تاریخ 1393/09/15 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3803 برو جستجو جستجوی پیشرفته   وزير اطلاعات:
  بدترين ظلم به ولايت فقيه اين است که عرصه را براي بيان نظريه‌ها و بحث‌هاي آزاد بسته باشيم 

وزير اطلاعات گفت: راهکار مقابله با پديده داعش به راهکار نظامي ختم نمي‌شود و بايد با راهکار امنيتي و اطلاعاتي مقابله کرد، کاري که با پشتوانه جمهوري اسلامي ايران در عراق و سوريه دنبال مي‌شود.

به گزارش خبرگزاري ميزان، حجت الاسلام سيد محمود علوي در مراسم رونمايي از طرح جامع مسکن حوزه‌هاي علميه در سخناني رسالت اين وزارت خانه در برابر حوزه‌هاي علميه، پديده داعش و اقدامات اطلاعاتي و امنيتي وزارت اطلاعات را در داخل و خارج کشور تشريح کرد.

وي ايجاد امنيت و آرامش را براي مردم و حوزه را از وظيفه وزارت اطلاعات دانست و افزود: حوزويان نبايد احساس کنند هر نظر علمي که مي‌دهند امنيتشان به خطر مي‌افتد و بايد جواب بدهند.وزير اطلاعات طرح نظريات مختلف را باعث شکوفايي حوزه دانست و با اشاره به شکل‌گيري نظام جمهوري اسلامي بر پايه نظريه عميق ولايت فقيه گفت: زماني اين نظريه در برابر شبهات مي‌تواند از دفاع خوبي برخوردار باشد که در حوزه عرصه پردازش به آن آزاد باشد. وزير اطلاعات با بيان اينکه اين عرصه بايد فراهم شود که در بحث آزاد و از نظر نظري و نرم‌افزاري دفاع از ولايت فقيه روز به روز تقويت و وسيع شود، افزود: اين امر در پرتوي ايجاد امنيت براي حوزه و نه امنيت بر حوزه ايجاد مي‌شود.

وي گفت: اگر بلافاصله بر چسب ضد ولايت فقيه بر کسي که در حوزه، هر سئوالي در اين باره مطرح کرد زده شود، حوزه در اين بحث شکوفا نمي‌شود.

علوي تصريح کرد‌: ايجاد امنيت براي طرح مباحث نظري در حوزه وظيفه ماست اما اگر بحث طوري باشد که ضد امنيتي و موجهايي ايجاد کند بحث ديگري است. وزير اطلاعات با بيان اينکه در تضارب آراي فضلا و طلاب، قدرت دفاع بيشتر و با منطق قوي‌تر از ولايت فقيه به وجود مي‌آيد، گفت: اما اگر کام‌ها و لب‌ها به وسيله فضاي امنيتي ساخته شده بسته شود، افراد احساس نگراني کرده و آرامش و اطمينان بر حوزه حاکم نباشد، اين خدمتي به مباحثي مانند ولايت فقيه نيست. وزير اطلاعات گفت: بدترين ضربه به ولايت فقيه اين است که عرصه مباحث علمي را تنگ کنيم و بعد نتوانيم راهکار علمي منطقي در دفاع علمي پيدا کنيم. وزير اطلاعات در بخش ديگر سخنان خود به موضوع پديده داعش پرداخت و گفت: امروز تا حد زيادي در دنيا بر خلاف گذشته که جنگ ارتش‌ها بود جنگ سرويس‌هاي اطلاعاتي و دستگاه‌هاي امنيتي است.

وزير اطلاعات پديده داعش را مولود و مخلوق سرويس‌هاي اطلاعاتي امنيتي امريکا، رژيم صهيونيستي و همکاري عربستان، ترکيه، و اردن براي حفظ منافع خود و مقابله با گسترش فرهنگ و پيام انقلاب اسلامي ايران دانست و افزود: راهکار مقابله با اين پديده به راهکار نظامي ختم نمي‌شود و بايد با راهکار امنيتي و اطلاعاتي مقابله کرد، کاري که با پشتوانه جمهوري اسلامي ايران در عراق و سوريه دنبال مي‌شود.

وزير اطلاعات در ادامه با تشريح ايدئولوژي و فرهنگ حاکم بر جريان تکفيري داعش گفت: اين جريان خطرناکي است که سرزمين هم در اختيار دارد؛ حدود 45درصد عراق و 3 استان سوريه در اختيار آنها است. وزير اطلاعات، قدرت مالي زياد پشتوانه حاکميتي، امکانات رسانه‌اي و جاذبه‌هاي بين‌المللي را از ديگر مشخصات پديده داعش دانست و گفت: داعش روزي که موصل را تصرف کرد 5 ميليارد دلار دراختيار داشت و به آنها کمک مي‌شود.

وي در تشريح راهبرد داعش افزود: راهبرد اين گروه ايجاد ناامني در کشور‌هاي اسلامي و تقابل شيعه و سني است و بي‌ترديد سرويس‌هاي اطلاعاتي و امنيتي امريکا و اسرائيل دراين موضوع دخالت دارند و ضروري است از وحدت مسلمين با جديت حراست شود و بايد نيروي موجود در جهان اسلام را به مقابله با اين جريان تکفيري به حرکت در آورد.

وزير اطلاعات در بخش ديگر سخنان خود به اقدامات امنيتي و اطلاعاتي اين وزارتخانه در داخل و خارج کشور پرداخت و کشته شدن برخي عناصر گروه تروريستي جيش العدل و دستگيري تعدادي از عوامل آنها را از جمله اين اقدامات بيان کرد.

جنگ اطلاعاتي جايگزين جنگ ارتشها

همچنين محمود علوي در همايش بزرگ طلاب و روحانيون قم اظهار کرد: در جامعه‌اي که براساس رفع دغدغه‌هاي معيشتي و امنيت، فرهنگ عبوديت شکل بگيرد فرهنگ ايماني در فرهنگ اقتصادي تاثير مي‌گذارد.

وي با اشاره به جنگ سرويس‌هاي اطلاعاتي گفت: امروزه جنگ ارتش‏ها به سر آمده و جاي خود را به جنگ سرويس‏هاي اطلاعاتي و امنيتي داده است، بسياري از جنگ‌هاي امروز بر سر امنيت داخلي کشورهاست و در جنگ سرويس‎هاي اطلاعاتي و امنيتي تفاوت زيادي با جنگ ارتش‏‌ها وجود دارد زيرا در جنگ سرويس‏‌ها از افراد داخل کشور، دشمن عليه حاکميت آن کشور استفاده مي‏‌کنند.علوي با بيان اينکه ناتوي سرويس‌هاي جاسوسي راه‌اندازي شده است، بيان کرد: در زمان سابق اتحاديه ناتو که يک اتحاديه نظامي به شمار مي‌رفت و امروز هم آرام آرام اتحاديه سرويس‌‏هاي اطلاعاتي در حال شکل‌گيري است.وزير اطلاعات تجارت اطلاعاتي را نيز جزو برنامه‌هاي استکبار بر‌شمرد و تاکيد کرد: سرويس‌‏هاي امنيتي، اطلاعاتي را که مورد نياز خودشان نيست را جمع‌آوري مي‏‌کنند و آنها را در اختيار سرويس‎هاي ديگر که به آن نياز دارند قرار مي‏‌دهند و با اين رويه، تجارت و سود‌هاي کلاني به دست مي‌آورند‌.

علوي بحران سوريه را يک جنگ اطلاعاتي دانست و خاطر نشان کرد: سرويس اطلاعاتي کشورهايي مانند عربستان، اردن، ترکيه و در رأس آنها سرويس اطلاعاتي اسرائيل و آمريکا در اين کشور استارت جنگ اطلاعاتي را زدند که زاييده آن داعش بود.حجت‎الاسلام والمسلمين علوي بيان کرد: نيروهاي حزب‌الله در مقاطعي توانستند از طريق سرويس‌هاي اطلاعاتي نيروهاي داعش را نابود کنند.وزير اطلاعات در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اينکه گروه تکفيري داعش با گروه‌‏هاي مشابه تروريستي تفاوت دارد بيان کرد: داعش داراي ايدئولوژي اعتقادي است که مي‌خواهند آن را با آزادسازي دمشق و بغداد که زماني مرکز خلافت اموي‏ها و عباسي‏ها بوده ‌به دنيا اثبات کنند.

حجت‎الاسلام والمسلمين علوي با اشاره به آرامش در کشور گفت: امنيت براي حوزه علميه از وظايف دستگاه اطلاعات کشور است، طلاب و روحانيون بايد داراي امنيت باشند، نبايد براي هر بحث علمي پاسخ بدهند، امروز نظام جمهوري اسلامي مبتني بر ولايت فقيه است. وزير اطلاعات بيان کرد: تفکر ولايت فقيه، زماني مي‌تواند به همه شبهات پاسخ دهد که در حوزه علميه بتواند در کمال آرامش بحث‌هاي آزاد و دفاع از ولايت فقيه را نظريه پردازي کند.

علوي با بيان اينکه اساتيد بايد بتوانند با مباحث علمي در بحث تضارب آرا نظريه‌پردازي کنند، گفت: اگر آرامش و اطميناني در حوزه نباشد خدمت به مباحث ولايت فقيه نيست، بدترين ظلم به ولايت فقيه اين است که عرصه را براي بيان نظريه‌ها و بحث‌هاي آزاد بسته باشيم.

کار وزارت اطلاعات خيانت شناسي است

آيت‌الله جوادي‌آملي با تأکيد بر هميشگي بودن خطر اسرائيل، هوشياري هر چه بيشتر وزارت اطلاعات در برابر توطئه‌هاي اسرائيل را خواستار شد. به گزارش ايسنا، اين مرجع تقليد در ديدار سيدمحمود علوي وزير اطلاعات، گفت: وزارت اطلاعات يک وزارتخانه علمي است. کار اطلاعاتي يک کار پيچيده علمي است و پيچيدگي و علمي بودن اين وزارتخانه از اين جهت است که کار اين وزارتخانه، خيانت شناسي است و خيانت يک مسير مشخص و روشني ندارد. وزارت اطلاعات وقتي مي‌تواند موفق باشد که خيانت را به درستي و به هنگام شناسايي کند. اين استاد حوزه علميه در ادامه سخنان خود، تأمين امنيت اقتصادي و پيشگيري از مفاسد اقتصادي را از ديگر وظايف مهم وزارت اطلاعات دانست و گفت: اگر وزارت اطلاعات آنچه مربوط به امنيت اقتصاد و معيشت مردم مي‌شود، مانند جلوگيري از اختلاس و احتکار و مفاسد گمرکي را کنترل و مهار کند و مردم آثار اين فعاليت‌ها را مشاهده کنند، خود مردم با وزارت اطلاعات همراه خواهند شد. وي رفع مشکلات اقتصادي و رفع بيکاري را از عوامل مهم ارتقاي امنيت جامعه دانست و اظهار کرد: پاک‌ترين و بهترين نيروهاي وزارت اطلاعات، توده مردم هستند و بسياري از کشفيات وزارت اطلاعات مربوط به گزارش‌هاي مردمي است. آيت‌الله جوادي‌آملي با بيان اين‌که «ايران با وجود قرار داشتن در ميدان مين از امنيت کامل برخوردار است» اظهار کرد: بايد هر لحظه شاکر خداوند باشيم که با وجود قرار داشتن در ميدان مين و تهديدات همه جانبه، به برکت خون شهدا و مجاهدت‌هاي امام راحل، داراي امنيت کامل هستيم اما بايد بدانيم فرصت هيچ اشتباهي را در اين شرايط نداريم.


 لاريجاني با اشاره به تغيير قانون اعدام مواد مخدر اعلام کرد:
 حذف80 درصد اعدامها در ايران 

دبير شوراي حقوق بشر کشورمان بحران انساني در منطقه را ناشي از سياست‌ اشتباه آمريکا و متحدان اروپايي‌اش دانست.

به گزارش ميزان، محمد جواد لاريجاني در گفت‌و‌گو با فرانس 24 در پاسخ به اين که آيا حملات هوايي ايران به مواضع داعش در شمال عراق را تاييد مي‌کنيد؟ گفت: اول از همه اينکه ما اين ادعاهاي پنتاگون را تاييد نمي‌کنيم اما بايد بگويم که اين بحران انساني نتيجه سياست‌هاي شکست خورده و اشتباه آمريکا و شماري از متحدان اروپايي اش است.وي افزود: اين سياست در نتيجه تلاش آنها براي جايگزيني حکومت بشار اسد با نيروهاي بي‌رحم صورت گرفته است. آنها به جاي حمايت از يک حکومت دمکراتيک و طرفدار مردم از گروههايي تروريستي حمايت و آنها را تسليح کرده اند.لاريجاني اضافه کرد: آنها مي‌خواهند که چه کسي را جايگزين چه کسي کنند؟آيا آنها مي‌خواهند که داعش را جايگزين بشار اسد کنند؟اين مي‌تواند بزرگترين اشتباهي باشد که آنها تاکنون مرتکب شده اند.از روز نخست بهار عربي ما از پشتيبانان مردم در تمامي کشورهاي اسلامي از مصر گرفته تا تونس و ليبي و هرکجا بوده ايم.اما در جائيکه خشونت نظامي متاسفانه با حمايت آمريکا همراه است ما نتايج حاصل از آن را مطلوب ارزيابي نمي‌کنيم.به نظر ما تمامي فعاليت‌هاي تروريستي و تمامي دشمني‌ها بايد به فوريت متوقف شوند و آنگاه بايد امکان حضور مردم در يک جريان سياسي فراهم شود. دبير حقوق بشر کشورمان ادامه داد: ما از تمامي جنبش‌هاي مردمي براي رسيدن به دمکراسي در تمامي کشورهاي اسلامي حمايت مي‌کنيم. اما کاملا مخالف هرگونه استفاده از زور و به ويژه استفاده از فعاليت‌هاي تروريستي براي جايگزيني دولتي به جاي دولت ديگر هستيم.

وي درباره شمار اعدام‌ها در ايران گفت: هيچکس دوست ندارد که شمار اعدام‌ها بالا باشد.اين موضوع غمباري است که ما شاهد شمار زياد اعدام‌هاي مرتبط با جرايم مواد مخدر بر اساس قانون موجود هستيم. ما در تلاشيم که اين قانون را تغيير دهيم و اگر در تصويب اين قانون در پارلمان موفق شويم آنگاه 80 درصد اعدام‌ها از بين خواهد رفت و اين مي‌تواند خبر مهمي باشد.

لاريجاني درباره شمار روزنامه نگاران بازداشتي در ايران و از جمله جيسون رضائيان خبرنگار واشنگتن پست گفت: برخي از خبرنگاران از طرف ماموران اطلاعاتي به جرايمي متهم مي‌شوند. در ابتدا قضات جرايم افراد را تفهيم کنند و بازجوها اينکه اين افرادمجرم هستند يا نه بررسي مي‌کنند و اگر جرايم آنها ثابت شود آنگاه به طور رسمي اتهامات به آنها تفهيم مي‌شود و آنگاه قاضي در پايان تصميم‌گيري مي‌کند. اميدوارم که مورد او(جيسون رضائيان)هر چه سريعتر در دادگاه مطرح شود و اميدواريم که در تمامي موارد از وي رفع اتهام شود. لاريجاني افزود:هرگونه آزادي وي تنها در گرو تصميم قاضي خواهد بود. بارها وضعيت وي را از سازمان زندان‌ها جويا شده ايم ،وضعيت سلامتي وي در حال حاضر خوب است و به حمايت‌هاي قضايي لازم دسترسي دارد. وي درباره تمديد مذاکرات هسته اي هم گفت:در رابطه با موضوع هسته اي ما آماده شفاف سازي هستيم.ما آماده همکاري هستيم اما خواهان محدودکردن قدرت و امکانات خود نيستيم.

وي در اين باره که آيا موضوع حقوق بشر هم مي‌تواند در کنار مذاکرات هسته اي مطرح شود؟گفت:اين مذاکرات درباره حل و فصل اختلافات در باره موضوع هسته اي است و ربطي به آن موضوع ندارد.اين مذاکرات خوداز پيچيدگي‌هاي خاص خود برخوردار است و ما نبايد به پيچيدگي‌هاي آن بيفزاييم.وي در پاسخ به اين که با روي کار آمدن جمهوري خواهان در سناي آمريکا آيا تصور مي‌کنيد که امکان رسيدن به توافق هسته‌اي پس از تمديد آن باشد؟ گفت:اين موضوع به اوباما ربط پيدا مي‌کند. اگر آنهاخواهان توافق نيستند بسيار خوب ما سالهاست که تحت تحريم قرار داريم.ما به راه و روش خود ادامه مي‌دهيم تا زماني که آنها آماده مذاکره باشند و بيايند و در را بزنند.اين فشاري است که اوباما بايد آنرا تحمل کند و ما نگران نيستيم.مسائل داخلي هرکشوري به خودش مربوط مي‌شود.


 رييس مجلس شوراي اسلامي مطرح کرد:
 همکاري براي حل مشکلات حضور اشرار در مرزهاي ايران و پاکستان  

رئيس مجلس شوراي اسلامي در ديدار با ممنون حسين رئيس جمهور پاکستان، گفت:همکاري ايران و پاکستان مشکلات حضور اشرار در مرزهاي مشترک دو کشور را حل مي‌کند. به گزارش خانه ملت، علي لاريجاني در ديدار با رئيس جمهور پاکستان با يادآوري نشست‌هاي خود با رئيس مجلس ملي و رئيس مجلس سناي اين کشور، افزود: در باره تجارت بين دو کشور مذاکراتي خوبي داشتيم البته ما مشکلاتي در روابط داريم که در خصوص آنها مذاکره کرده‌ايم و مقرر شد که اين مشکلات حل شود.وي با بيان اينکه ما کشور و ملت پاکستان را دوست خوب خود مي‌دانيم، افزود: مناسبات فرهنگي دو کشور ديرينه است و من مطمئن هستم تلاش ما براي اينکه صلح با همسايه‌ها برقرار شود به نتيجه مي‌رسد؛ معتقدم که دشمنان از اين مشکلات به نفع خود استفاده مي‌کنند و همچنين بر اين باورم که افراطي‌گري با کمک آنها به وجود آمده است. رئيس مجلس شوراي اسلامي با تاکيد بر ضرورت همکاري‌ها براي رفع معضلات کشور افغانستان، يادآور شد: ما بايد کمک کنيم صلح برقرار شود و در اين خصوص موضع ما در اين مورد همکاري با شما براي حل مشکلات است. دکتر لاريجاني با مثبت ارزيابي کردن موضع پاکستان براي مبارزه با تروريسم، گفت: اين موضع خوب و اثرگذاري است. وي سرمايه‌گذاري ايران در خط لوله گاز به پاکستان، يادآور شد: ايران سرمايه گذاري‌هاي عظيمي کرده است تا اين گاز به مرز اين کشور برسد اکنون نيز اين پروژه به نقطه مناسبي رسيده که مي‌تواند به زودي به بهره‌برداري برسد. رئيس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه ما از حجم روابط تجاري با شما راضي نيستيم، گفت: ما مي‌توانيم از پاکستان محصولات کشاورزي وارد کرده فرآورده‌هاي پتروشيمي خود را به پاکستان صادر کنيم زيرا تجار ما علاقه به کار با شما هستند و اميد است که اين مشکلات در کميسيون مشترک بين دو کشور ظرف چند روز آتي رفع شود. وي با يادآوري وجود اشرار در مرزهاي دو کشور، افزود: متاسفانه اتفاقاتي که در مرزهاي دو کشور از سوي اشرار به وجود مي‌آيد فضاي بدي در ايران ايجاد کرده که نبايد اجازه دهيم اشرار مشکلاتي در روابطمان ايجاد کنند که به نظر مي‌رسد بتوان با يکديگر اين مشکلات را رفع کرد. در اين نشست ممنون حسين رئيس جمهور پاکستان با ابرازخرسندي نسبت به حضور رئيس مجلس شوراي اسلامي در پاکستان، افزود: حضور مجدد شما به اين کشور نشان از اراده ايران براي توسه روابط بين دو کشور دارد. وي با يادآوري ديدار خود با روحاني رئيس جمهور کشورمان در کابل، تاکيد کرد: من در مناسبت نوروز با دکتر روحاني در مورد روابط بين دو کشور به ويژه مسايل مرزي صحبت‌هايي داشتم و به ايشان اعلام کردم که اگر با هم همکاري داشته باشيم مي‌توانيم با اشرار برخورد کنيم. رئيس‌جمهور پاکستان افزود: من معتقد به تعاليم پيامبر گرامي اسلام هستم و به همين دليل معتقدم همه مسلمانان با هم برادرند علاوه بر اين ما هميشه خواستار روابط نزديک با ايران هستيم و به شما اطمينان مي‌دهم که مي‌خواهيم با همه کشورها به ويژه همسايه‌هاي خود روابط نزديک و خوبي داشته باشيم. وي تصريح کرد: ما هميشه خواهان گفت وگو با همسايه‌هاي کشور پاکستان بوده ايم اخيرا نيز جلسه خوبي با رهبران افغاستان از جمله رئيس جمهور و رئيس اجرايي آن کشور برگزار کرديم و تصميم گرفتيم که در مذاکره با يکديگر مشکلات خود را حل کنيم. ممنون حسين ضمن ابراز اميدواري براي صلح آميز بودن منطقه، افزود: اميد است منطقه ما منطقه صلح باشد ما عليه تروريسم خواهيم جنگيد و عملياتمان را تا قطع خشونت ادامه خواهيم داد. وي با بيان اينکه کشور پاکستان خواستار روابط خوب و برادرانه با ايران است، تصريح کرد: پاکستان متعهد به انجام خط لوله گاز ايران و پاکستان است و براي افزايش حجم روابط تجاري بين دو کشور بايد به افزايش مبادلات تجاري روي آوريم.


 ربيعي خبر داد:
 طبقه‌بندي و آموزش رايگان معلولين براي حل مشکل اشتغال 

وزير تعاون ، کار و رفاه اجتماعي با اعلام آغاز طرح طبقه بندي معلولان و تهيه بانک اطلاعاتي آنها از تصميم و عزم دولت براي حل مشکل اشتغال معلولان خبر داد.

به گزارش خبرنگار اجتماعي ايسنا، ‌علي ربيعي در حاشيه رالي خانوادگي معلولين که صبح روز جمعه برگزار شد، گفت: حدود 3 ميليون فرد داراي معلوليت جسمي و رواني شديد در کشور داريم.

وي باشاره به نگاه ويژه دولت براي حل مشکل اشتغال معلولان اظهار کرد: ما امسال بايد بتوانيم رشد 3 درصد اشتغال معلولين را تجربه کنيم و قطعا چند سال ديگر تاثيرات آن را خواهيم ديد .

وي با اشاره به برنامه پيش‌بيني شده براي طراحي و بازيابي شغلي ويژه معلولين تاکيد کرد: ‌دولت بنا دارد براي اشتغال مداخله کند و براين اساس صندوق اشتغال طراحي و سازمان فني و حرفه اي نيز مکلف شده که معلولين را طبقه بندي و متناسب با فيزيک آنها و ليست مشاغل آموزش هاي لازم به صورت رايگان به افراد معلول داده شود.

به گفته ربيعي، بعد از اقدامات سازمان فني و حرفه اي،‌ سازمان بهزيستي کشور دسته بندي هاي لازم را انجام مي دهد و افراد را در علايق شغلي خود دسته بندي و جاي مي دهد. همچنين منابع مالي لازم را سازمان بهزيستي و وزارتخانه در اختيار صندوق مهر امام رضا قرار مي دهند و اين منابع 3 برابر منبع خود صندوق مهر امام رضاست که در قالب وام اشتغال برنامه ريزي مي شود .

ربيعي در خاتمه تاکيد کرد که در نظر داريم بخشي از خدمات بيمه اي و بخشي از حقوق معلولين را به بخش خصوصي بسپاريم تا بهتر بتوانيم به اين عزيزان خدمات ارائه کنيم و بخشي از هزينه هاي کارفرما را متقبل مي شويم .


 بازگشايي سفارت انگليس تا پايان سال 

رئيس گروه دوستي پارلماني ايران و انگليس از بازگشايي سفارت انگليس در تهران تا پايان امسال خبر داد و گفت: اگر بازگشايي در تهران صورت بگيرد بايد مشکل ويزا مرتفع شود و اولين بخش سفارت بايد فعال شدن بخش کنسولي باشد. عباسعلي منصوري آراني در گفتگو با باشگاه خبرنگاران، در مورد آخرين وضعيت بازگشايي سفارت انگليس در تهران گفت: طبق مذاکرات مختلفي که انجام شده قرار است طرفين انگليس و ايران سفارت‌هايشان را بازگشايي کنند. وي افزود: ما معتقديم بازگشايي سفارت انگليس در تهران در چارچوب پروتکل‌ها بايد صورت گيرد. نماينده آران و بيدگل اظهار داشت: ما عجله‌اي براي بازگشايي سفارت نداريم و البته تمايل هم نداريم اين سفارتخانه بازگشايي نشود. وي با بيان اين که ما انگليس را مشابه با ساير کشورها مي‌دانيم گفت: اگر بازگشايي در تهران صورت بگيرد بايد مشکل ويزا مرتفع شود و اولين بخش سفارت بايد فعال شدن بخش کنسولي باشد. رئيس گروه دوستي پارلماني ايران و انگليس اظهار داشت: با توجه به رفت و آمد زياد ايرانيان به انگليس و رفت آمد تجار براي ما قابل قبول نيست که سفارت در تهران بازگشايي شود ولي اتباع ما براي ويزا به ساير کشورها مراجعه کنند.


 بررسي پيش‌نويس لايحه احزاب در دولت 

سخنگوي وزارت کشور از بررسي پيش‌نويس لايحه احزاب در دولت خبر داد و گفت: پيش‌نويس لايحه فعاليت احزاب و گروه‌هاي سياسي با مشارکت احزاب اصلاح‌طلب و اصولگرا، دولت و مجلس و با برگزاري جلسات کارشناسي متعددي تهيه شده است. حسينعلي اميري در گفت‌و‌‌گو با ميزان، درباره آخرين خبرها از پيش‌نويس لايحه احزاب اظهار‌کرد: تهيه و اجرايي کردن اين لايحه، يکي از قول‌هاي رئيس‌جمهور درانتخابات خرداد 92 بود که حتما عملياتي خواهد شد. وي در پاسخ به اين که قرار بود لايحه احزاب در دولت بررسي و سپس اجرايي شود، افزود: اين لايحه براي اجرا به دولت فرستاده شد و به زودي بررسي‌ در اين باره انجام خواهد شد. قائم مقام وزير کشور در امور پارلماني تصريح کرد: پس از پايان بررسي‌ها در خصوص لايحه احزاب در دولت، اين لايحه براي بررسي نهايي و تصويب به مجلس ارسال خواهد شد. اميري اظهار اميدواري کرد: لايحه فعاليت احزاب و گروه‌هاي سياسي با توجه به اينکه تاثيرات بسيار خوبي در روند سياسي جامعه خواهد داشت، عملياتي شود. وي خاطر نشان کرد: اجرايي و عملياتي شدن لايحه فعاليت احزاب و گروه‌هاي سياسي مي‌تواند فعاليت احزاب سياسي درکشورمان را به نحو کارشناسي شده‌اي ارتقا دهد.


 استقبال از تفاهم ايران و عربستان  

رييس دانشگاه مذاهب اسلامي در پاسخ به اين که اختلافات ميان ايران و عربستان اختلافاتي سياسي است يا ايدئولوژيکي؟ بيان کرد: اختلافات طبيعتا سياسي است و نه ايدئولوژيکي به معناي ظاهري کلمه. از اين رو ما از هرگونه اقدامي که بتواند موجب تفاهم ميان ما و عربستان شود، استقبال مي‌کنيم. به گزارش ايسنا، احمد مبلغي که به نمايندگي از جمهوري اسلامي ايران در کنفرانس بين‌المللي مبارزه با تروريسم و تندروي در قاهره حضور يافت در بخشي‌ از گفت‌وگويش با روزنامه الشرق الاوسط - چاپ لندن درباره روابط ايران و عربستان بيان کرد: دو کشور به لحاظ سياست‌هاي منطقه‌اي اختلافات عديده‌اي با يکديگر دارند که نمي‌توان اين اختلافات را انکار کرد. من و مسوولان بلندپايه ايراني بر اين باوريم که مي‌توان با عربستان گفت‌وگو کرد. ما دستمان را به سوي همه دراز مي‌کنيم و از هرگونه گفت‌وگو بين ايران و عربستان استقبال مي‌کنيم تا اين که بتوانيم به راهي براي توافق دست يابيم. او با اشاره به ميانجي‌گري الازهر بين ايران و عربستان گفت: الازهر در اين راستا بسيار کوشا است. دعوت براي حضور در اين کنفرانس نيز در حالي که عربستان در آن حضور دارد، براي همين هدف است. ما از هرگونه تفاهم مشترک استقبال مي‌کنيم.


 سياست دولت، حل مشکلات قومي  

دستيار ويژه رئيس‌جمهور در امور اقوام واقليت‌هاي ديني ومذهبي با بيان اينکه سياست دولت حل مشکلات مناطق مرزي وقومي است،گفت: زمينه براي توسعه روز افزون کشور فراهم است و با اندک همکاري و تفکر جمعي مي توان آن را محقق کرد. به گزارش ميزان، حجت‌الاسلام علي يونسي در ديدار علماء، روحانيون ،نخبگان و مسوولان شهرستان گميشان اظهار کرد: سياست دولت اين است که به حل مشکلات مناطق مرزي وقومي که مرزدار و مرزبانان جمهوري اسلامي هستند، توجه ويژه‌اي شود. وي با بيان اينکه نماينده و حامل سلام و پيام رئيس‌جمهوري براي مردم شهرستان گميشان هستم، افزود: در اين ديدار مطالبات مردم جمعبندي و به رئيس‌جمهوري ارائه مي شود. دستيار ويژه رئيس‌جمهوري افزود: با توجه به موقعيت خاص استان گلستان و هم مرز بودن با کشورهاي آسياي ميانه، تحول در اين استان کل منطقه راشامل خواهد شد. يونسي با بيان حديثي از پيامبر‌اکرم‌(ص) اظهار داشت: فقر کفر را به دنبال دارد و مبارزه با کفردر واقع بي نيازي است و اين در پايه هماهنگي، وحدت و همگام شدن با دولت اتفاق مي افتد.


 پرونده تخلفات مرتضوي يک ساله شد 

عضو هيأت تحقيق و تفحص از سازمان تامين اجتماعي به آخرين وضعيت گزارش اين هيأت از سازمان تامين اجتماعي پرداخت و گفت: يک سال از ارائه اين گزارش به قوه قضاييه مي‌گذرد چرا که 13 آذر 92 اين گزارش به قوه قضاييه ارسال شد. سيدحسين دهدشتي در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران، افزود: طبق آئين نامه داخلي مجلس بايد ظرف مدت 3 ماه به اين گزارش جواب داده مي‌شد. عضو هيأت تحقيق و تفحص از سازمان تامين اجتماعي تصريح کرد: بعد از ارائه گزارش ما، سازمان بازرسي نيز گزارشات تکميلي در اين رابطه ارائه کرده و ديوان محاسبات هم مکاتباتي داشته است. عضو کميسيون انرژي مجلس تصريح کرد: در مورد پرونده تحقيق و تفحص از سازمان تامين اجتماعي اقدامي‌عليه سعيد مرتضوي انجام داده نشده است. وي تاکيد کرد: قاضي پرونده معتقد است که اين پرونده بسيار قطور شده و ما هم گفتيم اگر کمک بخواهيد، کمک خواهيم کرد. دهدشتي در پايان گفت: قرار است در اين رابطه با آيت‌الله آملي لاريجاني رئيس قوه قضاييه نشست داشته باشيم.


 هنوز زمان و مکان مذاکرات مشخص نيست 

سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا در اظهاراتي با بيان اين‌که «مذاکرات درباره زمان و مکان دقيق دور جديد مذاکرات هسته‌اي ادامه دارد» گفت: هنوز زمان و مکان مذاکرات مشخص نيست. به گزارش ايسنا به نقل از پايگاه اطلاع‌رساني وزارت امور خارجه آمريکا، مري‌هارف سخنگوي وزارت امور خارجه اين کشور در نشست روزانه با خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگاري درباره زمان و مکان دور جديد مذاکرات، گفت: من فکر مي‌کنم ما در اين باره براي اتخاذ تصميم نزديک شده‌ايم. مذاکرات در دسامبر برگزار مي‌شود ولي روز دقيق آن مشخص نشده است. وي در پاسخ به سوالي درباره اين‌که آيا مذاکرات پيش از کريسمس و يا قبل از تعطيلات برگزار مي‌شود؟ گفت: هنوز در اين باره کار مي‌کنيم. به طور آشکار هر کس مي‌خواهد که تعطيلات را در کنار خانواده در آمريکا باشد.‌هارف در پاسخ به سوالي درباره وضعيت گزارشگر روزنامه واشنگتن پست، گفت: همان‌گونه که ما همواره اعلام کرده‌ايم دستگيري شهروندان آمريکايي غيرقابل قبول است. او بايد آزاد شود. همان‌طور که سعيد عابديني و امير حکمتي نيز بايد آزاد شوند. ما از دولت ايران مي‌خواهيم که اين کار را انجام دهد.