تاریخ 1393/06/22 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3736 برو جستجو جستجوی پیشرفته   مديرکل دفتر موسيقي وزارت ارشاد: اين کار خسروي عواقبي را براي وي در پي خواهد داشت
 سيروان خسروي به تهران برگشت کنسرت سنندج لغو شد!  

رييس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي سنندج خبر لغو کنسرت سيروان خسروي در اين شهر را به طور رسمي تاييد کرد.
محمدرضا گوهري با اعلام اين مطلب ، افزود: در تماس با برگزارکننده اين کنسرت مشخص شد که خسروي سنندج را به قصد تهران ترک کرده است و آنها نيز نتوانسته اند وي را براي برگزاري کنسرت راضي کنند.
وي اظهار کرد: پيروز ارجمند مديرکل دفتر موسيقي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي نيز با وجود يک ساعت و نيم گفت و گو با اين خواننده سنندجي موفق به راضي کردن وي براي برگزاري کنسرت نشده است.
وي گفت: مطمئنا اين کار خسروي عواقبي را براي وي در پي خواهد داشت و دفتر موسيقي اين موضوع را پيگيري مي کند.
گوهري ادامه داد: رضا احمدي مدير شرکت نغمه هزار دستان و برگزار کننده اين کنسرت نيز به دليل اين لغو يکطرفه کنسرت دچار ضرر چند ميليوني شده است.
وي بيان کرد: احمدي که داراي مدرک ارشد موسيقي است به تازگي اين شرکت را تاسيس کرده است و اولين کار خود را در زمينه برگزاري کنسرت برعهده گرفته بود.
رييس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي سنندج، افزود: تا کنون سابقه نداشته است که کنسرتي يکطرفه از سوي خواننده و بدون هيچ دليل و هماهنگي در سنندج لغو شود.


 با هدف حمايت از کودکان نيازمند، برگزار مي شود;
 «هم آوايي عشق و اميد» با حضور ستارگان موسيقي  

هنرمندان صاحب نام موسيقي با همراهي چهره هاي سرشناس و پيشکسوت هنر کشور، براي کودکان ايران و جهان به اجراي برنامه مي پردازند.
مهر ماه امسال يکي از سالن هاي بزرگ تهران به مدت يک هفته، ميزبان چهره هاي صاحب نام موسيقي است که براي حمايت از کودکان، کنسرت برگزار مي کنند تا با زبان هنر، شادي را به آنها هديه کنند. در روزهاي آتي اسامي چهره هاي شرکت کننده در اين برنامه همراه با ساير جزئيات آن از طريق سايت «موسيقي ما» منتشر خواهد شد.
برگزارکنندگان اين برنامه يادداشتي در خصوص آن در اختيار سايت «موسيقي ما» قرار داده اند که در ادامه مي آيد:
     «هم آوايي عشق و اميد»
شادي را به تو هديه خواهم داد...
اين بار هنر آفرينان عرصه موسيقي و هنرمندان پيشکسوت کشور هم سو و يکصدا براي کودکان نيازمند ايران و جهان، در قلب تهران بزرگ،  با زبان هنر، رويدادي رقم خواهند زد به ياد ماندني و جاودان.
در اين اتفاق بزرگ که مورد توجه ويژه وزير محترم وزارت فرهنگ وارشاد اسلامي قرار دارد، مشارکت معنوي سازمانها و ارگانهاي دولتي بسياري حامي و پشتيبان اين طرح بزرگ است.
شايان ذکر است موسسه مديران شيوه و موسسه فرهنگ و هنر حافظ مجري اين حرکت عظيم هستند که با همياري و مشارکت موسسه هنرمندان پيشکسوت،موسسه  آواي مهر ميهن، موسسه فرهنگي ساروک و موسسه ملاصدرا در اين راه قدم برداشته اند.

 


 براي کنسرت 30 مهر ماه در سالن ميلاد نمايشگاه;
 بليت فروشي کنسرت «احسان حق شناس» امروز آغاز مي شود  

خواننده آلبوم هاي «کي فکرشو مي کرد»، «تيک تيک» و «فرکانس»، در گفت و گو با «موسيقي ما» از قطعيت برگزاري کنسرت پاييزي اش و زمان آغاز بليت فروشي براي آن خبر داد. به گفته ي «احسان حق شناس»، بليت فروشي براي کنسرت 30 مهر 1393 آغاز شد.
حق شناس ترجيح داده اين بار پيش از برگزاري کنسرتش از جزئيات آن اطلاعاتي منتشر نکند، اما شنيده ها حکايت از آن دارد که وي تمهيدات ويژه اي براي طراحي صحنه ي اين کنسرت در نظر گرفته است. همچنين تغييرات مهمي در گروه نوازندگان وي رخ داده و چهره هاي جديد به آن اضافه شده اند.
گفتني است اين خواننده اخيرا قطعه ي «کجا مي ري؟!» را منتشر کرده بود. همچنين در آلبوم گروهي «من و ما»، با قطعه ي «عاشق چشماتم» حضور داشت.

 


 برگزار ي دومين جشن سالانه «موسيقي ما» 31 شهريور  

دومين جشن همدلي اهالي موسيقي ايران با معرفي برترين هاي اين حوزه در سال 92، دوشنبه 31 شهريور در تالار وحدت تهران برگزار مي شود.
دومين دوره جشن سالانه «موسيقي ما» با انتخاب برترين هاي اين حوزه در سال 92 و تقدير از چهره هاي ماندگار موسيقي کشور در تالار وحدت برگزار مي شود.
برگزيدگان اين مراسم هنرمنداني هستند که طي يک نظرسنجي فراگير در دو بخش «کارشناسي» (با آرا» بيش از صد نفر از کارشناسان موسيقي) و «مردمي» (با راي نزديک به 150هزار نفر از علاقه مندان موسيقي) انتخاب شده و از آنها با اهداي تنديس «موسيقي ما» و لوح هاي نفيس تقدير خواهد شد.
انتخاب برترين آلبوم موسيقي(سنتي، تلفيقي و پاپ)، برترين قطعه موسيقي (سنتي، تلفيقي و پاپ)، برترين آهنگساز (سنتي و پاپ)، برترين تنظيم کننده موسيقي پاپ، برترين شاعر و ترانه سرا، برترين شعر و ترانه و... از موارد اين نظرسنجي بوده است. در روزهاي آينده، نامزدهاي دريافت جوايز در رشته هاي مختلف را اعلام خواهد شد.
همچنين به سياق جشن هايي از اين دست، اجرا هاي زنده ويژه سنتي، تلفيقي و پاپ نيز تدارک ديده شده که در خلال برنامه به اجرا در خواهند آمد. تقدير از دو تن از پيشکسوتان نامدار عرصه موسيقي نيز از ديگر برنامه هاي ويژه اين مراسم خواهد بود که همچون سال گذشته مورد توجه اهالي و علاقه مندان موسيقي قرار خواهد گرفت.
اين مراسم به همت سايت خبري-تحليلي «موسيقي ما» و توسط بخش خصوصي برگزار مي شود.


 نشست پژوهشي آموزشي موسيقي دستگاهي ايران برگزار مي شود  

برنامه «آواي دوست» با حضور داود گنجه اي، درويش رضا منظمي، مهدي آذرسينا، محمد مقدسي، علي اکبر شکارچي، هادي منتظري، اردشير کامکار و سعيد فرج پوري برگزار مي شود.
هشت استاد برجسته موسيقي سنتي در نخستين نشست پژوهشي آموزشي موسيقي دستگاهي ايران در فرهنگسراي انديشه به بحث و تبادل نظر درباره شيوه هاي آموزشي نوازندگي ساز کمانچه مي پردازند.
برنامه «آواي دوست» به همت مديريت موسيقي سازمان فرهنگي هنري برگزار مي شود و در آن استادان ممتاز ساز کمانچه; داود گنجه اي، درويش رضا منظمي، مهدي آذرسينا، محمد مقدسي، علي اکبر شکارچي، هادي منتظري، اردشير کامکار و سعيد فرج پوري به بحث پيرامون سير تحول رديف نوازي و شيوه هاي آموزشي کمانچه مي پردازند.
استادان حاضر در اين برنامه در انتقال سنت نوازندگي ساز کمانچه و برقراري ارتباط از نسل قديم به نسل جديد نقشي بسزا داشته و تحولي در شيوه نواختن کمانچه ايجاد کرده اند.


 هنرنمايي شواليه آواز ايران در شبي به يادماندني
 کلاس هاي هم آوازي شهرام ناظري در راه است 

ناظري به علاقمندان شرکت در کلاس هاي هم آوازي اش وعده داد; تا ماه آينده اين کلاس ها تشکيل خواهد شد/ او با اجراي يک نفره سه تار و آواز شعر دوباره مي سازمت وطن; حضار را به وجد آورد.
شب نخست کنسرت شهرام ناظري به همراهي گروه موسيقي مولوي; در تالار وزارت کشور برگزار شد.
شهرام ناظري در ابتداي اين برنامه; با اشاره به اينکه امسال نيز مانند سال هاي گذشته جامعه ي هنري برخي از هنرمندان بزرگش را از دست داده; گفت: برنامه امشب را به ياد هنرمنداني همچون زنده ياد سيمين بهبهاني و محمدرضا لطفي و همچنين دو نفر از هنرمندان کرد که در منطقه کردستان به تازگي از دست رفته اند; استادان شهابي و عباس کمندي آغاز مي کنيم.
وي افزود: در مراسم خاکسپاري سيمين بهبهاني; شعر دوباره مي سازمت وطن را خواندم. جا دارد که اين شعر را امشب نيز دوباره اجرا کنم.
سپس کنسرت شهرام ناظري با اجراي بخشي از ساقي نامه آغاز شد.
ناظري پس از آن با اجراي قطعات «آه که من مستم و تشويش لوليان» از آلبوم لوليان و از اشعار مولانا جلال الدين بلخي برنامه اش را ادامه داد.
همچنين مهمانان کنسرت ناظري در بخشي از اين برنامه شاهد اجراي زيباي «زمستان است» اثر به ياد ماندني « مهدي اخوان ثالث» بودند که شهرام ناظري از آن به عنوان شعري تاريخي و ماندگار ياد کرد. در بخش ديگري از اين کنسرت; ناظري با اشاره به برگزاري کلاس هاي هم آوازي گفت: درباره اين کلاس ها خيلي ها گله داشتند که چرا اينقدر دير شده است. دليل اين موضوع مشکل تهيه جاي مناسب براي اين کار بود که مدتها در پي آن بوديم. وي ادامه داديم: چنانچه قول داده ام تا همين يک ماه آينده اين کلاس ها تشکيل خواهد شد. کساني که مشتاق شرکت در اين کلاس ها هستند فرم مربوطه را پرکنند و من در خدمتشان خواهم بود.
ناظري در ادامه با اجراي يک نفره سه تار و آواز شعر دوباره مي سازمت وطن; حضار را به وجد آورد. او در ادامه دو قطعه کردي از موسيقي مقامي اجرا کرد. شواليه آواز ايران در پايان با اجراي اثر «آتشي در نيستان» به کار خود پايان داد.
گروه موسيقي مولوي در اين برنامه شهرام ناظري را همراهي مي کرد. از افراد حاضر در اين گروه مي توان به صابر نظرنگاهي نوازنده تار،  حسين پرنيا نوازنده سنتور، يونس پاکنژاد نوازنده کمانچه،  شهرام محمدي نوازنده ديوان و سه تار، سيما علم نوازنده کمانچه و کمانچه آلتو،  بابک غسالي نوازنده عود،  فرهاد صفري نوازنده تنبک و شهريار نظري نوازنده دف اشاره کرد. سيدامين موسوي نيز به عنوان مشاور هنري برنامه گروه را همراهي مي کرد.

 


 مراسم اختتاميه فستيوال موسيقي تهران برگزار شد  

مراسم اختتاميه جشن خانه موسيقي با معرفي برگزيدگان کتاب بر تر موسيقي، تجليل از پيشکسوتان و اجرا هاي متنوع، در ميان استقبال کم نظير هنرمندان و علاقمندان در عمارت مسعوديه تهران برگزار شد. پس از تلاوت قرآن کريم و پخش سرود جمهوري اسلامي، گروه هالاي (حرکات آئيني ايلياتي شاهسون) در ابتداي برنامه ها به اجراي قطعاتي به همراه ساز سرنا و دهل پرداختند.
در ادامه دبير جشن پشت تريبون قرار گرفت و پس از خوشامد گويي به حضار گفت: فستيوال موسيقي تهران که طي يک هفته برگزار شد اتفاق خجسته اي است که بايد خيلي قدردان آن باشيم.
حميدرضا نوربخش در ادامه گفت: حدود يک سال پيش شوراي مشورتي خانه موسيقي را تاسيس کرديم و دوستان نخبه جوان در اين شورا به ما پيوستند و شروع کرديم به همفکري با اعضاي هيئت مديره و شوراي عالي. کپي رايت و همچنين برگزاري فستيوال موسيقي تهران از مباحثي بود که در اين شورا به آن پرداخته شد. خوشبختانه اين فستيوال محقق شد و آن را به انجام رسانديم.
مديرعامل خانه موسيقي گفت: دوستاني که به ما خرده مي گيرند که ما به نسبت به برخي از اتفاقات بي تفاوت حرکت مي کنيم بدانند که واقعا چنين نيست به ويژه اينکه هم شوراي عالي خانه موسيقي و هم هيات مديره خانه موسيقي همه اتفاقات حوزه موسيقي را رصد مي کند و آنجا که بايد واکنش نشان دهند اين کار را انجام مي دهد.
وي افزود: ما در بحث تعطيلي کنسرت ها همواره پيگير بوده ايم کما اينکه در جلسه اي که هنرمندان با رييس جمهوري داشتند اين موضوع را مطرح کردم که امنيت شغلي هنرمندان بايد حفظ شود. وقتي يک نهاد رسمي دولتي براي کنسرت مجوزي را صادر مي کند پس و نبايد در برخي از شهر ها شاهد تعطيلي کنسرت ها باشيم.
نوربخش گفت: ما در زماني که از حضور نوازندگان زن در کنسرت ها ممانعت به عمل مي آمد، موضع خود را نشان داديم و گفتيم که اين موضوع اصلا درست نيست و اين از مطالبات جدي موسيقي دان ها است. چراکه معتقديم موسيقي زن و مرد ندارد و بسياري از هنرمندان شايسته ما در ميان خانم ها هستند.
وي در ادامه افزود: آنجايي که بحث تعطيلي کلاس هاي فرهنگسرا ها بود هم موضوع را پيگيري کرديم. جلسات متعددي را با مسوولان سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران برگزار کرديم و در اين جلسات دغدغه هاي هر دو طرف اعلام شد. طي آخرين پيگيري که داشتيم به ما قول دادند که از پايان مهر ماه کلاس هاي موسيقي فرهنگسرا ها بازگشايي شود که اميدواريم اين وعده محقق شود.
نوربخش گفت: يک نکته ديگر هم شنيدم که اميدوارم درست نباشد. اينکه برخي استان ها خود ادارات ارشاد مي خواهند در جايگاه تهيه کننده قرار بگيرند و در برگزاري کنسرت هاي موسيقي شريک شوند. اگر چنين چيزي باشد مايه تاسف است و من فکر مي کنم دولت نبايد هيچ گاه با بخش خصوصي رقيب باشد و بايد فقط وظيفه نظارتي و حمايتي خودشان را داشته باشند.
دبير جشن پانزدهمين سالگرد تاسيس خانه موسيقي درپايان ضمن تشکر از همه همکاران و مسئولاني که براي برگزاري اين فستيوال همکاري کرده اند متني را درباره قانون کپي رايت و کمپين «من از موسيقي حمايت مي کنم» قرائت کرد که در آن به مساله کپي و دانلود غير قانوني موسيقي اشاره شده بود. در اين متن اعلام شد اين کمپين از اواخر آبان ماه شروع به کار مي کند.
پس از اين سخنان گروه موسيقي نواحي ايران به سرپرستي پيمان بزرگ نيا به روي صحنه حاضر شدند و موسيقي هايي از مناطق هرمزگان، مازندران، خراسان، گردستان، گيلان، بختياري، لرستان، ترکمن و قشقايي را اجرا کردند. از جذاب ترين موسيقي هاي اين بخش اجراي موسيقي آذربايجان به همراه حرکات آئيني اين خطه از ايران بود که بسيار مورد توجه حضار قرار گرفت.
در ادامه ژاله صادقيان که اجراي مراسم را به عهده داشت با قرائت متني از درگذشتگان سال گذشته اهالي موسيقي يادي کرد و براي آنان رحمت ايزدي آرزوي نمود.
پس از اين برنامه داود گنجه اي، دکتر محمد سرير، مهندس مرتضي کاظمي، کيخسرو پورناظري روي صحنه حاضر شدند و از تنديس و لوح خانه موسيقي به چهارتن از پيشکسوتان موسيقي نواحي سبزعلي خجسته، (چهارمحال و بختياري)، عاشيق محمدحسين دهقان (اروميه)، قنبر راستگو (هرمزگان) و خضر قادري (سردشت) اهدا شد.
در ادامه دکتر محمد سرير (رئيس هيئت مديره خانه موسيقي) پشت تريبون قرار گرفت و ضمن خوش آمد به حضار اين مراسم گفت: ما و جامعه موسيقي به شدت نيازمند پشتيباني مخاطبان و علاقه مندان موسيقي هستيم. به طور حتم اين حضور شماست که به ما انگيزه مي دهد تا بتوانيم به سهم خود نواي خوش را به شما برسانيم و به نظر من برگزاري اولين فستيوال موسيقي تهران که با استقبال خوبي از سوي تماشاگران مواجه شد آغاز خوبي براي ماست که هدف اصلي آن جوانان هستند.
رئيس هيئت مديره خانه موسيقي گفت: امسال گروه هاي برجسته اي در فستيوال موسيقي تهران حضور پيدا کردند اما همين موضوع از نظر ما آغازي براي حضور هنرمندان جوان در دوره هاي بعدي است که بتوانيم از ظرفيت هاي آن ها استفاده کنيم; هنرمنداني که واقعا مستعد در عرصه موسيقي هستند اما تاکنون امکان حضور در صحنه را نداشتند و اين حيف است که نتوانيم از هنرنمايي آن ها استقاده کنيم.
دکتر سرير در بخشي از سخنان خود گفت: هم ما و هم مسوولان، ملاحظات موسيقي کشورمان را مي دانيم. البته من معتقدم هر صوتي موسيقي نيست چراکه ما زماني مي توانيم از موسيقي ياد کنيم که جنبه هاي هنري آن نيز مورد توجه قرار گيرد به همين خاطر آن چيزي که جنبه موسيقي دارد حتما توسط مسوولان نيز پذيرفته مي شود.
پس از اين سخنان نوبت به اجراي کوارتت کمانچه رسيد. در اين بخش نسيم اربابي (سرپرست گروه)، سارا هستي، نيلوفر شهبازي و مهرزاد خردمند به روي صحنه آمدند و دو قطعه «تاسيان» و «تلخ چون باده» از ساخته هاي نويد دهقان را به اجرا در آوردند.
در ادامه نوبت به تجليل از پنج تن از پيشکسوتان موسيقي ايران شد. در اين بخش فرهاد فخرالديني، هوشنگ ظريف و کامبيز روشن روان روي صحنه حاضر شدند و به دکتر فاطمه هما سادات افسري (مدرس و پژوهشگر موسيقي)، تقي ضرابي (مدرس و آهنگساز)، دکتر اميراشرف آريان پور (مدرس و پژوهشگر)، حسن ناهيد (نوازنده پيشکسوت ني) و محمد موسوي (نوازنده پيشکسوت ني) تنديس و لوح تقدير خانه موسيقي ايران اهدا شد.
بخش بعدي جشن خانه موسيقي دو نوازي فلوت و پيانو بود. در اين بخش فيروزه نوايي (فلوت) به همراه آرپينه ايسرايليان (پيانو) به اجراي قطعه فانتزي اثر کارمن پرداختند.
در قسمت بعدي مراسم اختتاميه جشن خانه موسيقي نوبت به معرفي برگزيدگان دوسالانه بهترين کتاب موسيقي رسيد. در اين بخش بيانيه هيئت داوران توسط مجري قرائت شد. هيئت داوراناين بخش آقايان مصطفي کمال پورتراب، حسين ياسيني و هومان اسعدي بودند.
سپس مصطفي کمال پورتراب، داريوش پيرنياکان و نصرالله ناصح پور به روي صحنه دعوت شدند و جوايز برگزيدگان اهدا گرديد.
 بخش پژوهشي سيد حسين ميثمي براي کتاب «بررسي و تحليل موسيقي کلاسيک در قزوين (از دوران صفوي تا اواخر قاجار)» انتشارات سوره مهر حائز رتبه اول شد و رتبه دوم نيز نيز کيوان پهلوان، براي «کتاب دف و دايره در تاريخ ايراني» بود.
همچنين در اين بخش کتاب «سه تار» نوشته فرهود صفر زاده (انتشارات ماهور) و «کتاب اهل ساز (ساز شناسي موسيقي بوشهر)» نوشته محسن شريفيان - (انتشارات داستان سرا) شايسته تقدير شناخته شدند
در ادامه مراسم، حميدرضا نوربخش دوباره پشت تريبون قرار گرفت و به عنوان نماينده جامعه موسيقي کشور در سخناني از مصطفي کمال پور تراب بخاطر نقش ويژه اي که در تربيت شاگردان و همچنين آموزش موسيقي داشته است تشکر کرد و با اهداي لوح خانه موسيقي به اين استاد پيشکسوت تقدير بعمل آورد.
آخرين برنامه مراسم اختتاميه جشن خانه موسيقي ايران، اجراي همايون شجريان و سهراب پورناظري (تنبور) بود که به همراه حسين رضايي نيا و آئين مشکاتيان روي صحنه حاضر شدند و قطعات خداوندان اسرار را به اجرا گذاشتند و با استقبال کم نظير حضار مواجه شد.
با پايان اين بخش، نخستين جشنواره موسيقي تهران و جشن پانزدهمين سالگرد تاسيس خانه موسيقي ايران در شبي مهتابي و در عمارت زيباي مسعوديه در قلب بافت قديمي تهران قديم به کار خود پايان داد.