زندانيان نيازمند و تمرکز زدايي از فعاليت‌ها از مرکز به سمت استانها مورد توجه بيشتر قرار گيرد.


 اخبار کوتاه  

پرداخت بدهي‌هاي دولت قبل

معاون کل سرپرست نهاد رياست‌جمهوري گفت: عمده افزايش اعتبار بودجه سال 1394 نهاد رياست‌جمهوري، به دليل پرداخت بدهي‌هاي دولت قبل بوده است.

مرتضي بانک در گفت‌و‌گو با ايرنا افزود: اين بدهي‌ها مربوط به سالهاي 90، 91 و 92 به شرکت‌ها، افراد، اشخاص حقيقي و حقوقي و بنگاه‌هاي مختلف بوده است که ملزم به پرداخت آن بوديم.

وي اظهار داشت: تلاش شد اين اعتبار در بودجه سال 1394 نهاد رياست جمهوري پيش بيني و به طلبکاران پرداخت شود. بانک اضافه کرد: همچنين بودجه نهاد رياست‌جمهوري نيز همچون ساير دستگاه‌ها تا حدودي افزايش داشته است.


سياست‌ جبراني براي نان

در جلسه غيرعلني مجلس با حضور نوبخت مطرح شد که دولت براي افزايش قيمت نان بايد سياست‌هاي جبراني در نظر بگيرد. عضو کميسيون کشاورزي به نقل از لاريجاني گفت که در اين جلسه رييس مجلس نسبت به ضرورت کار کارشناسي در افزايش 30 درصدي قيمت نان تاکيد کرد و گفت که دولت بايد در رابطه با فشار افزايش قيمت نان بر اقشار کم درآمد بيشتر مطالعه مي‌‌کرد.

عباس پاپي‌زاده، با اعلام اين خبر به ايسنا افزود: نوبخت که براي ارائه گزارشي درباره بودجه سال 94 در جلسه غيرعلني صبح ديروز مجلس حاضر شده بود با تذکر لاريجاني در رابطه با افزايش قيمت نان مواجه شد مبني بر اين که عدد 30 درصد بايد کارشناسي مي‌‌شد و دولت بايد در رابطه با فشار آن بر اقشار کم درآمد بيشتر مطالعه مي‌‌کرد. او ادامه داد: آقاي لاريجاني تاکيد کردند که دولت بايد سياست‌هاي جبراني را براي اين موضوع در نظر بگيرد.


مشاور امور بانوان وزيرکشور خبر داد:
تامين بودجه تدوين سند ملي "امنيت زنان و کودکان"

مشاور امور بانوان وزيرکشور گفت: مشکل بودجه سند ملي امنيت زنان و کودکان حل شده است واميدواريم نسخه نهايي آن تا يک ماه آينده آماده شود. فهيمه فرهمندپور در گفت‌وگو با ايسنا ، اظهار کرد: نسخه نهايي سند ملي "امنيت زنان و کودکان" در اختيار معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رييس جمهور قرار مي‌گيرد.

وي درباره بودجه امور بانوان وزارت کشور در سال 84 نيز گفت: هنوز توزيع داخلي بودجه سال 94 وزارت کشور نهايي نشده است.