تاریخ 1393/09/04 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3794 برو جستجو جستجوی پیشرفته   مذاکرات وزراي خارجه 1+5 با ايران در وين پايان يافت
 تمديد موافقتنامه ژنو تا 10 تير 94 

نشست وزيران خارجه ايران و 1+5 پايان يافت.

به گزارش ايسنا منابع نزديک به هيات مذاکره کننده هسته‌اي ايران اعلام کردند: قرار شد مذاکرات به‌زودي آغاز و طي هفته‌هاي آينده براي دستيابي به توافق ادامه يابد.

هم‌چنين توافق ژنو هم به مدت 7 ماه تا 9 تير 1394 (30 ژوئن) تمديد خواهد شد.

يک منبع نزديک به هيات مذاکره کننده هسته‌اي کشورمان از بررسي ترتيبات آزادي دارايي‌هاي بلوکه شده ايران بر اساس برنامه اقدام مشترک (دوره شش ماهه) خبر داد.

اين منبع نزديک به هيات مذاکره کننده در گفت‌وگو با خبرنگار انرژي هسته‌اي ايسنا در وين افزود: برخي جزييات زمان‌بندي در دست تنظيم است.

طبق توافق صورت گرفته ميان دو طرف هر ماه 700 ميليون دلار از سرمايه‌هاي ايران در بانک‌هاي خارجي آزاد مي‌شود.

اما هنوز مشخص نيست در ازاي اين مبلغ ايران چه اقدامات هسته‌اي را علاوه بر آن چه در 10 ماه گذشته صورت گرفته است انجام خواهد داد.

بر اساس توافق اوليه ژنو ايران غني سازي 20 درصدي خود را تعليق و ذخاير اورانيوم غني شده 20 درصدي‌اش را نيمي به اکسيد اورانيوم و نيمي ديگر را رقيق کرد.

هم‌چنين ايران پذيرفت تا اورانيوم غني شده 5 درصدي خود را که از تاريخ اجراي توافق توليد مي شود به اکسيد تبديل کند.

هم‌چنين ايران پذيرفت تا تجهيزات عمده راکتور اراک را در زمان اجراي توافق نصب نکند. و نيز سانتريفيوژ بيش‌تري را در تاسيساتش نصب نکند.

علاوه بر اين در مدت تمديد چهار ماهه توافق ايران پذيرفت تا در ازاي آزاد شدن 2.8 ميليارد دلار از دارايي‌هايش حدود 4 تن از اورانيوم‌هاي غني شده تا کم‌تر از 2 درصد را به اورانيوم طبيعي تبديل کند.

ايران و 1+5 پس از ده ماه تلاش براي رسيدن به راه حل جامع نتوانستند در تاريخ تعيين شده به توافق يا تفاهمي سياسي دست يابند و برخلاف انتظار مذاکرات در وين در يک هفته گذشته با توجه به مواضع سرسختانه و زياده‌خواهانه آمريکا از پيشرفت قابل توجه برخوردار نشد.

در عين حال دو طرف بر ادامه تلاش‌ها براي رسيدن به راه‌حل جامع توافق کردند، از اين رو مذاکرات براي هفت ماه ديگر تا 9 تيرماه 1394 تمديد شد. هم‌زمان با تمديد مذاکرات به طور طبيعي برنامه اقدام مشترک که سوم آذر سال گذشته به دست آمد نيز در مدت تمديد مذاکرات نيز تمديد شد.

قرار است ايران و 1+5 تا ساعتي ديگر در بيانيه‌اي مشترک نتايج مذاکرات وين را در جمع خبرنگاران اعلام کنند.

بر اساس توافق ژنو در دوره شش ماه اوليه، ايران اقداماتي هسته‌اي را در قبال برداشتن برخي تحريم‌هاي يک‌جانبه انجام داد که به نظر مي‌آيد همان شرايط در دوره زماني هفت ماه جديد تمديد استمرار يابد.

در ازاي اقدامات هسته‌اي ايران در توافق ژنو 4.2 ميليارد دلار از دارايي‌هاي ايران آزاد شد.

آژانس بين المللي انرژي اتمي:
ايران اقدامات بيشتري بر اساس توافق ژنو انجام داده است

رويترز نيز اعلام کرد آژانس بين‌‌المللي انرژي هسته‌اي در گزارشي محرمانه اعلام کرده ايران اقداماتي بيشتري بر اساس توافق ژنو انجام داده است . آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در گزارش ماهانه خود گزارش داده است که ميزان ذخاير اورانيوم با غناي پايين ايران در ماه جاري کاهش يافته است. گزارش اخير آژانس درباره ايران در حالي منتشر مي‌شود که اين نهاد آخرين گزارش خود درباره ايران را اصلاح کرد. در گزارش اصلاح نشده ابتدايي ميزان ذخاير اورانيوم با غناي 5درصد ايران را 8390 کيلوگرم اعلام کرده بود. اما آژانس در اصلاحيه‌ صادر شده، اين رقم را 8290 کيلوگرم اعلام کرده است. از سوي ديگر يوکيا آمانو در آخرين اظهاراتش که همزمان با مذاکرات هسته‌اي ايران و 1+5 مطرح شد، باز هم از ايران همکاري بيشتر براي حل موضوعات باقي مانده را خواستار شده بود. به نظر مي‌رسد آمانو همصدا با مقامات غربي به ابزاري براي اعمال فشار بر ايران تبديل شده باشد. گزارش ماهانه آژانس در حالي مطرح شده که به گفته مقامات و حاضران در مذاکرات هسته‌اي وين، با تمديد گفت‌و‌گوها موافقت شد. هفتمين روزمذاکرات هسته‌اي ايران و6 قدرت جهاني با حضور 7وزير امورخارجه در وين در محل هتل کوبورگ برگزار شد. خبرنگاران زيادي وارد محل مذاکرات شده اند و در روبروي هتل پاله کوبورگ مستقر شده اند و به پوشش مستقيم اخبار مذاکرات امروز مي‌پرداختند. «محمد جواد ظريف» وزير امور خارجه ايران هفتمين روز مذاکرات وين 8 را با ديدار «وانگ يي» وزير خارجه چين آغاز کرد و پس آن مذاکرات دو جانبه خود را با «کاترين اشتون» هماهنگ کننده 1+5 برگزار شد.يکي از حواشي مهم مذاکرات ديروز تعداد خبرنگاران مستقر در محل برگزاري مذاکرات بود. تعداد خبرنگاراني که براي پوشش خبري و تصويري مذاکرات ايران و کشورهاي 1+5 ثبت نام کرده بودند به 500 رسيد.گفتني است «جان کري» وزير خارجه آمريکا و«مولود چاوش اوغلو» وزير خارجه ترکيه، درباره فرايند مذاکرات هسته‌اي ايران و گروه 1+5 در وين گفت‌وگو کردند. خبرگزاري آناتولي به نقل از منابع ديپلماتيک در آنکارا اعلام کرد: کري در تماس تلفني با چاوش اوغلو در خصوص روند مذاکرات هسته‌اي ايران و گروه 1+5 در وين اطلاعاتي در اختيار وي قرار داده است.همچنين محمد جواد ظريف و جان کري ديروز در دو نوبت با يکديگر مذاکرات دو جانبه داشتند بگونه اي که وين شاهد سه دور مذاکره دوجانبه وزيران امور خارجه ايران و آمريکا بود.از ديدارهاي مهم دوجانبه ديروز نيز مي‌توان به ديدار سرگئي لاوروف با جان کري اشاره کرد. وزارت خارجه روسيه در بيانيه اي اعلام کرد: لاوروف بامداد در ديدار با همتاي آمريکايي خود در مورد نتايج مذاکرات چند روز اخير هيات‌هاي ايراني و گروه 1+5 در وين گفت‌وگو و در مورد اقدام‌هاي لازم براي کمک به حصول توافق جامع براي حل مساله هسته‌اي ايران تبادل نظر کرد.ودر پايان مهمترين نشست و ماه عسل 7روز مذاکرات نفس‌گير وين نشست وزيران خارجه ايران و کشورهاي 1+5 بود که در آن تصميم بر تمديد توافق ژنو تا 10تيرماه 1394 تخاذ شد.گفتني است پس از پايان مذاکرات وين روساي جمهور ايران و روسيه تلفني گفت‌و‌گو کردند.همچنين در پايان بيانيه‌اي مشترک نتايج مذاکرات وين در جمع خبرنگاران قرائت شد.


 هاشمي رفسنجاني:
 جمهوري اسلامي خواستار نگاه مسالمت‌آميز در روابط آينده است 

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام با تشريح اوضاع نابسامان کشورهاي اسلامي، اين حالت را به خاطر اختلافات دانست و اظهار کرد: نه تنها اصل قرآني وحدت را فراموش کرده‌ايم، بلکه اختلافات مذهبي، مسلمانان را به جنگ با همديگر کشاند.

به گزارش ايسنا، آيت‌الله اکبر هاشمي رفسنجاني در ديدار علي بن فطيس المري، رئيس قوه قضائيه قطر، کشور قطر را به خاطر مسلماني و همسايگي از اولويت‌هاي سياست خارجي جمهوري اسلامي خواند و خاطر نشان کرد: از ابتداي پيروزي انقلاب اسلامي، هميشه روابط خوبي با مردم و امراي قطر داشتيم و خواستار گسترش روابط هستيم. رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با يادآوري آياتي از قرآن کريم که بر اتحاد مسلمانان تأکيد مي‌کند، گفت: با يک ميليارد و هفتصد ميليون جمعيت، حدود 60 کشور و منابع فراواني که کشورهاي اسلامي در زمينه‌هاي مختلف دارند، مي‌توانستيم قدرت اول براي تصميم‌گيري‌ها در مجامع منطقه‌اي و بين‌المللي باشيم که اختلافات قومي، مذهبي و داخلي، جوامع اسلامي را به خود مشغول و در بعضي از موارد، فشل کرده است. هاشمي رفسنجاني جسارت‌ها و ظلم‌هاي روز افزون رژيم غاصب صهيونيستي در حق مردم فلسطين و کشورهاي اسلامي را به خاطر عدم اتخاذ سياستي واحد از سوي حاکمان کشورهاي اسلامي خواند و خواستار توجه بيشتر کشورهاي اسلامي به مردم مظلوم فلسطين، بويژه در غزه شد. وي همچنين با تشريح اوضاع نابسامان کشورهاي اسلامي، اين حالت را به خاطر اختلافات دانست و اظهار کرد: نه تنها اصل قرآني وحدت را فراموش کرده‌ايم، بلکه اختلافات مذهبي، مسلمانان را به جنگ با همديگر کشاند. هاشمي رفسنجاني با اشاره به آرزوهاي شخصيت حقيقي و حقوقي خويش براي وحدت جهان اسلام، گفت: علاوه بر تلاش‌هاي فردي، به عنوان سياست جمهوري اسلامي نيز براي وحدت مسلمانان تلاش مي‌کنيم.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به سياست‌هاي دولت خويش براي گسترش همکاري‌ها با کشورهاي عربي در جنوب و کشورهاي شمالي در آسياي ميانه، تاکيد کرد: همکاري براي تأمين آب شيرين يکي از برنامه‌هاي ما با کشورهاي جنوب خليج فارس، به خصوص قطر بود و در شرايط جديد نيز زمينه‌هاي همکاري فراوان است. وي با يادآوري برنامه‌هاي جمهوري اسلامي پس از پايان جنگ تحميلي عراق عليه ايران، خاطر نشان کرد: با سياست تنش‌زدايي اين پيام را به همسايگان عربي خويش داديم که جمهوري اسلامي به جدّ خواستار نگاه مسالمت‌آميز در روابط آينده است. بر‌اساس اين گزارش، علي بن فطيس المري، رئيس قوه قضائيه قطر نيز در اين ديدار با ابلاغ سلام‌هاي امير و مسوولان قطر، تصريح کرد: گسترش روابط دو کشور از سياست‌ها و خواسته‌هاي امير است و مي‌دانيم که اشتراکات ما بيش از نکات اختلافي است.

وي با اشاره به اقدامات 13 ساله خويش در مسايل قضائي قطر، گفت: طي مذاکراتي که با بعضي مسوولين ايران و امروز با شما داشتيم، به خردمندي مردم ايران رسيديم که مي‌توانند فرزندان اسلام را در شرايط سخت متحد کنند.

علي بن فطيس المري با تأکيد بر نگاه نخبگان علمي کشورهاي اسلامي و غير اسلامي در دانشگاه‌هاي اروپا و آمريکا به جايگاه آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در حل مسايل و مشکلات منطقه‌اي و بين‌المللي، اظهار کرد: اميدواري‌ها به نقش جناب‌عالي، فراتر از جايگاه اسلامي است و مي‌خواهند با روحيات لطيف انساني و انديشه‌هاي پويا براي کم کردن مشکلات وارد شويد.

رئيس قوه قضائيه قطر با ابراز تأسف از آشفتگي‌هاي داخلي کشورهاي اسلامي، به تجربيات موفق انقلاب اسلامي براي عبور از موانع و مشکلات اشاره کرد و گفت: با توجه به شناختي که از مقاطع مختلف عمر شما داريم و جايگاهي که در جمهوري اسلامي و جهان اسلام داريد، مسؤوليت بسيار سنگيني براي کم کردن اختلافات مسلمانان داريد. وي افزود: وظايف خردمندان جهاني و مسلمان است که از گسترش جهالت‌ها جلوگيري کنند.


 وزير دادگستري خبر داد:
 استرداد 10 زنداني ايراني از زندان‌هاي قطر 

وزير دادگستري گفت: 10 نفر از محکومين ايراني محبوس به حبس در قطر به ايران مسترد مي‌شوند و 20 نفر از افراد ايراني ساکن در قطر که در آنجا بازداشت بودند، آزاد شدند و جرم اين افراد مربوط به موادمخدر، تخلف از مقررات و ورود غير‌قانوني بوده است. به گزارش ايلنا؛ حجت‌الاسلام مصطفي پورمحمدي در ديدار با رئيس دستگاه قضايي قطر که در ساختمان وزارت دادگستري انجام شد، در جمع خبرنگاران در ارتباط با جزئيات جلسه‌ اظهار‌داشت: در اين جلسه بيان کرديم که وضعي که در امت اسلامي وجود دارد وضع ناگواري است و ما با اين همه توانايي، سرمايه انساني، امکانات، قدرت نرم (قرآن و معارف) درست نيست متهم به خونريزي و آدمکشي شويم. وزير دادگستري گفت: ما از اين امکانات درست استفاده نمي‌کنيم، به طوري که امت اسلامي درگير جنگ و آدمکشي و خشونت است و اين براي اسلام که دين مودت و کمال است، مطلوب نيست، بنابراين بياييد به صلح و همزيستي در امت اسلامي کمک کنيم. پورمحمدي افزود: خوشبختانه رئيس‌جمهور ما در سال گذشته در سازمان ملل طرح مبارزه با افراطي‌گري و خشونت را مطرح کردند و رئيس دستگاه قضايي قطر نيز بيان کرد؛ ما نيز در اين زمينه طرح‌هايي داريم. وزير دادگستري تصريح کرد: رئيس دستگاه قضايي قطر در اين جلسه بيان کرد که انقلاب اسلامي ايران دستاورد بزرگي و جايگاه بزرگي براي کشورمان است، چراکه همه انقلاب‌ها با شکست مواجه شدند و رهبران خود را کنار گذاشته‌اند و دچار ديکتاتوري شده‌اند و شما به اين مصيبت گرفتار نشده‌ايد و اين براي ما بسيار ارزشمند است. پورمحمدي افزود: رئيس دستگاه قضايي قطر اعتقاد داشت که اگر يک گشايش اقتصادي در ايران اتفاق بيفتد، رشد ايران بسيار سريع خواهد بود و اين در حالي است که ما مي‌خواهيم اين رشد را در کنار همسايگانمان داشته باشيم. وي تصريح کرد: خوشبختانه توافقات قضايي خوبي داشتيم و آن‌ها موافقت کردند بسياري از زندانيان محبوس در آنجا را که محکوميت سنگيني داشتند به ايران برگردانند. وزير دادگستري با بيان اينکه درصدديم سطح همکاري‌ها گسترش پيدا کند، افزود: قرار است تبادل دانشجو داشته باشيم و دانشجويان قطر براي تحصيل در جرم‌شناسي و زبان فارسي به ايران بيايند. پورمحمدي اظهار‌داشت: ما بايد اين گفتمان را تقويت کنيم و اکنون ما در مباحثات جهاني 1+5 حضور داريم و بايد آن را به جاهاي مطلوبي برسانيم.


 افزايش 20 درصدي بودجه عمراني  

معاون برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رئيس‌جمهور از افزاش سهم بخش عمران در پيش‌نويس بودجه سال 94 خبر داد و گفت: اين رقم درمقايسه با سال‌جاري 20 درصد افزايش يافته به نحوي که در اين پيش‌نويس 50 هزار ميليارد تومان براي طرح‌هاي عمراني درنظر گرفته شده است. به گزارش ايرنا، محمدباقر نوبخت در بازديد از طرح بزرگ مصلي امام‌خميني(ره) و نشست با دست اندرکاران اين طرح، افزود: از مجموع 41 هزار ميليارد تومان اعتبارت عمراني امسال، تاکنون 25 هزار ميليارد تومان تخصيص يافته و تا پايان سال اين رقم افزون بر 30 هزار ميليارد تومان خواهد شد. وي با بيان اينکه تکميل 470 طرح نيمه تمام در دستور کار دولت قرار دارد که مصلي تهران از جمله آنهاست؛ افزود: براي تکميل مرحله نخست طرح بزرگ مصلي امام‌خميني(ره) در بودجه 94 اعتبار در نظر گرفته شده است. سخنگوي دولت يازدهم، سرمايه گذاري در طرح‌هاي عمراني را از راهبردهاي دولت براي خروج از رکود، مهار تورم و رشد اقتصادي در کشور عنوان کرد و گفت: بدون ترديد طرح مصلي تهران از ابرپروژه‌هاي عمراني و مقدس در کشور با ابعاد ديني، فرهنگي، آموزشي و نمايشگاهي است که با اتمام آن هم نمازگزاران آدينه و هم افراد متدين و جوياي علم و فرهنگ از امکانات نمايشگاهي و سالن‌هاي آمفي تئاتر آن بهره‌مند خواهند شد. نوبخت با تاکيد بر اينکه، دولت براي اعتلاي فرهنگي و ديني جامعه اعتبارات قابل توجهي هزينه و سرمايه‌گذاري مي‌کند، گفت: علاوه بر دستگاه‌هاي دولتي بخش قابل توجهي از اعتبارات فرهنگي دستگاه‌هاي غيردولتي هم از بودجه دولت تامين مي‌شود.


 اتهامات مرتضوي؛ خيانت در امانت و اخلال در نظام اقتصادي 

وکيل شاکيان پرونده سعيد مرتضوي با اشاره به حضور مرتضوي در شعبه 15 دادسراي کارکنان دولت، از صدور قرار تامين در پرونده تحقيق و تفحص از تامين اجتماعي براي مرتضوي خبر داد. به گزارش ايلنا؛ مصطفي ترک همداني در گفت‌و‌گو با ايلنا تصريح کرد: در جلسه بررسي پرونده مرتضوي، رئيس اسبق سازمان تامين اجتماعي، نخستين قرار تامين کيفري توسط بازپرس پرونده صادر شد. اين وکيل دادگستري گفت: جلسه بررسي به مباحث من و همکارانم نيز درباره تامين اجتماعي رسيدگي شد. وي ادامه داد: بخشي از اتهام متهم پرونده شستا خيانت در امانت، تصرف غيرقانوني مال بود چون عناوين متعدد بود و شامل اخلال در نظام اقتصادي کشور نيز مي‌شد ما تقاضا کرديم رسيدگي به اين موضوع منطبق با قانون باشد. ترک همداني تصريح کرد: درباره پول غيرقانوني که رئيس سابق سازمان تامين اجتماعي به اعضاي هيات دولت و نمايندگان مجلس داده بود و ادعا شده بود اين موضوع مصوب هيات مديره تامين اجتماعي بوده است طبق استعلامي‌که ما از سازمان تامين اجتماعي سازمان بازرسي و ديوان محاسبات کرديم اين موضوع صحت ندارد.


 تاييد بدهي 3 هزار ميلياردي دو معدن  

بدهي 3 هزار ميلياردي دو معدن چادرملو و گلگهر موضوعي بود که چندي پيش مورد اعتراض يکي از نمايندگان مجلس واقع شد؛ اتفاقي که به بروز 3 هزار ميليارد و 485 ميليون تومان بدهي مي‌پرداخت. اين ادعا از سوي مسوولان معدن چادرملو تکذيب شد که ديوان محاسبات وارد اين ماجرا شد و پس از بررسي اين بدهي را تاييد کرد. به گزارش خانه‌ملت، چندي پيش نادر قاضي‌پور از بدهي 3 هزار ميلياردي دو معدن در کشور انتقاد و بر ضرورت پيگيري وزارت اقتصاد براي پرداخت بدهي‌ها تاکيد کرد. نماينده اروميه معتقد است متأسفانه دو معدن چادرملو و گلگهر حدود 3 هزار ميليارد و 485 ميليون تومان بدهي دارد که بايد پرداخت کند لذا ضروري است که وزارت اقتصاد و امور دارايي اين موضوع را در اسرع وقت پيگيري کند. وي با تاکيد براينکه نبايد اجازه دهيم برخي افراد با همکاري هم و رانت‌هاي درست شده به اموال مردم دست‌اندازي کنند، بر اين باور است که بايد مشخص شود چه کساني در پشت پرده اين دو معدن فعاليت مي‌کنند که چنين رانت و تخلفاتي به راحتي انجام مي‌شود. نادر قاضي در پي اين اتفاق طي نامه‌اي به رئيس کميسيون اصل 90 مجلس شوراي اسلامي، از «علي طيب‌نيا» وزير امور اقتصاد و دارايي، «علي عسگري» رئيس سازمان امور مالياتي و نوربخش مديرکل امور مالياتي استان يزد شکايت کرد. همچنين رونوشت اين شکايت به رئيس مجلس، رئيس‌جمهور، رئيس ديوان محاسبات، رئيس سازمان بازرسي کل کشور و رئيس کميسيون صنايع و معادن مجلس جهت استحضار و صدور دستور پيگيري جدي براي وصول حق دولت ارسال شده است.


 درخواست اوباما از عربستان براي عادي‌سازي روابط با تهران  

باراک اوباما از عربستان خواست تا به عادي سازي روابط با تهران بپردازد. به گزارش ايسنا ايلاف به نقل از منابع آگاه نوشت که رييس‌جمهور آمريکا در ديدار با شاهزاده متعب بن عبدالله بن عبدالعزيز، وزير گارد ملي و فرزند پادشاه عربستان نسبت به عادي‌سازي روابط ايران و عربستان طي مراحل آتي ابراز اميدواري کرد. ايلاف افزود: شاهزاده متعب که به منظور انجام سفري چند روزه در واشنگتن به سر مي‌برد درباره برنامه هسته‌اي ايران و مذاکرات جاري در وين با مسوولان اين کشور به بحث و تبادل نظر مي‌پردازد. اين منابع افزودند که هيات عربستاني خواسته و تمايل کاخ سفيد را براي رسيدن به يک راه حل با ايران احساس کرده است. به گفته اين منابع، رييس‌جمهور آمريکا چندين بار در جريان نشست با متعب با وي درباره ضرورت بازگشايي (روابط) با تهران طي دوره‌هاي آتي صحبت کرده است. ايلاف نوشت: به نظر مي‌رسد اوباما از نزديکي روابط امير متعب با ملک عبدالله پادشاه عربستان براي رساندن اين پيام مستقيم درباره روابط ايران و عربستان استفاده کرده است.


 هفتمين نشست کنسولي ايران و عراق با امضاي يادداشت تفاهم پايان يافت 

هفتمين نشست کنسولي ايران و عراق با امضاي يک يادداشت تفاهم عصر روز دوشنبه پايان يافت.

به گزارش ايرنا، در اين يادداشت تفاهم، موضوع هايي از جمله اجرايي شدن موافقت نامه هاي معاضدت قضايي، حقوقي، بويژه موافقت نامه استرداد محکومين و نيز مسايل مربوط به امور کنسولي و تسهيلات براي اتباع دو کشور مورد توجه قرار گرفته است.

حسن قشقاوي معاون کنسولي، مجلس و ايرانيان وزارت امور خارجه بعد از امضاي اين يادداشت تفاهم به خبرنگار ايرنا گفت: هفتمين نشست در فضايي برادرانه و دوستانه که از روابط تاريخي دو ملت و دو دولت نشات مي گيرد، حتي زودتر از موعد مقرر به نتيجه رسيد و تفاهم نامه آن آماده و به امضا طرفين رسيد.

معاون وزير امور خارجه کشورمان افزود: در اين تفاهم نامه همه مسايل کنسولي مطرح شد و ما نيز نظرات خود را درباره لغو رواديد و نيز اجرايي کردن موافقت نامه انتقال محکومين که در طول نشست مطرح شده بود، گنجانديم و اين تفاهم نامه چارچوب خوبي براي همکاري ها ميان دو کشور خواهد بود.

قشقاوي به حجم ترددها ميان مردم دو کشور اشاره کرد و توضيح داد: سال گذشته حدود 2 ميليون عراقي به ايران و حدود يک و نيم ميليون ايراني به عراق سفر کرده اند و براي اربعين امسال هم پيش بيني مي شود که 750 هزار تن از ايرانيان براي شرکت در مراسم اربعين حسيني راهي عراق شوند.

وي افزود: بر همين اساس در تفاهم نامه اخير در خصوص ارايه تسهيلات به اتباع دو کشور و نيز 24 ساعته شدن پايانه هاي مرزي پيش بيني شده است.

معاون وزير امور خارجه ايران درباره پيشنهاد لغو رواديد نيز گفت: اين پيشنهاد در متن تفاهم نامه اخير گنجانده شده و مقرر شد طرف عراقي آن را بررسي کند.

وي يادآورشد که در يادداشت امضا شده اخير، يک کميته اجرايي براي پيگيري مفاد اين تفاهم نامه پيش بيني شده است.

معاون وزير امورخارجه کشورمان يکشنبه شب در راس هياتي وارد بغداد شد و امروز با شرکت در هفتمين نشست کنسولي مشترک دو کشور با وزير دادگستري و معاون رياست پارلمان عراق ديدار و گفت وگو کرد.


 وزير ارتباطات خبر داد
 تعرفه اينترنت موبايل ارزان و تک نرخي مي‌شود 

وزير ارتباطات گفت: تعرفه اينترنت موبايل از ابتداي دي ماه، ارزان و تک نرخي مي شود.

به گزارش ايسنا، محمود واعظي با اشاره به تشکيل جلسه کميسيون تنظيم مقررات راديويي گفت: در گذشته نرخ GPRS ايرانسل هر کيلو بايت 5 ريال در ساعات اوج مصرف بود و براي همراه اول هر کيلو بايت 4 ريال اعمال مي‌شد.

وي ادامه داد: در گذشته نرخ اينترنت موبايل نسل 3 و نسل دو متفاوت بود. اما با تصميمي که در اين کميسيون گرفته شد؛ نرخ همه خدمات از نسل 2 و 3 و بالاتر به هر کيلو بايت نيم ريال خواهد رسيد.

او با بيان اينکه اين تصميم بر اساس نظرسنجي هاي مردمي و گزارش کارشناسان انجام شده افزود: با اين تصميم، شرايط جديدي براي ارائه خدمات به مردم اعمال مي شود.

واعظي با اشاره به اينکه تاکنون 60 درصد مشترکان ديتا از بسته‌هاي ارائه شده توسط اپراتورها استفاده مي کنند ادامه داد: قيمت برخي بسته ها يک دهم ريال است که استفاده ازآنها براي مردم، بسيار مقرون به صرفه و هم اکنون نيز قابل استفاده است.

وي به فرصت يک ماهه به اپراتورها براي استفاده از نرخ جديد ديتاي موبايل اشاره کرد و افزود: نوع تکنولوژي در قيمت تاثير ندارد و نسل 3 و 4( LTE) با همان نرخ نيم ريال ارائه مي شود.

واعظي در پاسخ به سوالي درباره اختلالات صوت و ديتا در ارائه خدمات اپراتورها به مردم گفت: به روز کردن آنتن‌هاي تلفن همراه دليل اصلي اين اختلالات است.

وي با بيان اينکه دغدغه ما در وزارت ارتباطات افزايش کيفيت در ارائه سرويس‌ها به مردم است افزود: در نشستي که با مدير عامل، اعضاي هيات مديره همراه اول و شرکت مخابرات ايران داشته‌ايم، شکايات ثبت شده مردم از طريق سامانه 195 و دغدغه‌هاي مردم عنوان شد.

وزير ارتباطات اظهار کرد: خوشبختانه همکاران ما در اپراتورها به مشکلات مردم واقف هستند و همراه اول علت اختلالات را نصب دکل هاي نسل 3 و بازسازي دکل‌هاي قديمي BTS نسل دو عنوان کرده است که اميدواريم با تقسيم بندي عمليات توسعه‌اي، اختلالات به حداقل برسد.

واعظي بر حمايت و همکاري شهرداري تهران در اين زمينه تاکيد کرد و افزود: ارائه خدمات ارتباطي بخشي از خدمت رساني به مردم است که اميدواريم شهرداري نيزدر اين زمينه با اپراتورها همکاري لازم را داشته باشد.


 تغيير زمان مصاحبه آزمون دکتري علوم پزشکي 

رييس مرکز سنجش آموزش پزشکي کشور از تغيير زمان مصاحبه آزمون دکتري تخصصي علوم پزشکي خبر داد.

محمدحسين پورکاظمي در گفت‌وگو با ايسنا ،افزود: مصاحبه اين آزمون قرار بود از تاريخ 23 تا 29 آذرماه برگزار شود اما به دليل تعطيلات آخر ماه صفر، مصاحبه در تاريخ 16 آذرماه برگزار مي‌شود.

وي با بيان اينکه آزمون دکتري در تاريخ يکم آبان‌ماه برگزار شده و کليد سوال‌ها روي سايت سنجش آموزش پزشکي به نشاني www.sanjeshp.org قرارداده شده است، افزود: کارنامه اوليه اين آزمون حداکثر تا 10 روز ديگر و از طريق سايت سنجش آموزش پزشکي اعلام خواهد شد.

رييس مرکز سنجش آموزش پزشکي کشور تاکيد کرد: مراجعه‌کنندگان براي مصاحبه بايد حداقل نمره را کسب کرده باشند تا بتوانند تا دو برابر ظرفيت براي مصاحبه دعوت شوند.

پورکاظمي در پايان از برگزاري مصاحبه به صورت متمرکز خبر داد و افزود: از آنجايي که تعداد دانشگاه‌هاي علوم پزشکي محدود است، مصاحبه به صورت متمرکز برگزار مي‌شود.