تاریخ 1393/09/15 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3803 برو جستجو جستجوی پیشرفته   با حضور نماينده ولي فقيه در استان صورت گرفت:
 گشايش هفتمين نمايشگاه ملي عکس «مهرمحرم» و نخستين نمايشگاه عکس «محرم در جهان اسلام»  

سرويس خبر:
به گزارش روابط عمومي موسسه موج فرهنگ، هفتمين نمايشگاه ملي عکس «مهرمحرم» با حضور آيت الله شاهچراغي نماينده ولي فقيه و امام جمعه سمنان، سعدالدين فرماندار سمنان، بحرالعلوم مديرکل ميراث فرهنگي ،صنايع دستي و گردشگري استان، عليزاده مديرکل ورزش و جوانان استان، رسوليان رئيس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان سمنان، جمعي از معاونين دستگاه هاي اجرايي و با حضور گسترده عکاسان و علاقمندان به هنر عاشورايي در نگارخانه سيمرغ فرهنگسراي کومش سمنان گشايش يافت.  
 ميثم قدس پور دبير اجرايي اين سوگواره با اعلام اين خبر افزود: «تعداد 50 اثر شامل 20 اثر در بخش ويژه استان سمنان و 30 اثر در بخش ملي توسط هيئت داوران متشکل از اساتيد عکاسي ايران آقايان: افشين بختيار، اميرعلي جواديان و سيدعباس ميرهاشمي انتخاب و در اين نمايشگاه به ديد عموم مردم و علاقمندان گذاشته شده است.» قدس پور با بيان اينکه از 31 استان کشور به دبيرخانه سوگواره عکس ارسال شده است گفت :« در هفتمين نمايشگاه ملي عکس «مهرمحرم » ميزبان آثار منتخب عکاسان 16 استان کشور شامل استانهاي خراسان رضوي، خراسان شمالي، تهران، اصفهان، فارس، يزد، کرمان، چهارمحال و بختياري، کهکيلويه و بوير احمد، زنجان، مرکزي، اردبيل ، مازندران، گيلان ، آذربايجان شرقي و آذربايجان غربي هستيم.» همچنين با حضور نماينده ولي فقيه در استان و مسوولين و هنرمندان، نخستين نمايشگاه عکس «محرم در جهان اسلام» به عنوان بخش جنبي سوگواره ملي عکس مهرمحرم در نگارخانه فرهنگ و هنر فرهنگسراي کومش سمنان افتتاح گرديد.
   در اين نمايشگاه تعداد 33 اثر از عزاداري شيعيان و ايرانيان خارج از کشور در ماه محرم سالجاري در بخش غيررقابتي سوگواره عکس مهرمحرم به نمايش درآمده است.
مديرعامل موسسه موج فرهنگ در اين خصوص ابراز داشت: «عکسهاي نمايشگاه «محرم در جهان اسلام» از کشورهاي عراق، ترکيه، هندوستان، آلمان و انگلستان مي باشد که با همکاري مجمع جهاني اهل بيت و خبرگزاري ابنا، رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در ترکيه و هندوستان در معرض ديد علاقمندان به هنر عاشورايي قرار گرفته است.» قدس پور هدف از برگزاري سوگواره ملي عکس «مهرمحرم» را گسترش فرهنگ و تمدن ايراني- اسلامي بويژه فرهنگ و هنر عاشورايي در سطح جوامع ايران و ديگر کشورها  و تحکيم پيوند بين دين، هنر و رسانه با معرفي و به تصوير کشيدن صحنه هاي عزاداري در نقاط مختلف جهان اسلام، ايران و بويژه در استان سمنان دانست. شايان ذکر است که هر دو نمايشگاه ملي عکس «مهرمحرم» و «محرم در جهان اسلام»  تا 19 آذرماه از ساعت 16 الي 20  در نگارخانه هاي سيمرغ و فرهنگ و هنر فرهنگسراي کومش سمنان به روي عموم مردم گشوده است. همچنين در مراسم اختتاميه در تاريخ 19 آذرماه  از نفرات برتر سوگواره در دو بخش ملي و ويژه استان سمنان با اهدا» جوايز ارزنده با حضور مسوولين کشوري و استاني تقدير بعمل خواهد آمد.


 مشاور استاندار و دبير ستاد اقامه نماز استان:
 جوانان با فوايد نماز آشنا نيستند 

سرويس خبر:
حجت الاسلام فاطمي نيا مشاور استاندار و دبير ستاد اقامه نماز استان سمنان با شرکت در جلسه ستاد اقامه نماز شرکت گاز استان با فعاليت هاي اين ستاد آشنا شد.
به گزارش روابط عمومي شرکت گاز استان سمنان، عليرضا جراحي مدير عامل شرکت گاز استان و رييس ستاد اقامه نماز اين شرکت در اين جلسه باتشريح اقدامات انجام شده در راستاي ترويج و اقامه اين فريضه الهي گفت:  سعي کرده ايم ستاد نماز شرکت گاز استان پويا و رو به رشد باشد تا با تداوم فعاليت ها و سوق دادن آنها به سمت خانواده ها بعنوان بنيادي ترين رکن جامعه به توسعه کيفي اين فريضه الهي کمکي کرده باشيم زيرا هرچه خانواده ها از اين منظر قوي تر باشند جامعه اي سالم تر و پوياتر خواهيم داشت  البته تمامي همکاران، خود را خادم نماز مي دانند و ما اميدواريم عملکرد اعضاي ستاد به جذب حداکثري همکاران وخانواده هاي عزيزشان به امر نماز بي انجامد.
حجت الاسلام فاطمي نيا نيز در اين جلسه با تقدير از فعاليتهاي مثبت ستاد اقامه نماز شرکت گاز استان سمنان  گفت: به حول و قوه الهي شرکت شما در کنار خدماتي که به مردم مي دهد از سابقون در امر نماز است و افزود: نماز اقيانوسي است که هر چه غواصان حرفه اي در آن غور کنند باز هم گوهر هاي ناب و تازه تري را در آن پيدا مي کنند وما بايد پيامبربزرگوار اسلام (ص) که صفاتشان برگرفته از  ذات اقدس الهي بود را الگوي خود قرار دهيم زيرا خود ايشان فرمودند: نماز خودتان را آنگونه بخوانيد که من مي خوانم يعني نماز خود را با نماز من تطبيق نماييد زيرا نماز من معيار وقالبي براي سنجش وصحت اعمال شماست، از سوي ديگر بايد اعمال و اذکارمان نيز  في ا... و با ا... باشد زيرا که ممکن است کاري در راه خدا باشد ولي براي خدا نباشد.
دبير ستاد اقامه نماز استان سمنان افزود:  اگر در اداي اين فريضه الهي به ديده اسقاط تکليف نگاه کنيم  عمق و جان نماز را درک نمي کنيم براين اساس تمسک به الگوهاي رفتاري   پيامبر (ص) به ماکمک ميکند که نمازمان رابا حضور قلب بخوانيم واين نمازي است که انسان را در شوق رسيدن به معبود کمک مي کند و او را به قرب الهي مي رساند.
حجت الاسلام فاطمي نيا در پايان به هجمه استکبار جهاني در زدودن فرهنگ ديني درجوامع اشاره کرد و افزود:  مشکل اصلي جامعه ما اين است که جوانان ما با فوايد نماز آشنا نيستند  پس بايد   کاري کنيم که نماز به خانه ها برود و  اگر نماز مان درست شد همه چيزمان درست مي شود زيرا کسي که نماز بخواند روزه هم مي گيرد ، زکات  هم مي دهد، امر به معروف و نهي از منکر هم مي کند و اين نماز در   همه ي شئون زندگيش رخنه پيدا مي کند بنابراين همه ما بايد از نماز و صبر در کارهايمان کمک بگيريم.


 مديرکل آموزش و پرورش استان خبر داد :
  برگزاري يادواره 32 شهيد دانشجو- معلم استان سمنان در 16آذر  

  مديرکل آموزش و پرورش استان سمنان گفت: يادواره 32 شهيد دانشجو -معلم استان سمنان 16 آذرماه در راستاي برگزاري کنگره بزرگداشت سه هزار شهيد استان سمنان برگزار مي شود.
به گزارش  ايسنا ،منطقه سمنان، محمدرضا جهان در جلسه شوراي سياست گذاري کنگره بزرگداشت 3 هزار شهيد استان سمنان با اعلام اين خبر، اظهار کرد: 124 شهيد فرهنگي، 622 دانش آموز شهيد، 165 همسر و فرزند شهيد فرهنگي، 275 برادر و خواهر شهيد فرهنگي و يک هزار و 300 فرهنگي رزمنده در استان سمنان وجود دارد وي افزود: يادواره شهداي دانشجو-معلم که 32 شهيد استان سمنان را شامل مي شوند، در روز 16 آذر يعني روز دانشجو برگزار خواهد شد.
 مديرکل آموزش و پرورش استان سمنان از اعزام بيش از 3 هزار و 837 نفر دانش آموز دختر به مناطق جنوب،خبر داد و تصريح کرد: برگزاري يادمان  هاي دانش آموزي شهداي دانش آموز در هر شهرستان، برگزاري مسابقات ورزشي و ارائه نرم افزارهاي جامع شهداي فرهنگي و دانش آموز، برگزاري مسابقات روزنامه ديواري بين دانش آموزان، دعوت از راويان جنگ و جبهه که بتوانند مراسم را هر چه بهتر برگزار کنند، از جمله برنامه  هايي است که با موضوع شهدا و فرهنگ شهادت در مدارس استان اجرا و يا در دست اجراست.
جهان از اجراي طرح" دوستي با شهيد" در استان خبر داد و افزود: طي طرح دوستي با شهيد هر معلم در طول سال کاري خود يک شهيد را به دانش آموزان خود معرفي مي کند.
وي همچنين گفت: اجراي سرود همگاني 3 هزار دانش آموزي اموزش و پرورش نيز از جمله برنامه هاي اين اداره کل براي اجرا در کنگره سه هزار شهيد استان است که آماده سازي آن با جديت تمام در حال انجام است.


 برگزاري همايش فرزندان شاهد ادارات کل منابع طبيعي در مشهد مقدس  

سرويس خبر
فرزندان شاهد در اداراه کل منابع طبيعي و آبخيزداري استانهاي کشور به دعوت مسئول حوزه نمايندگي ولي فقيه در سازمان جنگلها، مراتع و آبخيزداري کشور به سرپرستي حجت الاسلام مصطفي مرادي مسئول حوزه نمايندگي ولي فقيه دراداه کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان جهت برگزاري همايش فرزندان شاهد منابع طبيعي سراسر کشورکه در مشهدمقدس به مدت دو چهارشنبه و پنج شنبه برگزارميگردد اعزام شدند.
حجت الاسلام طباطبا يي نژاد مسئول نمايندگي ولي فقيه در سازمان جنگل ها، مراتع وآبخيزداري کشور به خبرنگار پيام طبيعت گفت : شهدا» در پيشبرد اهداف انقلاب نقش ارزشمندي دارند و توجه به فرزندان ويادگاران آنان که امروزه در عرصه هاي مختلف منابع طبيعي فعاليت مي کنند در حقيقت زنده نگه داشتن ياد و خاطره شهداست و امنيت کنوني ايران اسلامي را مرهون خون شهدا» هستيم
وي با بيان اينکه شهدا وصيت کرده اند; روحم را به خدا، جسمم را به خاک و اهدافم را به آيندگان مي سپارم افزود: انشاله فرزندان شهدا اهداف والاي پدران خود را در جامعه استمرار خواهند داد.
حجت الاسلام طباطبايي نژاد هدف از برگزاري اين همايش را ارج نهادن به مقام شهيد، اهميت دادن به يادگاران آنان و استفاده از ظرفيت هاي فرزندان شهدا عنوان کرد و افزود: اين همايش با حضور 351فرزند شهيد برگزار مي شود. که از سمنان 24 فرزند شهيد داريم که 13 نفر آنها در اين همايش شرکت دارند  
همايش فرزندان شاهد منابع طبيعي با حضور حجت الاسلام شهيدي، معاون رييس جمهور و رييس بنياد شهيد، آيت اله عالمي نماينده ولي فقيه در وزارت جهادکشاورزي و خداکرم جلالي رييس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري کشور به مدت دو روز در تاريخ 12 و13 آذرماه در مشهد مقدس برگزار مي شود.
در اين مراسم معاون وزير جهاد و رئيس سازمان جنگلها ، مراتع و آبخيزداري کشور گفت: ازفرزندان و يادگاران شهدا درحوزه مديريت منابع طبيعي استفاده مي کنيم. شهدا سرآمد همه ارزش ها در کشور بشمار مي روند و براي سازمان جنگل ها مايه مباهات است که با يادگاران شهدا همکار هستند.
جلالي، ارج و قرب  شهدا را نزد خداوند و مردم ايران والا و ارزشمند توصيف کرد و خاطرنشان ساخت: برگزاري همايش فرزندان شاهد منابع طبيعي در واقع بزرگداشت کساني است که براي دفاع از اسلام و ميهن همه هستي خود رافدا کردند.

 


 پاسخ کميته فرهنگي بنياد توسعه سمنان به يادداشت آقاي سيد علي اصغر شريعت زاده  

در پي درج مطلب آقاي سيد علي اصغر شريعت زاده که نوعي تعريض به مرکز استان شده بود پاسخي از سوي کميته فرهنگي بنياد توسعه سمنان به روزنامه پيام استان سمنان ارسال شد که آن را بدون هيچگونه دخل و تصرف و صرفا جهت تعاطي افکار منتشر مي سازيم:
متن کامل نامه به شرح  زير مي باشد:
روزنامه  محترم پيام استان سمنان!
با احترام و سلام و عرض خسته نباشيد، در شماره ي 3797 و به تاريخ 93/9/8 در صفحه ي 3، تحت عنوان «شرق استان سمنان و توسعه نامتوازن» مطلبي ازجانب سيد علي اصغر شريعت زاده، چاپ شد که تقاضا دارد طبق قانون مطبوعات، جهت روشن شدن ذهن نويسنده ي محترم و اذهان عمومي، پاسخ آن مقال در همان صفحه درج گردد  
«مظلوميت هميشگي سمنان»
شکسته بال تر از من ميان مرغان نيست       
دلم خوش است که نامم کبوتر حرم است  
جناب شريعت زاده! و همه ي شريعت زاه هاي ارجمند و وطن دوست و دوستدار حق و حقوق انساني  
با احترام و سلام و عرض ارادت و خالصانه ترين درودهاي قلبي، باور بفرماييد که مشي «بنياد توسعه ي سمنان» بناي کاخ آرزوها بر خرابه هاي زندگي ديگران ، به ويژه همکيشان و هموطنان و علي الخصوص هم استاني هاي اهل معرفت به ظاهر مرفه اما در باطن محروم، نيست چون اگر هر نقطه از استان که جاي خود دارد بلکه هر گوشه اي از جهان که مردم در آبادي و امنيت و سلامت باشند ، در روابط متقابل به سود ماست. پس منطقي نخواهد بود که خرابي آنان را چون مقدمه ي خرابي ما خواهد بود.
با همين تفکر، همه ي ديگر انديشي ها، شعارهاي بهت آور احساسي و حتي دشنامها را و اقدامات «آب زيرکاهي» را ديده ايم و تحمل کرده ايم و لب فروبسته ايم، چرا که گفته ايم: آنان که نمي دانند يا ادعا به مطلوب مي کنند و خواهان کرسي هاي پايه بلندترند، معذورند اما «شريعت زاده» که مي داند و کتاب پرارج «فرهنگ مردم شاهرود» را نوشته و اهل قلم و پژوهش است و مي داند که نبايد انداخت چرا سنگ مي اندازد ؟ و شعارهاي احساسي ويژه ي عناصر هيجان زده را به قلم ميآورد؟ در حالي که هم جناب شما و هم مخلصانتان مي دانند که در عالم پژوهش:
دلايل قوي بايد و معنوي                      نه رگ هاي گردن به حجت قوي
جناب شريعت زاده! نوشته ي شما بيش تر شوخي و تعريض را ماند و گرنه نيک مي دانيد که صدها کميته ي فرهنگي بنياد توسعه ي سمنان در جنب نماينده ي محترم شاهرود که هم سخت مورد توجه رئيس مجلس است و هم رئيس فراکسيون اصول گرايان « رهروان ولايت و هم عهده دار مسئوليت مرکز پژوهش هاي مجلس شوراي اسلامي، حکايت پشه و فيل را ماند، حال انصاف دهيد که آيا سمنان مي تواند در مقابل چنين نماينده اي حقوق شاهرود را ناديده بگيرد؟ و اگر چنين است که ميخ شاهرود با چنين پس کوبي کارا نيست، شرط عقل آن است که تدبيري ديگر انديشيده شود.
پژوهشگر عزيز!
حکايت مرکز استان، «الگانس» نيروي انتظامي را ماند که درونش نيروي انتظامي را کشته و بيرونش، مردم را! و حال، شرح پريشاني سمنان است. راستي کجا هستي که ببيني حتي حريم واداي السلام سمنان را با عنايت برخي دوستان براي شهرستان تازه تاسيس «سرخه» قباله نوشته اند; يعني، سمنان غبارو آلودگي کارخانه هاي گچ را تحمل مي کند اما عوارض آنها به کيسه ي سرخه مي رود!
وضع اسفناک و رقت انگيز ورودي و خروجي هاي سمنان را که مشاهده فرموده ايد؟ که به مدخل روستا مي ماند و بسيار بعيد است که ندانيد بودجه ي تخصيصي آن را اداره کل و راه و ترابري استان سمنان مستقر در شاهرود! در کجا مصرف کرده است؟  
ارجمند گرامي!
حضرت علي (ع) فرمودند: خدا رحمت کند کسي را که حد خود بشناسد. کجا ديده ايد که چند اداره ي کل استان نه در مرکز استان بلکه در يکي از شهرهاي اقماري مستقر باشد . وانگهي، کي شنيده اي که يکي از شهرهاي اقماري خود را با مرکز استان که ملزومات و ضروريات قانوني دارد مقايسه کند. نام اين تلقيات چيست؟ استدلالي است يا عرفي يا منطقي؟
جناب سيد گرامي!
مصوبه ي بناي ورزشگاه پانزده هزار نفري سمنان ، دو سال زودتر از تصويب بناي ورزشگاه شاهرود بوده است و مي بايست در دوره ي دولت دهم افتتاح مي شده و مورد بهره برداري قرار مي گرفته است! اما اين نکته را نمي دانيد که چرا تاکنون از بازگشايي آن تعلل کرده اند ؟ بگذاريد که براي حفظ خيلي مسائل بيش از اين قضاياي تاسف بار را  باز نکنيم.
فرودگاه مظلوم سمنان را چه ؟ آيا مي داني که القاي چه مرجع و ماخذي است که راه اندازي آن توجيه اقتصادي ندارد چون گويا جمعيت شهر سمنان که بيش از نفوس شهر شاهرود است فقط به تهران مي روند ! و اگر دهها هزار نفر آنان زاير خانه ي خدايند و مسافر عتبات عاليات ، ان شا» الله «طي الارض» مي کنند. و مصوبات عديده اي که در سمنان مختل مانده و بيان دردمندانه اش جز آزردگي خاطر و اطاله ي کلام نيست چنانچه بخواهيد، فهرست مي شود.  
اما در مورد اعتبارات ، هم سمنان و هم شاهرود ، دو سال است که به قرار اطلاع مصوبه اي ندارد پس:
بيا سوته دلان! گرد هم آييم              که حال سوته دل ، دل سوته داند
چون اعتباري نيست، دعوايي هم نيست زيرا خاستگاه فکري ما آن است که: «خدايا نه به من بده و نه به همسايه!»
وانگهي، جناب عالي به ضرس قاطع مي دانيد که مقامات عالي و ارشد استان سمنان، اغلب غير سمناني اند و در جمع آنان از اهالي محترم شاهرود هم در راس امورند و خدمات صادقانه آنها نيز در حق شاهرود اظهر من الشمس است. اگر چنين نيست، مي توان وارد مصداق ها شد و عبرت ها ديد. دربارهي بيکاران شرق و غرب. شمال و جنوب استان هم صلاح در اين است که به آمارهاي مستند و علمي مراجعه شود و علت و معلول ها هم مورد بررسي قرار گيرد که اگر چنين باشد، همدردي کافي نيست بايد گوينده ي مسئول همت کند. صرف گفتن، فرار به جلو و پاک کردن صورت مسئله و آشوبيدن منطقه است. به هرحال، اين آمارها، آينه و سند ناکارآمدي مسئولاني است که عهده دارمسند شده اند.  
اما راجع به آراي دکتر روحاني در انتخابات رياست جمهوري ، مهم اين است که ايشان حائز اکثريت آرا و برنده ي انتخابات و رئيس جمهور کشور است . واکنون رياست ايشان بر قاطبه ي مردم شريف ايران ، شمول و تسري دارد. اما چون جناب عالي اهل قلم و تحقيق هستند مزيد آگاهي تان ، آمار آراي اخذ شده به قرار ذيل تقديم مي شود (از رقم هاي اعشاري صرف نشر شد) :  
1- سرخه    80%    2- سمنان    50%            3- مهدي شهر  45/5 %    
4- شاهرود   38%               5- گرمسار    37%           6- آرادان     35%  
7- ميامي    32%    8- دامغان   31%  
درباره ي پيشنهاد جناب عالي در اعزام هيئت پژوهشي به سمنان و نيز شاهرود تا بن دندان و عمق جان با شما موافق و هم عقيده ايم . آن شمشير تيز حساب و اين هم گردن نازک و نحيف ما تا مشخص شود که چه عواملي موجب ايستايي و رکود کارها و مختل ماندن طرحها و مصوبات و حيف و ميل ثروت ملي شده است.  «عندالامتحان يکرم الرجل اويهان»
خوش بود گر محک تجربه آيد به ميان                
تا سيه روي شوي هر که در او غش باشد  

با احترام: کميته فرهنگي بنياد توسعه سمنان