تاریخ 1393/09/18 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3806 برو جستجو جستجوی پیشرفته   خودمراقبتي; گام اول سلامت  

بين 65 تا 85 درصد از مراقبت هايي که به سلامت ما منجر مي شود، محصول خود مراقبتي است; يعني فعاليت هايي که خود يا خانواده مان براي حفظ يا ارتقاي سلامت مان، پيشگيري از ابتلا به بيماري، درمان بيماري مان يا کاهش عوارض آن انجام مي دهيم، بين اعضاي خانواده، معمولا مادران مهم ترين نقش مراقبتي را بر عهده دارند.
خود مراقبتي، عملي است که در آن، هر فردي از دانش، مهارت و توان خود به عنوان يک منبع استفاده مي کند تا «به صورت مستقل» از سلامت خود مراقبت کند.منظور از «به صورت مستقل»، تصميم گيري درباره خود و با اتکا به خود است.البته اين تصميم گيري مي تواند شامل مشورت و کسب کمک تخصصي يا غيرتخصصي از ديگران (چه متخصص و چه غيرمتخصص) نيز باشد.  
محتواي خود مراقبتي را مي توان بر حسب گروه هدف، نيازهاي خاص آنها و راه هاي مختلف برآورده ساختن نيازها تغيير داد.براي مثال، مي توان برنامه خود مراقبتي براي بيماري ديابت در بزرگسالان، کاهش اعتياد به سيگار در نوجوانان و يا صدها موضوع متنوع ديگر طراحي کرد و در آن برنامه از روش ها يا قالب هاي گوناگون سود برد.
بيشتر انسان ها قسمت عمده جواني خود را در سلامت کامل سپري مي کنند اما همه ما گهگاه به بيماري هاي خفيف و گذرا مبتلا مي شويم; گاهي از بيماري هاي حاد رنج مي بريم و گاهي در دوران ميانسالي و سالمندي، با بيماري هاي مزمن دست و پنجه نرم مي کنيم.خود مراقبتي در تمام طيف سلامت و بيماري معني پيدا مي کند و مراقبت هاي بهداشتي در طيفي قرار مي گيرند که دامنه اش از خود مراقبتي 100 درصد (مثل مسواک زدن منظم روزانه) تا مراقبت حرفه اي 100 درصد (مثل جراحي اعصاب) متغير است. بخشي از ناخوشي هاي جزيي، بيماري هاي مزمن و بيماري هاي حاد، نيازمند مراقبت هاي پزشکي حرفه اي است و هدف خود مراقبتي، اين است که بخش حرفه اي مراقبت از اين بيماري ها را به حداقل برساند.  
مطالعه اي در سال 1382 نشان داد که بخش عمده سال هاي از دست رفته عمر در کشور ما به سبب مرگ زودرس و معلوليت ناشي از حوادث، بيماري هاي رواني و اختلالات رفتاري و همچنين بيماري هاي قلبي است.کاهش بار اين بيماري ها قطعا مستلزم ارتقاي سطح آگاهي مردم و تغيير رفتار سلامت آنهاست.منبع اطلاعات بيشتر مردم در حوزه سلامت معمولا نشريات، اينترنت و تلويزيون است; اين در حالي است که متاسفانه فقط کسر کوچکي از اين اطلاعات، مستند و قابل اعتمادند. خود مراقبتي در بيماري هاي جزئي:بخش عمده اي از بيماري ها را بيماري هاي جزيي تشکيل مي دهند; بيماري هايي که در مدتي کوتاه، بدون درمان يا با درمان هاي خانگي ساده بهبود مي يابند.مطالعه اي در انگلستان نشان داد که حدود 20 درصد از مراجعات به پزشکان و مراکز درماني، مربوط به همين بيماري هاي جزيي است، در حالي که بخش عمده اي از اين بيماري ها توسط خود مردم قابل مراقبت است.در اين موارد، ارايه اطلاعات کيفي مکتوب در ويزيت ها مي تواند از ويزيت هاي مجدد و بستري هاي بيمارستاني پيشگيري کند.
طبق آمار شبکه سلامت انگلستان، نزديک به دو سوم مشاوره هاي پزشکان عمومي که منجر به تجويز دارو مي شود، بدون دارو يا با استفاده از داروهاي بي نياز از نسخه پزشک، قابل درمان است.توصيه هاي خود مراقبتي در چنين مواردي مي تواند مردم را توانمند کند تا به طور مناسبي مشکل خود را حل کنند و از دريافت غير ضروري دارو اجتناب کنند..
خود مراقبتي در بيماري هاي مزمن:بيماري هاي مزمن به عنوان چالش اصلي نظام هاي سلامت در قرن بيست و يکم مطرح شده اند.امروزه، اپيدمي بيماري هاي غيرواگير، مسوول 60 درصد از موارد مرگ  و مير در جهان است.حدود 80 درصد از مراجعات سرپايي در انگلستان و 75 درصد از هزينه هاي نظام سلامت در آمريکا مرتبط با بيماري هاي مزمن است. در انگلستان تخمين زده است که تا سال 2030، بروز بيماري هاي مزمن در جمعيت بالاي 65 سال اين کشور، بيش از دو برابر خواهد شد.
امروزه پاسخگويي به اين حجم از خدمات مورد انتظار در مراقبت بيماري هاي مزمن، اولويتي کليدي براي بخش سلامت محسوب مي شود و حمايت از خود مراقبتي در بيماري هاي مزمن، جزيي اساسي از اين کار است.يافته هاي پژوهشي نشان داده است که خود مراقبتي در بيماري هاي مزمن مي تواند تا حد زيادي استفاده از منابع نظام ارايه خدمات سلامت را کاهش دهد، به طوري که نتيجه آن، 40 درصد کاهش در مراجعه به پزشکان عمومي، 17 درصد کاهش در مراجعه به پزشکان متخصص، 50 درصد کاهش در مراجعه به مراکز اورژانس، 50 درصد کاهش در بستري بيمارستاني و 50 درصد کاهش در روزهاي غيبت از کار خواهد بود.
مزاياي آموزش هاي خود مراقبتي در بيماري هاي ديابت، آسم و ساير بيماري هاي مزمن نيز به طور معني داري، به اثبات رسيده است.مطالعات متعددي نشان داده اند که خود مراقبتي مهم ترين شکل مراقبت اوليه است; چه در کشورهاي توسعه يافته، چه در کشورهاي در حال توسعه.براي مثال، مبتلايان به ديابت به طور متوسط در طول يک ساعت حدود سه ساعت با يک متخصص بهداشتي در تماس اند و 8757 ساعت باقي مانده را با استفاده از همان توصيه هايي که در آن سه ساعت گرفته اند يا با استفاده از مهارت هاي خود مراقبتي مي گذرانند.

  سميه قزلو

 


 تصويب سند ملي رشد و تکامل کودکان 

رئيس اداره سلامت کودکان وزارت بهداشت بر لزوم توجه به سلامت رواني کودک در کنار سلامت فيزيکي کودکان تاکيد کرد. به گزارش ايسنا، دکتر حامد برکاتي در کارگاه کشوري سلامت کودکان افزود: اکنون بايد سلامت معنوي کودک تبديل به برنامه شود و در خدمات ادغام شود. وي با اشاره به برگزاري کلاسهاي فرزند پروري اظهاراميدواري کرد که با برگزاري چنين کلاسهايي بتوانيم شيوه فرزندپروري مثبت را در خانواده ها داشته باشيم. دکتر برکاتي با بيان اين که در حال حاضر سوانح و حوادث شايع ترين علت مرگ و مير کودکان در کشور است گفت: بايد با همکاري سازکان بهزيستي و آموزش و پرورش در بحث سوانح و حوادث کودکان مداخلات لازم صورت گيرد. رئيس اداره سلامت کودکان همچنين عنوان کرد: هم اکنون سند ملي رشد و تکامل کودکان در کشور نوشته شده است و در شوراي عالي سلامت به تصويب رسيده است ولي هنوز به دستگاهها ابلاغ نشده است که در حال پيگيري هستيم. براساس گزارش سايت وبدا، وي در ادامه با اشاره به کاهش چشمگير مرگ و مير کودکان در کشور در سالهاي اخير گفت: با اجراي نظام مراقبت مرگ کودکان از سه سال پيش تا اکنون در کشور از جمله کشورهايي هستيم که بيشتري سرعت کاهش مرگ کودکان را داشته ايم.


 تاييد داروي جديد براي بيماري نادر مغز استخوان 

سازمان غذا و داروي آمريکا  (FDA) داروي «روکسوليتينيب» با نام تجاري «جاکافي» را براي درمان نوع نادري از بيماري مغز استخوان تاييد کرد.
به گزارش ايسنا ،  بيماري «پلي سيتمي ورا» نوعي بيماري خوني «ميلوپروليفراتيو» است که در آن مغز استخوان بيش از حد موردنياز بدن گلبول قرمز مي سازد و اين افزايش، موجب توليد بيشتر پلاکت هاي خوني و گلبول هاي سفيد مي شود. در واقع افزايش گلبول هاي قرمز خوني  (RBC) در بدن منجر به بروز مشکلاتي همچون متورم شدن طحال، لخته شدن خون و خونريزي هاي داخلي مي شود. بيماري پلي سيتمي ورا همچنين خطر حمله و ايست قلبي را افزايش مي دهد. به گزارش ايسنا به نقل از اپکس تريبون، جاکافي (Jakafi) ، اولين دارويي است که توسط سازمان غذا و داروي آمريکا براي درمان مبتلايان به پلي سيتمي ورا و بيماراني که قادر به تحمل دارويHybroxyurea نيستند به منظور کاهش سطح پلاکت هاي خوني و گلبول هاي قرمز (RBG)  در خون تاييد شده است. نحوه عملکرد جاکافي شبيه دارويHybroxyurea است و تنظيم عملکرد سيستم ايمني را در بدن برعهده دارد.


 بيشتر بدانيم 

کليد طلايي رهايي از قفس افکار منفي!

روانپزشکان آمريکايي تاکيد دارند خوابيدن زود هنگام در شب عامل کليدي و مهم براي شاد بودن در طول روز است.
  در يک نظرسنجي متخصصان آمريکايي از 100 دانش آموز در مورد تعداد دفعاتي که افکار منفي و خودآيند را در طول روز تجربه مي کنند و اينکه هنگام شب به موقع خواب مي روند يا تا ديروقت بيدار مي مانند، پرسش هايي مطرح کردند. اين متخصصان در بررسي هاي خود مشاهده کردند افرادي که مدت کوتاهي را در طول شب مي خوابند و اغلب دير وقت به رختخواب مي روند نسبت به افراد ديگر تعداد دفعات بيشتري در طول روز گرفتار افکار و قضاوت هاي منفي و آزاردهنده مي شوند. متخصصان توصيه مي کنند افرادي که به طور مکرر با افکار منفي درگير هستند، مي توانند با خوابيدن زود هنگام در شب به خود کمک کنند. همچنين روانپزشکان اميدوارند با انجام مطالعات بيشتر در آينده بتوانند با اين يافته در ارائه روش درماني مناسب براي اختلال هاي استرس و افسردگي بهره بگيرند. به گزارش ايسنا به نقل از ساينس ورلد ريپورت، نويسنده ارشد اين مطالعه گفت مي توان با اطمينان اظهار کرد که خواب کافي و به موقع يک ميانجي مفيد و کم هزينه براي حل مشکل افرادي است که در قفس افکار منفي گرفتار شده اند و با اين افکار خودآيند و کنترل شده، زندگي هر روز به کام شان تلخ شده است.

سيگار کروموزوم هاي مردانه را نابود مي کند

پزشکان در يک مطالعه جديد به رابطه استعمال سيگار با آسيب ديدگي کروموزوم  Y در مردان پي بردند.  متخصصان دانشگاه «اوپسالا»ي سوئد در مطالعات پيشين به رابطه بين از بين رفتن کروموزوم  Y در سلول هاي خوني و افزايش خطر ابتلا به سرطان پي بردند. مطالعات جديد نيز به دنبال يافتن عوامل دخيل در کاهش تعداد اين کروموزوم ها انجام گرفت. اين عوامل از سبک زندگي گرفته تا بيماري هاي مختلف را شامل مي شوند. در ميان عوامل مختلف بررسي شده مانند سن، فشارخون، ديابت، مصرف الکل و سيگار معلوم شد که کاهش کروموزوم  Y در خون افراد سيگاري بيش از مرداني است که سيگار نمي کشند. به گزارش ساينس ورد ريپورت، در اين تحقيق بيش از 6000 نمونه خوني از مردان بررسي شد و يافته ها نشان داد 15 درصد از مردان بالاي 70 سال به ميزان قابل توجهي با از بين رفتن کروموزوم  Y در خون مواجه شدند. گزارش هاي جهاني نيز نشان مي دهد مردان سيگاري دو تا چهار برابر بيش از مرداني که سيگار نمي کشند کروموزوم   Y از دست مي دهند. متخصصان هم اکنون در حال بررسي عوامل دخيل در نابودي کروموزوم زنانه  X در زنان هستند.