تاریخ 1393/09/18 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3806 برو جستجو جستجوی پیشرفته   گفتارري به انگيزه مهمترين رويدادهاي چند روز اخير استان
 ماهي و ماهيگيري  
نويسنده : صحت گو

گراني نان براي دولت گران تمام خواهد شد...

بالاخره همانطورکه انتظار مي رفت، قيمت نان در نقاط مختلف استان ما سمنان افزايش يافت. تا يک بار ديگر شهروندان هم استاني علي رغم اظهارات ضد و نقيض مسئولين در رابطه با کاهش تورم و... اين بار شاهد افزايش و گراني آن هم در يکي از مهم ترين و استراتژيک ترين کالاي غذايي يعني همان قوت لايموت مردم باشند.
اين گراني پنهاني و شبانه صورت گرفت وقبل از آن هيچ اطلاعيه و بخشنامه اي در اين رابطه صادر نشده بود و جالب اينکه اين رويه با اظهارات مسئولين دولت يازدهم مبني براينکه دولت نان را گراني نمي کند يا نکرده، بلکه به نانوايان اجازه داده آنها نان را گران کنند، سنخيت ندارد که موضوع جديدي است که بايد بدان پرداخته شود.
چرا که اگر وضع به همين منوال باشد، فردا مرغداران، پس فردا کشاورزان با بيان برخي دلايل همچون افزايش سوخت، دستمزدها، کود، موادغذايي و... به طور خودسرانه اقدام به گراني مرغ و محصولات کشاورزي مي نمايند!
گراني 30 درصدي قيمت نان بنا به آنچه که گفته مي شود براي جبران ما به التفاوت افزايش هزينه هاي جانبي است، تنها يک بعد تصفيه نيست. چرا که بي کيفيتي نان در شهرهاي استان سمنان سالهاست که يکي ديگر از معضلات اين حوزه است و بارها و بارها صداي شهروندان هم استاني  در اين رابطه به گوش کسي نرسيده و آنها اعتراض خود را به هر نحوي به اطلاع مسئولين رسانده اند.
سوال اينجاست چرا علي رغم اختصاص 7 هزار ميليارد تومان يارانه براي خريد گندم و نان توسط دولت باز هم شاهد افزايش قيمت نان در جامعه هستيم ؟ چرا در حالي که دولت گندم را از کشاورزان زحمتکش هرکيلو 1050 تومان خريد مي کند و با وجود قيمت تمام شده آن را به رقم 1160 تومان مي رساند، آن را به قيمت 465 تومان به کارخانه داران آرد سازي و نانوايي ها مي فروشد، بازهم شاهد افزايش آن هم 30 درصدي قيمت نان بايد باشيم؟
اينکه نانوايان حق دارند به دليل افزايش هزينه هاي جانبي نظير افزايش قيمت سوخت و دستمزد کارگران و شاطران بر قيمت نان بيفزايند، امري طبيعي است، اما اي کاش اين افزايش با شيب ملايم تري بود، وبا افزايش 30 درصدي همراه نبود و در نهايت اينکه حق ندارند خداي نکرده نان با وزن کمتر و کيفيت پايين تر آن را در دست مشتري و شهروندان دهند!
قضيه افزايش قيمت نان مثل قضيه افزايش قيمت خودرو بود.که علي رغم تاکيدات و مخالفت هاي دولت، اما اين امر صورت پذيرفت، تا بار ديگر ثابت شود، يک جاي کار ايراد دارد. از طرف ديگر قرار بود که تا پايان سال 93 هيچ کالايي گران نشود، پس چرا نان گران شد؟
چرا اصلا نان که قوت لايموت کارگران، کشاورزان و کارمندان است و يک کالاي مهم براي آنها محسوب مي شود، گران شده است؟
اينکه يک کالايي، آن هم کالاي مهم سبد شهروندان گران شود، و دولت مسئوليت آن را را نپذيرد، اصلا قضيه جالبي نيست و در اين زمينه دستگاه هاي نظارتي مثل مجلس شوراي اسلامي بايد با جديت وارد عمل شود.
 شايد بتوان گران شدن قيمت نان را به نوعي پذيرفت، اما تناقض و در نهايت توهين به مردم را نمي توان پذيرفت.
نان گران شده، اما کيفيت آن به گواه اکثر شهروندان هم استاني  بهتر نشده و حتي انتظار مي رود بدتر هم شود.
 اين رفتارها ونوع مواجهه با شهروندان ضربات سختي را بر وجهه دولت يازدهم که به دولت راستگويان معروف است و تدبير واميد را سرلوحه شعارهاي خود دارد، وارد خواهد کرد و اين اصلا براي اين دولت خوشايند نيست و تنها فرصتي است براي مخالفان اين دولت که نهايت آرزوي شان، همراه ساختن انتقادها و برخي اعتراضات با ادعاهاي مطرح شده مي باشد، تا از آب گل آلود بتوانند به اهداف خود رسيده و ماهي بگيرند!
چه خوب بود در اين رابطه دولت با تدبير بيشتري عمل مي کرد.


 لزوم حمايت از معلولين استان

  12 آذر روز جهاني معلول بود که امسال شعار اين روز بر محور « توسعه و حقوق بشر براي همه » قرار گرفته بود. معلوليني که سالهاست به هر دليل معلوليت، تحت پوشش خدمات مستقيم سازمان بهزيستي قرار دارند و هر سال نيز بر تعداد آنها افزوده مي شود. هدف سازمان بهزيستي و ديگر سازمان هاي حمايتي، کمک به توانمندي معلولين است. در حال حاضر مهمترين مشکل معلولين، بحث اشتغال است و استان سمنان علي رغم وجود ظرفيت هاي فراوان هنوز جوابگوي اشتغال معلولين نبوده و با توجه به سهم 3 درصدي معلولين در دستگاه هاي دولتي به اين حق و حقوق آنها توجه نشده است.
بايد گفت که با فراهم نمودن اشتغال، جايگاه و کرامت آنها را شايسته است حفظ شود و باور کنيم که معلولين از توانمنديهاي خوبي برخوردارند که به جاي دادن ماهي بهتر است به آنها ماهيگيري ياد داده شود.
معضل ديگر جامعه معلولين، مناسب سازي اماکن اداري و حتي خصوصي براي تردد اين قشر است.
بايد گفت که حداقل براي استان ما سمنان هنوز مبلمان شهري، بانک ها و ادارات و اماکن عمومي و... مناسب سازي شايسته و اصولي براي معلولين در نظر گرفته نشده و به طور کلي معلولين استان در آماده سازي فضاها وضع خوبي را ندارند، که اين معضل بايد توسط مسئولين، سياست گذاران و قانون مندان به فرهنگ تبديل شود، زيرا 10درصد جامعه به دليل نوع معلوليت نياز به مساعدت هستند.
معضل ديگر بالابردن آگاه سازي شهروندان در مورد عوامل ژنتيکي بروز معلوليت است که در اين استان بايد سطح ارتقاي دانش شهروندان در اين رابطه افزايش يابد و در وهله دوم افزايش مراکز ژنتيکي و نيز خدمات مشاوره و ژنتيک است که اين مراکز تحت پوشش بيمه اي نيستند و با شناخت 23 هزار بيماري ژنتيک، تنها يک مورد تحت پوشش قرار دارد، که اين مشکل بزرگ براي جامعه معلولين در جهت درمان و کنترل بيماري و معلوليت است.
نکته آخر توجه به ارتقاي سطح دانش و آگاهي شهروندان در رانندگي است که در اين زمينه بايد فرهنگ رانندگي ارتقا يابد وايمن سازي لازم در زمينه جاده و وسايل نقليه صورت پذيرفت.
چرا که دومين عامل معلوليت حوادث رانندگي هستند که 150 مورد از ضايعات نخاعي عمدتا تصادفات مي باشند.

 


  همه نمايندگان به مانند شهيد مدرس  


هرسال در اين ايام از شهيد مدرس به عنوان الگوي نمايندگان مجلس ياد مي کنند و وي را يک نماينده شجاع و اصيل مي نامند. چرا که مرحوم مدرس اعتقاد داشت نماينده مسلمان بايد آن قدر تعهد داشته باشد که بدون مطالعه و فکر کردن کافي به لوايح و طرح ها راي ندهد، بايد نسبت به هر موضوعي تا بصيرت پيدا نکرده راي ندهد، و به آثار، عواقب راي خود در جامعه بيانديشد.
رعايت موازين شرعي از نکاتي بود که مرحوم مدرس سخت به آن پايبند بود و در عملکرد وي نيز چنين نکته اي قابل مشاهده است. فرزانگي او در حدي بوده که جامعه را براي اجراي احکام اوليه و اولويت دادن به آنها مهيا کرد و براي از بين بردن موانع آن تلاش نمود. تحولات اجتماعي ومصاديق عرفي نيز از نظرش دور نبود. شهيد مدرس ضمن آنکه احکام شرعي و موازين دين را چون سرچشمه اي حيات بخش براي سعادت جامعه لازم مي ديد، سعي مي کرد از تعارض بين اين مفاهيم بکاهد و ارتباطي بين آنان ايجاد کند و نشان دهد که مجلس عصاره ملت است.
به هرحال در طول مدت عمر دوران مجالس مشروطيت و مجالس بعد از انقلاب بسياري از نمايندگان بودند که خط و مشي مرحوم مدرس را هدف خدمتگزاري خود به جامعه بر شمرده اند و در اين راه هزينه هاي فراواني نيز پرداخت کردند و در مقابل نمايندگاني بودند که اهداف شخصي و جناح بندي هاي سياسي را به اهداف کلان نظام و حوزه انتخابيه خود ترجيح مي دادند و حتي به نوعي وکيل الدوله معروف بودند و در همه حال بدون مطالعه و تحقيق طرح و لايحه اي راي به حمايت از دولت مي دادند.
به هرحال اميد است که نمايندگان مجلس به ويژه نمايندگان محترم استان در مجلس شوراي اسلامي همچنان که در زمينه هاي گوناگون فعال هستند، به فعاليت مستمر و تاثيرگذار خود در مجلس نهم ادامه دهند و بدانند که عملکرد آنان زير ذره بين مردم و رسانه ها خواهد بود و با توجه به درپيش بودن انتخابات مجلس دهم  در سال آينده، کارنامه فعاليت آنان در بوته نقد و آزمايش شهروندان قرار خواهد گرفت.

 


 گراميداشت روز دانشجو در مراکز دانشگاهي استان 

اين هفته به مناسبت 16 آذر روز شهادت سه تن از دانشجويان حق طلب و آزادي خواه اين مرز و بوم در دانشگاه تهران که به نام روز دانشجو معروف است، برنامه ها و مناظرات گوناگوني در سطح واحدهاي دانشگاهي اين استان برگزار گرديد.
دانشگاه ها که به گفته امام راحل (ره) مبدا همه تحولات است ونبايد فراموش کرد که همواره حرکت هاي اجتماعي و جرقه هاي روشنفکري از اين مراکز آغاز مي شود و شايد به همين دليل باشد که مي توان دانشگاه و دانشجو را نقطه آغاز تحولات نه تنها در ايران، بلکه در تمام دنيا دانست.
متاسفانه امروز تنها بر مسايل سياسي در دانشگاه ها و حتي وزارت علوم توجه مي شود،، در حالي که بايد نگاهي عميق تر به دانشگاه ها داشت. نگاهي به ژرفاي فرهنگ و اجتماع و به عبارت ديگر، اگرچه مسايل سياسي با دانشگاه مي تواند مهم و اساسي باشد، اما بايد توجه داشت، اگر به مسايل فرهنگي و اجتماعي اين پديده توجهي نشود، قطعا حل مسايل سياسي آن نيز مشکل خواهد بود.
جنبش دانشجويي در  مراکز دانشگاهي استان ما سمنان بايد همچون رود رواني باشند که هرگز وقفه اي در آن حاصل نشود. اما جنبش دانشجويي نه تنها در مراکز دانشگاهي ما بلکه در اکثر مراکز دانشگاهي کشور يک دوره افول را پشت سر مي گذارد و در پي هويت يابي و بازخواني نقش خود است و يک خلا» گفتمان غالب در جنبش دانشجويي احساس مي شود.
 البته در کنار اين مسايل، باتوجه به اين نکته که استان ما داراي سرانه دانشجويي بالا است و به تعداد هر 6 نفر يک دانشجو در اين خطه مشغول به تحصيل است، نيازمند است که امکانات رفاهي،  دانشجويي و صنفي مطلوبتري براي اين قشر از جامعه فراهم شود، تا آنان با فراغ بال بيشتري به تهذيب، تحصيل و کسب علم ومعرفت مشغول شوند.
از آنجايي که دنياي امروز ديگر آن کره خاکي پهناور نيست، بلکه به لحاظ وسعت اطلاعات و ارتباطات، به دهکده اي کوچک تبديل شده، شايسته است در اين زمينه نيز ديدگاه مسئولين به اين نسل (نسل دانشجو) تغيير کند و به مطالبات قانوني و ضابطه مند دانشجويان پاسخ داده شود.

يک دانشجو هم استاني