تاریخ 1393/09/18 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3806 برو جستجو جستجوی پیشرفته   رييس‌جمهور در همايش ارتقاي سلامت اداري و مبارزه با فساد:
 بر هر قدرتي در کشور نظارت نباشد مشکل پيش مي آيد 

گروه سياسي: همايش ملي ارتقاي سلامت اداري و مبارزه با فساد در سالن اجلاس سران برگزار شد. در اين همايش بسياري از مسوولان از جمله روساي 3 قوه حضور داشتند. علاوه بر اين مقام معظم رهبري نيز جمله ارزشمندي مصرح کردند که جاي قدرداني و البته توجه جدي دارد. يکي از کساني که در اين همايش سخنراني کرد، حسن روحاني، رييس دولت يازدهم بود. وي گفت: اگر تفنگ، پول، روزنامه، سايت و تبليغات يک جا جمع شود حتما فساد درست مي‌شود پس دنيا عقلش رسيده که اين قدرت‌ها را تفکيک کرده است.

به گزارش ايسنا، رييس دولت تدبير‌و‌اميد با تاکيد بر اينکه تجميع قدرت در يکجا باعث فساد مي‌شود، به دلايل وجود قواي سه‌گانه اشاره کرد و گفت: تفکيک قوا براي کنترل قدرت است و حتي بالاترين مقام کشور ما يعني مقام معظم رهبري که فقيهي عادل است بر‌اساس قانون مورد نظارت و لطف خبرگان رهبري است تا در شرايطي روي صفات رهبري نظارت کند. مجلس خبرگان در زمان امام‌(ره) درست شده است و امام آن را امضا کرده‌اند چون بر هر قدرتي در کشور نظارت نباشد مشکل پيش مي‌آيد و بايد راه نظارت در هر مورد را درست کنيم تا فساد ايجاد نشود.

روحاني با بيان اينکه در قانون اساسي ما دستگاه‌هاي نظارتي مانند بازرسي کل کشور، ديوان عدالت، ديوان محاسبات و‌... وجود دارند، گفت: همه اينها براي اين است که نظارت‌ها دقيق‌تر و حساب‌ شده‌تر باشد و در نهايت قاضي در قوه قضاييه به تخلف‌هاي قانوني و جرايم رسيدگي مي‌کند. رييس دولت تدبير و اميد با بيان اينکه اگر در يک کشور قبح رشوه، دزدي و فساد از بين برود بايد به خدا پناه برد، گفت: آنجا که قبح شکسته شود به جايي خواهد رسيد که حکم و راه خدا و حق انکار مي‌شود و حتي قانون و آيه شريفه قرآن مورد استهزا قرار مي‌گيرد. رييس‌جمهور با بيان اينکه خدا نکند به مرزي رسيده باشيم که قبح فساد شکسته شده باشد، گفت: اما گزارشاتي به گوش مي‌رسد که زيرميزي‌ها تبديل به روميزي شده در حاليکه در قديم بيشتر زيرميزي مطرح بود يعني قبح اين مساله وجود داشت. وي با بيان اينکه نبايد در برابر فساد عقب‌نشيني و اعلام ناتواني کنيم، تاکيد کرد: عقب‌نشيني در برابر فساد به معناي زير پا گذاشتن بالاترين وظيفه يعني امر به معروف و نهي از منکر است و در واقع به معناي از دست دادن نظام و انقلاب خواهد بود.

روحاني تاکيد کرد: ادامه و گسترش و تعميق فساد به معناي در خطر افتادن اصل نظام و انقلاب است.

رييس‌جمهور با تاکيد بر اينکه امروز بايد کمربندها را محکم‌تر ببنديم، تصريح کرد: چند ماه پيش که براي ارائه گزارش مبارزه با فساد خدمت مقام معظم رهبري رفتم ايشان فرمودند در اين مسير جدي باشيد و تا هر جا که باشد اقدام کنيد و من حمايت مي‌کنم. پس وقتي رهبري روي اين مساله حساس هستند و چنين پافشاري مي‌کنند قواي سه‌گانه نيز بايد دقت و پافشاري لازم را داشته باشد و مردم هم به صحنه بيايند.

روحاني با طرح اين سوال که چرا يک رسانه تهمت مي‌زند که يک منکر آشکار است، ادامه داد: چرا يک رسانه يک قوه را استهزا مي‌کند و يا يک فرد را بزرگ و فرد ديگر را خار مي‌کند و چرا عده‌اي در زير تابلوي کار خير به فساد مي‌پردازند و با آن برخورد نمي‌شود؟

وي با بيان اينکه يک راه‌حل مبارزه با فساد، وجود مقررات صحيح، شفاف و کوتاه است، خاطرنشان کرد: هر چه کار مردم را طولاني کنيم در آن فساد رخ مي‌دهد چرا که فساد در تاريکي رشد مي‌کند پس بايد مقررات شفاف باشند. وي افزود: مجلس بايد قوانين و نظارتش شفاف باشد و قوه قضاييه هم که پايان کار است بايد بتواند دقيق و سالم و عادلانه عمل کند يعني خدا نکند که فساد به قوه قضاييه برسد.

رييس‌جمهور به برگزاري همايش ملي ارتقاي سلامت اداري و مبارزه با فساد اشاره کرد و گفت: اين سمينار در صورتي موثر است که پايان امروز به پنج راه‌حل روشن براي عمل برسيم و اثر آن را سه ماه ديگر در جامعه ببينيم و سمينار ديگري تشکيل دهيم و اگر خداي ناکرده اين سمينار مثل برخي ديگر از سمينارها باشد نمي‌توانيم به هدف بلند آن دست يابيم.

رييس‌جمهور اضافه کرد: خدا نکند ما در مبارزه با فساد ناتوان باشيم چرا که به مفهوم ضعف و ناتواني انقلاب اسلامي و دست نيافتن به يکي از اهداف مهم انقلاب است.

روحاني خاطرنشان کرد: موضوع فساد از ديد مردم چنين است که يا مسئولان مي‌دانند و در برابر فساد نمي‌ايستند پس خودشان آلوده‌اند و در واقع کل نظام و انقلاب زير سوال است و يا اينکه نمي‌دانند و اگر مي‌دانند ناتوان در مبارزه هستند پس يعني دولت اسلامي دولتي ناکارآمد است.

وي با بيان اينکه فاسد بودن و ناکارآمد بودن نظام از ديد مردم به معناي آن است که ما به يکي از مهم‌ترين اهداف انقلاب دست نيافته‌ايم، اظهار کرد: مبارزه با فساد و ريشه‌کني آن آرماني همچون استقلال، مبارزه با استعمار، استبداد و ايجاد حاکميت ملي است.

رييس‌جمهور با اشاره به اينکه امام بزرگوار ما در زمينه مبارزه با فساد و تباني در بخش‌هاي مختلف سخن گفته‌اند، افزود: مقام معظم رهبري نيز مساله فساد را در کنار فقر و تبعيض قرار دادند و خواسته‌اند جامعه ما از فقر و فساد و تبعيض مبرا باشد.

وي با بيان اينکه اگر در جامعه‌اي فساد باشد و کار اداري با رشوه حل شود، طبقات ساختمان با رشوه مرتفع شود و جنگل و مرتع به عنوان منافع ملي کشور مورد دست‌اندازي قرار گيرد، گفت: آنچه به عنوان مزايده و مناقصه مطرح است، اگر پشت و روي پرده داشته باشد مردم از اين وضعيت راضي نخواهند بود.

رييس‌جمهور با تاکيد بر اينکه بايد با فساد مبارزه کنيم تا کشور در ريل درست قرار بگيرد، گفت: در مبارزه با فساد نبايد ملاحظه هيچ کسي را کنيم يعني هر کس در هر مقام اگر به اموال بيت‌المال و منافع عمومي کشور دست‌اندازي کند و باعث افزايش شکاف اجتماعي و فقر و بيکاري در جامعه شود بايد در برابر او ايستاد. وي با بيان اينکه فساد موريانه‌اي است که پايه را فاسد مي‌کند، گفت: بايد فساد را همزمان با تورم و رکود و بيکاري از بين برد و با آن مبارزه کرد.

رييس‌جمهور با بيان اينکه متاسفانه فساد در جامعه ما وجود دارد و يک روزه تمام نمي‌شود، تصريح کرد: همه ما بايد همه توان را به کار گيريم که قدم به قدم فساد را کم کنيم و اين کاهش بايد به گونه‌اي باشد که براي مردم ملموس باشد يعني مردم ببينند اراده جدي در سطح مسئولان بالا و مياني کشور براي مبارزه با فساد وجود دارد. وي با تاکيد بر اينکه انحصار عامل فساد است، گفت: بايد با انحصارها مبارزه کنيم چون هر چيزي در جامعه رقابتي نباشد و منحصر باشد يعني مديريت انحصاري داشته باشد مشکلات ايجاد مي‌کند و در مواردي که متاسفانه انحصار وجود دارد بايد نظارت دقيق داشته باشيم.

رييس‌جمهور تاکيد کرد: بايد شرايط رقابت در همه امور ايجاد شود چرا که بزرگ‌ترين فساد از رانت اطلاعاتي آغاز مي‌شود. روحاني با بيان اينکه بايد رابطه مردم را براي حل مسائل مهم روزمره‌شان با کارمندان کاهش دهيم، گفت: بايد رابطه مردم را با کارمندان از 20 تا 50 نفر به يک نفر برسانيم چون نظارت بر يک نفر آسان‌تر است و در اين صورت مي‌توان سطح فساد را به يک نفر کاهش داد.


کشور بدون فساد نيازمند قانون‌مداري

'رئيس دفتر رئيس‌جمهور گفت: حرکت به سوي کشوري بدون فساد نيازمند قانون‌مداري و شفافيت اطلاعات است. به گزارش ايسنا، محمد نهاونديان در جمع خبرنگاران، گفت: اين همايش نشان‌دهنده عزم جدي قواي سه‌گانه در مبارزه با فساد بوده و گامي مثبت است.

وي ادامه داد: براي مردم آنچه که مبناي قضاوت است عمل و اقدام هماهنگ دستگاه‌ها در زمينه مبارزه با فساد است که اميدواريم ما بتوانيم در رسيدگي و برخورد با پرونده‌ها موفق باشيم. البته اصلاح قوانين نيز براي برخورد ريشه‌اي با مبارزه با فساد را بايد در نظر گيريم. نهاونديان درباره اقدامات دولت در موضوع مهم زمين‌خواري که يکي از مصاديق فساد است، فگت: مشکلي که ما در تجربه‌هاي مختلف شاهدش بوديم اين است که قانون و مقررات را جدي نگرفته‌ايم. اگر ما بتوانيم اطمينان حاصل کنيم که قوانين در مورد همه افراد يکسان عمل مي‌شود و برخوردهاي تبعيض‌آميز را در مبارزه با فساد متوقف کنيم موفق خواهيم بود البته اين امر نيازمند اقدام هماهنگ قواي سه‌گانه است. رئيس دفتر رئيس‌جمهور گفت: هرچه بتوانيم قاعده‌مند برخورد کنيم و فضاي اقتصادي‌مان کمتر متکي به تصميم‌گيري افراد باشد طبعاً ريشه‌هاي فساد نيز از بين مي‌رود. وي با تأکيد بر اين‌که مهمترين حرکت به سوي کشوري بدون فساد، قانون‌مداري و شفافيت اطلاعات است، گفت: سلامت اقتصادي شرط لازم براي شکوفاي اقتصادي است. اگر تلقي‌مان اين باشد که از طريق کار قانوني به جايي نمي‌رسيم، دانش‌مان مي‌خشکد و ديگر براي زحمت کشيدن انگيزه‌اي نداريم. نهاونديان ادامه داد: تخفيف‌هاي اداري و اقتصادي معمولاً فساد زاست و ما بايد اجازه دهيم عناوين دلپذير و جذاب مثل کار خير و ارزش‌هاي اخلاقي و ديني محلي براي غيررقابتي کردن باشد.


 کواکبيان در جمع دانشجويان دانشگاه علامه طباطبايي:
 هرجا که نقد نباشد فساد خواهد بود 
 دانشجو بايد فرياد‌گر مطالبات مردم باشد

گروه سياسي: مراسم گراميداشت روز دانشجو توسط انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه علامه طباطبايي با عنوان «دانشگاه زنده است» در اين دانشگاه با حضور دکتر مصطفي کواکبيان دبيرکل حزب مردم‌سالاري و دکتر صادق خرازي سفير سابق ايران در فرانسه،دکتر ذکياني استاد فلسفه دانشگاه علامه، دکتر علومي رئيس دانشکده حقوق و علوم سياسي دانشگاه علامه و جمعي از اساتيد و دانشجويان درتالار شهيد بهشتي دانشکده حقوق و علوم سياسي همراه با پرسش و پاسخ دانشجويان و سخنرانان برگزار شد. به گزارش جماران دکتر مصطفي کواکبيان در ابتدا با اشاره به لغو سخنراني شريعتمداري و همچنين سخنراني نمايندگان تشکل‌هاي دانشجويي در حضور رئيس‌جمهور گفت: لغو سخنراني شريعتمداري کار درستي نبود بالاخره منتقد است و بايد صحبت کند ، البته بسيج دانشجويي هم سخنراني من را لغو کرد. و سخنراني من نيز در دانشگاه شهيد بهشتي لغو شد اما همه به لغو سخنراني شريعتمداري اعتراض کردند البته من به لغو سخنراني شريعتمداري هم معترضم.

وي افزود: رئيس‌جمهور هم بايد اجازه مي‌داد منتقدان دانشجو روز گذشته صحبت کنند. اشکالاتي هم که تشکل‌هاي دانشجويي به رئيس‌جمهور مي‌گيرند را وارد مي‌دانم. چه اشکالي داشت که آنها سؤالات و نظرات خود را در حضور آقاي روحاني مطرح کنند البته اين نکته را بايد در نظر گرفت اين مراسم نيز منظم بايد برگزار شود.

وي خاطرنشان کرد: برخي از گلايه‌هايي که دانشجويان در اين مراسم داشتند را قبول دارم اما اينکه بخواهند در رابطه با تشکل‌ها سنگ‌اندازي کنند را نمي‌پذيرم. تشکل‌ها و دانشجويان قطعاً‌ فضايي که دارند با فضاي دست‌اندرکاران يکي نيست. اميدوارم اين‌گونه نبوده باشد که مسوولان دانشگاه عامدانه خواسته باشند در خصوص تشکل‌هاي دانشجويي سنگ‌اندازي کنند. وي در رابطه با ويژگي‌هاي جنبش دانشجويي اظهار داشت: در فضايي که ما به سر مي‌بريم اينکه بياييم سوابق جنبش دانشجويي در ابتداي پيروزي انقلاب، دوران جنگ، دوران اصلاحات و سازندگي و دوران دولت نهم و دهم را تقسيم‌بندي کنيم و ويژگي‌هايش را بگوييم يک بحث طولاني مي‌طلبد اما بايد يک اصول پايه‌اي تعيين کرد که عملکرد دولت‌ها را با آن بسنجيم. عضو شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات تصريح کرد: شکي نيست که دولت نهم و دهم در مقايسه با دولت هفتم و هشتم خوب عمل نکردند و شاهد خمودگي و رکود در حرکت‌هاي دانشجويي بوديم و اين را خيلي نمي‌شود انکار کرد. کواکبيان با بيان اينکه دولت پنجم و ششم نيز اشکالات مخصوص به خودش را داشت. دبير کل حزب مردم‌سالاري خاطرنشان کرد: از نظر من 5 ويژگي را بايد براي حرکت‌ها و تشکل‌هاي دانشجويي درنظر گرفت.

کواکبيان افزود: هويت مستقل جنبش دانشجويي و اينکه وابسته به دولت نباشد از ويژگي‌هاي جنبش دانشجويي است. آفت جنبش دانشجويي زماني است که بخواهد ابزار دست دولت‌ها شود و تنظيم برنامه‌هايشان با دولت باشد. نماينده مجلس هشتم خاطرنشان کرد: جنبش دانشجويي نبايد به احزاب و تشکل‌هاي سياسي وابسته باشد البته منظور اين نيست که سياسي نباشد احزاب حق ندارند در دانشگاه شعبه حزبي بزنند اما دانشجويان اين حق را دارند تا بيرون از دانشگاه هم فعاليت سياسي داشته باشند.

دبيرکل حزب مردم سالاري سومين ويژگي تشکل‌هاي دانشجويي را نيز سياسي بودن آنها دانست و تأکيد کرد: من واقعاً طرفدار نوعي آرامش و امنيت در دانشگاه هستم اما آرامش و امنيت گورستان به درد دانشگاه نمي‌خورد. در عين اينکه فعاليت سياسي بايد وجود داشته باشد نشاط هم بايد باشد. متأسفانه برخي‌ها امنيت را اينگونه تعريف مي‌کنند بايد آهسته آمد و‌آهسته رفت.

وي افزود: جمله معروف مقام معظم رهبري نيز در اين مورد بود که گفتند خدا لعنت کند دست‌هايي که را که نمي‌‌گذارد دانشجويان فعاليت سياسي باشند، در آن زمان مطرح شد.

وي ادامه داد: در آستانه انتخابات مجلس دوم به دفتر تحکيم وحدت اجازه نمي‌دادند تا ليست انتخاباتي بدهد که امام فرمودند الآن توطئه‌اي بزرگتر از توطئه قبل از انقلاب است، توطئه‌اي که مي‌گويد دانشجويان در سياست دخالت نکنند.اين استاد دانشگاه علامه طباطبايي افزود: دانشجوياني که از ده‌ها فيلتر براي دانشجو شدن رد شده‌اند، خطرناک نيستند.

کواکبيان در بيان چهارمين ويژگي تشکل‌هاي دانشجويي تکيه کردن جنبش دانشجويي را روي مطالبات مردم (مطالبات آرمانگرايانه،عدالت جويانه،آزاديخواهانه،استقلال طلبانه و...) از اصلي‌ترين ويژگي اين جريان دانست و گفت: اينکه مردم جلوتر از دانشجويان حرکت کنند خيلي بد است. متأسفانه گاهي مي‌بينيم مطالبات مردم ديده نمي‌شود و دانشجويان بي‌تفاوت از کنار آن مي‌گذرند. وي با اشاره به اينکه دانشجويان بايد در جامعه فرياد مطالبات مردم را سر دهند افزود: البته اين مهم بايد با رعايت مسائل قانوني و در چارچوب قانون و قانونمند باشد.

کواکبيان، تاکيد کرد: دانشگاه زنده يعني فرياد مطالبات مردم که دانشجويان بايد پيشتاز تمام عرصه‌ها باشند البته در چارچوب قانون، مقررات و ضوابط و من نيز تاکيد مي‌کنم که نبايد بحث تخريبي داشته باشند و قانون را زير پا بگذارند. اين استاد علوم سياسي با اشاره به پنجمين ويژگي تشکل‌هاي دانشجويي اهميت نقد حاکميت يا همان امر به معروف و نهي از منکر افزود: اگر قرار است امر به معروف و نهي از منکر صورت گيرد حتما اين طور نيست که اين موضوع از طرف دولت به آحاد ملت انجام شود. آحاد ملت هم بايد حاکميت را امر به معروف و نهي از منکر کند.

وي ادامه داد: اينکه دختري موهايش معلوم باشد يا پسري آستين کوتاه بپوشد و بعد بگوييم گشت ارشاد او را پيدا کند و اقدام کنند مفهوم قرآني امر به معروف اين نيست. دبير کل حزب مردم‌سالاري خاطرنشان کرد: امربه معروف واقعي يعني همچون ابوذر باشيم با شمشير کج مقابل خليفه ايستاده و بگوييم اگر خطا کنيد با اين شمشير درستت مي‌کنيم.

کواکبيان گفت: دانشجويان بايد در مقابله با فساد، اولين فريادها را سر بدهند. من به برخي دوستان که خيلي دلواپس مي‌شوند و البته اخيرا دل‌پيچه هم گرفته‌اند مي‌گويم که بايد به آنها بگوييم در زماني که فسادهاي کلاني در بيمه، تامين اجتماعي، پتروشيمي و غيره پيدا مي‌شد و امثال بابک زنجاني پول‌ها را مي‌برد به طوري که قوه قضاييه در خصوص آن مي‌گويد اموال اين شخص جوابگوي همه بدهي‌هاي او نمي‌شود، چرا دلواپس نمي‌شوند. کواکبيان با اشاره به فساد مالي که توسط بابک زنجاني صورت گرفت،‌ گفت: مگر مي‌شود يک الف بچه پيدا شود و چنين کاري را انجام دهد. اين به خاطر اعتماد راحتي است که به وي شده . آيا آن موقع دلواپسي وجود نداشت البته الان هم بايد اين موضوع پيگيري شود.وي در ادامه با انتقاد از عدم پيگيري جدي فسادهاي مالي بابک زنجاني توسط دانشجويان، گفت: معتقدم نقد حاکميت در هر شرايطي بايد توسط جنبش دانشجويي صورت گيرد که اگر حاکميت مورد نقد قرار گيرد به‌نفع آن خواهد بود، نه به‌ضررش که اين نوع انتقاد به‌نوبه خود نيز نوعي امر به معروف و نهي از منکر است. اگر حاکميت مورد نقض قرار گيرد باعث مي‌شود که نقطه‌ضعف‌ها مشخص شود در غير اين صورت به حاکميت آسيب مي‌خورد. اگر مسئولان در منظر نقد مردم قرار گيرند به نفع آنهاست. وي در ادامه در پاسخ به سؤال يکي از دانشجويان در رابطه با موضوع حصر گفت:در اين مورد موضع بنده مشخص است و بارها اعلام کرده ام که آقاي حسن روحاني رئيس شوراي عالي امنيت ملي هستند و رئيس شوراي عالي امنيت ملي بايد به صورت جدي موضوع حصر را پيگيري کند. اين موضوع در شوراي عالي امنيت ملي زماني که احمدي‌نژاد بود تصميم‌گيري شد. وي خاطرنشان کرد: البته بر اصل176 قانون اساسي اجازه رهبري هم لازم است که اميدواريم در اين زمينه بروند با رهبري صحبت کنند، پيگيري کنند و اين مسئله را فيصله دهند.

وي در خاتمه اظهار داشت: بنده حرف‌هاي علي مطهري را قبول ندارم که مي‌گويد براي رفع حصر بايد قوه قضائيه دست به کار شود.موضوع حصر ربطي به دستگاه قضايي ندارد اگر قرار باشد به آنجا برود مي‌گويند بايد محاکمه علني انجام شود. ما نمي‌خواهيم کار به اين مسائل بکشد ما مي‌خواهيم موضوع فيصله پيدا کند.


 آملي‌لاريجاني:
 به قاضي فاسد اجازه ملاقات ندادم 

رييس قوه قضاييه با تاکيد بر اينکه براي مبارزه با فساد بايد هزينه داد، گفت: به قاضي فاسدي که براي معامله پيغام داده اجازه ملاقات نداده است.

به گزارش ايسنا، آيت‌الله آملي‌لاريجاني در همايش ملي ارتقاي سلامت اداري و مبارزه با فساد گفت: مبارزه با فساد بايد در مبادي باشد. من نگاهي را در برخي از مسئولان مي‌بينم که به آن نگاه پسيني مي‌گويم يعني فسادي رخ مي‌دهد بعد گفته مي‌شود قوه قضاييه با آن فساد برخورد کند. اين نگاه درست نيست.

رييس دستگاه قضايي افزود: تحقق فساد در جامعه با صرف برخورد قضايي قابل رفع نيست؛ زيرا بايد فساد را از ابتدا رفع کنيم و مبادي که منجر به فساد مي‌شود را ببنديم. وي تصريح کرد: عمدتا دستگاه‌هاي اجرايي که باعث مشکل هستند بايد با نظارت‌هاي دقيق، قوي و پيگيري، آن نقاط فسادخيز را ببندند و آنطور نباشد که سرريز همه‌ مشکلات به سمت قوه قضاييه باشد.

آملي‌لاريجاني با اشاره به ضرورت نظارت بر بانک‌ها و موسسات مالي، گفت: اين موسسات و بانک‌ها به نظارت بيشتري نياز دارند. در چند روز گذشته نيز صحبتي مبني بر فساد 12 هزار ميلياردي مطرح شد که البته حسب گزارشي که به من دادند اين مساله اينطور نيست لکن اگر درست باشد نظارت بانک مرکزي کجاست؟ چند بار ما بايد لطمه ببينيم؟

وي افزود: در بحث فساد سه هزار ميلياردي برخي گفتند سه هزار ميليارد بردند و خوردند اما اينطور نبود. يعني LC خلاف واقع باز کردند و اينطور نبود که پول را بردند و خوردند. الان در بحث 12 هزار ميلياردي هم همين‌طور است. کساني که فساد را اعلام مي‌کنند خوب است با درايت و اطلاع‌رساني دقيقي اين کار را انجام دهند و از همه مهم‌تر اين است که اجتناب از مفاسد را به عنوان يک هدف ملي بدانيم و خداي نکرده يک ابزار سياسي نشود؛ بدين معنا که اگر کسي سبقت گرفت و زودتر آمد و اعلام کرد، پيشتاز است، اينطور نيست. مساله مبارزه با فساد علامت و ظاهر روشني دارد و عرض من اين است که سياه‌نمايي هم نبايد شود.

وي اضافه کرد: همه مي‌دانيد من نسبت به دولت قبل يکي از منتقدترين‌ها بودم و پاي برخي از هزينه‌هايش هم ايستادم. يک قاضي فاسدي پيغام داده بود که من يک حرف فوق سري دارم. مي‌خواست بيايد به خاطر فسادش معامله کند ولي من به هيچ وجه به او اجازه ندادم. البته او رفت کارهايي کرد که شايد از برخي از آنها هم مطلع باشيد ولي عرض من اين است که براي مقابله با فساد بايد هزينه داد و سياه‌نمايي هم نکرد.

آملي لاريجاني ادامه داد: من با اينکه نسبت به دولت قبل منتقد بودم الان عرض مي‌کنم طوري نباشد که ما وقتي فساد را اعلام مي‌کنيم بگوييم همه‌اش گردن آن دولت است. بايد مراقب باشيم زيرا همه ما در معرض امتحانيم. رييس قوه قضاييه گفت: قواي سه‌گانه همه در معرض امتحانند و بايد در زيرمجموعه خود مسئوليت شفاف و روشني تعريف کنند و از همه مهم‌تر اين است که براي خدا کار کنيم؛ لذا بايد از هرگونه تبليغات و سياه‌نمايي اجتناب کنيم.

آملي لاريجاني گفت: من نسبت به برخي افراد که گمان مي‌کنند کار خير مي‌کنند و نسبت به همين دولت سياه‌نمايي مي‌کنند عرض مي‌کنم که عادلانه و منصفانه عمل کنيد. نقد کنيد اما سياه‌نمايي نکنيد؛ چه در بحث سياست خارجي و چه در بحث امور داخلي.

وي افزود: گاهي اوقات حرف‌هايي از چپ و راست شنيده مي‌شود که انصاف نيست. دولتي بر سرکار آمده و دارد تلاش مي‌کند. منصفانه نظر بدهيد، هر کجا خطاست تذکر بدهيد و توصيه کنيد، نه اينکه هر کسي روزنامه يا رسانه‌اي در دست دارد به هر طريقي که مي‌تواند سياه‌نمايي کند. آملي‌لاريجاني با اشاره به عملکرد قوه قضائيه در زمينه فساد گفت: در رابطه با پرونده فساد 3 هزار ميلياردي چند سال درگير بوديم و خيلي صريح نظر قوه قضائيه را گفتيم. در اين پرونده بيش از 60 کيفرخواست صادر شد و هنوز هم بعضي از پرونده‌ها مفتوح است. هنوز هم قسمت مالي پرونده مجرم اصلي حل نشده است. وي گفت: در اين پرونده برخي از مديران يک وزارتخانه کيف 1 ميلياردي در پارکينگ وزارتخانه گرفته بودند. نمي‌دانيد چه وساطت‌هايي شد. مي‌گفتند براي کار فرهنگي بوده است. من گفتم کار فرهنگي چه نيازي به ايشان و چه نيازي به گرفتن پول در پارکينگ داشت؟ البته برخي از افراد با نيت خير وساطت مي‌کردند ولي اينها مواردي است که نبايد گول آن را خورد.

آملي لاريجاني گفت: مجازات‌ها و نظارت‌ها را بايد تشديد کنيم وگرنه اقدامات ما و اين همايش‌ها جلوي فساد را نخواهد گرفت.


 فساد به همراه فقر خواهد آمد 

رييس مجلس شوراي اسلامي گفت: به لحاظ مقررات و قانونگذاري راه براي مبارزه با فساد باز است و لازم است به لحاظ اجرايي و عملياتي موانع مرتفع گردد.

به گزارش ايسنا، علي لاريجاني در همايش ملي ارتقاي سلامت نظام اداري و مقابله با فساد تصريح کرد: لازم است ستادهاي عملياتي براي امر مبارزه با فساد تشکيل شده و در اين مسير اقدامات مثبتي انجام شود و با توجه به اينکه بحمدلله اين دولت شرايط بهتري نسبت به دولت گذشته دارد و جلسات ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي در آن منظم‌تر و در عين حال با برنامه‌تر برگزار مي‌شود اميدواريم شاهد اتفاقات تاثيرگذاري باشيم.

رييس مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: اينکه بنياد شهيد، بانک و مرغداري داشته باشد و يا اينکه وزارت دفاع، پالايشگاه داشته باشد معنايي ندارد و آن مبارزه با انحصار نيست؛ يا اينکه بانک‌ها شرکت داري کنند و در اين شرايط بخش خصوصي به طور عادي نمي‌تواند با آن‌ها رقابت کند و مجبور به ورود به فساد مي‌شود و اينکه هر بخش اداري در کشور يک بنگاه اقتصادي درست کرده به هيچ وجه قابل قبول نيست.

لاريجاني تاکيد کرد: به هم ريختگي‌هايي که امروز داريم و در دولت قبل به وفور يافت مي‌شد با اقدامات دولت فعلي در حال اصلاح است و اميدواريم اين دولت که به دنبال مقابله و برخورد با فساد است بتواند اين به هم ريختگي‌ها را سامان دهد و فضاي برابري براي توسعه اقتصادي ايجاد شود. وي گفت: همچنين مساله ديگر مساله رکود و عدم رونق است که خود عاملي براي ايجاد فساد است چرا که اگر در کشور رکود حاکم باشد و فقر وجود داشته باشد فساد هم به همراه فقر خواهد آمد و براي حل آن بايد رونق در کشور ايجاد شود و فکر مي کنم در اين دولت که معمولا افراد کارآزموده‌اي در آن هستند و آقاي جهانگيري هم به عنوان يک نيروي اجرايي، سابقه مناسبي دارد بتوان به آن توجه کرد.

رييس قوه مقننه در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود با انتقاد از ساختار کلي نظام بانکي گفت: بانک‌ها خود يکي از مشکلات در مورد سلطه فساد هستند چرا که به دلايل مختلف نمي‌توانند در موضوع معوقات بين بنگاه‌هايي که در حقيقت براي سوءاستفاده تشکيل شده‌اند و بخش‌هاي توليدي و تجاري که به دنبال رونق هستند تفکيک قائل شوند؛ در گذشته نيز اين را مطرح کردم که بايد ستادي در استان‌ها با حضور مسئولين اطلاعات، استاندار و مسئولين ويژه تشکيل شود که شرکت‌هايي که واقعا براي ماندگاري سرمايه و رونق اقتصادي کار مي‌کنند و نيازمند سرمايه در گردش هستند و بدهي دارند از شرکت‌هايي که به دنبال سوءاستفاده هستند متمايز شوند چرا که اين موضوع در برخورد با صنايع واقعي عدالت ايجاد مي کند و من فکر مي کنم مسئولين با سابقه دولت فعلي بايد فرمولي براي اين موضوع ايجاد کنند.

وي تاکيد کرد: امروز به خاطر تحريم‌ها و مشکلاتي که از دولت قبل به وجود آمده مجبوريم به موضوع صنعت و رونق توجه کنيم و با توجه به عملکرد فعلي نمي‌شود موضوع حمايت از توليد را فراموش کرد. وي خاطرنشان کرد: نکته ديگر در مبارزه با فساد مساله کوچک شدن دولت است و بايد توجه کرد دولت را چابک‌سازي کنيم و جلوي استخدام‌هاي بي‌رويه گرفته شود.


 شرايط صدور گواهينامه شغلي اعلام شد 

رييس هيات مديره انجمن صنفي کاريابي‌هاي بين‌المللي ايران با اعلام شرايط لازم براي صدور گواهينامه‌هاي شغلي، آمار دقيق ايرانيان شاغل در خارج را منوط به ثبت و ورود اطلاعات آنها در سامانه صدور و تمديد گواهينامه شغلي دانست.حسن کرباسي در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا، افزود: يکي از دغدغه‌هاي نيروهاي کار ايراني شاغل در خارج پس از بازگشت به کشور موضوع سوابق بيمه‌اي و برخورداري از مزاياي بازنشستگي است که خوشبختانه به دنبال راه‌اندازي سامانه جامع اطلاعات ايرانيان شاغل در خارج اين دغدغه اکنون برطرف شده است.وي درباره آمار تعداد نيروهاي کار شاغل در خارج اظهار کرد: تا زماني که آمار اطلاعات نيروهاي کار شاغل در خارج وارد اين سامانه نشود نمي‌توان آمار دقيقي ارائه کرد، اما مي‌توان از طريق وزارت امور خارجه يا شوراي عالي ايرانيان خارج کشور آمار موثق‌تر را به دست آورد.رييس هيأت مديره انجمن صنفي کاريابي‌هاي بين المللي ايران درباره صدور گواهينامه شغلي براي متقاضيان کشورهاي مختلف گفت: در حال حاضر در برخي کشورها مثل قطر و کويت وابسته کار داريم که اين وظيفه را برعهده دارند و در کشورهايي هم که وابسته کار فعلا وجود ندارد دفاتر نمايندگي سفارتخانه‌هاي ما در آن کشورها اين وظيفه را انجام مي‌دهند.کرباسي اثبات شاغل بودن نيروي کار، ارائه قرارداد کار و يا نامه از سوي کارفرما را از جمله شرايط صدور گواهينامه شغلي براي متقاضيان ذکر کرد.وي در عين حال با اشاره به انجام بسياري از پروژ‌ه‌ها در ايران توسط شرکتهاي خارجي، گفت: روند پذيرش نيروهاي کار خارجي به اين نحو است که درخواست خود را به اداره کل اشتغال اتباع خارجي وزارت کار ارائه مي‌دهند و به واسطه اجراي پروژه در کشور امتياز حضور را مي گيرند البته پروانه کار اتباع خود را هم بايد از وزارت کار اخذ کنند.کرباسي افزود: کشورهايي نظير کره جنوبي که تبادلات تجاري زيادي با جمهوري اسلامي ايران دارند در راستاي اعزام و پذيرش نيروي کار شناسايي شده‌اند.به گفته رييس هيأت مديره انجمن صنفي کاريابي‌هاي بين المللي ايران (اصکابا) اخيرا معاونت اشتغال وزارت کار و انجمن صنفي کاريابي‌هاي بين المللي ديداري را با سفيران کره جنوبي و استراليا داشتند که اميدوار کننده و بيانگر برداشتن گام‌هاي رو به جلو در حوزه ديپلماسي است چرا که در گذشته سفيران اين کشورها به سختي پاي ميز مذاکره مي‌آمدند