تاریخ 1393/06/22 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3736 برو جستجو جستجوی پیشرفته   وجود 8 منطقه ويژه و يک شهر بين المللي زمينه‌ساز جذب توريسم در شاهرود 

شاهرود-خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

فرماندار شهرستان شاهرود با اشاره به اينکه بايد وابستگي به صنعت نفت را در کشور از بين ببريم گفت: اين شهرستان قابليت هاي بالايي در صنعت گردشگري دارد و بايد از اين ظرفيت ها به بهترين نحو بهره برد.

سيد محمد رضا هاشمي در اولين جلسه هم انديشي کميته گردشگري شهرستان شاهرود که در سالن جلسات فرمانداري برگزار شد ضمن اشاره به قابليت و ظرفيت هاي بالاي گردشگري در اين شهرستان خاطر نشان کرد: در جهان نيز بعد از صنعت نفت و خودرو سازي، گردشگري جايگاه خود را به خوبي يافته است.

وي با بيان اين مطلب که براي فعال سازي صنعت گردشگري استفاده از توانمندي و پتانسيل هاي شهرستان ضرورت دارد خاطرنشان کرد: شاهرود در زمينه هاي مختلف از جمله صنعت، معدن و کشاورزي هم قابليت هاي بالايي دارد ولي نبايد توجه به آن ها موجب غفلت از گردشگري و اهميت بالاي آن در رونق منطقه شود.

هاشمي، طبيعت، محيط زيست، کوير نوردي، ميراث فرهنگي و گردشگري را بهترين پتانسيل هاي شهرستان شاهرود معرفي و تصريح کرد: انتخاب يک کار گروه براي معرفي پتانسيل هاي منطقه در صنعت گردشگري در راستاي تدابير مقام معظم رهبري و تامين اهداف دولت تدبير و اميد ضروري است.

رئيس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري شهرستان شاهرود نيز در اين جلسه با يادآور اين نکته که در اين شهرستان هشت منطقه گردشگري، يک شهر بين المللي، چندين روستاي هدف گردشگري، 128 اثر تاريخي ثبت شده در فهرست آثار ملي، کاروانسراها، مقابر علما و عرفا، طبيعت بکر، کوير، کوهستان و جنگل را مي توان به راحتي در دسترس داشت عنوان کرد: شاهرود در امور عشايري نيز تنوع زيادي دارد.

وي با تاکيد بر ايجاد گردشگري پايدار، مديريت تاثيرات گردشگران از لحاظ اجتماعي، فرهنگي و محيطي، حفظ گونه هاي گياهي ابراز داشت: حفظ بناهاي قديمي شهر، نصب بنرهاي معرفي شهرستان در ورودي و خروجي شهر، اطلاع رساني از گونه هاي مختلف گياهي و جانوري منطقه و ... توانسته کمک هاي شايان ذکري در زمينه معرفي منطقه انجام دهد. شايان ذکر است در اين جلسه بر ساماندهي گردشگري، آمايش سرزمين، گردشگري علمي، کاهش هزينه هاي سفر، حمايت از سرمايه گذاران صنعت گردشگري، ايجاد جاذبه هاي ناب براي تبديل شهرستان به مقصد گردشگري، معرفي شهرستان به دانش آموزان و دانشجويان، ايجاد دانشکده هاي گياهان دارويي و گياه شناسي، شناسايي جمعيت هدف گردشگري، اولويت دادن کيفيت بر کميت، تعيين ظرفيت هاي منطقه، ارائه راهکار و امکانات استفاده از ظرفيت ها، شناسايي و آماده سازي زير ساخت ها و ... تاکيد شد.


 افزايش مهلت زمان معرفي مشمولان فارغ التحصيل خرداد و تيرماه 

سمنان-خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

معاون وظيفه عمومي فرماندهي انتظامي استان سمنان گفت:مشمولان فارغ التحصيل خرداد و تيرماه تا پايان شهريور ماه سال بعد مهلت دارند جهت تعيين تکليف خدمتي و يا ثبت نام در مقاطع بالاتر تحصيلي اقدام نمايند.

سرهنگ ترحميان با اعلام اين خبر افزود:به استناد تبصره يک ماده 2 آيين نامه اجرايي معافيت تحصيلي،آن دسته از مشموليني که در سنوات مجاز تحصيلي فارغ التحصيل مي شوند در صورتي که تاريخ فراغت در خرداد يا تير ماه باشد به منزله فارغ التحصيلان شهريور ماه همان سال تلقي شده و تا پايان شهريور سال بعد مهلت معرفي خواهند داشت.

وي گفت:به طور مثال مشمولي که فارغ التحصيل 30/03/1393 است،تا پايان شهريور سال 1394 مهلت داشته تا خود را جهت تعيين تکليف خدمتي معرفي نمايد.

به گفته سرهنگ ترحميان، اين قاعده براي کليه فارغ التحصيلان مقاطع تحصيلي متوسطه،دانشگاهي و طلاب علوم ديني اعمال مي گردد.


 گاز رساني به روستاي تاش اولويت کارهاي عمراني شهرستان شاهرود 

شاهرود-خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

معاون استاندار سمنان و فرماندار ويژه شهرستان شاهرود در برنامه دهگردشي خود به ده روستاي بخش پشت بسطام شاهرود با هدف آشنايي مستقيم با مشکلات مردم و رفع آن در سفر به اين روستاها از نزديک با مردم اين بخش آشنا شد.

اولين نقطه حضور فرماندار و همراهانشان روستان ميان آباد بود و روستاهاي علي آباد و گرجي نيز ميهمان اين روستا شدند تا مسائل و مشکلات خود را به گوش مسئولان شهرستان برسانند.

يکي از اعضاي شوراي شهر علي آباد با اشاره به اينکه اين روستا 234 نفر جمعيت ساکن و بيش از يک هزار نفر جمعيت متغيير دارد افزود: بيشتر امکانات زيربنايي شامل برق، آب، گاز، تلفن، جاده آسفالته، حمام و ... بعد از انقلاب به اين روستا آمده ولي مشکلاتي از جمله پوسيدگي لوله هاي آب به دليل قدمت و هرز رفت آب امروز باعث مشکلات عديده اي در فصل هاي مختلف در روستا مي شود.

نماينده اعضاي شوراي روستاي گرجي نيز در اين ديدار مشکلات سرويس اياب و ذهاب دانش آموزان مدارس، عدم انجام طرح هادي در اين روستا، کمبود آب کشاورزي براي 700 هکتار زميني که 200 هکتار آن سال هاست به دليل کمبود آب آماده زراعت نمي شود و مشکل تغيير کاربري از عمده ترين مشکلات اين روستا معرفي کرد.

يکي از اعضاي شوراي ميان آباد نيز با بيان اين مطلب که اين روستا با 600 نفر جمعيت ساکن نياز به تکميل خانه عالم دارد خاطر نشان کرد: متاسفانه اکثر مردم منطقه تحت پوشش کميته امداد هستند و نمي توان براي کمک مالي از آن ها توقع داشت.

فرماندار شهرستان شاهرود نيز در اين ديدار به حضور ارزشمند مردم در انقلاب اسلامي براي مقابله با هجمه دشمن اشاره و عنوان کرد: يکي از ويژگي هاي اصلي اين انقلاب ارتباط مستقيم مردم و مسئولان براي حل مشکلات بوده و همين ويژگي عامل رشد، پيشرفت، بالندگي و پيروزي انقلاب به شمار مي رود.

سيد محمد رضا هاشمي بزرگترين پشتيبان دولت را حمايت هاي فکري و معنوي رهبر معرفي کرد و ابراز داشت: تدين و فرهنگ مردم روستا بيشتر است و کمتر دچار آسيب هاي اجتماعي، فرهنگي و ... مي شوند ولي اگر مهاجرت به شهر ها داشته باشند علاوه بر ايجاد حاشيه نشيني در شهر، با تک تک اين مشکلات مواجه شده و از اصل و ريشه خود دور مي شوند.

در ادامه اين سفر فرماندار شاهرود به منطقه گلستان متشکل از شش روستا رفت. در اين جلسه نمايندگان قهج عليا و سفلي، زرگر و نماينده کل منطقه گلستان مشکلات منطقه خود را بيان کردند.

نماينده گلستان با اشاره به مشکل هدر رفت آب به دليل ترکيدگي لوله هاي پوسيده، نامساعد بودن موقعيت خيابان ها و کوچه ها، عدم تقسيم نامناسب اعتبارات صندوق توسعه حمايت بخش کشاورزي در منطقه، نبود ايستگاه آتش نشاني، مشکل حمل و دفن زباله، مشکلات طرح هادي اظهار داشت: در بخش کشاورزي هم به دليل آبياري سنتي ميزان زيادي آب هدر مي رود، دندانپزشکي، آزمايشگاه، زمين چمن، فوتبال ساحلي، پيست دوچرخه سواري و ... را جز نيازهاي مردم اين منطقه معرفي کرد.

وي نيز با تاکيد بر اينکه نگاه دولت در کار و خدمت آرامش بخش است و جامعه هدف او قشر محروم جامعه گفت: بيشتر مشکلات جوامع بشري به دليل فراموش کردن مسائل ديني و فرهنگي است.

سپس فرماندار و هيئت همراه به روستاي تاش عليا حرکت کرده و با حضور مردم و شوراهاي شهر روستاهاي تاش عليا و سفلي و شهر مجن مشکلات منطقه مورد بررسي قرار گرفت.

نماينده روستاي تازه تاسيس و 22 خانواري "درخانياب" با اشاره به اين که بيشتر خانه هاي اين روستا فاقد روشنايي است عنوان کرد: مشکلات آب شرب، نبود گاز و تلفن و برق، جاده خاکي و نامناسب ابتداي روستا تا جاده اصلي به طول يک هزار و 500 متر و عدم اجراي طرح هادي از عمده ترين مشکلات منطقه است.

يکي از اعضاي شوراي تاش نيز به نمايندگي از دو روستا با بيان اين مطلب که از افتخارات اين روستا تربيت 45 روحاني معزز در مقامات علمي بالا و تقديم 24 شهيد و جاويد الاثر به انقلاب است اذعان داشت: اين روستا از سال هاي قبل از انقلاب به خطوط تلگراف و تلفن مجهز بوده، بعد از انقلاب خوشبختانه برق و آب آشاميدني نيز به اين روستا راه يافت ولي متاسفانه اين روستا همچنان از نعمت گاز بي بهره مانده است.

سميعي قدمت ساختمان ها و خطر تخريب آن ها به دليل زلزله هاي اخير، نبود خانه بهداشت، تردد کاميون ها در جاده نامناسب اين منطقه به دليل وجود چند معدن، عدم وجود وسيله نقليه مناسب براي حمل و نقل روستائيان به شهر و بالعکس را از ديگر مشکلات عمده مردم اين روستا ها معرفي کرد.

اين عضو شوراي روستاي تاش پوسيدگي لوله هاي آب، آلودگي محيط زيست منطقه به دليل وجود گردشگران و نبود ديوار ساحلي براي رودخانه و احتمال طغيان آب را نيز مطرح کرد و ابراز داشت: حمايت هاي افراطي محيط زيست از وحوش باعث تهديد انساني در منطقه شده است.

فرماندار شاهرود با اشاره به اختصاص بودجه 23 ميليارد توماني براي گاز رساني به شهرستان گفت: اولويت در اين مسئله به دليل سرماي بيش از حد هوا در بيش از هفت ماه سال، روستاي تاش خواهد بود.

در اين روستا نيز بعد از توضيح مديران به مسائل مطرح شده مصوب شد: گاز رساني اين روستا در اولويت قرار بگيرد، کارگروهي براي حل مشکلات وجود معدن بوکسيت در منطقه شکل گيرد، براي ديوار رودخانه مکاتبات لازم انجام شود، براي ايجاد طرح هادي در مناطقي که از اين طرح محروم مانده اند کارگروهي متشکل از نماينده جهاد کشاورزي، بنياد مسکن، دهيار و نمايندگان مردم تشکيل شود.