تاریخ 1393/09/04 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3794 برو جستجو جستجوی پیشرفته   امر مقدس طبابت  

پزشکي و طبابت في نفسه امري مقدس است که به طرق عقلي و شرعي نيز به سختي کار و پرخطر بودن و استرس که در آن نهفته است، بايد اذعان کرد. از سوي ديگر بايد آحاد جامعه شان جامعه پزشکي را رعايت کرده و از آن صيانت نمايند و اين لباس را مقدس دانسته و به پزشکان متعهد، با اخلاق، صادق و مردم دار اين سرزمين احترام گذاشته و به آنها اعتماد کنند.
به حرفه پزشکي و شغل شريف طبابت نبايد به خاطر برخي پزشکان و اطباي انگشت شمار که اخلاق را زير پا مي گذارند و معنويات را فداي ماديات مي کنند، خدشه اي وارد شود. پديده زير ميزي، اقدامي جديد نيست و از قديم وجود داشته است و برخي شهروندان نيز متاسفانه به اين پديده زيرميزي دامن مي زنند و آن را ترويج مي دهند.
البته بايد با برخي پزشکان که اين لباس مقدس برتن دارند و همه چيز آنها ماديات شده برخورد جدي کرد، اما دو نکته نيز از نگاه، آحاد جامعه در خصوص پزشکان مغفول مانده که يکي ميزان ساعات کاري پزشکان و ديگري سرپابودن آنها و نداشتن زمان استراحت است. اگر پزشکان پرکارترين افراد نباشند،  اما يکي از گروه هايي هستند که ساعت کاري آنها در طول شبانه روز زياد بوده و زمان استراحت مشخص حتي در هنگام مسافرت خود ندارند. حتي برخي از پزشکان شريف متعهدي نيز هستند، تا هنگامي که بهبودي بيمار حاصل نشود در نگراني و استرس به سر مي برند.
به هرحال شايسته است که ابتدا خود پزشکان به  شان و جايگاه حرفه خود در نظام سلامت واقف باشند و با به روز نمودن اطلاعات و تجارب خود در جهت ارتقاي سطح سلامت امور پزشکي و درمان جامعه از جمله استان ما سمنان که با برخي کمبودهاي درماني و بهداشتي دست و پنجه نرم مي کند، تلاش نمايند.
يک شهروند هم استاني  


 لزوم بازگشايي محور گرمسار - قم 

يکي از محورهاي مهمي که لازم است به گسترش شبکه حمل و نقل آن توجه ويژه اي شود، محور آزاد راه گرمسار- قم است که بخش از آن در استان ما سمنان واقع شده است زيرا  اين محور استراتژيک علاوه بر توسعه و رفاه اين خطه موجب تسهيل دسترسي مردمي که از نقاط مختلف کشور براي سفر به اين منطقه به ويژه زائران حرم رضوي به شمار مي رود. اما اين محور هنوز افتتاح نشده به دليل برخي نواقص و کمبود امکانات و... به ضرر حمل و نقل جاده اي کشور و استان هاي سمنان و قم است. چرا که اين محور سبب تسهيل حمل و نقل مسافران و نيز کاهش ترافيک و عدم اتلاف وقت مسافران نيز مي گردد، که انتظار مي رود حداقل تا قبل از فرا رسيدن مسافرت هاي نوروزي و تا پايان سال 93 مجددا  اين جاده به روي مسافران و زائران حرم رضوي بازگشايي گردد.
يک شهروند گرمساري


 ترويج و حفظ نباتات به عنوان سرمايه در بخش کشاورزي 

حفظ نباتات به عنوان سرمايه اي براي کشور و حوزه کشاورزي به شمار مي رود که بايد در اين رابطه از ظرفيت بخش خصوصي نيز براي سياست گذاري و برنامه ريزي بيشتر استفاده کرد. در حال حاضر لزوم بازنگري قانون حفظ نباتات، بازنگري مباحث سموم، تهيه و ساماندهي دستور العمل ثبت پروانه بيولوژيک، تهيه طرح ارتقاي سلامت محصولات کشاورزي و تشکيل کميته قرنطينه از جمله دغدغه هاي اساسي اين بخش به شمار مي رود.
در اين رابطه مي طلبد که تخصيص به موقع يارانه به استان ها، پيگيري صدور گواهي ثبت الکترونيک ترخيص کالاهاي کشاورزي، تشکيل ستاد بحران براي مهار برخي آفت هاي اين حوزه از جمله ملخ کشي و مهار مگس زيتون و پيگيري رديف در آمد هزينه براي اين سازمان در دستور کار قرار گيرد.
ديگر ضعف اين حوزه کمبود تجهيزات آزمايشگاهي قرنطينه است که مي تواند به مسئله خدمت رساني سازمان حفظ نباتات خدشه وارد کند.
نکته ديگر، پيش آگاهي است که مي تواند به کنترل آفات در اين حوزه منجرشود، که بايد هماهنگ با پيشرفت هاي علمي در مورد مسايل حفظ نباتات در دنيا باشيم، که در  اين زمينه کمي عقب هستيم.
نکته ديگر ساماندهي منابع آبي در حوزه کشاورزي است. امروز وضعيت نگران کننده اي در اين زمينه وجود دارد چرا که تا دهه 60 ميزان آب مورد نياز هر فرد براي تامين امنيت غذايي 6 مترمکعب در روز بود، که اکنون به 3 مترمکعب رسيده و اين امر بسيار نگران کننده است.
توسعه کمي  کشاورزي حتي در استان ما سمنان، در معرض بودن تهديد کاهش عملکرد و از دست رفتن و بهره وري پايين از جمله آسيب هاي بخش کشاورزي است که بايد در اين زمينه با جديت پيگيري نمود و بر حفظ نباتات حوزه کشاورزي تلاش کرد.
يک کارشناس حوزه کشاورزي از سمنان


 ويژگي هاي افراد داراي اعتماد به نفس  

موضوع اعتماد به نفس نکته مهمي  است که به نظر مي رسد در برخي مواقع ضروري به نقطه مفقوده و حلقه گمشده همه ما تبديل مي شود و براي رشد اعتماد به نفس عوامل زيادي موثرند.
نيت والدين در بروز احساسشان به فرزندان به خصوص در سنين پايين، نقش قاطع و اساسي دارد. وقتي پدر و مادر نسبت به فرزندانشان پذيرشي به قيد و شرط دارند، کودکان چون همواره احساسات مثبت دريافت مي کنند، استحکام رواني پيدا مي کنند. اگر يک يا هر دو والدين انتقاد يا حمايت بيش از حد بکنند و تلاش هاي فرزندشان را به سوي انحلال تشويق نکنند، امکان دارد فرزند احساس بي عرضگي، فرومايگي يا فرودستي و درجه دو بودن کند. اما اگر والدين تلاش هاي کودکان را براي اتکا به خود تحسين و ترغيب نمايند وحتي زماني که اشتباه مي کند، به او عشق بورزند، اعتماد به نفس فرزند نتيجه طبيعي اين رفتار خواهد بود. عدم اعتماد به نفس ربطي به بي عرضگي ندارد. در واقع اکثر مواقع عدم اعتماد به نفس نتيجه تمرکز بيش از اندازه بر خواسته هاي غير واقع گرايانه اطرافيان به خصوص والدين و جامعه است تا احساس «نمي توانم» با ماست، عدم اعتماد به نفس هم در ماست. البته يک سري استدلال هاي ذهني هم داريم که ما را  به حس «نمي توانم » مي کشاند و انرژي مثبت مان را مي گيرد. براي کسب اعتماد به نفس بيشتر، بهتر است، قبل از انجام هرکاري در مورد آن فکر کنيم. کساني که اعتماد به نفس ندارند، نه تنها روش هاي درست کسب انرژي را نمي دانند، بلکه اغلب هم در راه هاي منفي، انرژي شان را از دست مي دهند. بسياري از افراد، حتي آن هايي که خوش برخورد و صميمي به نظر مي رسند، با ضعف اعتماد به نفس دست به گريبانند. اما خوشبختانه مي توان گام هاي اوليه را برداشت تا احساس بهتري نسبت به خود داشت و در مسايل اجتماعي آسوده تر بود. استقلال عمل، مسئوليت پذيري، پيشرفت گرايي، جديت و سختکوشي، پذيرش ناکامي ها و موثر بودن از ويژگي هاي اعتماد به نفس است و ارتباط با خدا، شناخت بهتر خويش، تکيه بر توانايي هاي خود، ارزيابي  خود و خطر پذيري از روش هاي تقويت اعتماد به نفس در افراد است.
يک کارشناس  


 يادداشت
 گراميداشت هفته بسيج  

گراميداشت هفته بسيج يادآور خاطرات ارزشمند رزمندگان و سربازاني است که در طول هشت سال دفاع مقدس حماسه ها آفريدند و سرود پيروزي و ظفر را زمزمه کردند. بسيج امروز در لايه لايه هاي اجتماع نفوذ کرده و به عنوان سدي محکم در برابر تهاجمات بيگانگان و زياده خواهان روزگار به شما مي رود. امروز اقشار مختلف جامعه از توده هاي گوناگون مردمي  با فعاليت هاي جهادي، عقيدتي، سازندگي، تربيتي و ارزشي بسيج آشنايي دارند و هر روز پيکر  اين درخت پر ميوه که يادگار پير فرزانه انقلاب و بنيانگذار جمهوري اسلامي است، تنومندتر و بزرگتر مي شود.
امروز بسيج کمک دست بسياري از نهادها و سازمان هاست و ياري دهنده آنان در حال مشکلات و معضلات جامعه که مي طلبد در اين زمينه با تدوين قوانين و رويکردهاي جديد از  اين حامي  پرتلاش، کوشا و متخصص استفاده بهينه تري گردد.
البته ديدگاه هاي متفاوتي در رابطه با بسيج در جامعه وجود دارد و هريک به فراخور موقعيت هاي خود اظهاراتي را در رابطه با فعاليت هاي بسيج مطرح مي کنند، که به برخي از آنها خرده وارد است و برخي ديگر واقعيت هاي روز جامعه و نقاط ضعف اين نهاد مردمي است. بسيج بايد فارغ از هرگونه جناح بندي و سياست ورزي، تنها به دنبال رسيدن به اهداف کلان و غيرقابل تصور خود باشد و لزوم پالايش در برخي رده هاي اين نهاد مردمي تا حدودي احساس مي گردد. برخي افراد تندرو اين نهاد مقدس و مردمي را وسيله اي براي رسيدن منافع جناحي و سياسي خود نموده اند و به نوعي ابزاري براي حتي رسيدن به قدرت و ثروت استفاده کرده اند، که جا دارد در اين زمينه با شناسايي خطرات و مخاطراتي که حوزه بسيج را مورد تهاجم و تهديد قرار داده، سد محکمي در برابر اين زياده خواهي ها و فرصت طلبي ها ايجاد گردد، تا همچنان نام اين نهاد ارزشي و مقدس بر تارک نظام جمهوري اسلامي جاودان باشد.

رهگذر