تاریخ 1393/06/22 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3736 برو جستجو جستجوی پیشرفته    معرفي رشته هاي دانشگاهي
 رشته زبان وادبيات کردي 

زبان کردي در شاخه  هاي خانواده زباني هندو ايراني است و با زبان فارسي قرابت بسيار دارد تا جايي که تاريخ  شناسان پرآوازه بر اين باورند که کردهاي امروز، نوادگان مادهاي ديروزند. اين زبان که در طول تاريخ بالندگي اش، گنجينه اي ارزشمند از فرهنگ و ادب را در خود پرورانده است، به بخش  هاي مختلفي تقسيم مي  شود که هر يک از آنها با اندک تفاوتي در ساختار، واژگان و ويژگي هاي آواشناختي، ادبيات مخصوص خود را دارند که روي هم مجموعه اين ادبيات ها به نام زبان و ادبيات کردي شناخته شده است.  
هدف رشته زبان و ادبيات کردي، آشنايي با جنبه هاي ادبي، زيبا  شناختي و پيشينه تاريخي اين زبان غني و کهن و بررسي تاثير ادبيات کردي و فارسي بر روي يکديگر است.
گفتني است که چون زبان و ادبيات کردي ارتباطي نزديک با زبان و ادبيات فارسي دارد، اين رشته مانند زبان و ادبيات فارسي از بين داوطلبان گروه آزمايشي علوم انساني دانشجو مي پذيرد.

درس هاي اين رشته در طول تحصيل: 

دروس پايه: 
آئين نگارش و رسم الخط، دستور زبان، آواشناسي و واج شناسي، پيشينه زبان کردي و لهجه  هاي آن، کليات زبان  شناسي، روش تحقيق و مرجع شناسي، فرهنگ  نگاري

دروس اصلي: 
شعر و نثر سبک خراساني در ادب فارسي، شعر و نثر سبک عراقي در ادب فارسي، شعر و نثر سبک هندي و بازگشت در ادب فارسي، نثر معاصر فارسي، شعر معاصر فارسي، صرف درزبان عربي، نحو در زبان عربي،متون نظم و نثر کلاسيک در ادب عربي، نثر معاصر عربي، شعر معاصر عربي، زبان انگليسي اختصاصي، متون ادبي لري، متون نثر معاصر، متون شعر معاصر، تاثير قرآن و حديث در ادب کردي، ادب فولکلور، افسانه  ها و اسطوره  ها، ادبيات تطبيقي، عروض وقافيه، شاهکارهاي ادب جهان به زبان کردي، روزنامه  نگاري.

دروس تخصصي:
تاريخ ادبيات و ادب  گوراني، تاريخ ادبيات (ادب کرمانج شمال)، تاريخ ادبيات (ادب کرمانج جنوب)، تاريخ ادبيات (ادب معاصر)، بديع، معاني و بيان، مکاتب ادبي جهان، سبک  هاي ادبي در ادب  کردي، کليات نقد ادبي، نقد در ادب داستاني، ادبيات داستاني در ادب کردي، اصول و روش ترجمه، ترجمه متون.

 


 توسعه بدون آموزش معنا ندارد 

 انسان داراي ابعاد مختلفي است; بعضي او را از منظر موجود زنده مورد بررسي قرار مي دهند، يعني داراي اندام و سلول ها و رشته هاي عصبي است و مثل تمامي مخلوقات، بيشترين تشابه را دارا است. اما چنانچه انسان را از منظر فرهنگي، اجتماعي، اقتصادي و سياسي بنگريم، بايد بدانيم تمامي اين مقولات بدون آموزش هاي لازم قابل بررسي و اجرا نيست. وقتي از کشورهاي توسعه يافته و در حال توسعه ياد مي شود، منظور تداعي همين موارد است و براي اين که بتوانيم به مراحل پيشرفت و توسعه برسيم، مي بايستي آموزش هاي لازم را ببينيم. اگر با نوزاد انسان گفتگو نشود، حرف زدن را فرا نمي گيرد. پس براي اين که بتوانيم در جامعه حضور پيدا کنيم، بايد آموزش هاي لازم را فرا گيريم. از راه رفتن در کوچه و خيابان تا سوار شدن به وسايل نقليه. هنگامي که سوار تاکسي، اتوبوس، مترو و ديگر وسايل عمومي مي شويم، چنان که آموزش هاي مربوطه را نديده باشيم، باعث آزار و اذيت خود و ديگران خواهيم شد.
مردم در گذشته به دليل مشغله کمتر، بيشتر امور را به فرزندانشان ياد مي دادند، اما امروزه به علت درگيري هاي روزمره  از آن آموزش ها خبري نيست. اينجاست که وسايل ارتباط جمعي مي بايست يکي از وظايف خود را که آموزش است، به گونه اي درست و روشن به شهروندان بياموزند.  باتوجه به اين که رسانه ها به سوي خصوصي سازي مي روند، بازهم بايد اين وظايف را انجام دهند، چه رسد به رسانه  ملي که هزينه اش از بودجه مردم و دولت تامين مي شود! رسانه هاي دولتي به لحاظ اين که از درآمد ملي استفاده مي کنند، لازم است در تمامي زمينه ها مردم را آموزش دهند. با کمي دقت، مشاهده خواهيم کرد که براثر عدم آموزش هاي مورد نياز چه خسارت هاي اجتماعي، مالي ، جاني، فرهنگي، اقتصادي و سياسي که متحمل نمي شويم.  بايد کوچکترها بدانند که بزرگترها در جامعه چه جايگاهي دارند و احترام به آنهاست که هنجارهاي اجتماعي را به وجود مي آورد.
هنگامي که فرد مسني وارد خانه مي شود، مي بايستي به احترام او از جا برخيزيم، تا او بنشيند. ما مي توانيم از طريق تلويزيون و با برنامه هاي تصويري، بيشترين آموزش ها را به مردم بدهيم. اينک جاي آموزش در اين رسانه پربيننده کشور کمرنگ است. بيشترين مردم در شهرها و به خصوص شهرهاي بزرگ زندگي مي کنند و براي اين که نظم و نظام لازم رعايت شود، آموزش در لايه هاي مختلف زندگي اجتماعي آنان واجب است. 

دکتر محمدعلي پيوند - مدرس ارتباطات

 


 نتايج نهايي کنکور اعلام شد
 ثبت نام پذيرفته شدگان کنکور در دانشگاه ها از امروز 

سرويس دانشجو:
نتايج نهايي آزمون سراسري سال 93 از طريق سايت سازمان سنجش به نشاني  org.sanjesh.www  اعلام شد.  
در کنکور امسال بيش از يک ميليون داوطلب شرکت کرده بودند که در نهايت 466 هزار و 888 نفر پذيرفته شدند. 
دکتر خدايي رييس سازمان سنجش آموزش کشور زمان ثبت نام پذيرفته شدگان در دانشگاه ها را از 22 تا 25 شهريور اعلام و گفت: از آنجايي که ممکن است برنامه زماني برخي دانشگاه ها متفاوت باشد، به پذيرفته شدگان توصيه مي شود ابتدا به سايت دانشگاه مورد نظر مراجعه کرده و از زمان بندي ثبت نام دانشگاه آگاه شوند.  
خدايي همچنين اظهار کرد: کارنامه آزمون سراسري 93 از 26 شهريور در سايت سازمان سنجش قرار مي گيرد و در صورتي که داوطلبان به کارنامه خود اعتراض دارند مي توانند اعتراض خود را از طريق سايت سازمان سنجش منتقل کنند.  


 گلايه هاي رئيس جمهوري از استادان دانشگاه ها و چند نکته  

از اينکه دولت يازدهم با تمامي قد در مقابل استکبار جهاني ايستاده است و از منافع ملت و نظام جمهوري اسلامي جانانه و خردمندانه دفاع مي کند ، به سهم خود سپاسگزارم. اما در مورد گلايه هاي رئيس جمهوري از استادان دانشگاه ها، که چندي پيش رسانه اي شد مواردي به نظرم رسيده است که به آن ها اشاره مي کنم.  
يک عضو هيات علمي دانشگاه، پس از عبور از هفت خان رستم،  گزينش هاي هسته مرکزي وزارت علوم و شوراها و کميته هاي آشکار و پنهان تخصصي و غيرتخصصي ، وارد دانشگاه و مراکز آموزش عالي و تدريس و پژوهش مي شود.  از نقطه نظر علم روانشناسي و صيانت نفس و حفظ امنيت شغلي و موقعيت هاي اجتماعي، برحسب «نوع شخصيت» از اينکه تا چه ميزان محافظه کار و يا شجاع و داراي پشتوانه هاي علمي و مادي و معنوي است، بسياري از کاستي ها و نارسائي ها و حتي ظلم هايي را که در گزينش و ارتقا» و پايه هاي شغلي نسبت به او روا داشته شده است، ناديده مي گيرد و به اصطلاح دندان روي جگر مي گذارد و دم برنمي آورد.  در چنين شرايطي اکثريت قريب به اتفاق اساتيد دانشگاه ها و به ويژه آن عده از جديدالاستخدام ها، به محض دريافت حکم «برنامه تدريس» به سراغ جزوه نويسي، کتاب و منابع «طرح درس» و تکميل پرونده پژوهشي، مطالعه مقالات و کتاب هاي درسي و مشارکت هاي اجتماعي، فرهنگي و گاه سياسي «درون سازماني» مي روند. پاره اي از اين اساتيد، دائما از اينجا به آنجا سفر مي کنند; يکي از شرق و ديگري از غرب با اتوبوس، سواري، هواپيما و قطار در حرکت و جابجائي و مشغول رتق و فتق امور زندگي و «نان آوري» براي خانواده و افراد تحت تکفل هستند و بنابر اين فرصتي براي اعتراض، نامه نگاري، عريضه نويسي و درد دل برايشان باقي نمي ماند.
از سوي ديگر سازمان ها و نهادهاي گوناگون، سايه به سايه درصدد کشف خطاها و اشتباه ها و لغزش هاي رفتاري، کرداري و شخصيتي اعضاي هيات هاي علمي دانشگاه ها و به ويژه تازه واردها هستند و از برخي دانشجويان خواسته مي شود تا در مورد اساتيد خود، از حيث پوشش اسلامي، رفتار و شيوه تدريس، حضور به موقع در کلاس هاي درس و مطالب تدريس، گزارش تهيه کنند و تحويل دهند.   بديهي است، اساتيد دانشگاه ، هميشه دست به عصا در دانشگاه راه رفته اند و نقطه ضعف و «آتو» به دست کسي نمي دهند!البته، در شرايط فعلي و با روي کارآمدن دولت يازدهم و تاکيد مقام معظم رهبري و رئيس جمهوري تا حدي اين مسئله برطرف شده است و اعتراض ها و شکوائيه ها و گله مندي هايي از قسمت هاي گوناگون دانشگاه ها به ويژه در قسمت بازنشستگي، به گوش مسئولان مي رسد. تا قبل از روي کارآمدن دولت يازدهم، کارگزيني ها به استناد چند بخشنامه عده کثيري از اساتيد پرتوان و پرقدرت و مسبوق به علوم جديد و قديم را به طور فله اي، بازنشسته و به جاي آنان، از اساتيد حق التدريس استفاده مي کردند، اميد است، در دولت يازدهم اساتيد بتوانند حرف هاي اصولي خود را از راه تصوير و قلم، به رويت مسئولان محترم و به ويژه به رئيس جمهوري برسانند. 
در حالي که عده اي اساتيد دانشگا ه ها مطالب خود را براي مجلات و نشريات معتبر علمي و فرهنگي (ISI)  مي فرستند تا پس از بررسي و تاييد و چاپ، يک امتياز پژوهشي محسوب شود و از اين طريق، حقوق هايشان حداقل يک «پايه» و «چند تومان» افزايش يابد، براي عده اي ديگر ارتباط با جرايد اصولا مفهوم عقلي ندارد از اينرو براي مطبوعات وقت نمي گذارند و اگر احيانا افرادي، مقالات خود را براي روزنامه ها مي فرستند، يکي از دلايل آن تايپ و نشر و جمع آوري سريال ها و «پرينت ها» و در نهايت تدارک يک و يا چند جلد کتاب به همت صاحبان و مسئولان جرايد است.
شم نويسندگي و عريضه نويسي در نظام علم و ادب، يک «هنر» لطيف و حساس و پر رمز و راز محسوب مي شود و داراي شرايط و عوامل خاص است. از اين رو، هر کسي جرات قلم در دست گرفتن و درد دل کردن را ندارد. چه بسا يک استاد در نامه اعتراضيه خود يک واژه «نازيبا» و يا با «غلط» املائي بنويسد و سپس مورد تمسخر و هجو و جارو جنجال ديگران قرار گيرد.   کما اين که از قديم گفته اند «ديکته ننوشته، غلط ندارد!»  عده اي از کارکنان اداري و کادر آموزشي و پژوهشي ،  بنا به دلايلي ، يک «ايراد کوچک» را بسيار بزرگ مي کنند و با تهيه کپي و پخش آن در ميان دانشگاهيان، با آبرو و حيثيت استاد بازي مي کنند!
همچنين نبود اطلاعات کافي در مورد موضوع هاي خاص و عدم دسترسي به ريشه يابي و تجزيه و تحليل اوضاع و احوال روز از مشکلات استادان دانشگاه محسوب مي شود. در بيشتر موارد، بخشنامه ها و آئين نامه ها و دستور العمل ها به موقع و به طور کامل به دست اساتيد دانشگاه ها نمي رسد، تا مورد نقد و بررسي قرار گيرد. اما براي بهبود وضعيت دانشگاه ها و ارزش گذاري به اساتيد و خدمتگزاران جوامع فرهنگي، پيشنهادهايي دارم:   
کانون اساتيد دانشگاه ها، با اهداف خيرانديشي و رفاه عمومي و پيشبرد برنامه هاي علمي و فرهنگي و برگزاري سفرهاي داخلي و خارجي، در کنار وزارت علوم و فناوري و تحقيقات تاسيس شود و از تجربه هاي افراد بصير و خبير براي توسعه مراکز آموزشي استفاده به عمل آيد. البته در چند سال گذشته کانوني تحت عنوان «مجمع اعضا هيات علمي دانشگاه ها»، در کنار وزارت حضور داشته و فعاليت هاي چشمگيري را در جهت حفظ منافع اعضاي هيات علمي دانشگاه ها آغاز کرده است، ولي معلوم نيست که آيا وزارت علوم از اين مجمع استقبال خواهد کرد يا خير؟    استقلال دانشگاه ها، از نقطه نظر سياسي، اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي به طور رسمي اعلام و دست تمامي گروه ها و احزاب و دستجات و فرقه ها که به نوعي در اهداف و برنامه هاي مستقل وزارت علوم خدشه وارد مي سازند، کوتاه و مانع دخالت آنان در گزينش دانشجو و استاد شود.   همچنين با صدور بخشنامه و يا «فراخوان ملي» تمامي افرادي که عليه آنان پرونده سازي و يا جوسازي شده است، به ويژه اساتيد بازنشسته دانشگاه هاي سراسري بار ديگر به کار دعوت شوند و از تجربيات آنان در شوراهاي مشورتي و در گروه هاي آموزشي و پژوهشي، استفاده شود. براي تمامي اعضاي هيات علمي بازنشسته که مجددا به کار دعوت مي شوند، هيچگونه محدوديت سني و شرايط سخت و خسته کننده و مايوس کننده در نظر گرفته نشود. دانشگاه ها مي توانند براي اعضا» هيات علمي بازنشسته، چه آن دسته از افرادي که در حال حاضر مشغول تدريس و يا پژوهش هستند و چه آنان که در خارج از دانشگاه به کار ديگري مي پردازند، محل مناسب در يکي از سالن ها و يا اطاق هاي امور رفاهي دانشگاه ها در نظر گرفته شود تا بر حسب تمايل، به هنگام ضرورت، به ويژه در مراسم خاص، اجتماع تشکيل دهند و از حال و احوال يکديگر با خبر شوند. 
فيضعلي مداح  عضو بازنشسته هيات علمي دانشگاه سمنان


 اخبار کوتاه آموزشي 

- دانشگاه آزاد دانشجويان اخراجي نروژ را مي پذيرد. 
معاون سنجش و پذيرش دانشگاه آزاد از پذيرش آن دسته از دانشجويان ايراني خبر داد که از يک دانشگاه در نروژ اخراج شده بودند. 
مجتبي علوي فاضل در گفتگو با مهر، گفت: متاسفانه عده اي از دانشجويان ايراني که در دانشگاه نروژ تحصيل مي کنند بنا به دلائل سياسي از اين دانشگاه اخراج شده اند.  وي ادامه داد: طبق هماهنگي به عمل آمده با رئيس دانشگاه آزاد، مقرر شد اين دانشجويان در صورت تمايل در دانشگاه آزاد اسلامي پذيرفته شوند.
به گفته معاون سنجش و پذيرش دانشگاه آزاد، دانشجويان مي توانند درخواست خود را به دانشگاه آزاد ارائه دهند تا در کميته تبديل تحصيل دانشجويان خارج به داخل بررسي شود.  
- مجله فرهنگستان علوم در ميان 10 مجله برتر علمي کشور  به گزارش پايگاه استنادي علوم جهان اسلامي ISC  «فصلنامه آموزش مهندسي ايران» که به همت گروه علوم مهندسي فرهنگستان علوم منتشر مي شود، از ميان 693 مجله برتر علمي کشور، فهرست شده در پايگاه استنادي علوم جهان اسلام، در رتبه نهم و با ضريب تاثير 0/639 قرار دارد. 
فصلنامه آموزش مهندسي ايران با مدير مسئولي دکتر محمود يعقوبي و سردبيري دکتر پرويز دوامي منتشر مي شود. اعضاي پيوسته گروه علوم مهندسي فرهنگستان علوم دکتر محمدرضا عارف، دکتر محمدرضا اسلامي، دکتر مهدي بهادري نژاد، دکتر پرويز جبه دارمارالاني، دکتر پرويز دوامي، دکتر سعيد سهراب پور، دکتر مرتضي سهرابي، دکتر علي کاوه، دکتر حسن ظهور، دکتر محمود يعقوبي، دکتر هادي نديمي و دکتر محمدحسين حليمي اعضاي هيات تحريريه آن را تشکيل مي دهند.  اين فصلنامه از سال 1378 آغاز به کار کرده و تاکنون 61 شماره از آن به چاپ رسيده است. تارنماي اين مجله به نشاني ir.ac.ias.//ilee:http  در دسترس علاقه مندان است.  
- مراجعه  پذيرفته شدگان با آزمون و بدون آزمون دانشگاه آزاد به واحد دانشگاهي محل پذيرش 
معاون سنجش و پذيرش دانشگاه آزاد اسلامي گفت: کليه پذيرفته شدگان آزمون هاي دانشگاه آزاد اسلامي که اسامي آنها به تدريج در حال اعلام شدن است، براي ثبت نام و واريز وجه صرفا به واحد دانشگاهي محل پذيرش مراجعه کنند. 
علوي فاضل افزود: پذيرفته شدگان در نظر داشته باشند هرگونه راهنمايي و مشاوره و پرداخت وجه مي بايست در محل واحدهاي دانشگاهي و به شماره حساب هاي واحدهاي دانشگاهي که نزد شعب بانکي که در درگاه هاي الکترونيکي واحدها اعلام شده است، صورت گيرد. 
معاونت سنجش و پذيرش توصيه کرد: پذيرفته شدگان از مراجعه به مکان هايي غير از واحد دانشگاهي و تبليغات افراد سودجو با عناوين تسهيل امور ثبت نام و غيره جدا خودداري کنند و هيچگونه توصيه اي را از افراد غيرمسئول نپذيرند.