تاریخ 1393/08/11 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3776 برو جستجو جستجوی پیشرفته   کشاورزي شاهرود بايد به جايگاه مطلوب خود برسد 

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان
فرماندار شاهرود با تاکيد بر جايگاه کشاورزي اين شهرستان در استان سمنان گفت: کشاورزي شاهرود بايد به وضعيت و جايگاه مطلوب خود برسد.
سيد محمدرضا هاشمي در نشست کميته کشاورزي شهرستان شاهرود افزود: براي رسيدن به اين جايگاه بايد از تجربيات کشاورزان و نظرات علمي کارشناسان در کنار هم براي پيشبرد اهداف کشاورزي اين شهرستان استفاده شود.
وي خاطرنشان کرد: اين کميته بايد به صورت فعال درآيد و دبيرخانه دائمي هم در فرمانداري براي پيگيري موضوعات کشاورزي تشکيل شود. وي معرفي نيروهاي موفق، استفاده از توانمندي هاي دانشگاه کشاورزي، حفظ ظرفيت ها در حوزه کشاورزي را از راهکارهاي موفق در اين زمينه دانست و تاکيد کرد: در اين جلسات به دنبال گزارش کار مسوولان ادارات و نهادهاي مرتبط با اين مساله نيستيم، بلکه مي خواهيم کيفيت کار را ارتقا» دهيم.
فرماندار شاهرود بررسي تاثير آموزش هاي ارائه شده در سال هاي گذشته، کارايي و مرتبط بودن آموزش ها را ضروري خواند و خطاب به مسوولان تصريح کرد: براي بهبود شرايط کشاورزي اين شهرستان به دنبال رفع نواقص کاري باشيد.
هاشمي با اشاره به اين که با مشکل کمبود بودجه در بخش ترويج کشاورزي به خوبي آشناست عنوان کرد: در برنامه مالي سال 94 بيشترين بودجه را براي بخش ترويج کشاورزي اختصاص خواهيم داد.
وي نبود اطلاع رساني به موقع براي شرکت کشاورزان در جلسات آموزشي ترويجي را يکي از معضلات اين بخش دانست و گفت: در امر کشاورزي و معرفي فعالان اين بخش شورا، بخشدار، فرماندار، جهاد کشاورزي و همه بايد فعال باشند و اطلاع رساني و تبليغات لازم را به موقع و با بالاترين تاثير گذاري انجام دهند.


 به ياد علمدار کربلا
 آيين سنتي علم بندان در بسطام اجرا شد 

بسطام- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان
آيين سنتي علم بندان در پنجمين روز از ماه محرم با حضور انبوه عزاداران حسيني در بسطام اجرا شد. در اين مراسم هيئت هاي مذهبي مساجد و تکايا از تمامي محله هاي بسطام با نوحه سرايي و حمل علم در آستان امام زاده محمدبن جعفرصادق(ع) حضور يافتند. جمعي از پيرغلامان و افرادي که عهده دار علمداري هيئت ها هستند، بر علم ها پارچه نوشته هايي از اشعار محتشم کاشاني درباره حضرت سيدالشهدا(ع) و نيز پارچه هاي نذري را به عنوان نماد علمداري حضرت ابوالفضل العباس(ع) بسته و دسته هاي سينه زني و زنجيرزني با نواي مداحان اهل بيت عصمت و طهارت(ع) به نوحه سرايي پرداختند. تعدادي از جوانان نيز با تشکيل حلقه هاي متحدالمرکز و با حرکاتي منظم در عزاي سيد و سالار شهيدان بر سر و سينه زدند. حضور جلوداران دسته هاي عزادار با چاووشي خواني و نواي سنج، ني و طبل و انسجام هيئت هاي عزادار در صفوفي منظم که نماد وحدت دوستداران خاندان نبوت و امامت(ع) براي دفاع از دين است از بخش هاي ويژه اين مراسم بود.هيئت هاي مذهبي سينه زنان و زنجير زنان در تکيه دولت، از قديمي ترين تکاياي بسطام حضور يافته و اين آيين معنوي با اجراي تعزيه و ذبح قرباني به پايان رسيد.

 


 امامزاده علي بن جعفر سمنان ميزبان عزاداران کوچک حسيني 

سرويس خبر:
ميزبان عزاداران کوچک حسيني در امامزاده علي بن جعفر سمنان به عزاداري پرداختند.
به گزارش روابط عمومي اداره کل بهزيستي; مراسم عزادارن کوچک حسيني با حضور 150 نفر از نونهالان مهدهاي کودک سمنان در امامزاده علي بن جعفر برگزار شد. حجت الاسلام پهلوان ضمن تقدير از مربياني که کودکان را سيره ائمه آشنا مي-سازند، افزود: بايد به داشتن چنين فرزنداني افتخار کنيم و بدون دغدغه جامعه را در آينده تحويل آنان بدهيم.
مديرکل بهزيستي شجاعت، ايثار، و از خودگذشتگي را از جمله درس هايي عنوان کرد که امام حسين(ع) در صحنه عاشورا به جهانيان آموخت.
شايان ذکر است; سنگ زني نمادين کودکان روستامهد علا، سينه زني، نوحه خواني، سرودهاي مذهبي و عاشورايي از جمله برنامه هاي اين مراسم بود.

 


 به همت اداره اوقاف شاهرود;
 همايش هيات امناي اماکن مذهبي شاهرود برگزار شد  

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان
اولين همايش هيات امناي مساجد و تکاياي شهرستان شاهرود درسال جاري، در حسينيه اعظم روستاي ارديان برگزار شد. به گزارش روابط عمومي و اطلاع رساني اداره کل اوقاف و امور خيريه استان سمنان، حجت الاسلام و المسلمين محمود ترابي در همايش هيات امناي مساجد و تکاياي شهرستان شاهرود با اشاره به اهميت توجه به کيفيت عزاداري در کنار کميت آن گفت: بايد از ظرفيت ويژه ماه محرم درجهت نشر معارف اهل بيت(ع) و اسلام ناب کمال استفاده را ببريم. وي افزود: پرچم حسيني تنها پرچمي است که مي تواند افراد مختلف را با گرايشات و سليق هاي گوناگون جمع کنيم و ماه محرم از اين حيث يک فرصت بي نظير جهت نشر معارف اسلامي و آرمان هاي انقلاب اسلامي است. ترابي از وارد شدن ريا در مجا لس عزاداري به عنوان يک آفت بزرگ ياد کرد و با بيان روايات و مطالبي از اخلاص در عزاداري، اخلاص را بزرگ ترين سرمايه درمجالس حسيني دانست و افزود: اخلاص آن سرمايه اي است که اگر به کار گرفته شود، مجالس عزاداري را بسيار تاثيرگذارتر مي کند . رئيس اداره اوقاف و امور خيريه شاهرود نيز به بيان مطالبي درخصوص بايدها و نبايدهاي  مجالس عزاداري پرداخت. افزود: طبق فرمايش رهبر معظم انقلاب اسلامي بايد در مجالس عزاداري مضامين اسلامي، مضامين انقلابي، مضامين قرآني گنجانده شود.
سيدمصطفي مجيدي خاطر نشان کرد: بايد با زبان نوحه و شعر، يک مسئله روز و يک مسئله   انقلابي و يا يک مسئله   اسلامي ر ا به مخاطب انتقال داد.   شايان ذکراست اين مرا سم معنوي با هدف هم انديشي و انسجام هيات امناي اماکن مذهبي براي برگزاري هر چه باشکوه تر مراسم عزاداري سرور و سالار شهيدان و باحضور فرماندار و مسئولين شهرستان شاهرود برگزار شد. اجراي مداحي و سينه زني و ذکر مصائب کربلا از ديگر برنامه هاي اين مراسم بود.

 


 با حضور پرشور عزاداران ؛ خيمه هاي حسيني در بسطام برپا شد 

بسطام- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان
خيمه هاي حسيني در ميان شور و نواي عزاداران در بسطام برپا شد. خيمه هاي حسيني با حضور هيئت هاي مذهبي و عاشقان اهل بيت عصمت و طهارت(ع) در ششمين روز از ماه محرم در جوار آستان امام زاده سيدابوالقاسم(ع) بسطام برپا شد.
هيئت هاي مذهبي و عاشقان حسيني سينه زنان در محل برپايي خيمه گاه حسيني حضور يافته و به نوحه سرايي و ذکر مصائب اهل بيت عصمت و طهارت(ع) پرداختند.
در اين آيين معنوي، عمود خيمه ها به طور نمادين به دست پدران شهدا و تعداي از پيرغلامان برپا شد و جوانان با شور خاصي تمامي چادرها را برافراشتند. بازسازي نمادين صحنه کربلا» با برپايي خيمه هاي حسيني، شط فرات و خيمه گاه يزيديان در کنار نخل هاي سربرافراشته، واقعه عاشورا را بيش از پيش تداعي کرده و مظلوميت حسين بن علي(ع) و ياران باوفايش را به رخ هر بيننده اي مي کشد. اين آيين معنوي در عصر عاشورا با برگزاري مراسم تعزيه و سرانجام به آتش کشيده شدن خيمه ها به پايان مي رسد. اين مراسم هرساله در حضور هزاران عزادار حسيني و به همت هيئت جوانان حضرت علي اکبر(ع) در جوار آستان امام زاده سيدابوالقاسم(ع) بسطام برگزار مي شود.

 


 احداث 9 پست هوايي برق در شهرستان ميامي 

سرويس خبر:
رئيس اداره برق ميامي از احداث 9 پست هوايي برق در اين شهرستان خبر داد. عباسعلي اسماعيلي گفت: با نصب اين ايستگاه هاي جديد از شروع سال جديد تا به حال، 435 کيلوولت آمپر به ظرفيت پست هاي توزيع برق اين شهرستان اضافه شده است. وي با عنوان اين که 1 هزارو 100 متر شبکه هوايي فشار متوسط جديد برقرار گرديده افزود: احداث 2 هزارو 500 متر شبکه فشار ضعيف هوايي از ديگر اقدامات به شمار مي رود.
اسماعيلي به برقراري 2 انشعاب برق چاه آب کشاورزي اشاره کرد و يادآور شد: تعداد 171 مشترک جديد نيز در اين 6 ماهه جذب شده اند. وي با اعلام اين که طرح اصلاح و بهينه سازي 3 هزارو 300 متر شبکه توزيع برق در سطح شهرستان ميامي اجرايي گرديده اضافه کرد: قريب 1 هزارو 600 متر شبکه در پروژه مسکن مهر هم احداث شده است.


 شور حسيني در دامغان ؛ قلب دارالمومنين در سوگ شاه عالمين 

سرويس خبر:
هم زمان با روز ششم محرم حسينيه حضرت ابوالفضل (ع) دامغان پذيراي خيل عظيم عزاداران حسيني بود تا درس وفا در مکتب عاشورا را به همه آزادگان عالم يادآور شود.  
به گزارش روابط عمومي و اطلاع رساني اداره کل اوقاف و امورخيريه استان سمنان، سوگواره بصيرت عاشورايي همراه با اجراي آيين سنتي عزاداري سرور و سالار شهيدان حضرت اباعبدالله الحسين(ع) و ياران با وفايش در حسينيه حضرت ابوالفضل (ع)، قلب معنوي دارالمومنين(دامغان) برگزار شد.  
در اين آيين باشکوه بر طبق سنتي ديرين هيئت هاي مذهبي با راه اندازي دسته هاي سينه زني و زنجيرزني در سطح معابر اصلي شهر در سوگ امام حسين (ع) و اصحاب باوفايش عزاداري کردند. عزاداران حسيني همراه با شور حسيني و علم بر دوش با نواي «اي اهل حرم مير و علمدار نيامد/ سقاي حسين سيد و سالار نيامد» در فضايي آکنده از معنويت در صحن حسينيه حضرت ابوالفضل (ع) يکپارچه به سوگ و ماتم نشسته، تا درس وفاي علمدار کربلا را در پاي مکتب عاشورا مرور نمايند.
معابر منتهي به حسينيه حضرت ابوالفضل (ع) دامغان شاهد حضور جمع زيادي از سوگواران حسيني بود تا مردم ولايتمدار دامغان و ديگر نقاط ايران اسلامي يکبار ديگر عرض ارادات خود را به ساحت علمدار رشيد کربلا قمربني هاشم ابوالفضل العباس (ع) ابراز نمايند. دفاتر و مکان هاي جمع آوري هدايا و نذورات مردمي و ذبح قرباني با دريافت هداياي مشتاقان اعم از وجوه نقدي و غيرنقدي از آغازين دقايق شروع مراسم فعال بوده، که با استقبال کم نظير مردم مواجه شد.
قرائت قرآن کريم، سخنراني، قرائت زيارت عاشورا و مرثيه سرايي مداحان اهل بيت (ع) از ديگر برنامه هاي آيين سنتي عزاداري روز ششم محرم در حسينيه حضرت ابوالفضل (ع) دامغان بود. همچنين با راه اندازي خيمه هاي معرفت به همت هيئت امنا و خادمين افتخاري حسينيه با موضوع تبيين قيام و نهضت حسيني، پاسخگويي به شبهات و مسائل شرعي و اجراي برنامه هاي متناسب فرهنگي مذهبي ويژه اقشار مختلف عزاداران حسيني در جريان اين مراسم صورت پذيرفت.
اطعام کليه عزاداران حسيني پايان بخش اين محفل نوراني بود. آيين سنتي ويژه عزاداري در شهرستان دامغان همراه با علم بندان بر طبق سنتي ديرينه همه ساله از روز ششم محرم از حسينيه حضرت ابوالفضل (ع) آغاز شده و در روزهاي آينده در ديگر امامزادگان و اماکن مذهبي اين شهرستان برگزار مي شود.

 


 نيازمندي هاي استان 

قيمت نان :

نان سنگک: 500  نان بربري: 325
نان لواش: 125تافتون: 225

قيمت مواد غذايي :

مرغ منجمد هر کيلوگرم: 5900 مرغ دولتي هر کيلوگرم:  6050
تخم مرغ هر کيلو گرم:3900     شير يک ليتري: 3000
شير کوچک: 960  خامه کوچک: 2280
ماست 800 گرمي: از 2280 تا 760.2
روغن چهار و نيم کيلويي طلايي: 400.21
قند: 600.2   شکر آزاد: 2200
نخود خام: 000.3  عدس: 200.4
لپه: 000.4   لوبيا قرمز: 000.6
لوبيا چيتي: 500.7  برنج ايراني اعلا»: 500.7
چايي خارجي: 000.30، ايراني: 000.5

قيمت ميوه:

هندوانه مارکدار: 600-700 درجه يک 500-600 درجه دو: 300-500
خربزه ميلون: 1000-1200 درجه يک: 600-800 خربزه مشهدي : 1200-1500 درجه يک 800-1200    طالبي: 1200-1500
سيب:سفيد و قرمز ممتاز 3500-4000 درجه يک 2500-3000
هلو ممتاز: 5000-5500 درجه يک : 2500-3500 درجه دو : 2000-2500 هلو انجيري 5000-55000
ليمو ترش:ممتاز  5500-7000 درجه يک 4000-4500
خيار درختي: 2000 - 2200 بوته اي 1400-1700
سيب زميني ممتاز: 1300-1400 درجه يک 900-1100
گوجه: ممتاز 1000-1100 درجه يک: 600-700
پياز سفيد بندري: 1000-1100 معمولي: 650-800
موز ممتاز: 5500 تا 6000 متفرقه: 4000-4500
سبزي: 1200-1400 کاهو: 1000 تا 1300 درجه يک: 800-1000
بادمجان سمنان: 1000-1200 متفرقه : 500-600
هويج: 800-1100
سير خشک 4500-5000 خشک معمولي: 3000-3500
فلفل دلمه اي ممتاز: 1500-2000 درجه يک 1000-1300  
پسته تازه دامغان: 16000-17500 معمولي : 12500-14000
انار سمنان 2200-2800
نارنگي سورتينگي : 5000-5500 معمولي 3000-4000
خرمالو: 4000-5000 درجه يک 3000-4000
شليل: 5500-6000 درجه يک 3000-3500

سکه و طلا و ارز:  

قيمت هر گرم طلا 18 عيار: 136.95  نيم ربع  700.170
ربع سکه: 000.254      نيم سکه: 300.466
سکه تمام: طرح جديد  900.929و طرح قديم 700.929

قيمت لاستيک و باطري خودرو:

لاستيک پرايد سايز(13*165/65) کوير تاير  هر حلقه 000.121
لاستيک پژو سايز(14*185/65)کوير تاير  هر حلقه  500.132
قيمت باطري (آرمو) کامل همراه با نصب(خودروي پرايد)   950.127
قيمت باطري (آرمو)  کامل همراه با نصب(خودروي پژو)   100.148
قيمت باطري سيلد همراه با نصب (خودروي پژو)   650.180
قيمت باطري سيلد همراه با نصب (خودروي پرايد)   000.149