تاریخ 1393/06/22 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3736 برو جستجو جستجوی پیشرفته   انتخاب رشته مجدد آزمون ارشد آزاد تا دوشنبه 

معاون سنجش و پذيرش دانشگاه آزاد اسلامي خبر داد: با توجه به ظرفيت در محل‌هاي جديد، شرکت کنندگان آزمون کارشناسي ارشد مي‌توانند تا روز دوشنبه 24 شهريور ماه از طريق سايت مرکز آزمون 20 انتخاب مجدد انجام دهند.به گزارش ايسنا ، دکتر علوي فاضل اضافه کرد: داوطلبان در نظر داشته باشند انتخاب آنها بايد از مجموعه امتحاني‌اي که در آن آزمون داده‌اند، صورت پذيرد.معاون سنجش و پذيرش دانشگاه آزاد گفت: پذيرش محل‌هاي جديد براساس اولويت نمره کل و علاقه داوطلب صورت مي‌گيرد.وي تأکيد کرد: داوطلبان درنظر داشته باشند امکان ويرايش با انتخاب رشته محل مجدد وجود دارد که در اين صورت براي معاونت سنجش و پذيرش آخرين ثبت نام ملاک قرار خواهد گرفت.علوي فاضل در پاسخ به اين سوال که آيا ثبت نام جديد باعث حذف قبولي مرحله قبل مي شود گفت: اين يک فرصت دوباره براي داوطلبان و هدف از آن بومي گزيني و افزايش قدرت انتخاب داوطلبان است؛ لذا هر داوطلب مي‌تواند پس از انتخاب رشته در مرحله جديد منتظر نتايج اين مرحله باقي بماند و بعد در مورد اين که در کدام پذيرش خود ثبت نام کند، تصميم گيري کند.لازم به ذکر است در صورتي که فرد بخواهد در قبولي مرحله اول ادامه تحصيل دهد امکان ثبت نام با تأخير براي وي وجود دارد.معاون سنجش و پذيرش دانشگاه آزاد در مورد زمان اعلام نتايج اين مرحله گفت: نتيجه اواخر هفته آينده اعلام خواهد شد.به گزارش ايسنا، دکتر علوي فاضل همچنين اعلام کرد: امکان انتخاب محل‌هاي جديد براي داوطلبان مرحله دکتري تا يکشنبه 23 شهريور ماه ادامه دارد و آن‌ها مي‌توانند 20 محل دانشگاهي را انتخاب و در سايت ثبت نام کنند.علوي فاضل معاون سنجش و پذيرش دانشگاه آزاد اسلامي درخصوص اين که چه کساني واجد شرايط انتخاب محل‌هاي جديد هستند، گفت: کلي? داوطلباني که در جلسه مصاحبه حضور داشتند مي‌توانند در اين مرحله شرکت کنند.معاون سنجش و پذيرش در مورد شرايط شرکت داوطلبان بدون آزمون گفت: براي کليه داوطلبان بدون آزمون که در جلسه مصاحبه حاضر بوده‌اند و حائز شرايط اين دوره هستند، امکان انتخاب رشته در اين مرحله وجود دارد. همچنين نحوه ارزشيابي کليه داوطلبان با آزمون براساس نمره کل بعد از مصاحبه و براي داوطلبان دوره بدون آزمون مجموع امتيازات حاصل از معدل پايان نامه و مصاحبه علمي درنظر گرفته مي شود.وي در مورد اعضاي هيات علمي گفت: کليه اعضاي هيات علمي‌اي که حائز شرايط هستند و در دور دوم کارنامه آنها در سيستم وجود دارد، مي‌توانند در اين مرحله شرکت کنند.معاون سنجش و پذيرش گفت: امکان انتخاب محل هاي جديد تا پايان روز يکشنبه 23 شهريور ماه ادامه خواهد داشت و نتايج در روز چهارشنبه 26 شهريور ماه 93 اعلام خواهد شد.


 عيادت و دعا براي رهبر انقلاب 

در چهارمين روز از بستري شدن رهبر معظم انقلاب اسلامي‌در بيمارستان، آيت‌الله نوري همداني و آيت‌الله علوي گرگاني از آيت‌الله خامنه‌اي عيادت و براي بهبود و سلامت کامل ايشان دعا کردند. به گزارش ايسنا، هم‌چنين آيت الله راستي کاشاني نماينده آيت‌الله وحيد خراساني، شماري از نمايندگان ولي فقيه و ائمه جمعه استان‌ها، جمعي از فضلا، علما و مدرسين حوزه‌هاي علميه، توليت آستان مقدس حضرت عبدالعظيم حسني و جمعي از شخصيت‌ها و مسوولان نظام در بخش‌هاي مختلف نيز با حضور در بيمارستان محل بستري رهبر انقلاب، طول عمر و بهبود هر چه سريع‌تر ايشان را از خداوند مسألت کردند. همچنين نمازگزاران تهراني طي مراسمي ‌براي شفاي مقام معظم رهبري دعا کردند. نمازگزاران تهراني پيش از مراسم نماز جمعه اين هفته تهران با قرائت حديث شريف کساء، از درگاه الهي شفاي مقام معظم رهبري را خواستار شدند. نمازگزاران تهراني همچنين 14 ميليون صلوات نذر سلامتي حضرت آيت‌الله خامنه‌اي کردند. همچنين عاشقان و پيروان ولايت در سراسر کشور با گرفتن روزه و خواندن نماز و دعا، شفاي عاجل ايشان را از خداوند متعال مسئلت کردند.


 رئيس‌جمهور در اجلاس سازمان همکاري شانگهاي تاکيد کرد:
 برقراري صلح، مستلزم مقابله با خشونت و نفي افراطي‌گري  

رئيس‌جمهوري گفت: برنامه ريزي سازمان يافته، همکاري دو يا چند جانبه و مقابله با فقر فرهنگي و اقتصادي تنها راه‌حل مقابله با بحران افراطي گري و تروريست در منطقه و جهان است.

به گزارش ايرنا، حسن روحاني در اجلاس سازمان همکاري شانگهاي گفت: من در اجلاس سال گذشته از افراط‌گرايي، تروريسم و جنايات سازمان يافته بين‌المللي سخن گفتم و آن‌ها را نه تنها يکي از چالش‌هاي اصلي عرصه امنيت در حوزه سازمان شانگهاي خواندم بلکه با اين باور که افراطي گري و خشونت چالشي جهاني است و در مجمع عمومي سازمان ملل متحد نيز آن را مطرح کردم و خوشحالم که اين نگراني با اجماع جهاني به صدور قطعنامه‌اي درباره مبارزه با خشونت و افراط‌گرايي منجر شد. وي ادامه داد: اکنون يک سال از آن تلاش‌ها مي‌گذرد و جهان روز به روز به عمق اين هشدار و خطرات اين پديده شوم پي مي‌برد.

رئيس‌جمهوري خطاب به روساي جمهور کشورهاي عضو سازمان همکاري شانگهاي گفت: امروزه اغلب کشورهاي عضو سازمان شانگهاي کم و بيش با خطر افراط و تروريسم روبرو هستند بنابراين برنامه‌ريزي سازمان يافته، همکاري‌هاي دو يا چند جانبه،تعاملات سياسي و اطلاعاتي و مقابله با فقر فرهنگي و اقتصادي و حمايت سران کشورهاي عضو از اين اقدامات تنها راه حل مقابله با اين بحران و عبور از مشکلات رو به رشد آن است. روحاني افزود: جمهوري اسلامي‌ايران از آغاز موج جديد اين بحران که برخي از بازيگران منطقه اي و بين‌المللي با سرازير کردن منابع مالي، تسليحاتي و اطلاعاتي به تقويت گروه‌هاي افراطي و نظامي کردن آن همت گماردند تاکيد داشت که حمايت از تروريسم و افراط در نهايت منطقه را در کام خود فرو خواهد برد.

رئيس‌جمهوري گفت: اکنون شاهد آن هستيم که گروه‌هاي جنگ طلب و افراطي علاوه بر کشتار در سوريه چه بر سر ملت عراق آورده اند، بحران امروز عراق ميراث شوم عملکرد ديروز قدرت‌هاي توسعه طلب است.

روحاني افزود: کانون بحران شکل گرفته در منطقه به مرکز جذب افراط‌گرايان و گروه‌هاي تروريستي مبدل شده و حل‌و‌فصل اين بحران نيازمند اجماع‌، عزم جدي و اقدام مشترک منطقه‌اي و بين‌المللي است در غير اين صورت اين بحران از ظرفيت درگير کردن تمام منطقه و ايجاد تهديد در خارج از منطقه برخوردار خواهد بود.

وي گفت: در سرزمين فلسطين نيز جنايات جنگي، کشتاري بي رحمانه و آوارگي هزاران مرد، زن و کودک بي‌گناه در غزه و حرکت غيرانساني در تخريب زيرساخت‌هاي اوليه مردم آن بار ديگر ثابت کرد که رژيم صهيونيستي به هيچ يک از قواعد حقوق بين‌الملل، اصول اوليه و اخلاق پايبند نيست و تنها منطق اين رژيم اشغالگر، زياده خواهي از طريق جنگ افروزي است.

روحاني ادامه داد: جامعه جهاني نيازمند تعامل، دوستي، هم زيستي مسالمت آميز ملل و اقوام گوناگون در سايه اعتدال بوده و برقراري صلح نيز مستلزم مقابله با خشونت و نفي افراطي گري است و اکنون براي آنان که با اشتباهات محاسباتي و جهت اهداف کوتاه مدت سياسي و نادرست خود به ايجاد و حمايت و تجهيز گروه‌هاي تروريستي دست زده‌اند روشن شده است که اين پديده غيرقابل کنترل تروريستي نه تنها قادر نيست اهداف نامشروع اين قدرت‌ها را تامين و تروريزم و افراط را به ابزاري براي سرکوب استقلال ملت‌ها تبديل کند بلکه اکنون خود آن‌ها نيز در معرض تهديد گروه‌هاي دست پرورده خويش قرار گرفته اند زيرا تحليل نادرست از مسايل منطقه باعث شده است که تروريسم در منطقه سازماندهي شده و رشد کند.

رئيس‌جمهوري گفت: چنانچه خطر تروريسم به درستي و به هنگام مورد توجه قرارگرفته بود و به نام آزادي و دموکراسي به تقويت مالي و نظامي گروه‌هاي تروريستي اقدام نمي‌شد امروز مردم بي‌گناه سربريده نمي‌شدند. روحاني اظهارداشت: اکنون هم تصور اينکه فقط بمباران هوايي مي‌تواند مشکل تروريسم را حل کند ساده انگاري و گريز از پيچيدگي مساله است، مقابله با فرهنگ خشونت و سازمان ترور نياز به فهم مسايل اجتماعي و سياسي منطقه دارد و جز با مديريت و مشارکت مردم و دولت‌هاي منطقه به توفيق نخواهد انجاميد. وي ادامه داد: شرايط سياسي امروز افغانستان موجب نگراني اعضاي سازمان است و ما اميدواريم با توجه به اهميت اين کشور و ضمن کمک و حمايت همه اعضاي سازمان از ثبات و امنيت آن، مردم و گروه‌هاي سياسي افغانستان با عزم، دورانديشي و درايت از اين شرايط در جهت تامين منافع مردم خود عبور نمايند. رئيس‌جمهوري گفت: در کنار اين واقعيت که امنيت اصلي‌ترين دغدغه کشورهاي جهان به خصوص اعضاي سازمان شانگهاي است، ثبات، توسعه منطقه‌اي و رفاه ملي نيز از موضوعات مهم ديگري است که بايد همواره مدنظر قرار گرفته و اين سازمان با توسعه طراحي سازو‌کارهاي تاثيرگذارتر در عرصه‌هاي منطقه‌اي و بين‌المللي به نقش‌آفريني مبادرت کند.

روحاني افزود: بي ترديد براي ايجاد ثبات و امنيت در منطقه توسعه اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي و سياسي در کنار اقدامات اطلاعاتي و امنيت، يک ضرورت است لذا بي‌ترديد يکي از راه‌هاي بلند مدت براي خشکاندن تروريسم خواهد بود. وي ادامه داد: سوء‌استفاده ابزاري رو به گسترش غرب از تحريم و تبديل آن به نوع سلاح مخرب نشان مي‌دهد که اين ابزار هم به آساني مي‌تواند عليه هر يک از اعضاي جامعه جهاني و ازجمله اعضاي سازمان همکاري شانگهاي به کار گرفته شود.

************************************

به دنيا دروغ نخواهيم گفت

رييس‌جمهوري، تحريم‌ها عليه ايران اسلامي را ظالمانه خواند و گفت: اينکه ما در شرايط تحريم توانستيم به موفقيت‌هاي بزرگي دست يابيم، اين پيام روشن را به قدرت‌هاي خارجي داد که ما مي‌توانيم حتي در شرايط سخت تحريم، معضلات را حل و فصل کنيم. به گزارش ايلنا، حسن روحاني‌، در جمع ايرانيان مقيم تاجيکستان، افزايش علاقه‌مندي سرمايه‌گذاران براي سرمايه‌گذاري در ايران، کاهش محسوس تورم، خروج از رکود و ورود اقتصاد کشور به دوران رشد را از جمله نشانه‌هاي مثبت اقتصادي در کشور خواند. رئيس‌جمهور گفت: اينها نشان مي‌دهد راهي را که ما طي مي‌کنيم درست است و ملت ما با اميد به آينده کشور، قدم به قدم براي حل مشکلات با تمام توان، در صحنه است. روحاني با تاکيد بر اينکه توسعه بايد همه‌جانبه و متوازن باشد، گفت: مردم بايد در چارچوب قانون اساسي و فرهنگ بلند اسلامي و ايراني، در بيان نظرات‌شان آزاد باشند چراکه کشور از آن مردم است و ما هر کدام در دوره کوتاه مسووليت‌هايمان، امانتدار هستيم. وي که اظهاراتش با کف زدن‌ها و تشويق‌هاي حاضران توأم بود، افزود: رييس‌جمهوري به قول‌هاي خود به مردم وفادار خواهد ماند و از مردم مي‌خواهد که پيوسته در صحنه‌ها حضور داشته باشند. ما در روز انتخابات با هم بوديم و تا آخر يعني رساندن کشور به سکوهاي افتخارات بزرگ و ملي نيز با هم حرکت خواهيم کرد. روحاني با اشاره به دستاوردهاي سياست خارجي دولت يازدهم گفت: ما ملتي نيستيم که بخواهيم در امور داخلي ديگران مداخله کنيم، سلاح‌هاي کشتار جمعي بسازيم و يا خواهان عقب‌ماندگي ديگر کشورها باشيم، ما خواهان پيشرفت و صلح و دوستي همه جهانيان هستيم. رئيس‌جمهور افزود: ما در عرصه فناوري‌هاي صلح‌آميز هسته‌اي پيشرفت‌هاي خوبي داشته‌ايم و از فعاليت صلح‌آميز هسته‌اي هم دست بر نمي‌داريم؛ اما در عين حال نمي‌خواهيم هيچ کشوري از فعاليت‌هاي صلح‌آميز هسته‌اي ما به ناروا و بخاطر برخي شعارها و تبليغات نادرست، نگران باشد. روحاني گفت: ما به دنيا دروغ نگفته‌ايم و نخواهيم گفت و ما به عنوان ايران اسلامي به همه دولت‌ها گفته‌ايم که برنامه هسته‌اي ما کاملا صلح‌آميز باقي خواهد ماند و براين قول‌مان پايبند خواهيم بود چراکه بالاترين سکو براي حرکت در سياست خارجي اعتماد بين ملت‌ها و دولت‌ها است. رئيس‌جمهور تاکيد کرد ما مي‌خواهيم روابط سالم اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي و سياسي با همه ملت‌ها و دولت‌ها داشته باشيم. اسلام دين تحميل نيست و ما نمي‌خواهيم چيزي را بر افکار عمومي جهان تحميل کنيم، ما عقايد خود را تبيين مي‌کنيم اما در امور داخلي ديگران هرگز مداخله نمي‌کنيم. روحاني به اشتراکات فرهنگي کشورهاي منطقه اشاره کرد و افزود: ما خواهان ارتباط قوي‌تر با کشورهاي همسايه و منطقه هستيم. از ابتداي دولت يازدهم ما دست دوستي و روابط نزديک‌تر به سمت همه کشورهاي منطقه دراز کرديم و اين دست‌ها را فشرده‌ايم و آرزومنديم روابط ما با تاجيکستان در همه زمينه‌ها توسعه يابد.


  واگذاري انتخاب شهردار شهرهاي زير 200 هزار نفر به مردم 

معاون عمران و توسعه امور شهري و روستايي وزارت کشور با اعلام اينکه در قانون بودجه اعتباري بالغ بر يکهزار ميليارد تومان براي شهرهاي کوچک مصوب شده است، افزود: اين بودجه براي اين منظور مصوب شده تا شهرداري‌ها مشکلات خدمات رساني خود را حل کنند.

به گزارش ايسنا منطقه قزوين، هوشنگ خندان دل در جلسه شوراي اداري قزوين اظهار کرد: اکثر فعاليت‌ها و توليدات در قسمت کوچک‌تري از ايران متمرکز و توزيع جمعيت به صورت نامتوازن شکل گرفته است.

وي ادامه داد: تمرکز جمعيت در برخي از نقاط کشور بيشتر از ساير مناطق است و برخي از شهرها نيز تقريبا از جمعيت تهي شده است که ادامه اين روند، تامين کننده منابع کشور نخواهد بود.معاون عمران و توسعه امور شهري و روستايي وزارت کشور با اشاره به اينکه شکل گيري شهرهاي جديد حاشيه نشيني و بزهکاري را به دنبال دارد، تصريح کرد: تمرکز بر توليد در مناطقي از کشور، دست‌يابي افراد را به درآمد محدود مي‌کند و نااميدي را در پي دارد.

وي توجه به رفع مشکلات شهرهاي کوچک و متوسط در کشور را راه حل مناسبي براي تمرکز زدايي برشمرد و افزود: توجه به نظام‌هاي برنامه ريز، عدم تمرکز و رسيدگي به مشکلات شهرهاي کوچک يکي از سياست‌هايي است که در برنامه قرار دارد.خندان دل با اشاره به اينکه برخي از قوانين بايد اصلاح و قوانين جديد وضع شود، توضيح داد: لايحه‌اي تنظيم و به دولت ارائه شده است که بر اساس آن نظام بهبود يافته‌اي براي شهرها پيشنهاد شده است.وي تاکيد کرد: بايد در قانون ماليات بر ارزش افزوده تجديدنظر شود تا اين ماليات‌ها در اختيار شهرداري همان شهر قرار گيرد.

معاون عمران و توسعه امور شهري و روستايي وزارت کشور گفت: مصوب شده است شهردار شهرهاي با جمعيت کمتر از 200 هزار نفر، به صورت مستقيم و توسط مردم انتخاب شود.


 تحريم‌ها موضوع جديدي نيست 

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام در خصوص تحريم‌هاي جديد آمريکا عليه ايران اظهارداشت: اين موضوعي جديد نيست بلکه همان تحريم‌هايي است که از قبل نيز اعمال کرده بودند. به گزارش ايلنا آيت‌الله اکبر‌هاشمي‌رفسنجاني، هنگام ورود به مشهد گفت: حدود يک سال است که به مشهد نيامده بودم لذا در اين سفر حرم مطهر امام‌رضا(ع) را زيارت مي‌کنم و ضمن ديدار با توليت آستان قدس رضوي در نشست هيات امناء دانشگاه آزاد اسلامي‌شرکت خواهم کرد. وي در سفر به مشهد پس از زيارت بارگاه ملکوتي حضرت علي بن موسي‌الرضا(ع) علاوه بر ديدار با توليت آستان قدس رضوي، علما و روحانيون، در نشست هيات امناء دانشگاه آزاد اسلامي‌که در اين شهر برگزار خواهد شد شرکت مي‌کند.


 معاون اشتغال وزير کار خبر داد
 افزايش موسسات مشاوره شغلي و کاريابي 

معاون اشتغال و توسعه کارآفريني وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي از افزايش تعداد موسسات مشاوره شغلي و کاريابي خبر داد.

حسن طايي در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا، اظهار کرد: در حال حاضر کارجوياني که درصدد ورود به بازار کار هستند با مفهوم کاريابي آشنايي کمي دارند به همين منظور براي آشنايي بيشتر فارغ التحصيلان دانشگاهي، توسعه و افزايش تعداد موسسات مشاوره شغلي و کاريابي را به لحاظ کمي و کيفي در دستور کار قرار داده‌ايم.

وي همچنين از راه‌اندازي سايت‌هاي خدمات شغلي براي دانش آموختگان و جوانان تحصيلکرده و جوياي کار خبرداد.

طايي درباره حضور زنان در بازار کار گفت: هدف ما از مشارکت زنان، حضور آنان در عرصه‌هاي نوآورانه و جديد است لذا هرچه مشارکت زنان در بستر فعاليتهاي مولد و نوآورانه اقتصادي و اجتماعي بيشتر شود ضمن بالابردن نرخ مشارکت و رشد اقتصادي، به کاهش نرخ بيکاري در کشور کمک مي‌کند.معاون اشتغال و توسعه کارآفريني وزير کار در عين حال با تاکيد بر ضرورت اتصال مشاغل خانگي و خرد به بنگاههاي کوچک اقتصادي اظهار کرد: وزارت کار در کنار سياستهاي خوداشتغالي، در قالب خوشه‌ها و بنگاههاي پشتيبان به سمت ساماندهي مشاغل خرد و خانگي حرکت کرده است.وي گفت: هم اکنون بنگاههاي پشتيبان در سراسر کشور ايجاد شده‌اند و درصدديم تا در قالب اين بنگاهها کسب و کارهاي خانگي و خرد را توسعه و به واحدهاي کوچک اقتصادي متصل کنيم.


 افزايش نمايندگان به 310 نفر  

نايب رئيس کميسيون شوراها، با بيان اينکه طرح افزايش تعداد نمايندگان به زودي در صحن‌ علني مجلس بررسي مي‌شود، گفت: بر اساس اين طرح تعداد نمايندگان مجلس از 290 نفر به 310 نفر افزايش مي‌يابد. محمدابراهيم رضايي در گفت‌وگو با خانه ملت افزود: اين طرح در نشست پاياني کميسيون بررسي نهايي شد و به تصويب رسيد و در هفته‌هاي بعد از تعطيلات مجلس در صحن علني مجلس رسيدگي مي‌شود. نماينده خمين با بيان اينکه در 20 استان کشور حدود 20 نماينده اضافه شده‌اند، افزود: اين استان‌ها براي افزايش تعداد نمايندگان خود اصلاحاتي را در ترسيم حوزه‌هاي انتخابيه انجام مي‌دهند، همچنين يکي از حوزه‌هاي انتخابيه استان آذربايجان غربي که داراي دو نماينده بود بعد از تقسيمات کشوري به دو حوزه انتخابيه تقسيم مي‌شود. وي درباره اسامي‌استان‌هاي داراي افزايش تعداد نماينده مجلس، توضيح داد: بر‌اساس طرح افزايش تعداد نمايندگان و اصلاح جداول حوزه‌هاي انتخابيه، استان‌هاي آذربايجان شرقي، آذربايجان‌غربي، همدان، قزوين، فارس، چهارمحال و بختياري، البرز، خراسان رضوي، خراسان جنوبي، گلستان، سيستان‌و‌بلوچستان، يزد، کرمان، مازندران، کرمانشاه، تهران، بوشهر، اصفهان، خوزستان و لرستان مشمول اين طرح شده و هر يک از آن‌ها داراي يک نماينده اضافه مي‌شوند.


 چهل و سومين يارانه در راه سهم نوزادان محفوظ است 

پنجمين يارانه نقدي فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها در حالي امشب به حساب سرپرستان خانوار خواهد نشست که والديني که نسبت به تاخير دريافت يارانه نوزادان خود گله مند بودند نيز راضي خواهند شد.

به گزارش ايسنا ، چند وقتي بود که سرپرستان خانواري که فرزندانشان در سال جاري متولد شده بودند عنوان مي کردند که با وجود مراجعات مکرر به سازمان ثبت احوال براي اضافه کردن نام فرزندانشان به ليست خانواده با اين پاسخ که "نيازي به اقدام آنها نيست و ثبت نوزادان به طور خودکار انجام مي شود" مواجه مي شدند اما با گذشت چندماه و پيگيري هاي انجام شده يارانه‌اي دريافت نکرده بودند.

اين درحالي است که در روزهاي اخير نوبخت-معاون برنامه ريزي رييس جمهور- به ميان خبرنگاران آمد و اعلام کرد که يارانه نوزداني که در سال جاري متولد شده و تاکنون به حسابشان واريز نشده است همراه يارانه نقدي شهريور ماه ساير اعضاي خانواده از سوي دولت پرداخت خواهد شد و هيچ مشکلي در اين زمينه وجود ندارد.

بر اين اساس چهل و سومين يارانه 45 هزار توماني در صورتي که مورد خاصي پيش نيايد به روال ماههاي قبل در بيست و دوم هرماه، فردا شب ساعت 24 به حساب سرپرستان خانوار واريز خواهد شد.


 آيت الله نوري همداني:
 دشمن سعي مي کند که علماي اهل سنت را از ما جدا کند 

آيت الله حسين نوري همداني از مراجع تقليد با بيان اينکه بايد با علماي اهل سنت براي مقابله با رژيم صهيونيستي صحبت کنيم، گفت : دشمن سعي مي کند که علماي اهل سنت را از ما جدا کند و فکر وهابيت را در آنان ايجاد نمايد.به گزارش ايرنا به نقل از مرکز خبر حوزه، وي روز جمعه در ديدار جمعي از علماي لبنان، افزود : پيامبر اسلام (ص) در حديث هاي مختلفي جريان هايي که براي مسلمانان به وجود آمده و نقشه هاي دشمنان را خبر داده و وظيفه ما را نيز مشخص کرده است.آيت الله نوري همداني با بيان اينکه دشمنان اسلام، کفار، منافقين و صهيونيست ها از ابتدا براي مقابله با اسلام نقشه مي کشيدند، گفت: قرآن در ابتداي سوره بقره مي فرمايد که در برابر شما جبهه کفر، نفاق و يهود قرار دارد و بايد هميشه مواظب باشيد و به وظيفه خود عمل کنيد.وي با اشاره به اينکه سلاح دشمنان براي مقابله با اسلام ايجاد تفرقه بين مسلمانان است، بيان کرد: اختلافات مذهبي، ديني، قومي و قبيله اي، رسانه اي و جغرافيايي از جمله مواردي هستند که دشمنان اسلام به وسيله آن ها سعي دارند به اهداف شوم خود برسند.وي با بيان اينکه لبنان داراي سابقه طولاني در برخورد با صهيونيست ها است، عنوان کرد: در جنگ 33 روزه مسلمانان لبنان نشان دادند که راه مقاومت در برابر صهيونيست ها را مي دانند.اين مرجع تقليد با اشاره به اينکه برگزاري مجالس و اجتماعات براي مقابله با صهيونيست ها بسيار خوب است، ولي کافي نيست.

* تخريب چهره اسلام هدف رسانه هاي غربي

وي جنگ رسانه اي غربي ها را مورد توجه قرار داد و گفت: غربي ها از طريق رسانه ها جنايت هاي داعشي ها را نشان مي دهند و براي افکار مردم بيان مي کنند که داعش با اين جنايت ها مي خواهند دولت اسلامي تشکيل دهند و از اين طريق چهره اسلام را در دنيا تخريب مي کنند.وي با بيان اينکه در جريان جنگ غزه مردم انصافا فداکاري کردند و جريان عاشورا و کربلا را به وجود آوردند، تصريح کرد: دشمن کودکان و زنان بسياري را در غزه شهيد کرد و به اعتقاد بنده مسلمانان غزه تقريبا نصف راه را رفته بودند و تا پيروزي راهي نداشتند و اگر آتش بس را قبول نمي کردند، مي توانستند به نتايج مهمي برسند.

* رژيم صهيونيستي مشي قبلي خود را ادامه مي دهد

آيت الله نوري همداني با اشاره به اينکه اکنون اسراييل غاصب شروع به شهرک سازي کرده است، بيان کرد: اين همه در جنگ غزه زحمت کشيده و شهداي بسياري اهدا شد و پس از آتش بس شاهديم رژيم صهيونيستي دوباره همان مشي قبلي خود را ادامه مي دهد و خود را بازسازي مي کند.

* در يمن حرکت بسيار خوبي شده است

اين مرجع تقليد با اشاره به حوادث يمن گفت: در يمن حرکت بسيار خوبي شده است، ولي دشمنان سعي مي کنند آن را مانند حرکت هاي ديگر در کشورهاي اسلامي خنثي کنند؛ بعد از انقلاب ايران حرکت هاي بسياري در کشورهاي اسلامي به وجود آمد و همواره دشمنان سعي کرده اند که اين حرکت ها را خنثي کنند.وي با بيان اينکه يکي از مسائل بسيار مهم دنياي امروز مساله ولايت فقيه است، عنوان کرد: يکي از دلايلي که موجب شده است اين همه جنايت در دنيا رخ دهد اين است که سرپرست کشورها فقيه نيست.

* رسانه ها حقوق بشر و عدالت اسلام را به جهانيان نشان دهند

وي تصريح کرد: دشمنان اسلام به نام حقوق بشر جنايت مي کنند و رسانه ها بايد حقوق بشر و عدالت اسلام را به جهانيان نشان دهند.آيت الله نوري همداني با بيان اينکه شهدا نقش بسيار مهمي در موفقيت ايران داشته اند، بيان کرد: شهدا توانستند قدرت اسلام را نشان دهند و اگر خون شهدا، جهاد و شهادت نبود ما اين امنيت را در ايران نداشتيم.وي با اشاره به اينکه شهادت طلبي است که به کشور ما عظمت بخشيده است، بيان کرد: ما اکنون ميليون ها نفر آماده شهادت در ايران داريم که اين امر امنيت کامل و بي نظيري را در جمهوري اسلامي به وجود آورده است.


 وزير اقتصاد ترکيه:
 همکاريهاي تجاري تهران و آنکارا توسعه مي يابد 

آنکارا - ايرنا - نهاد زيبکچي وزير اقتصاد ترکيه گفت: موافقت نامه تجاري ترجيحي ايران و ترکيه اجرايي شده و در دوره پيش رو انتظار افزايش حجم مبادلات تجاري بين دو کشور وجود دارد. به گزارش ايرنا، زيبکچي اين مطلب را روز جمعه در مصاحبه مطبوعاتي که به منظور ارزيابي فرايند اقتصادي ترکيه در نيمه نخست سالجاري ميلادي ترتيب داد، عنوان کرد.او با اشاره به اينکه تحولات خاورميانه بر واردات و صادرات ترکيه نيز تاثير گذاشته است، اظهار داشت: موافقتنامه تجارت ترجيحي ايران و ترکيه به تازگي اجرايي شده و ترکيه اميدوار است در دوره پيش رو، در تجارت خود با ايران شاهد تحولات مثبتي باشد.

مجلس ملي ترکيه پنجشنبه شب در نشست فوق العاده خود، موافقت نامه تجارت ترجيحي ميان جمهوري اسلامي ايران و ترکيه را تصويب کرد و با تاييد 'رجب طيب اردوغان' رئيس جمهور اجرايي شد.اين موافقتنامه در فروردين ماه گذشته در تهران توسط محمود واعظي وزير ارتباطات و رئيس ايراني کميسيون مشترک همکاريهاي اقتصادي ايران و ترکيه و 'جودت يلماز' وزير توسعه و رئيس طرف ترک اين کميسيون امضا شده بود. در سفر خرداد ماه گذشته حسن روحاني رئيس جمهوري اسلامي ايران به ترکيه که اولين نشست شوراي عالي همکاري راهبردي دو کشور نيز برگزار شد، ايران اتمام پروسه حقوقي اين موافقتنامه را اعلام کرد و طرف ترک نيز اعلام کرده بود موضوع در دستور کار فوري مجلس قرار دارد. با اين موافقتنامه دو طرف فهرستي از کالا را مبادله کرده اند که شامل تخفيف در ماليات گمرکي خواهد شد. فهرست کالاهايي که ايران به ترکيه داده، 140 مورد و عموما شامل محصولات کشاورزي و صنايع غذايي است و فهرست کالاهايي که ترکيه به ايران داده شامل 220 قلم توليدات صنعتي است. موافقتنامه تجارت ترجيحي بين ايران و ترکيه يکي از مهمترين موافقتنامه هاي تجارت ترجيحي ايران است که محدوده وسيعي از کالاهاي صنعتي و کشاورزي را در بر مي گيرد. اين موافقتنامه امکان ايجاد تنوع در بازار ايران، جذب سرمايه گذاري خارجي و رقابتي شدن صنايع داخلي و رفع موانع گمرکي براي حضور کالاهاي ايراني و رقابتي شدن قيمت کالاي ايراني در بازار ترکيه را فراهم مي سازد.انگيزه انعقاد موافقتنامه برپايي نظام ترجيحات تجاري بين ايران و ترکيه؛ رفتن مرحله اي به سوي تعرفه صفر در مبادلات تجاري و انعقاد قرارداد تجارت آزاد بين دوکشور است. زييکچي در ادامه گفت: در دوره اخير تجارت ترکيه با عراق، اين همکاريها رو به کاهش گذاشته است که اميدوايم با تشکيل دولت جديد در عراق، بار ديگر شاهد رشد مبادلات تجاري بين دوکشور باشيم.وزير اقتصاد ترکيه در خصوص اعمال تحريم هاي غرب عليه روسيه و تاثيرات احتمالي آن بر بازرگاني خارجي اين کشور نيز يادآور شد: ترکيه الزامي براي مشارکت در اين تحريم ها نداشته و قصد دارد مناسبات خود را با روسيه افزايش دهد.