تاریخ 1393/06/22 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3736 برو جستجو جستجوی پیشرفته   متن کامل آخرين گفتگوي مرحوم آيت الله نصيري با روزنامه پيام استان سمنان ؛
 دولت تدبير و اميد کشور را با متخصصان اداره کند 

اشاره:

سمنان، علماي پيشکسوت و بزرگي را به خود ديده است. مرحوم نجات، مرحوم علامه حائري مازندراني و به تعبيري سمناني و ديگران که يک، يک نام نبرم.
اما آيه ا...نصيري شخصيت ديگري است. يعني ويژگي هايي دارد که مخصوص اوست و بهتر بگويم که يک سبک و سلوک خاص و شخصي است. بي آنکه بخواهيم خداي ناکرده ديگران را نفي کنيم، هر گلي بويي  دارد. بايد جست و جو کرد در آيه ا... نصيري چه چيزي است که او را اين چنين محبوب و مردمي کرده است؟ صراحت لهجه؟ که ديگران نيز در تريبون هاي مختلف دارند! رسانه و بلندگوهاي خاص؟ که چنين نيست. سخنان مليح و بداهه؟ نه! که بذله گويان ديگر به لطيف گويي مشهورترند! پس آنچه او را نزد خاص و عام دوست داشتني کرده چيست؟ به قول حافظ: «قبول خاطر و لطف سخن خداداد است»
اگر کسي هزار تا تبليغ هم بکند تا خدا نخواهد محبوب نمي شود. مرجعيت هم اين گونه است. علم يک چهره دارد ولي محبوبيت عالم به شخصيت او برمي گردد.
سخنراني مشهور ايشان قبل از انقلا ب هنگامي که حضرت امام به پاريس عازم شدند اشاره به نامه اي داشتند که به والري ژيسکاردستن رئيس جمهور فرانسه نوشته اند و در آن اشاره کرده بودند: «واي به حال شما اگر يک مو، فقط يک مو از حضرت امام کم شود...»
يکي از صفات بسيار خوب آيه ا... نصيري اين بوده که هميشه به نظر علماي ديگر اهميت مي داد و سعي مي کرد فراتر از آنان سخن نگويد همچنان که خودش به ما مي گفت حضرت امام تا زماني که مرحوم بروجردي بود همواره به کلام او توجه مي کرد و خود نظري نمي داد.  
به اعتقاد بنده نزديکان آيه ا... نصيري بايد خاطرات ناب او را از ديدارهاي قبل از انقلاب ايشان با حضرت امام، مرحوم ميلاني (ره) و ساير اهل علم در مجموعه اي فراهم کنند که خود به تنهايي مراتب درس اخلاق و معرفت است.
از ديگر ويژگي هاي ايشان روش هاي تمثيلي و گفت و گوي عاميانه با مردم است. همواره سادگي و صميميت را پيشه خود داشته اند و خداوند مقبوليت عام برايشان ارزاني داشته است.
آيت ا... شيخ محمد نصيري در سال 1310 هجري شمسي چشم به جهان گشود و از همان دوران نوجواني و جواني در شهرهاي قم و  مشهد مقدس به تحصيل پرداختند و در نهايت به سمنان برگشتند و پنجاه سال در خدمت دين و مردم سمنان بودند.
آيت ا... محمدتقي نصيري از محضر بزرگاني چون علامه محمدصالح حائري سمناني، ملاغلامحسين هراتي، آيات اديب نيشابوري و ميرزا هاشم قزويني، مراجع عظام بروجردي، سيد محمدرضا گلپايگاني، سيد محمد محقق داماد و امام خميني(ره) کسب فيض کرد.    
ايشان سال ها با مديريت و تدريس در حوزه علميه سمنان به تربيت و پرورش شاگردان در سطوح مختلف علمي پرداخته است.  
اين عالم بزرگ سمناني همچنين فرزند خود، شهيد محمدصادق نصيري را تقديم انقلاب کرده است.
حضور ايشان در صحنه هاي سياسي و آگاه سازي مردم براي حضور در صحنه هم نبايد از خاطر ما فراموش شود. فراموش نشود آيه ا... نصيري با وجود اينکه با بيماري خود دست و پنجه نرم مي کند ولي باز هم در انتخابات اخير با دادن پيام هاي مختلف و صدور بيانيه ها بر انتخاب اصلح توسط مردم تلاش کردند و بارها و بارها با آگاه سازي مردم خواستار حمايت همه جانبه از دکتر حسن روحاني شدند که با ياري و حمايت گسترده مردم و راي قاطع به عنوان رييس جمهور منتخب برگزيده شد و تلاش هاي اين عالم وارسته به نتيجه نشست.   
ما نيز به همين بهانه به سراغ ايشان رفتيم و در خصوص آشنايي ايشان با رييس جمهور برگزيده ملت، به گفت وگو نشستيم.

**********************************

از اينکه فرصت خود را در اختيار ما قرار داديد سپاسگزاري مي کنم ، براي ما و خوانندگان از شناختي که از جناب آقاي دکتر حسن روحاني رييس جمهور برگزيده داريد، بگوئيد.
بسم ا... الرحمن الرحيم. ايشان را از ابتداي ورود به حوزه سمنان و طلبگي مي شناسم. مدتي هم در دروس مقدمات نزد ما درس خواندند.
نظر شما در مورد انتخاب آقاي دکتر روحاني به رياست جمهوري اسلامي ايران؟
بنده با کانديد شدن آقاي دکتر حسن روحاني کاملا موافقت داشتم و قبل از انتخاب شدن، از ايشان حمايت کردم. ايشان را شخصي عالم و فاضل، انقلابي و در خط ولايت و رهبري مي دانم. از مبارزان قبل از انقلاب اسلامي بر عليه رژيم پهلوي و از ياران امام خميني(ره) مي باشند.
دولت تدبير و اميد و بايد ها و نبايدها؟
شعار انتخاباتي حجت الاسلام و المسلمين جناب آقاي دکتر حسن روحاني را شعار متين و کارساز مي دانم به خصوص در شرايطي که در حال حاضر کشور ما با آن مواجه است. کشور نياز به شخصي مدير و مدبر دارد که انشاالله با تدبيري که برخاسته از ايمان و اعتقاد و باور به دست آوردهاي انقلاب و خون شهداست سرانجام امور کشور منظم شود و گراني مهار شده و در سياست خارجي کشور نيز ضمن پاسداري از دست آوردهاي انقلاب، تعامل و رابطه خوبي با دنيا داشته باشيم تا کم کم تحريم ها هم برداشته شود و امور کشور از انسجام خوبي برخوردار گردد و مردم هم از رفاه نسبي برخوردار گردند. مردم انقلابي ايران شايستگي دارند که با مديريت صحيح کشور از نعمات و برکات انقلاب بهره برداري نمايند نه اينکه روز به روز مردم خوب و فهيم ايران در تنگناي معيشت و فشار گراني قرار گرفته و اساس خانواده هاي ايران دچار آشفتگي و بي ثباتي قرار گيرد. مردم بايد از حداقل معيشت برخوردار باشند و قيمتها در بازار توسط دولت کنترل شود و از ثبات نسبي برخوردار باشند.
پيشنهاد جنابعالي در مورد دولت آينده؟
پيشنهاد بنده اين است که دولت آقاي دکتر حسن روحاني دولت کار و توليد باشد که ثمره توليد، استقلال اقتصادي و سياسي کشور خواهد بود.
سفارش شما به شخص آقاي دکتر روحاني براي تشکيل دولت آينده؟
سفارش بنده اين است که دولت تدبير و اميد آقاي دکتر حسن روحاني دولتي باشد که از همه نيروهاي کارآمد و متخصص و متعهد از هر گروه و از هر جناحي که باشند استفاده نموده، حب و بغض شخصي و گروهي و جناحي اعمال نشود.
خواست ها و درخواست هاي بر حق شهروندان از دولت؟
درخواست  برحق شهروندان از دولت اين است که حقيقتا با تمام وجود در خدمت مردم باشد و مصالح مردم و کشور را در نظر بگيرد. با حفظ ارزشها و دستآوردهاي انقلاب و پاسداري از آن با تدبير و رفق و مدارا با مردم، زمينه رشد و شکوفايي کشور را فراهم نموده، به دغدغه هاي به حق مردم و شهروندان اهميت داده و با بي بند و باري، ولنگاري و آزادي مخل به حقوق مومنين برخورد نمايد.
انتظار شهروندان از رئيس جمهور آينده که برآمده از راي اکثريت مردم ايران به ويژه همشهريان عزيز مي باشد، چيست؟
انتظار شهروندان و ما اين است که از انتقاد سازنده علما و مراجع عظام و مردم کوچه و بازار استقبال نموده، کشور را مستقل و آزاد و سربلند بسازد. شعار محوري انقلاب يعني استقلال آزادي جمهوري اسلامي را همواره مدنظر داشته باشد. آزادي در ذيل شعار جمهوريت و اسلاميت مطرح باشد. زن در جامعه اسلامي از آزادي تعريف شده اسلامي برخوردار باشد. مرد نيز از آزادي اسلامي به گونه اي شارع مقدس آن را تاييد و امضا نمايد برخوردار باشد. «الناس علي دين ملوکهم» اگر رئيس جمهور الگوي اسلامي ارائه نمايد زنان و مردان الگوپذيري نمايند و چنانچه خداي ناکرده الگوي بي بند و باري و بي حجابي را مطرح نمايد، الگوپذيري همانگونه خواهد بود.
وظيفه مردم در قبال دولت آينده؟
مردم موظفند کمال همکاري را با رئيس جمهور آينده داشته باشند و توقع نداشته باشند در ظرف مدت زمان کوتاهي همه مشکلات مرتفع شود. وظيفه مردم اين است که به دولت مهلت و فرصت بدهند تا با آهنگي معقول کم کم مشکلات را مرتفع و موانع را برطرف سازد و کشور را به سوي سازندگي و توليد و نوآوري هدايت نمايد.
فضاي همدلي و انسجام همگاني در اعتلاي کشور و حفظ جايگاه واقعي مردم ايران در صحنه بين المللي را چگونه مي توان به وجود آورد؟
ما نبايد تصور کنيم که تنها در کشور ما مشکلات وجود دارد و کشورهاي بزرگ دنيا و ابرقدرت ها هيچ مشکلي ندارند. با توجه به اين مطلب ميتوان با رويکرد بدون افراط و تفريط و با ميانه روي و اعتدال که شعار انتخاباتي جناب آقاي دکتر حسن روحاني بوده است براي اعتلاي کشور در بين الملل و با تکيه بر توليد و خودکفايي، تعامل مثبت و سازنده اي با جهان داشته باشيم و از همه توان دولت و مردم استفاده نموده، به دور از شعارزدگي حقيقتا گام هاي بلند و محکم و استواري را در خصوص حفظ جايگاه ايران در بين کشورهاي اسلامي و جهان برداريم و اين امر با تدبير و اميد دست يافتني خواهد بود. جاذبه و دافعه هر دو را با هم داشته باشيم، جاذبه تنها مفيد نيست، دافعه صرفا هم کار ساز نخواهد بود. برآيند اين دو امر همه نيروها و قوه ها را به فعليت خواهد رساند انشالله شعار محوري و اصولي حضرت امام راحل همواره آويزه گوشمان باشد با وحدت کلمه همه مشکلات به آساني از پيش برداشته خواهد شد در فاصله زماني مناسب.
نظر جنابعالي در مورد روابط با کشورهاي ديگر جهان و انرژي هسته اي؟  
نظر ما اين است که با حفظ اصول انقلاب و چارچوب هايي که حضرت امام در وصيت نامه سياسي الهي خود ارائه دادند روابط ما با ديگر کشورها تعريف و تنظيم و سازماندهي خواهد شد يعني رابطه عادلانه با همه کشورهايي که خواهان ارتباط با ما هستند ملاک و معيار  اصولي ارتباط با ديگر کشورها خواهد بود. رابطه ظالمانه و زورگويانه را هرگز نخواهيم پذيرفت و استفاده از انرژي هسته اي حق مسلم ملت ماست و از آن دست بر نخواهيم داشت. آمريکا و کشورهاي  وابسته به آمريکا با انرژي صلح آميز هسته اي مخالف نيستند. آنان مخالف دستيابي دانشمندان و جوانان و نخبگان ما به فن آوري و دانش هسته اي و غير هسته اي است. آنان مي خواهند همواره کشور هاي جهان سوم و حتي توسعه يافته، ريزه خوار علم  و دانش و يافته هاي آنان باشند. استقلال علمي دانشمندان ما را برنمي تابند، لهذا دست به ترور دانشمندان هسته اي و نخبگان علمي ما مي زنند.
سخن آخر.
با آرزوي توفيق روز افزون براي رئيس جمهور منتخب و همشهري و هم استاني جناب آقاي دکتر حسن روحاني دامت توفيقاته.
*****
نماينده مردم استان سمنان در مجلس خبرنگاران رهبري:
آيت ا... شيخ محمد تقي نصيري کاري غير از خدمت، تربيت طلبه و آموزش  روحانيون کار ديگري نداشته است و تمام وقت خود را براي پرورش و تربيت روحانيون صرف کرده است.
حجت الاسلام والمسلمين سيد محمد شاهچراغي نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه سمنان مي گويد: يکي از ويژگيهاي منحصر به فرد آيت الله شيخ محمد تقي نصيري اين است که ايشان بعد از اتمام دوره تحصيل به شهر خودشان برمي گردند و خدمتگزار مردم شهر خودشان مي شوند و اين کار بزرگي است که از يک عالم برجسته و گرانقدر چون آيت ا... نصيري بر ميآيد.
وي اضافه کرد: آيت ا... نصيري عالمي است که مردم مي توانند از علم او بهره مند شوند و اين نيز يکي از ويژگي هاي شاخص يک عالم است که مي تواند او را ارزشمند جلوه دهد. آيت ا... شيخ محمد تقي نصيري کاري غير از خدمت، تربيت طلبه و آموزش  روحانيون کار ديگري نداشته است و تمام وقت خود را براي پرورش و تربيت روحانيون صرف کرده است.
نماينده مردم استان سمنان در مجلس خبرنگاران رهبري، حضرت آيت ا.. شيخ محمد نصيري را مصداق بارز کامل حديث پيامبر گرامي اسلام (ص) خطاب به امير المومنين (ع) دانست و گفت: حضرت محمد(ص) مي فرمايند: اگر يک نفر را هدايت کنيد از آنچه که خورشيد بر تو مي تابد بهتر است.
حجت الاسلام والمسلمين شاهچراغي اضافه کرد: بنده بيش از نيم قرن با حاج شيخ تقي نصيري دوست و رفيق بوده ام و در کنار ايشان و در محضر ايشان کسب علم و دانش کرده ام، من جايي را سراغ ندارم که در آنجا حاج شيخ نصيري عمدا خطا کرده باشد و يا عمدا مرتکب خطا شده باشد ايشان علاوه بر تحصيل و کسب علم، در عبادت نيز سرآمد و الگو بودند.
وي تصريح کرد: آيت ا... نصيري را مي توان يکي از علماي کم نظير در تعليم و تربيت و پرورش روحانيون دانست. ايشان هم اهل عبادت، قرآن و نماز شب بودند و هم در تمامي کارهاي خود جدي بودند.
امام جمعه سمنان،حاج محمد تقي نصيري را معلم خود در نماز شب معرفي کرد و گفت: ما در دامغان مشغول به تحصيل بوديم، حاج آقا نصيري هم در آنجا مقيم بودند، شب ها آيت ا.. نصيري ما را از خواب بيدار مي کردند و به ما مي گفتند برويم مسجد و نماز شب بخوانيم، اگر من نماز شب را ياد گرفتم، معلم من آيت ا... نصيري بودند.
حجت الاسلام والمسلمين شاهچراغي اظهار داشت: آيت ا.. نصيري يکي از شاگردان آيت ا... العظمي گلپايگاني و حضرت امام خميني(ره) بودند و همچنين افتخارات مبارزه در دوران قبل و بعد از انقلاب اسلامي را داشتند. به جرات مي توانم بگويم در اين چند سال غير از تربيت، عبادت، ديانت، محبت، و جديت چيز ديگري از شيخ نصيري نديدم.
*****

نماينده سابق مردم سمنان در مجلس شوراي اسلامي:
آيت الله نصيري يکي از افتخارات بزرگ نظام جمهوري اسلامي است/ همه آنچه را که از يک روحاني انتظار داريم مي توانيم در آيت الله نصيري پيدا کنيم.
نماينده سابق مردم سمنان در مجلس شوراي اسلامي گفت: آيت الله نصيري هم از نظر ديانت و هم از نظر سعادت و هم از نظر اخلاقي بسيار ارزشمند و گرانقدر هستند .
حجت الاسلام و المسلمين اکرمي با بيان اينکه همه آنچه را از يک روحاني انتظار داريم يک روحاني انجام دهد،مي توانيم در آيت ا... نصيري پيدا کنيم، افزود: ما از يک روحاني انتظار داريم درس بخواند، کوشا و ساعي و جدي باشد، نسبت به دين و انقلاب اسلامي و رهبري با تمام وجود خادم و خدمتگذار باشد، انتظار داريم خاکي، خودماني و مردمي باشد  و شان روحانيت را حفظ کند و نسبت به آنچه که در جامعه مي گذرد تماشاگر و بي تفاوت نباشد و همچنين از تمام تون جسمي و ذهني و فکري خود براي خدمت به اسلام و نظام و مردم و رهبري استفاده کند.
وي خاطر نشان کرد : من از 1340 به شهر مقدس قم رفتم و آيت الله نصيري از اولين استادان من بودند، اکنون که 52 سال از آن روز مي گذرد به عنوان يک طلبه که حاج آقا نصيري را يک روحاني واقعي و حقيقي ديدم، در آن زماني که در دوره محمد رضا شاه و رضا خان که دشمن اصلي روحانيت و حوزه هاي علميه بودند و روحاني و طلبه شدن نه تنها براي آنها ارزشي نبود بلکه ضد ارزش بود، از آن زمان که خفقان کامل برقرار بود و فضاي کار و فعاليت براي روحانيت سخت بود، آيت الله نصيري به عنوان يک روحاني ارزش گذار مشغول به خدمت به نظام و مردم بودند.
وي تصريح کرد: آيت الله شيخ محمد تقي نصيري يکي از افتخارات بزرگ نظام جمهوري اسلامي است و اين نظام افتخار دارد که يکي از خدمتگزاران به اسلام و مردم را تربيت کرده است.