تاریخ 1393/09/04 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3794 برو جستجو جستجوی پیشرفته   مشاور رييس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري در سمنان:
 جنگل كاري در سطح 200 هزار هكتار اجرا مي‌شود 

سرويس خبر:
مشاور رييس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري و رييس مرکز جنگل هاي خارج از شمال در حاشيه بازديد از مناطق مستعد جنگل کاري استان سمنان به خبرنگاران گفت:  جنگل هاي زاگرس در سطحي حدود 6 ميليون هکتار در 12 استان کشور گسترده شده اند.
به گزارش روابط عمومي اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان، رضا احمدي اظهار داشت: پديده خشکيدگي در هفت استان کشور اتفاق افتاد که ما بايد اين امر را پيگيري کنيم و تمهيداتي براي آن بينديشيم که مانع از بروز آن در ساير مناطق شويم.
احمدي با بيان اينکه امسال با پيشرفت خشکيدگي در جنگل هاي زاگرس مواجه نبوده ايم، افزود: اين پديده در سطح جنگل هاي زاگرس متوقف شده است و عوامل مختلفي در اين زمينه موثر بوده اند که بخشي از آن به اقدامات سازمان جنگل ها بازمي گردد و بيشتر پديده هاي اقليمي از جمله رخداد چند سرماي منفي 10 درجه در منطقه، بارندگي هاي مطلوب سال گذشته و کاهش ريزگردها در زمينه نقش داشته اند.
رضا احمدي با بيان اينکه تعامل ميان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري کشور و استانداري ها براي پيشبرد برنامه اين سازمان بسيار لازم است، گفت: ما در منطقه زاگرس سه مرحله برنامه داريم.
برنامه اول شامل اقدامات فوريتي، بهداشتي و پرورشي در خصوص درختان خشک شده و آلوده است. برنامه بعدي احياي مناطق آسيب ديده است. ما به ازاي هر درخت خشک شده پنج نهال مي کاريم، ضمن اينکه عمليات آبخيزداري را نيز انجام مي دهيم. برنامه سوم که برنامه اي بلندمدت است، اصلاح نظام بهره برداري از جنگل هاي زاگرس است. نظام بهره برداري بايد در راستاي سازگاري با جنگل ها اصلاح شود.
برنامه اول شامل اقدامات فوريتي، بهداشتي و پرورشي در خصوص درختان خشك شده و آلوده است. برنامه بعدي احياي مناطق آسيب ديده است. ما به ازاي هر درخت خشك شده پنج نهال مي‌كاريم، ضمن اينكه عمليات آبخيزداري را نيز انجام مي‌دهيم. برنامه سوم كه برنامه‌اي بلندمدت است، اصلاح نظام بهره‌برداري از جنگل‌هاي زاگرس است. نظام بهره‌برداري بايد در راستاي سازگاري با جنگل‌ها اصلاح شود.

مشاور رييس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداري و رييس مركز جنگل هاي خارج از شمال از آغاز طرح جنگل كاري در 157 هزار هكتار از اراضي كشور خبر داد. '‌رضا احمدي'‌ در حاشيه بررسي طرح جنگل كاري اقتصادي در استان سمنان افزود: براي اجراي اين طرح كه عمليات آن در نقاط مختلف كشور شروع شده يك هزار و 200 ميليارد ريال اعتبار پيش‌بيني شده است.

وي با بيان اينكه در سال آينده جنگل‌كاري در سطح 200 هزار هكتار اجرا مي‌شود افزود: در برنامه ششم توسعه در نظر است سالانه 500 هزار هكتار طرح جنگل‌كاري با مشاركت مردم، تشكل‌ها و جوامع محلي در كشور اجرايي شود.

احمدي تامين نهاده‌ها را در اين برنامه از وظايف ادارات منابع طبيعي و آبخيزداري دانست و گفت: كار حفاظت، بهره‌برداري و... بر عهده مردم و تشكل‌هاي مردمي است.وي با اشاره به بازديد خود از استان سمنان گفت: طرح جنگل‌كاري اقتصادي در استان سمنان در اين برنامه مورد بررسي قرار گرفت و عرصه‌هاي تعيين شده در اين طرح بازديد شد مشاور رئيس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداري كشور با اشاره به اقدامات اين سازمان براي مهار آفت ارس واش تصريح كرد: سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداري كشور به دنبال تهيه نقشه الگوي پراكندگي اين بيماري است تا بررسي شود كه چه عاملي بيشترين تأثير را در بيماري جنگل‌هاي ارس داشته است وي با اشاره به اينكه وسعت بيش از 150 هزار هكتاري جنگل‌هاي ارس در استان سمنان بسيار كمتر از استان زنجان در معرض آفت ارس واش قرار دارد تصريح كرد بهره‌برداري‌هاي بيش‌از حد درختان ارس، خشكسالي‌هاي اخير و مسائل اكولوژيكي سبب شده است تا اين گونه با ارزش جنگلي كشور به ويژه در استان زنجان و نيز استان سمنان در معرض تهديد جدي آفت ارس واش قرار بگيرد.وي با بيان اينكه عرصه و زمينه در استان سمنان فراهم است گفت: در سال 93 طرح دو هزار هكتار جنگل‌كاري اقتصادي با كمك مردم، جوامع محلي و تشكل‌هاي مختلف از جمله بسيج و... اجرا مي شود.

رييس مركز جنگل‌هاي خارج از شمال با بيان اين كه اين طرح در عرصه‌هاي فاقد پوشش و كم پوشش و اراضي مستعد بياباني شدن اجرا مي شود گفت: اجراي اين طرح در حفاظت از منابع آب و خاك، تغذيه سفره‌هاي زيرزميني و جلوگيري از توسعه بيابان بسيار موثر است.

وي روز گذشته به اتفاق '‌سيدحسن ميرعماد'‌ مديركل منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان و معاون فني و رئيس اداره جنگل‌داري استان از عرصه‌هاي پيش‌بيني شده براي اجراي طرح جنگل كاري اقتصادي بازديد كرد.


 استاندارسمنان:
 خروجي دانشگاه فرهنگيان بايد داراي محتوا و پشتوانه بالاي علمي باشد  

سرويس خبر:
استاندار سمنان در ديدار با محمود مهر محمدي رئيس دانشگاه فرهنگيان کشور گفت: خروجي دانشگاه فرهنگيان بايد داراي محتوا و پشتوانه بالاي علمي باشد.
به گزارش روابط عمومي استانداري سمنان، محمد وکيلي افزود: بايد اهتمام بيشتري جهت تربيت معلمين که آينده سازان کشور را آموزش مي دهند داشته باشيم. 
وي اذعان داشت بايد کيفيت دانشگاه فرهنگيان به گونه اي باشد که معلمان ارزشي تحويل جامعه دهند . استاندار سمنان با اشاره به جايگاه رفيع معلمين در جامعه خاطر نشان کرد: بايد براي تربيت اين قشر که وظيفه تعليم و تربيت فرزندانمان را به عهده دارند سرمايه گذاري کنيم تا بتوانيم با رشد علمي دانشآموزان آينده روشني را براي کشور رقم بزنيم.  
محمود مهر محمدي رئيس دانشگاه فرهنگيان کشور خاطر نشان کرد: اين دانشگاه از تجميع مراکز تربيت معلم تشکيل شده است ولي توجه به اين دانشگاه و توسعه و برنامه ريزي منسجم براي آن در دولت يازدهم اتفاق افتاده است. وي اهميت و نقش دانشگاه فرهنگيان در تربيت مربيان و معلمان براي نظام آموزش و پرورش کشور را مهم برشمرد. همچنين در اين ديدار جهان مدير کل آموزش و پرورش گزارشي از عملکرد پرديس برادران و خواهران دانشگاه فرهنگيان در استان ارائه کرد.


 رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان در جلسه ستاد آبياري تحت فشار استان :
 اولويت احداث استخر براي بهره برداراني است که سيستم آبياري تحت فشار اجرا کنند 

سرويس خبر:
جلسه ستاد آبياري تحت فشار سازمان جهاد کشاورزي استان با حضور رئيس سازمان، مديران آب و خاک و جهاد کشاورزي شهرستان ها در سازمان جهاد کشاورزي استان تشکيل شد .  
به گزارش روابط عمومي سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان، مدير آب و خاک و امور فني و مهندسي سازمان هدف جلسه را بررسي نحوه جذب اعتبار آبياري تحت فشار سال 92 و برنامه ريزي براي پيش بيني طرح هاي جديد و تعيين سهم قابل اجرا در شهرستان ها از محل اعتبارات  سال 93 بيان کرد.
مجيد رضا افشاريان گفت: از محل اعتبارات کمک هاي فني و اعتباري سال 92 بيش از 38 ميليارد ريال براي اجراي حدود 690 هکتار آبياري تحت فشار اختصاص يافته بود که غالب طرح هاي فوق در سطح  شهرستان ها اجرا شده  است  و عمليات اجرائي  باقي مانده طرح ها تا پايان آذر ماه به پايان مي رسد.
رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان گفت: اولويت تامين و تخصيص اعتبار احداث استخر ذخيره آب براي بهره برداراني است که متقاضي و اجرا کننده سيستم هاي آبياري تحت فشار نيز باشند.
سيد مجيد موسوي افزود: از سوي مديريت آب و خاک و با مشارکت مديران جهاد کشاورزي شهرستان ها در خصوص کوتاه کردن فلوچارت و پروسه طرح از زمان درخواست تا اجرا بررسي  و اقدام لازم انجام شود.
وي بيان کرد: اجراي طرح هاي آبياري تحت فشار براي گروه هاي مشاعي و کليه اعضاي يک منبع آب با حداقل 5 عضو که همه به صورت تجمعي اقدام به اجراي سيستم کنند تا 85 درصد هزينه واقعي از منابع  دولتي قابل تامين و پرداخت است.
  در اين جلسه همچنين توصيه شد در مناطقي از استان که کيفيت آب مانع اجراي سيستم آبياري باراني در مزارع مي شود به جاي آن مي توان از آبياري رديفي (تيپ) براي کشت رديف کار گياهان زراعي از جمله: ذرت ، چغندر قند، پنبه، خربزه  و... استفاده کرد که باعث بالا رفتن راندمان آبياري خواهد شد.   

 


 در هفت ماه سالجاري
 جاده هاي استان سمنان 167 قرباني گرفت 
 کاهش 22 درصدي تلفات جاده اي در استان

مدير کل پزشکي قانوني استان سمنان از کاهش 22 درصدي تلفات حوادث رانندگي طي هفت ماهه امسال در استان خبر داد.
 دکتر ابراهيم شاطري در گفت و گو با خبرنگار ايسنا،منطقه سمنان، افزود: طي اين مدت تعداد 167 نفر در حوادث رانندگي استان سمنان جان خود را از دست دادند که اين آمار در مقايسه با مدت زمان مشابه سال گذشته که213 نفر در تصادفات رانندگي کشته شده بودند، 22 درصد کاهش داشته است.
وي اظهار کرد: از مجموع تلفات حوادث رانندگي هفت ماهه امسال در اين استان 103 نفر مرد و 64 نفر زن بودند.
شاطري با بيان اينکه عمده اين حوادث رانندگي که منجر به فوت شده اند در جاده هاي برون شهري استان رخ داده است خاطر نشان کرد: تعداد 148 مورد از حوادث رانندگي منجر به فوت استان در جاده هاي برون شهري ، 14 مورد در مسيرهاي درون شهري و 5 مورد در جاده هاي روستايي گزارش شده است.
 وي همچنين گفت: در  هفت ماهه امسال دو هزار و 542، مصدوم حوادث رانندگي به مراکز پزشکي قانوني استان مراجعه کردند که از اين تعداد يکهزار و 703 نفر مرد و 839 نفر زن هستند.
مدير کل پزشکي قانوني استان سمنان تصريح کرد: مصدومين حوادث رانندگي استان در طي اين مدت در مقايسه با مدت زمان مشابه سال قبل، پنج درصد افزايش يافته است.
مدير کل پزشکي قانوني استان سمنان همچنين گفت: در مهر ماه امسال نيز 13 نفر در جاده هاي استان جان خود را از دست دادند که از اين تعداد 6 نفر مرد و 7 نفر زن بودند. همچنين تعداد مصدومين حوادث رانندگي در اين مدت 351 نفر بوده است. 


 برگزاري مسابقه تفسير قرآن نورالهدي در استان سمنان 

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان
مدير کل تبليغات اسلامي استان سمنان گفت: هفتمين دوره مسابقات تفسير قرآن کريم نورالهدي و دومين مسابقه استاني تلاوت قرآن کريم برگزار مي شود. حجت الاسلام علي شکري افزود: آخرين مهلت نام نويسي اين رقابت بزرگ قرآني دهم آذر است.
وي با اشاره به اينکه  نورالهدي هفت بر مبناي تفسير نمونه برگزار مي شود، اظهار داشت: اين رقابت ها در دو بخش تفسير جز»21 و تفسير اجزا» 21،22و23 قرآن مجيد برگزار مي شود.
وي افزود: علاقمندان به شرکت در اين مسابقه مي توانند براي ثبت نام و کسب اطلاعات بيشتر به سامانه com.talavat.www  مراجعه کنند. مدير کل تبليغات اسلامي استان سمنان، با اشاره به جوايز ارزنده مسابقه تقسير قرآن کريم، تصريح کرد: اين رقابت ها همزمان با سراسر کشور، جمعه 14 آذر در حوزه هاي امتحاني برگزار مي شود. وي اضافه کرد: به نفرات برتر جوايز ارزنده اي مانند کمک هزينه عمره مفرده، عتبات عاليات، مشهد مقدس و همچنين جوايز نقدي اعطا مي شود. شکري با بيان اينکه اعطاي گواهينامه تفسير اجزا» قرآن به نفرات شرکت کننده در دستور کار قرار دارد، ابراز داشت: افرادي که در اين آزمون نمره حد نصاب را به دست بياورند، حتي اگر جز» نفرات نخست برگزيده نشوند، موفق به کسب گواهينامه تفسير اجزا» مي شوند. وي با اشاره به برنامه ريزي براي برگزاري دومين دوره مسابقات استاني تلاوت قرآن کريم، همزمان با سراسر کشور، گفت: اين رقابت ها چهارم و پنجم دي در حوزه هاي امتحاني استان سمنان برگزار مي شود. مدير کل تبليغات اسلامي استان سمنان افزود: همچنين مسابقه استاني تسنيم ويژه کارکنان دستگاه هاي فرهنگي و خانواده هايشان همزمان با دومين مسابقه استاني تلاوت، اجرا مي شود.

 


 سرپرست سازمان بسيج کارمندان استان سمنان:
 بسيجيان همواره مي بايد بصيرت را سرلوحه امور خود قرار دهند 

سرويس خبر:
سرپرست سازمان بسيج کارمندان استان با اعضاي شوراي پايگاه بسيج نور شرکت توزيع برق سمنان ديدار کرد.
مرتضي ابوالخيريان در اين نشست با بيان اين که ولايت فقيه يک نعمت الهي است گفت: بسيجيان همواره مي بايست بصيرت را سرلوحه امور خود قرار داده و آمادگي حضور در تمامي عرصه ها را داشته باشند. وي با اشاره به اين که بسيج همچون يک مزرعه بي حصار است افزود: بسيجيان مي بايد با وحدت و همدلي در فعاليت ها نقش چشمگيري داشته باشند. مديرعامل شرکت توزيع برق استان  نيز در اين نشست دستاوردهاي حاصله را ماحصل روحيه بسيجي و کار جمعي دانست و بيان داشت: اصل تفکر بسيج، اخلاص در عمل و رفتار است. سيدمحمد موسوي زاده با عنوان اين که کار در بسيج به نوعي عبادت است اظهار داشت: در پرتو بصيرت، خودآگاهي و خودشناسي است که بسيجيان مي توانند موفق باشند. شايان ذکر است در اين نشست مهدي پاک طينت فرمانده پايگاه بسيج نور شرکت توزيع برق استان نيز گزارشي از فعاليت هاي اين پايگاه از ابتداي سال جاري تاکنون را ارائه کرد.


 بيش از 175 هزار راس دام سنگين در 8 ماهه سال جاري در استان سمنان واکسينه شدند 

سرويس خبر:
حسن هاشم زاده معاون سلامت اداره کل دامپزشکي استان سمنان با اعلام اين خبر افزود: از ابتداي سال جاري تاکنون 175420 راس دام در استان سمنان بر عليه بيماريهاي مشترک بين انسان و دام و نيز بيماري هاي دامي واکسينه شدند.   به گزارش روابط عمومي اداره کل دامپزشکي استان سمنان، از اين تعداد 45254 راس بر عليه بيماري لمپي اسکين، 107833 راس بر عليه بيماري تب برفکي، 6390 راس بر عليه بيماري تب سه روزه و 3935راس بر عليه بيماري شاربن واکسينه شدند.  
وي افزود: واکسيناسيون دامها در واحد هاي دامي درسطح استان ادامه دارد. وي در پايان متذکر شد جهت کنترل بيماري ها علاوه بر واکسيناسيون، رعايت اقدامات بيوسکوريتي و بهداشتي قرنطينه اي بابرگزاري کلاس هاي آموزشي براي افزايش سطح آگاهي دامداران انجام شد.

 


 بازديد بسيجيان برق منطقه اي سمنان از مشترک بزرگ صنعتي اين شرکت 

سرويس خبر:
در دومين روز از هفته بسيج، بسيجيان شرکت برق منطقه اي سمنان با حضور در مجتمع ذوب فولاد فجر، از بخش هاي مختلف اين کارخانه بازديد نمودند.   به گزارش روابط عمومي شرکت برق منطقه اي استان سمنان، در اين بازديد يکي از کارشناسان اين کارخانه  در خصوص خط توليد آن توضيحاتي را ارائه داد.
  شايان ذکر است شرکت فولاد فجر، يکي از مشترکين بزگ صنعتي  شرکت برق منطقه اي سمنان مي باشد که به دليل مشارکت فعال در طرح ذخيره عملياتي و کاهش مصرف انرژي الکتريکي در پيک بار، از سوي نماينده مردم سمنان، مهديشهر و سرخه و مديرعامل شرکت برق منطقه اي سمنان مورد تقدير قرار گرفت.


 روي خط پيام - 33332379  

ورزش کارمندان

پشت ميزنشيني کارمندان دستگاه هاي دولتي و خصوصي موجب ابتلا» آنان به بسياري از دردهاي عضلاني مثل گردن درد و کمر درد شده است. براي پيشگيري پيشنهاد مي شود يک ساعت در روز، امکان نرمش و ورزش براي کارمندان در نظر گرفته شود.  
کارمند يکي از دستگاه ها  

حقوق ها کفاف هزينه زندگي مستمر بگيران را نمي دهد

مشکلات اقتصادي و امرار معاش بازنشستگان و مستمري بگيران تامين اجتماعي به گونه اي است که اين قشر با داشتن فرزند و عروس و داماد و همچنين نوه و نتيجه سخت در مضيقه هستند. اگر پول دارو و درمان را هم به اين هزينه ها اضافه کنيد خواهيد ديد حقوق ها پاسخگوي نيازهاي اوليه آنها نيست. مسئولين محترم ذي ربط کمي به فکر آنان باشند.  
دو تن از مستمري بگيران تامين اجتماعي  

تقاضا از مسئولين محترم شهرداري سمنان

خيابان جنب رستوران مجلس افروز سمنان متاسفانه آسفالت خوبي ندارد و بر اثر کنده کاري هاي متعدد آسفالت از بين رفته است از مسئولين محترم شهرداري سمنان تقاضا داريم نسبت به آسفالت اين خيابان اقدام نمايند.  
يک شهروند