تاریخ 1393/08/11 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3776 برو جستجو جستجوی پیشرفته   آيين طوق گرداني و سنگ زني در روستاي علاء سمنان برگزار شد 

سمنان - ايرنا - بر اساس يک رسم ديرين آئين طوق گرداني و سنگ زني روز جمعه با حضور خيل عزاداران حسيني با شکوه فراوان در روستاي علا» سمنان برگزار شد.
در اين آيين که همه ساله در ششمين روز محرم در اين روستا برگزار مي شود اهالي روستاي علا» و روستاهاي اطراف و نيز گروههاي از مردم سمنان به ياد مظلوميت و شهادت حضرت اباعبدالحسين (ع) در فضايي معنوي و حزن آلود به سوگواري در غم شهادت امام سوم شيعيان جهان مي پردازند.
اين مراسم با برنامه تعزيه خواني و حرکت هياتهاي عزاداري و تجمع در ميدان اصلي اين روستا آغاز مي شود و عزاداران در عزاي شهيدان دشت کربلا به ويژه حضرت ابوالفضل (ع) و ديگر شهيدان به سينه زني، زنجير زني و سنج زني مي پردازند.
آيين سنگ زني که خاص اين روستا است، ريشه اي 100 ساله دارد و به عزاداري روستاي علا» سمنان حال و هوايي ويژه داده است.
ساکنان روستاي علا» سمنان در اين روز با دادن نذورات فراوان از عزاداران حسيني پذيرايي مي کنند و با اين حرکت خالصانه عشق و ارادت خود را به امام حسين(ع) و ياران با وفايش به نمايش مي گذارند.
اين آيين با عنوان سنگ زني در استان سمنان و به شماره 83 در سال 88 در فهرست ميراث معنوي کشور به ثبت رسيده است.

 


 تشکر جمعي از مردم شهرستان سرخه از ميراث فرهنگي استان سمنان:
 توجه مردم به حفظ و احياي ميراث بيشتر شده است 

سرويس خبر:
جمعي از مردم شهرستان سرخه با ارسال نامه اي از تلاش هاي مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان سمنان قدرداني کردند. به گزارش روابط  عمومي اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان سمنان، در نامه اي که به امضاي تعدادي از مردم سرخه رسيده و رونوشت آن به رياست سازمان ميراث فرهنگي کشور و استاندار سمنان ارسال شده، از تلاش هاي اين اداره کل در فراهم کردن زمينه پخش برنامه"صبح به خير ايران" تشکر شده است. در بخشي از اين نامه آمده است:"وقتي صدا و تصوير مردم محجوب سرخه را در برنامه "صبح به خير ايران" ديديم بسيار خوشحال شديم که داشته هاي شهرستان سرخه به مردم ايران معرفي شد، روح اميد درهنرمندان و علاقمندان اين ديار دميده شد تا قدم هاي خود را محکم تر بردارند." در بخش ديگري از نامه ضمن سپاس از مديريت اداره کل آمده است:"مديريت شما باعث توجه بيشتر مردم به حفظ و احيا» ميراث شده است و اميدواريم با تدبير جنابعالي، ايجاد موزه سرخه، مرمت و احياي آثار تاريخي و رشد صنايع دستي و ساماندهي مناطق گردشگري و چشمه هاي آب معدني را شاهد باشيم."ويژه برنامه معرفي ظرفيت هاي گردشگري استان سمنان از چهاردهم تا بيست و چهارم مهر ماه از برنامه صبح به خير ايران پخش شد.شهرستان سرخه در استان سمنان در فاصله 180 کيلومتري شرق تهران و در 20 کيلومتري مرکز استان قرار دارد. خانه حاج حشمت الشکر، حمام بيرون دژ، مسجد جامع و چهلستون، مسجد امام هادي(ع)، مسجد امام حسين(ع)، بقعه پير غريب، آب انبار و ... از جمله جاذبه ها و آثار تاريخي سرخه است.


 نجات و رهاسازي يک قطعه حواصيل خاکستري در گرمسار 

سرويس خبر
يک قطعه حواصيل خاکستري آسيب ديده با تلاش ابراهيم غلامي يکي از همياران محيط زيست از مرگ حتمي نجات پيدا کرد. حبيب دارپرنيان رئيس اداره حفاظت محيط زيست شهرستان گرمسار ضمن قدرداني از اين شهروند دوستدار حيات وحش گفت: حواصيل خاکستري، پرنده اي آبچر، از خانواده حواصيليان و از راسته لک لک سانان است. اين پرنده که از گونه هاي حمايت شده در ايران محسوب مي گردد، داراي اندازه بزرگ، سطح خاکستري رنگ، سر و گردن سفيد، منقاري بزرگ، قوي و زرد رنگ بوده و در جلو گردنش دو رديف خط چين سياه ديده مي شود. حواصيل خاکستري، در سواحل درياها، تالاب ها و رودخانه به سر برده و روي درختان و نيزارها آشيانه مي سازد. اين پرنده جهت تغذيه در آب هاي کم عمق به شکار ماهي، قورباغه و حشرات مي پردازد. دارپرنيان افزود: ابراهيم غلامي در حين عبور از مجاورت يک رستوران بين راهي در گرمسار، مشاهده کرد تعدادي سگ ولگرد به اين پرنده حمله ور شده و قصد شکار آن را دارند، لذا سريعا نسبت به نجات پرنده و تحويل آن به محيط زيست گرمسار اقدام مي نمايند. پرنده ياد شده پس از مداواي اوليه ، نگهداري چند روزه در محيط زيست و در نتيجه حصول اطمينان از  صحت وسلامت، در يکي از آبگيرهاي فصلي حاشيه گرمسار رهاسازي شد.


 برگزاري سومين جلسه کارگروه قرآن و عترت در سمنان 

سرويس خبر:
سومين جلسه کارگروه قرآن و عترت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي استان در دفتر قرآن و عترت واقع در مجتمع آفتاب تشکيل شد. به گزارش روابط عمومي دفتر قرآن و عترت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان سمنان، در اين جلسه سوقندي مدير کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان سمنان با تسليت ايام سوگواري حضرت اباعبداله الحسين (ع) و ياران باوفايش در خصوص فعاليت در حوزه قرآن بياناتي عنوان کرد.   وي با توجه به ظرفيت هاي بالقوه استاني در زمينه فعاليت هاي قرآني خاطرنشان کرد: بايد با جريان سازي درست از اين توانايي ها در جهت گسترش معارف بلند قرآني در جامعه بهره برداري کرد. وي جدي گرفتن کار در زمينه قرآن را نسبت به ديگر امور، مهم برشمرد و گفت: نبايد به قرآن ابزاري نگاه کرد و هرکس عقيده شخصي خود را برقرآن تحميل نمايد.  
در ادامه مجتبي نورمحمدي سرپرست دفتر قرآن و عترت اداره کل ضمن بررسي ابعاد مختلف برنامه هاي حوزه قرآن و عترت، ساماندهي وضعيت موسسات و مراکز قرآني را از اولويت هاي اين دفتر اعلام کرد  و مسئله پژوهش را در امورات و فعاليت هاي قرآني داراي جايگاه ويژه ارزيابي کرد.   وي در ادامه با اشاره به برگزاري موفق دوازدهمين دوره آزمون سراسري قرآن و عترت دراستان  سمنان، ضمن تقدير از عوامل برگزار کننده، به بررسي روند اجرائي آن پرداخت. وي همچنين به برنامه هاي آتي دفتر به ويژه هفته قرآني در شهرستان ها با عنوان (بصيرت عاشورايي) خبر داد و خواستار همکاري کليه بخش ها در اين زمينه شد.  
در اين جلسه همچنين حجت الاسلام حداديان، مسئول دبيرخانه نظارت برکانون هاي فرهنگي هنري مساجد استان با اشاره به وجود 600 مرکز برگزاري طرح قرآني تلاوت نور، از تجليل برترين هاي اين طرح را در برنامه هفته قرآني خبر داد.
در ادامه اين جلسه اعضا به بيان ديدگاه ها و پيشنهادات خود در چار چوب مسائل مطرح شده پرداختند.

 


 تجليل از عوامل برگزاري دوازدهمين آزمون سراسري قرآن  

سرويس خبر:
در حاشيه برگزاري سومين جلسه کارگروه قرآن وعترت استان سمنان، از عوامل و دست اندرکاران اداري دوازدهمين آزمون سراسري قرآن تجليل به عمل آمد. به گزارش روابط عمومي دفتر قرآن و عترت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان سمنان، در اين جلسه که با حضور محمد رضا سوقندي مدير کل و مجتبي نورمحمدي سرپرست دفتر قرآن و عترت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان در مجتمع فرهنگي هنري آفتاب برگزار شد، از عوامل اداري اين آزمون با اهدا» لوح تقدير و هدايايي تقدير شد.   در اين جلسه مجتبي نورمحمدي ضمن اعلام برگزاري موفق آزمون در شهرستان هاي سمنان- شاهرود- دامغان- مهديشهر- ميامي و گرمسار، ثبت نام بيش از 960 نفر از علاقمندان قرآني استان سمنان را حائز اهميت دانست و يادآوري کرد، اين آزمون  در 17 رشته حفظ و مفاهيم قرآن و نهج البلاغه و در دو بخش بالاي دوازده سال و زير دوازده سال  در چهارم مهر ماه گذشته برگزار شد.


 فرماندار براستفاده ازتمام ظرفيت ها براي توسعه گردشگري شاهرود تاکيد کرد 

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان
  فرماندار شاهرود بابيان اينکه  براي توسعه مطلوب گردشگري در اين شهرستان بايد از تمام ظرفيت هاي اين شهرستان استفاده شود در نشست برنامه ريزي براي برگزاري همايش ملي گردشگري شاهرود در نيمه اول سال آينده، افزود: شهرستان شاهرود داراي توانمندي هاي بي نظيري مانند جنگل ابر، منطقه حفاظت شده خارتوران، يوزپلنگ، زاغ بور در بخش جاذبه هاي طبيعي و همچنين آرامگاه بايزيد بسطامي و شيخ ابوالحسن خرقاني در بخش جاذبه هاي تاريخي است.
سيد محمدرضا هاشمي افزود: از جاذبه هاي متعدد طبيعي و تاريخي اين شهرستان و نيز عبور ميليون ها نفر مسافر و زائر امام رضا (ع) از شاهرود بايد براي توسعه گردشگري و همچنين توسعه بخش اقتصادي استفاده بهينه شود.
وي با اشاره به برگزاري همايش گردشگري شاهرود در سال آينده گفت: براي برگزاري مطلوب و موثر اين همايش بايد از ظرفيت دانشگاهي در حوزه دانشجويي، استادان و رشته هاي مرتبط با گردشگري بهره گرفت.
در اين نشست با حضور مسوولان و کارشناسان در خصوص نحوه برگزاري و تشکيل کميته ها تخصصي و اهداف اين همايش بحث و تبادل نظر شد.